Jump to content

Ψαρακια molly και νερο!!


odim

Recommended Posts

Γεια σας εχω ενυδρειο 150 λιτρα μεικτα 60χ50χ50 που δουλευει απο 1 μαιου και μεσα εχω ενα ζευγαρι μολυ,εναν μονομαχο και 3 γαριδες αμανο,διαβασα οτι τα μολυ θελουν υφαλμυρο νερο για να ειναι πιο ανθεκτικα σε ασθενειες,επισης οτι οι αμανο γαριδες θελουν υφαλμυρο νερο για να πολλαπλασιαστουν,το νερο μου ειναι σκληρο με ph 7,6.....να ριξω λιγο αλατι ενυδρειου η να το αφησω οπως εχει??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος odim έγραψε:

διαβασα οτι τα μολυ θελουν υφαλμυρο νερο για να ειναι πιο ανθεκτικα σε ασθενειες

δεν γνωρίζω αν ισχύει αλλά αν τηρείς σωστά τις ρουτίνες καθαριότητας (αλλαγή νερού, σκούπες κτλ) θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα και στο γλυκό.

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος odim έγραψε:

οι αμανο γαριδες θελουν υφαλμυρο νερο για να πολλαπλασιαστουν

σωστά. ακόμα και αν δεις έγκυος αμάνο δεν θα δεις μικρά. 

 

πριν 51 λεπτά, το μέλος odim έγραψε:

να ριξω λιγο αλατι ενυδρειου η να το αφησω οπως εχει??? 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ρίξεις αλάτι. 

 

Το ph σου είναι εντάξει για τα ψάρια που έχεις. Ο μονομάχος πως τα πάει με τα molly και κυρίως με τις γαρίδες? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

 

 

Το ph σου είναι εντάξει για τα ψάρια που έχεις. Ο μονομάχος πως τα πάει με τα molly και κυρίως με τις γαρίδες? 

Ναι μια χαρα τα πηγαινει ο μονομαχος,ειναι ησυχος!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι λανθασμένος (για πολλούς λόγους) ο συνδιασμός του μονομάχου με τα ζωοτόκα ψάρια. 

Θα πρέπει να το δεις, και να το αντιμετωπίσεις άμεσα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2019 at 7:06 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θεωρώ πως είναι λανθασμένος (για πολλούς λόγους) ο συνδιασμός του μονομάχου με τα ζωοτόκα ψάρια. 

Θα πρέπει να το δεις, και να το αντιμετωπίσεις άμεσα.:)

τον εδωσα τον μονομαχο..

 

εμεινα με ενα ζευγαρι μολλυ μαυρα  spenops και εχω 8 γονους αυτη τη στιγμη που μεγαλωνουν....το ενυδρειο μου ειναι 150 μεικτα καθαρα πρεπει να ειμαι στα 120 λιτρα πανω κατω...δηλαδη μπορω να εχω 6 μολυ η κανω λαθος?? ειναι 1cm ψαριου ανα 2 λιτρα??? 

Έγινε επεξεργασία - odim
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος odim έγραψε:

τον εδωσα τον μονομαχο..

 

εμεινα με ενα ζευγαρι μολλυ μαυρα  spenops και εχω 8 γονους αυτη τη στιγμη που μεγαλωνουν....το ενυδρειο μου ειναι 150 μεικτα καθαρα πρεπει να ειμαι στα 120 λιτρα πανω κατω...δηλαδη μπορω να εχω 6 μολυ η κανω λαθος?? ειναι 1cm ψαριου ανα 2 λιτρα??? 

Δεν παει ετσι.... ( 1cm ψαριου ανα 2 λιτρα)

Σε 120 λ μπορεις να εχεις 6 μολλυ με 8 μικρα ανετα, αλλα οταν θα μεγαλωσουν τα μικρα και θ΄αρχισουν να σου γεννανε καθε μηνα απο 20-30 μικρα..... Τι θα κανεις;

Σκεψου απο τωρα αν θα μπορεσεις να δωσεις καπου τα μικρα. Μεσα σε 6 μηνες θα εχεις +100 ψαρακια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...