Jump to content

8 γονοι μολλυ.....


odim

Recommended Posts

Γεννησε η θηλυκια μου και επειδη δεν εχω κερατοφυλλο πολλες κρυψωνες προτιμησα να βγαλω 8 γονους οσους μπορεσα να βρω και να τα βαλω σε μια μεγαλη  γυαλα με ενα μικρο φιλτρακι το aquael turbo 500 χωρις το σφουγγαρι,εβαλα ενυδρειακο βαμβακι στο κατω μερος για να μη μπορει ο γονος να μπει μεσα  και το δοχειο το γεμισα με καρβουνακι και ζεολιθο για να καθαριζουν το νερο,διαβασα οτι ο γονος τρεφεται μονος του τις πρωτες μερες απο τον λεκιθικο σακο,σε ποσες μερες να ταιζω??? 

Έγινε επεξεργασία - odim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ανθρακα και ζεόλιθο γιατί έβαλες; δεν χρειάζεται καθόλου.

Στο φιλτράκι έχεις βάλει βιολογικό υλικό από το μεγάλο;

Ο γόνος στα ζωοτόκα τρέφεται από την πρώτη μέρα με τροφή. Τρίψε φυλλαράκι σε πολύ μικρό μέγεθος.

 

Υ.Γ. Για μένα κακώς τα μαζεύεις. Άσε τα μέσα στο κεντρικό ενυδρείο και τα δυνατά θα επιζήσουν..

Βγάλε και μία φωτογραφία το ενυδρείο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα.

Ανθρακα και ζεόλιθο γιατί έβαλες; δεν χρειάζεται καθόλου.

Στο φιλτράκι έχεις βάλει βιολογικό υλικό από το μεγάλο;

Ο γόνος στα ζωοτόκα τρέφεται από την πρώτη μέρα με τροφή. Τρίψε φυλλαράκι σε πολύ μικρό μέγεθος.

 

Υ.Γ. Για μένα κακώς τα μαζεύεις. Άσε τα μέσα στο κεντρικό ενυδρείο και τα δυνατά θα επιζήσουν..

Βγάλε και μία φωτογραφία το ενυδρείο!!

εβγαλα φωτο και δεν μπορω να την ανεβασω,το σκεφτηκα αυτο που λες αλλα προτιμησα να βαλω ζεολιθο μια που τα εβαλα σε γυαλα και δεν εχω βιολογια,ο ζεολιθος απορροφα αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα απο μονος του,δεν χρειαζεται να εγκατασταθουν βακτηρια απονιτροποιησης,για μεγαλυτερη ευκολια το εκανα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπολιάσεις το φίλτρο που θα μπουν τα μικρά με βιολογία από το παλιό. Θα σου πάρει 10 κάτι μέρες να ισορροπήσει και στο μεσοδιάστημα θα έχεις τα μικρά στο μεγάλο. 

 Όσον αφορά τον ζεόλιθο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά δεν νομίζεις πως αν όντως απορροφούσε τα πάντα τότε δεν θα υπήρχε κύκλος του αζώτου? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μπορείς να μπολιάσεις το φίλτρο που θα μπουν τα μικρά με βιολογία από το παλιό. Θα σου πάρει 10 κάτι μέρες να ισορροπήσει και στο μεσοδιάστημα θα έχεις τα μικρά στο μεγάλο. 

 Όσον αφορά τον ζεόλιθο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά δεν νομίζεις πως αν όντως απορροφούσε τα πάντα τότε δεν θα υπήρχε κύκλος του αζώτου? 

εξηγω λεπτομερως......απορροφα τα παντα χωρις να χρειαζεται να δημιουργηθουν αποικιες ωφελιμων βακτηριδιων,οι ιδιοτητες του εχουν διαρκεια 30 μερες μετα ειναι για πεταμα εαν τον αφησεις μεσα παραπανω ειτε οτι εχει απορροφησει θα το απελευθερωσει στο νερο η δε θα εχει πλεον οποιαδηποτε απορροφητικη ικανοτητα και το νερο θα περναει χωρις να φιλτραρεται απο τον ζεολιθο,γι αυτο ο ζεολιθος χρησιμοποιειται μονο σε εκτακτες περιπτωσεις,στοχος μου δεν ειναι να δημιουργησω νεο ενυδρειακο περιβαλλον μεσα στη γυαλα,αυτο που θελω ειναι να διατηρησω τους γονους σε καλη κατασταση ετσι ωστε να μεγαλωσουν και να τους επιστρεψω μετα απο καποιες μερες μεσα στο ενυδρειο,δηλαδη ειναι κατι προσωρινο κι αυτο γιατι δεν εχω πολλες κρυψωνες,τα φυτα ειναι σε αρχικο σταδιο αναπτυξης,μεσα εχω εκτος απο ενα ζευγαρι μολλυ,εναν μονομαχο και 3 γαριδες αμανο,ο μονομαχος αν και ειναι πολυ ησυχος με ολα,δεν εχω διαπιστωσει επιθετικη συμπεριφορα αποφασισα να βγαλω καποιους γονους για να τους προστατεψω,ισως να υπαρχουν κι αλλοι μεσα κρυμμενοι,ισως και καποιοι να εχουν φαγωθει απο τα μεγαλα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μην βαζεις ζεολιθο, απλα κανεις συχνες αλλαγες νερου.

Οταν ειχα τα μικρα (τετρα), ειχα 100 μικρα (7-8 ημερων) σε 30λ πλαστικο κουτι απο IKEA μονο με αεραντλια και αλλαγες νερου καθε μερα 30-40% bottom free.

Μια χαρα μεγαλωσαν. Καθαριζεις βεβαια και τον βυθο απο υπολείμματα τροφης και κακακια καθε 2-3 μερες - εξαρταται πόσα ψαρακια εχεις και σε πόσα λιτρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μονομαχο,εβαλα κερατοφυλλο στην επιφανεια και τα εβαλα μεσα,ευτυχως το ζευγαρι μολυ που εχω δεν τα τρωει οποτε περιμενω να δω τι θα μου βγουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...