Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο forum και ο λογος που μπηκα σε αυτη την διαδικασια ειναι γιατι θελω να λαβω γνωμες και γνωσεις απο πιο εμπειρους ανθρωπους ..
Δεν εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που εκανα μια παυση απ το χομπυ. 
Ειχα ενα ενυδρειο 60 λιτρων με μερικες ανουμπιες σαλιγκαρια και 1 μονομαχο ..
Προσφατα βρηκα μια ενα ενυδρειο μεταχειρισμενο της juwel το rio 300 με διαστασεις 121x51x66
Φωτισμο εχει 2 λαμπες T8 
Φιλτρανση 2 εξωτερικα φιλτρα ενα eheim 2217 και ενα sunsun 302 
Επισης εχει μια αεραντλια
Λειπει ο θερμοστατης αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα.. 
Το ενυδρειο το ελενξα απο κοντα σε λειτουργια και ειδα οτι δεν χανει απο πουθενα και οτι ειναι καλη η κατασταση του   οποτε σκεφτομαι να το αγορασω αφου και η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη.
Θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα την ψαροσυνθεση που θα μου προτεινατε για αυτα τα λιτρα.
Θα ηθελα κατα προτιμηση ψαρια μεσεου μεγεθους οχι πολυ μικρα με ομορφα χρωματα..
Απευθεινομαι σε εσας γιατι δεν θελω να κανω καποια λαθος ψαροσυνθεση και βασανισω αδικα τα ψαρακια..
Δεκτες ολες οι γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λιτρα και με αυτες τις προδιαγραφες που θετεις εγω θα πηγαινα σε κιχλιδες malawi.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, noli said:

σε αυτα τα λιτρα και με αυτες τις προδιαγραφες που θετεις εγω θα πηγαινα σε κιχλιδες malawi.

 

Και ποσά περίπου ψαράκια θα πρότεινες να βάλω μέσα;

Link to comment
Share on other sites

αν αποφασιζες να βαλεις  αυτα τα ψαρακια θα σου προτινα δυο max τρια χαρεμια.κ κυριως να στησεις καποιες πετρες ωστε να υπαρχουν κρυψωνες κ να μειωνονται κ οι τσακωμοι.συνολικα εγω θα εβαζα 10-12 ψαρακια ωστε να ειναι ανετα.

Έγινε επεξεργασία - noli
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ακόμα αν προτιμάς "πράσινο" ενυδρείο, να φτιάξεις μια σύνθεση από  εύκολα φυτά και ψάρια από Ν. Αμερική  ή  Ωκεανίας ...;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, noli said:

αν αποφασιζες να βαλεις  αυτα τα ψαρακια θα σου προτινα δυο max τρια χαρεμια.κ κυριως να στησεις καποιες πετρες ωστε να υπαρχουν κρυψωνες κ να μειωνονται κ οι τσακωμοι.συνολικα εγω θα εβαζα 10-12 ψαρακια ωστε να ειναι ανετα.

Προς αυτά κλείνω..αν μπορείς εξήγησε μου λίγο τι εννοείς με τα 2 3 χαρέμια γιατί δε γνωρίζω. Ποια αναλογία αρσενικά θηλυκά θα πρότεινες; 

 

13 hours ago, south said:

Μπορείς ακόμα αν προτιμάς "πράσινο" ενυδρείο, να φτιάξεις μια σύνθεση από  εύκολα φυτά και ψάρια από Ν. Αμερική  ή  Ωκεανίας ...;) 

Μμ έχεις να μου δώσεις κάποιο όνομα ώστε να τα τσεκάρω και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

χαρεμια μιλαμε για 1 αρσενικο κ 3-4 θυληκα

εγω θα προτινα labido,demasoni,acei yellow tail 

που εχουν και ωραιους χρωματισμους

βεβαια γουστα ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, noli said:

χαρεμια μιλαμε για 1 αρσενικο κ 3-4 θυληκα

εγω θα προτινα labido,demasoni,acei yellow tail 

που εχουν και ωραιους χρωματισμους

βεβαια γουστα ειναι αυτα

Θα συμφωνήσω μαρεσουν και τα 3 που είπες 

υπαρχει κάποιο σχετικό άρθρο με τα θετικά τους τα αρνητικά τους γενικά κάποιες πληροφορίες για τα συγκεκριμένα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ψαξεις μεσα στο φορουμ αλλα κ στο ιντερνετ θα σου βγαλει πολλα που θα σε βοηθησουν οπως συμπεριφορες παραμετρους κλπ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, noli said:

μπορεις να ψαξεις μεσα στο φορουμ αλλα κ στο ιντερνετ θα σου βγαλει πολλα που θα σε βοηθησουν οπως συμπεριφορες παραμετρους κλπ 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...