Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος στο forum και έχω αρχίσει εδώ και κάποιον καιρό να ασχολούμαι με το ενυδρείο. Λοιπόν, θα ήθελα να μάθω σχετικά με τον καθαρισμό, κάθε πότε δηλαδή να κάνω την αλλαγή νερού και τον καθαρισμό του φίλτρου. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα και έχει επάνω ένα φίλτρο TetraTec IN 600 plus. Κάθε πότε λοιπόν θα πρέπει να το καθαρίζω; Μέχρι τώρα κάνω αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρου 2 φορές τον μήνα; Είναι σωστό αυτό; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) 

Το φίλτρο μια στο τόσο και μόνο με νερό από το ενυδρείο για να μη χαλάσεις τη βιολογία

Αλλαγές νερού το 30% την εβδομάδα, ανάλογα βέβαια και με τα ψαράκια που έχεις ;) 

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω μέσα ένα παπαγαλόψαρο εδώ και αρκετό καιρό. Πάλι ισχύει το 30% την βδομάδα; Και το φίλτρο μία φορά τον μήνα ας πούμε; Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Για τα συγκεκριμένα ψαράκια δεν ξέρω τίποτα να σου πω την αλήθεια, αλλά ναι, ένας γενικός κανόνας είναι το ένα τρίτο του νερού την εβδομάδα, αλλαγές πάντα με νερό με ίδιες παραμέτρους με το νερό στο ενυδρείο.. στο φίλτρο μέσα έχει μόνο σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σφουγγαρια μακαρονια τα καθαριζεις μονο με νερο ενυδρειου για να μην χασεις τη βιολογια σου

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του νερού κάθε εβδομάδα είναι απλά η πιο ασφαλής επιλογή. Άλλοι κάνουν μεγαλύτερες αλλαγές της τάξης του μισού όγκου νερού σε δύο εβδομάδες. Παραπάνω από αυτή τη συχνότητα όμως θεωρώ πως υπάρχει θέμα. 

Τα σφουγγάρια καλό θα είναι να τα αλλάζεις ή να τα ξεπλένεις μια φορά τον μήνα το αργότερο. Αν έχεις προγραμματίσει κάποια επαναδιακόσμηση που σημαίνει θολούρες και αρκετή βρωμιά τότε θα έλεγα να συνδυάσεις αλλαγή νερού και αλλαγή σφουγγαριών την ίδια μέρα. Εγώ ξεπλένω και την ίδια τη βιολογία δυο-τρεις φορές μέσα στον χρόνο πάντα στο νερό της αλλαγής όπως ειπώθηκε παραπάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καμιά μέτρηση νιτρικών, πριν από αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Με το αντιχλώριο τι κάνω; Έχω το sera aquatan και γράφει 5ml για κάθε 20 λίτρα. Όμως εγώ θα βάζω σύμφωνα με το νερό που αλλάζω πχ σε 5 λίτρα ή αφού το ενυδρείο είναι 60 λίτρα να βάλω 15ml; Μπορεί να είναι και λίγο χαζή ερώτηση γιατί δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό σε κάθε αλλαγή 15 ml ?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι που έχεις γίνεται αρκετά μεγάλο σε μέγεθος, και έχει απαιτητική διατροφή. Ίσως η ρουτίνα που ακολουθείς δεν επαρκεί. Οι μετρήσεις των νιτρικών θα σου δείξουν τη συχνότητα, και το μέγεθος των αλλαγών.

Για το αντιχλώριο ακολουθείς τις οδηγίες του σκευάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του αντιχλώριου γράφουν 5ml ανα 20 λίτρα αλλά εννοεί λίτρα του νερού αλλαγής ή τα λίτρα ολόκληρου του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτεις την προτεινόμενη ποσότητα αντιχλώριου στα λίτρα του νερού της αλλαγής.

Και πιο πολύ να πέσει, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...