Jump to content

Βοηθεια για αναγνωριση υποπτου εισβολεα


Maxoukos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

σημερα ειδα στο τζαμι του ενυδρειου μου δυο αστερακια ? και ηθελα αν γνωριζετε να μου πειτε αν ειναι κατι επικινδυνο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων

CBF0DD8C-2AA1-41D2-9FBA-4444D115867B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι είναι μόνο δύο :) άπαξ και τις βρήκες πιθανότατα να υπάρχουν και άλλες. Οι λευκές δεν ενοχλούν τρώνε άλγη από τα τζάμια σε περίπτωση υπερπληθυσμού θα ενοχλήσουν αφού θα καλύπτουν μεγάλο μέρος. Πάντα είχα στο ενυδρείο χωρίς προβλήματα. Πλέον πήρα την απόφαση να διατηρήσω μια picta γαρίδα τρώει αποκλειστικά αστερίες. Και την έχω χορτατη και καθαρίζει ο ύφαλος. Keep Reefing

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει! Μολις βρηκα αλλη μια! ?? ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις! Συντομα θα σας παρουσιασω και επισημα το νεο πικολο ριφακι μου! ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ότι είσαι τυχερός.... Και εγώ έχω ρίξει και στα δύο ενυδρεία αλλά δεν πολλαπλασιαζονται. Πάντως θεωρούνται πρόβλημα μην ακούς εμάς τους λίγους 

Link to comment
Share on other sites

@Maxoukos

Σχεδόν όλα τα ενυδρεια του θαλασσινού κάποια στιγμή εμφανίζουν αστερίνες.  Θα μπεί στο σύστημά μας, είτε με την αγορά κάποιου κοραλλιού, είτε με βράχο. 

Αρχικά δεν νομιζω να σου παρουσιάσουν  καποιο θέμα. Απλά όταν πολλαπλασιαστούν , πηγαίνουν και κάθονται πάνω σε κοράλλια, με αποτέλεσμα να τα στρεσάρουν, και συχνά να προκαλούν τοπικές νεκρώσεις.  Επίσης ειναι και το αισθητικό κομμάτι , που θα τις βλέπεις πάνω σε τζάμια, κυκλοφοριτες κλπ. (Εμενα προσωπικά δεν με χαλάει το αισθητικό. Ισα ισα που μου αρέσει να εχει το ενυδρείο ζωή). 

 

Η λύση είναι η γαριδούλα Αρλεκίνος (Harlequin shrimp). Τρέφετε μόνο με αυτές. Μόλις τις εξουδετερώσει όλες τότε θα πρέπει να την δώσεις σε άλλου χομπύστα (την βάζεις στις αγγελίες για να φύγει) γιατί καποια στιγμή θα σου πεθάνει απο ασιτία. 

Επίσης όσες βλέπεις  τις αφαιρείς και εσυ ο ίδιος. (Αν ειναι εφικτό) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Έτσι για την ιστορία της αστερίνας βρήκα άλλες 2, οπότε αν συνεχίζω να βλέπω θα βάλω μια γαριδούλα όπως μου λέτε! Κάτι άλλο τώρα που με προβληματίζει... έβαλα χτές το πρώτο μου κοράλι κάτω στον αραγωνίτη και ήταν κλειστό για πολλές ώρες. Σκέφτηκα μήπως ήθελε περισσότερο φως και το ανέβασα στο βράχο, με αποτέλεσμα να ανοίξει ως εδώ που δείχνει η φωτο. Η ερώτηση είναι η εξής: αυτό είναι ανοιγμένο τώρα; Γιατι όλες οι μετρήσεις ειναι οκ εκτός θερμοκρασίας που εχω 29 βαθμούς.

C9FA38E6-F731-4311-B0E5-03DEDEEBEDA8.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Maxoukos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, 

Καταρχην για να είσαι σίγουρος οτι δεν ανοίγει το κοράλλι, θα πρέπει να περάσουν 3-4 μέρες για να συνηθήσει τις νέες συνθήκες φωτισμού, κυκλοφοριας, θορύβων, και φυσικα των παραμέτρων του νερου. 

 

Επομένως ειναι νωρίς ακομα. Περίμενε μερικες μέρες και βλέπεις. Προσπάθησε να μην του κάνεις συχνές μετακινήσεις. 

Απο την φώτο φαίνεται οτι δεν εχει ανοιξει καλα. Αλλα ειναι αρχή. Περιμενες 2-3 μερες ακομα. 

 

Η θερμοκρασία σου πάντως ειναι αρκέτα ψηλά. Δεν μπορείς να την ρίξεις και να την κρατήσεις έστω γύρω 25 το πολύ 27 ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Καλημερα, 

Καταρχην για να είσαι σίγουρος οτι δεν ανοίγει το κοράλλι, θα πρέπει να περάσουν 3-4 μέρες για να συνηθήσει τις νέες συνθήκες φωτισμού, κυκλοφοριας, θορύβων, και φυσικα των παραμέτρων του νερου. 

 

Επομένως ειναι νωρίς ακομα. Περίμενε μερικες μέρες και βλέπεις. Προσπάθησε να μην του κάνεις συχνές μετακινήσεις. 

Απο την φώτο φαίνεται οτι δεν εχει ανοιξει καλα. Αλλα ειναι αρχή. Περιμενες 2-3 μερες ακομα. 

 

Η θερμοκρασία σου πάντως ειναι αρκέτα ψηλά. Δεν μπορείς να την ρίξεις και να την κρατήσεις έστω γύρω 25 το πολύ 27 ?

Καλημερα, και ευχαριστω για την απαντηση σου. Εφτιαξα μια κατασκευη με ανεμιστηρακια υπολογιστη 120mm και μαζι με το κλιματιστικο κατεβαζει κανα δυο βαθμους, αλλα το μεσημερι με την πολλη ζεστη εχω το θεμα... για τα ζωανθακια ειναι καλυτερα να τα βαλω κατω στον αραγωνιτη ή οπως τα εβαλα στο πανω μερος του βραχου; Απλα εκει χτυπαει ο κυκλοφορητης και εχει μεγαλυτερη κυκλοφορια αλλα και περισσοτερο φως. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν χρειάζεται να βάλεις τόσο σύντομα έναν μονοφαγικό οργανισμό όπως η γαρίδα picta. Δεν τρώει τίποτε άλλο εκτός από αστερίες. Συνεπώς θα πρέπει να την ταιζεις αστερίες. Γνώμη μου προς το παρόν μην ασχολείσαι με τις αστερινες. Η θερμοκρασία είναι απαγορευτική ώρες τρόπο να την έχεις πιο χαμηλά ανεμιστήρες είναι η πιο οικονομική λύση. Θα χρειαστείς επιπρόσθετα έναν κοντρολερ και η χρήση τους θα σου ανεβάσουν την εξάτμιση άρα να προσέχεις την αυτόματη αναπλήρωση. Όσο για το άνοιγμα των ζωανθων όχι δεν είναι αρκετό. Μπορούν να μπουν παντού χαμηλά ψηλά κτλ προτιμότερο σε σημεία όχι με πολύ μεγάλη ροή. Επίσης τι φως χρησιμοποιείς; Φωτισμός με έμφαση στο μπλε φάσμα είναι ιδανικός.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τους έβαζα κάπου με μέτριο φώς (ας είναι και στον αραγωνίτη) και με μέτρια προς χαλαρή ροή. 

Παντως γενικά ακούω οτι στους ζωανθούς πρέπει να βρει κάποιος το σημείο που τους αρέσει. Αν πχ σε 5-6 μέρες δεν ανοιξουν καλα, τους αλλάζεις θεση και τους πας καπου αλλου. Μεχρι να πετυχεις το σημειο που θελουν. 

 

Θεωρητικά λένε οτι δεν εχουν προβλημα και μπαίνουν παντού, όπως αναφέρθηκε. Εγω προσωπικά ακόμα το ψάχνω και δεν εχω καταλήξει κάπου. Μπορώ να πω μάλιστα οτι ποιό ευκολο μου φαίνονται τα sps παρα οι ζωανθοί :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/8/2019 at 4:24 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω θα τους έβαζα κάπου με μέτριο φώς (ας είναι και στον αραγωνίτη) και με μέτρια προς χαλαρή ροή. 

Παντως γενικά ακούω οτι στους ζωανθούς πρέπει να βρει κάποιος το σημείο που τους αρέσει. Αν πχ σε 5-6 μέρες δεν ανοιξουν καλα, τους αλλάζεις θεση και τους πας καπου αλλου. Μεχρι να πετυχεις το σημειο που θελουν. 

 

Θεωρητικά λένε οτι δεν εχουν προβλημα και μπαίνουν παντού, όπως αναφέρθηκε. Εγω προσωπικά ακόμα το ψάχνω και δεν εχω καταλήξει κάπου. Μπορώ να πω μάλιστα οτι ποιό ευκολο μου φαίνονται τα sps παρα οι ζωανθοί :D

 

Δυστυχως τελικα δεν ανοιξαν ποτε :( Τα εχασα τα ζωανθακια μαλλον καποια στιγμη που επιασε τους 32βαθμους! Τωρα με τους ανεμιστηρες ειμαι σταθερα στους 25-26 βαθμους. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2019 at 2:02 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Αρχικά δεν χρειάζεται να βάλεις τόσο σύντομα έναν μονοφαγικό οργανισμό όπως η γαρίδα picta. Δεν τρώει τίποτε άλλο εκτός από αστερίες. Συνεπώς θα πρέπει να την ταιζεις αστερίες. Γνώμη μου προς το παρόν μην ασχολείσαι με τις αστερινες. Η θερμοκρασία είναι απαγορευτική ώρες τρόπο να την έχεις πιο χαμηλά ανεμιστήρες είναι η πιο οικονομική λύση. Θα χρειαστείς επιπρόσθετα έναν κοντρολερ και η χρήση τους θα σου ανεβάσουν την εξάτμιση άρα να προσέχεις την αυτόματη αναπλήρωση. Όσο για το άνοιγμα των ζωανθων όχι δεν είναι αρκετό. Μπορούν να μπουν παντού χαμηλά ψηλά κτλ προτιμότερο σε σημεία όχι με πολύ μεγάλη ροή. Επίσης τι φως χρησιμοποιείς; Φωτισμός με έμφαση στο μπλε φάσμα είναι ιδανικός.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, τελικα οι αστερινες φαινεται να περιοριστηκαν στις 1-2 γιατι δεν ξανα βρηκα. Η θερμοκρασια ειναι πια σταθερη στους 25-26 βαθμους και προσεχω πολυ την αναπληρωση οντως. Ο φωτισμος ειναι στα. 7500κ το ενυδρειο ειναι το fluval flex , αυτο εχει και ενα κοντρολ που μπορει και αλλαζει χρωματα στο φως, και εχει και ενα μπλε το οποιο χρησιμοποιω. Μου ειπαν πως για τα μ****α κοραλλια το φως ειναι αρκετο ? ομως αρχισα να εχω καφε αλγη... εχω ανοιξει νεο θεμα με αυτο :( 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...