Jump to content

Καλησπερα, ερωτηση για χρυσοψαρο.


Soulaki1

Recommended Posts

Μετα απο καποια χρονια απουσίας, απο το χομπι,λογω προβληματων υγειας, επεστρεψα, και παλι.Εστησα ενα ενυδρειακι, 30 λτ, με ενα χρυσοψαρο οραντα....(λογω λιτρων, μονο ενα για την ωρα)

Θυμαμαι τα παντα,  οσων αφορα το στησιμο, βακτηρια,  φιλτρο κτλ.

Εχω αγορασει τροφουλα, σε κοκους.......μπορει καποιος να μου θυμιζει, ποσο να του δινω την ημερα?

Ειναι πεντε ποντους ψαρακι, για αρχη.

ευχαριστω πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Soulaki1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Μετα απο καποια χρονια απουσίας, απο το χομπι,λογω προβληματων υγειας, επεστρεψα, και παλι.Εστησα ενα ενυδρειακι, 30 λτ, με ενα χρυσοψαρο οραντα....(λογω λιτρων, μονο ενα για την ωρα)

Θυμαμαι τα παντα,  οσων αφορα το στησιμο, βακτηρια,  φιλτρο κτλ.

Εχω αγορασει τροφουλα, σε κοκους.......μπορει καποιος να μου θυμιζει, ποσο να του δινω την ημερα?

Ειναι πεντε ποντους ψαρακι, για αρχη.

ευχαριστω πολύ.

 Θα ρίχνεις όση τροφή μπορεί να καταναλώσει το ψαράκι μέσα σε ένα δύο λεπτά, και να μην υπάρχουν υπολείμματα. Καλό είναι να ταίζεις ποικιλία τροφών πάντα με προσοχή.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για τη διατροφή αυτών των ψαριών (γράφω από κινητό και δεν μπορώ για κάποιο λόγο να κάνω  επισυναψεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) 

τροφές να παίρνεις βυθιζόμενες, δεν κάνει να τρώει από την επιφάνεια.. αν δεν είναι βυθιζόμενη η τροφή μπορείς να βάζεις σε ένα κυπελλάκι νερό από το ενυδρείο,να ρίχνεις τροφή μέσα και να ανακατεύεις μέχρι να "κάτσει".. σε 30 λίτρα μη βάλεις άλλο ψαράκι όμως ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Σωτήρη, και Γυριστρούλα, πολύ, για την βοήθεια.

Εννοειτε, δευτερο ψαρακι σε αυτα τα λιτρα.....με τιποτα.?

Του βαζω μικτη τροφουλα, μια που εχει και σπιρουλινα, και κιτρινους κοκους.......θα το ψαξω και στο προφιλ, αυτων των ψαριών.....ευχαριστώ και πάλι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...