Jump to content

χρυσόψαρο πρόβλημα


Recommended Posts

Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας το post σου θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου, τελείως φιλικά και με βάση το τι θα έκανα εγώ αν είχα να τρέξω το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Καταρχήν, όσο αφορά το αιμάτωμα του χρυσόψαρου, δεν έχω εικόνα, αν χρειάζεται και τι φάρμακο να βάλεις, οπότε υπάρχουν συνάδελφοι με καλύτερες γνώσεις στην αντιμετώπιση ασθενειών να σε ενημερωσουν, αλλά μπορεί και να είναι από κυνήγι, αυτό που γράφεις ότι πήδηξε πάνω από το πλεξιγκλάς....... μπορεί και να το πειράζουνε οι άλλοι τρεις, επίσης ο πλέκο γυρνοβολάει τη νύχτα........ δεν είναι τόσο ήσυχος όσο φαντάζεσαι αν του τι σβουρήξει.

 

Όσο αφορά την λειτουργία του ενυδρείου που είναι και το πιο σημαντικό για να ησυχάσεις και αν ευχαριστηθείς το χόμπι, θα σου πω ότι για εμένα ''φωνάζει'' το ενυδρείο ότι το φίλτρο δεν επαρκεί για να τρέξει σωστά, τα χρυσόψαρα και ο πλέκο είναι πολύ ρυπογώνα ψάρια και χρειάζονται ισχυρή φίλτρανση. Η δύναμη του κάθε φίλτρου που αναγράφεται στο τεχνικό του έντυπο είναι χωρίς φορτίο (άδειο), όταν το γεμίσεις κεραμικό και σφουγγάρια και με την απόσταση που θέλει από την αντλία για να φτάσει επάνω, μείωνεται σημαντικά, αν βάλω και αυτά που μαζεύονται μέσα και μπουκώνει τα σφουγγάρια σιγά σιγά.... το 620κάτι γίνεται στη πραγματικότητα 400κάτι, άρα δεν φτάνει, και 600+ να δούλευε στο 100% πάλι δεν φτάνει.

 

Εγώ θα έκανα τα εξής:

  1. θα έβγαζα άμεσα όλα τα πλαστικά φυτά και το καραβάκι (το 99% φτιάχνονται Κίνα και καλύπτουν το minimum των απαιτήσεων για αυτά που δεν πρέπει να έχουν) που βλέπω στις φώτο διότι δεν ξέρουμε τι μπορει να βγάζουν σιγα σιγά στο νερό όσο παλιώνουν και όσο ο πλέκο το ξύνει κάθε βράδυ γλύφωντας το (το καραβάκι...:)). Μπορείς να βάλεις πέτρες-ξύλα και αληθινά φυτά(που τραβάνε και νιτρικά) που σίγουρα είναι καλύτερο για τα ψάρια.
  2. θα έβαζα άμεσα ένα δεύτερο εξωτερικό φίλτρο (το πιο μεγάλο που μπορείς να αγοράσεις, δεν σου λέω ποιο, διότι αυτό εξαρτάται από την τσέπη σου, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο) και θα το γέμιζα siporax ή substrat. Πάντα καλό είναι να έχεις 2 φίλτρα για να καλύπτεσαι και σε περίπτωση στραβής.
  3. θα έκανα μία τεράστια αλλαγή νερού 80-90% με νεράκι καθαρό και προετοιμασμένο σε μπιτόνι ή μπιτόνια με αντιχλώριο, αυτό με το λάστιχο δεν κατάλαβα πως το κάνεις, ελπίζω να μην ρίχνεις νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο, διότι προκαλείς σοκ στα ζωντανά.
  4. μετά την αλλαγή και μέχρι το δεύτερο φίλτρο να πάρει βιολογία να τσουλήσει, θα έριχνα για μία εβδομάδα έως 10 ημέρες από ένα καπάκι (20-30ml) βακτήρια (καλής ποιότητας) για να κρατήσει τα νιτρικά σε ανεκτά επίπεδα, όσο γίνεται.

Μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη παρέμβαση τώρα αλλά μετά θα τρεχει πολύ καλύτερα και θα μπορείς με αλλαγές, στην αρχή 30% την εβδομάδα, μετά κάθε 15 ημέρες 30%, όχι μία φορά το μήνα που γράφεις επάνω με τα φίλτρα που έχεις, να το απολαμβάνεις καλύτερα και να προετοιμαστείς διότι στα λίτρα που είσαι τα χρυσόψαρα και ο πλέκο μεγαλώνουν αρκετά.... και ο στόχος σου είναι νομίζω να μεγαλώσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας το post σου θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου, τελείως φιλικά και με βάση το τι θα έκανα εγώ αν είχα να τρέξω το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Καταρχήν, όσο αφορά το αιμάτωμα του χρυσόψαρου, δεν έχω εικόνα, αν χρειάζεται και τι φάρμακο να βάλεις, οπότε υπάρχουν συνάδελφοι με καλύτερες γνώσεις στην αντιμετώπιση ασθενειών να σε ενημερωσουν, αλλά μπορεί και να είναι από κυνήγι, αυτό που γράφεις ότι πήδηξε πάνω από το πλεξιγκλάς....... μπορεί και να το πειράζουνε οι άλλοι τρεις, επίσης ο πλέκο γυρνοβολάει τη νύχτα........ δεν είναι τόσο ήσυχος όσο φαντάζεσαι αν του τι σβουρήξει.

 

Όσο αφορά την λειτουργία του ενυδρείου που είναι και το πιο σημαντικό για να ησυχάσεις και αν ευχαριστηθείς το χόμπι, θα σου πω ότι για εμένα ''φωνάζει'' το ενυδρείο ότι το φίλτρο δεν επαρκεί για να τρέξει σωστά, τα χρυσόψαρα και ο πλέκο είναι πολύ ρυπογώνα ψάρια και χρειάζονται ισχυρή φίλτρανση. Η δύναμη του κάθε φίλτρου που αναγράφεται στο τεχνικό του έντυπο είναι χωρίς φορτίο (άδειο), όταν το γεμίσεις κεραμικό και σφουγγάρια και με την απόσταση που θέλει από την αντλία για να φτάσει επάνω, μείωνεται σημαντικά, αν βάλω και αυτά που μαζεύονται μέσα και μπουκώνει τα σφουγγάρια σιγά σιγά.... το 620κάτι γίνεται στη πραγματικότητα 400κάτι, άρα δεν φτάνει, και 600+ να δούλευε στο 100% πάλι δεν φτάνει.

 

Εγώ θα έκανα τα εξής:

  1. θα έβγαζα άμεσα όλα τα πλαστικά φυτά και το καραβάκι (το 99% φτιάχνονται Κίνα και καλύπτουν το minimum των απαιτήσεων για αυτά που δεν πρέπει να έχουν) που βλέπω στις φώτο διότι δεν ξέρουμε τι μπορει να βγάζουν σιγα σιγά στο νερό όσο παλιώνουν και όσο ο πλέκο το ξύνει κάθε βράδυ γλύφωντας το (το καραβάκι...:)). Μπορείς να βάλεις πέτρες-ξύλα και αληθινά φυτά(που τραβάνε και νιτρικά) που σίγουρα είναι καλύτερο για τα ψάρια.
  2. θα έβαζα άμεσα ένα δεύτερο εξωτερικό φίλτρο (το πιο μεγάλο που μπορείς να αγοράσεις, δεν σου λέω ποιο, διότι αυτό εξαρτάται από την τσέπη σου, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο) και θα το γέμιζα siporax ή substrat. Πάντα καλό είναι να έχεις 2 φίλτρα για να καλύπτεσαι και σε περίπτωση στραβής.
  3. θα έκανα μία τεράστια αλλαγή νερού 80-90% με νεράκι καθαρό και προετοιμασμένο σε μπιτόνι ή μπιτόνια με αντιχλώριο, αυτό με το λάστιχο δεν κατάλαβα πως το κάνεις, ελπίζω να μην ρίχνεις νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο, διότι προκαλείς σοκ στα ζωντανά.
  4. μετά την αλλαγή και μέχρι το δεύτερο φίλτρο να πάρει βιολογία να τσουλήσει, θα έριχνα για μία εβδομάδα έως 10 ημέρες από ένα καπάκι (20-30ml) βακτήρια (καλής ποιότητας) για να κρατήσει τα νιτρικά σε ανεκτά επίπεδα, όσο γίνεται.

Μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη παρέμβαση τώρα αλλά μετά θα τρεχει πολύ καλύτερα και θα μπορείς με αλλαγές, στην αρχή 30% την εβδομάδα, μετά κάθε 15 ημέρες 30%, όχι μία φορά το μήνα που γράφεις επάνω με τα φίλτρα που έχεις, να το απολαμβάνεις καλύτερα και να προετοιμαστείς διότι στα λίτρα που είσαι τα χρυσόψαρα και ο πλέκο μεγαλώνουν αρκετά.... και ο στόχος σου είναι νομίζω να μεγαλώσουν.

 

καλησπέρα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.  Μπορείς να μου προτείνεις ένα φίλτρο που ναι ειναι αρκετό για τα ψάρια μου?  

Το γατόψαρο μπαίνει μέσα στο καράβι ... να του βάλω κανένα σωλήνα πβσ ?

το λάστιχο απο το μπαλκόνι το φέρνω μεσα και ρίχνω στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

αν εννοείς τον πλέκο, είναι πλεκόστομο και όχι γατόψαρο αλλά οπως και να έχει μια χαρά θα αράζει σε οποιοδήποτε ξύλο (mopani - redmoor) ή πέτρα (λάβα ή όποια σου αρέσει κατάλληλη για ενυδρεια), που μπορείς να βάλεις μέσα οριζόντια ή πλάγια, θα του αρέσει και καλύτερα διότι θα γλύφει και θα έχει ουσία για αυτόν, πολύ καλύτερα από το πλαστικό.

 

όσο αφορα το εξωτερικό φίλτρο, υπάρχουν πολλές μάρκες στην αγορα, εγώ έχω 4 fluval στο δικό μου και είμαι ευχαριστημένος, τα eheim είναι τα ακριβότερα και για πολλούς τα καλύτερα, υπάρχουν και κινέζικα με μειωμένη τιμή, πάρε οποιο αντέχει η τσέπη σου με ροή κοντά στα 1000-1300l/hour, αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ένα fluval 406 με φουλ σιποραξ μέσα, το οποίο θα δουλεύει παράλληλα με αυτό που ήδη έχεις.

 

πρέπει επειγόντως να αλλάξεις τον τρόπο που κάνεις αλλαγές νερού, το νερό πρέπει να μπαίνει σε μπιτόνι ή μπιτόνια που θα αγοράσεις και θα χρησιμοποιείς μόνο για αλλαγές νερού (όχι σαπούνια κτλ), ανάλογα με τα λίτρα που θα αλλάζεις (εγώ έχω μπιτόνια για ελιές).

θα τα γεμίζεις από την προηγούμενη μέρα, με κυκλοφορητή μέσα και αντιχλώριο οπωσδήποτε και τον χειμώνα και θερμαντήρα μέσα ώστε όταν θα μπει στο ενυδρείο το νερό να έχει περίπου την ίδια θερμοκρασία με αυτό που ζούν τα ψάρια σου και να μην έχει χλώριο κτλ, είναι βασικός κανόνας συντήρησης και αν δεν στο έχουν πει από το μαγαζί που συνεργάζεσαι, μάλλον πρέπει να σε προβληματίσει για τις συμβουλές τους, εγώ αν δούλευα σε pet shop είναι από τα βασικά που θα έλεγα για ρουτίνα αλλαγής.

και για να προλάβω τυχόν σχόλιο του υπαλλήλου του pet shop όσο αφορά τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού, ο πλέκο δεν είναι, και δεν τα έχεις σε λίμνη έξω, τα έχεις σε ενυδρείο μέσα στο σπίτι, φαντάσου να κολυμπάς σε νερό 25 βαθμών συνέχεια και ξαφνικά να σου πετάνε νερό 8-10-12 βαθμών το χειμώνα με πίεση και χλωριωμένο...... σοκ που οδηγεί μαθηματικά σε προβλήματα...... σε έχει σώσει που τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά και ο πλέκο απέθαντος :)

 

ελπίζω να σε βοήθησα αδερφέ!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Καλησπέρα φίλε,

 

αν εννοείς τον πλέκο, είναι πλεκόστομο και όχι γατόψαρο αλλά οπως και να έχει μια χαρά θα αράζει σε οποιοδήποτε ξύλο (mopani - redmoor) ή πέτρα (λάβα ή όποια σου αρέσει κατάλληλη για ενυδρεια), που μπορείς να βάλεις μέσα οριζόντια ή πλάγια, θα του αρέσει και καλύτερα διότι θα γλύφει και θα έχει ουσία για αυτόν, πολύ καλύτερα από το πλαστικό.

 

όσο αφορα το εξωτερικό φίλτρο, υπάρχουν πολλές μάρκες στην αγορα, εγώ έχω 4 fluval στο δικό μου και είμαι ευχαριστημένος, τα eheim είναι τα ακριβότερα και για πολλούς τα καλύτερα, υπάρχουν και κινέζικα με μειωμένη τιμή, πάρε οποιο αντέχει η τσέπη σου με ροή κοντά στα 1000-1300l/hour, αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ένα fluval 406 με φουλ σιποραξ μέσα, το οποίο θα δουλεύει παράλληλα με αυτό που ήδη έχεις.

 

πρέπει επειγόντως να αλλάξεις τον τρόπο που κάνεις αλλαγές νερού, το νερό πρέπει να μπαίνει σε μπιτόνι ή μπιτόνια που θα αγοράσεις και θα χρησιμοποιείς μόνο για αλλαγές νερού (όχι σαπούνια κτλ), ανάλογα με τα λίτρα που θα αλλάζεις (εγώ έχω μπιτόνια για ελιές).

θα τα γεμίζεις από την προηγούμενη μέρα, με κυκλοφορητή μέσα και αντιχλώριο οπωσδήποτε και τον χειμώνα και θερμαντήρα μέσα ώστε όταν θα μπει στο ενυδρείο το νερό να έχει περίπου την ίδια θερμοκρασία με αυτό που ζούν τα ψάρια σου και να μην έχει χλώριο κτλ, είναι βασικός κανόνας συντήρησης και αν δεν στο έχουν πει από το μαγαζί που συνεργάζεσαι, μάλλον πρέπει να σε προβληματίσει για τις συμβουλές τους, εγώ αν δούλευα σε pet shop είναι από τα βασικά που θα έλεγα για ρουτίνα αλλαγής.

και για να προλάβω τυχόν σχόλιο του υπαλλήλου του pet shop όσο αφορά τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού, ο πλέκο δεν είναι, και δεν τα έχεις σε λίμνη έξω, τα έχεις σε ενυδρείο μέσα στο σπίτι, φαντάσου να κολυμπάς σε νερό 25 βαθμών συνέχεια και ξαφνικά να σου πετάνε νερό 8-10-12 βαθμών το χειμώνα με πίεση και χλωριωμένο...... σοκ που οδηγεί μαθηματικά σε προβλήματα...... σε έχει σώσει που τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά και ο πλέκο απέθαντος :)

 

ελπίζω να σε βοήθησα αδερφέ!

 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου το νερό το αλλάζω έτσι όπως είπες το χειμώνα με δοχεία κτλπ.

όσο αφορά το φίλτρο έλεγα να βάλω ένα και μεγάλο  1200l/h ftanei? 

Θα έβαζα το βιολογικό + υλικό αυτό που έχω..

γενικά το μεγαλύτερο που βρήκα με μια ματιά ήταν 1000  ή 1200 νομίζω

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5701-fluval-407-εξωτερικό-φίλτρο-015561104500.html

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html         με αυτό τη παίζει? 

(ελπίζω να επιτρέπονται λινκς )

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

Οκ, νόμιζα έτσι όπως το έγραφες με το λάστιχο ότι το έβαζες κατευθείαν απο τη βρύση.

Για το φίλτρο, σαν απόδοση από ότι γράφει φτάνει σε συνδυασμό με αυτό που ήδη έχεις, σαν μάρκα δεν το ξέρω να σου πω για αξιοπιστία. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2019 at 11:11 ΜΜ, το μέλος ManosA έγραψε:

Οκ, νόμιζα έτσι όπως το έγραφες με το λάστιχο ότι το έβαζες κατευθείαν απο τη βρύση.

Για το φίλτρο, σαν απόδοση από ότι γράφει φτάνει σε συνδυασμό με αυτό που ήδη έχεις, σαν μάρκα δεν το ξέρω να σου πω για αξιοπιστία. 

 

eheim classic 600 1000l/h 

είναι το μεγαλύτερο που βρίσκω...   αυτο και μονο δεν ειναι αρκετό? θα πρεπει να εχω και το παλιό μέσα? 620 l/h ?

το χρυσόψαρο πάλι εχει κατι σημάδια , χτες το κυνηγούσαν τα άλλα χρυσόψαρα...

Έβγαλα όλα τα φυτά το καράβι (μεχρι να βρω κανα ξυλο)  άφησα μόνο κ ένα μικρο.

 

 

71645967_385153039082859_7146565009173118976_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φίλτρανση φίλε μου λειτουργεί αθροιστικά, αφού έχεις ηδη το ένα φίλτρο που δουλεύει κανονικά, ο σκοπός έιναι να βάλεις και ένα δεύτερο φίλτρο μεγαλύτερο για να δουλεύουν μαζί και να έχεις και μία εξασφάλιση ότι αν τυχόν, χαλάσει ή μπλοκάρει το ένα, θα λειτουργεί το άλλο να σε καλύψει μέχρι να το φτιάξεις, όχι να καταργήσεις το παλιό και να βάλεις το άλλο. Είναι δική σου η απόφαση αλλά εάν θέλεις την γνώμη μου ποτέ η φίλτρανση δεν περισσεύει, αφού το έχεις το φίλτρο το παλιό, δούλεψε το μαζί για να δεις διαφορά στην απόδοση της φίλτρανσης στο σύνολο. Είναι σαν να έχεις ένα ζευγάρι παπούτσια, να παίρνεις και ένα δεύτερο και να πετάς το προηγούμενο χωρίς να έχει κάτι, πάλι με ένα ζευγάρι θα μείνεις...

 

όσο αφορά το φίλτρο που επέλεξες, η eheim είναι εξαιρετική εταιρεία, καλή επιλογή.

 

όσο αγορά το κυνηγητό νομίζω ότι πρέπει να βάλεις κάποια κρυψώνα να μετριαστεί η ένταση, τι εννοείς δεν βρίσκεις κάποιο ξύλο, υπάρχουν στα ενυδρειακά μαγαζιά πληθώρα ξύλων κατάλληλων, σε 3 μαγαζιά στην Αθήνα που πηγαίνω συχνά έχουν πολύ απόθεμα σε ξύλα συνέχεια, μικρά και μεγάλα, πάρε ένα σχετικά μεγάλο αλλά να χωράει στο ενυδρείο, δέσε και κάποιο ή κάποια από τα φυτά που έχεις σε ξεχωριστό σημείο πάνω του με πετονιά και βάλε το πλαγιαστά στο ενυδρείο ώστε να καβατζώνεται ο μόρτης όταν του την πέφτουν, μπορεί να δεις ομαλοποίηση.

 

Αλήθεια, ήθελα να σε ρωτήσω, τον ξεχωριστό χώρο με το Plexiglas για τα φυτά γιατί τον έχεις, σε τι σε βοηθάει πέρα από το να περιορίζει και άλλο τον διαθέσιμο χώρο για κολύμπι?

Και η στάθμη σου στο ενυδρείο γιατί είναι τόσο χαμηλά, δεν σου περισσεύουν διαθέσιμα λίτρα για κολύμπι....

 

Την θεραπεία που σου έγραφε μία φίλη να κάνεις τελικά την έκανες? Σε ρωτώ διότι με τα φάρμακα δεν είμαι σχετικός και δεν θέλω να τα μπλέκουμε, άλλο το πρόβλημα που έχει το ψαράκι και που μπορεί να χρειάζεται όντως θεραπεία και άλλο η φίλτρανση του ενυδρείου σου και τα λίτρα που χαραμίζεις αφήνοντας την στάθμη 15+ εκατοστά κάτω από τις κόντρες.... με την στάθμη τόσο χαμηλά και με το διαχωριστικό, έχεις κάνει το δικό σου rio240, rio180....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Η φίλτρανση φίλε μου λειτουργεί αθροιστικά, αφού έχεις ηδη το ένα φίλτρο που δουλεύει κανονικά, ο σκοπός έιναι να βάλεις και ένα δεύτερο φίλτρο μεγαλύτερο για να δουλεύουν μαζί και να έχεις και μία εξασφάλιση ότι αν τυχόν, χαλάσει ή μπλοκάρει το ένα, θα λειτουργεί το άλλο να σε καλύψει μέχρι να το φτιάξεις, όχι να καταργήσεις το παλιό και να βάλεις το άλλο......................

 έβαλα τα φυτά εκεί  γιατι τα έτρωγαν..

δεν ξέρω ψιλοφοβαμαι να το γεμίσω τέρμα μην πέσουν όλα η γίνει κάνας σεισμός και χυθεί το νερό...

θεραπεία έκανα με pimafix 7 μέρες δεν νομίζω να έκανε κάτι...

άπλα με 2 φίλτρα το πρόβλημα είναι ο χώρος η φασαρία άντε και το ρεύμα 

70895060_2521935464555257_9048438147737714688_n.jpg

 

πάχος ξύλου 3cm 

θα πάω να δω αυτές οι βάσης πόσο αντέχουν κ θα το ανεβάσω άμα είναι 

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τα νιτρικα πως πας;

25 άλλαξα 40%+  νερό προχτές 

η βατσα στο φίλτρο μήπως δεν είναι αρκετή ? 

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kerk14 έγραψε:

25 άλλαξα 40%+  νερό προχτές 

η βατσα στο φίλτρο μήπως δεν είναι αρκετή ? 

νιτρικα στα 25 ειναι καλα.Τα ανουμπιας νομιζω δεν τα τρωνε, αλλα τσιμπανε αλγη απο τα φυλλα . Δωσε στα ψαρια σου φυτικες τροφες- βραστό σπανακι,σπιρουλινα.

Θελουν ποικιλια.

Βατσα; Τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

νιτρικα στα 25 ειναι καλα.Τα ανουμπιας νομιζω δεν τα τρωνε, αλλα τσιμπανε αλγη απο τα φυλλα . Δωσε στα ψαρια σου φυτικες τροφες- βραστό σπανακι,σπιρουλινα.

Θελουν ποικιλια.

Βατσα; Τι ειναι;

 

τα τρωνε λιγο λιγο 1 χρονο μεσα τα ειχα...
Υαλοβάμβακας  sry
Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. Πήρα το PROFESSIONEL 4+ 600 2275 WITH FILTER MEDIA 1250 L/H 

έβαλα στα 2 κάτω καλαθάκια τα παλιά υλικά απο το φίλτρο μου που ήταν στρωμένο  και στα πάνω αυτά που είχε. Αφαίρεσα κάτι μαύρα βιολογικά υλικά που είχε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημερα μετα απο ενα χρονο ακριβος το ψαρι παρουσίασε τα ιδια αιματώματα ( πανω φωτος).

φιλτρο: PROFESSIONEL 4+ 600 2275 WITH FILTER MEDIA 1250 L/H 

θα μετρήσω πάλι αμμωνίες κτλπ αλλά κλασικά όλα καλά θα βγουν...

Έγινε επεξεργασία - kerk14
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος kerk14 έγραψε:

καλημερα μετα απο ενα χρονο ακριβος το ψαρι παρουσίασε τα ιδια αιματώματα ( πανω φωτος).

φιλτρο: PROFESSIONEL 4+ 600 2275 WITH FILTER MEDIA 1250 L/H 

θα μετρήσω πάλι αμμωνίες κτλπ αλλά κλασικά όλα καλά θα βγουν...

Κανε τις μετρησεις, σκεψου τι αλλαξες τελευταια στο νυδρειο.

Το ψαρι, που ειναι μπροστα στην φωτο σαν να εχει ασπρα σημαδια σαν του ich.... και στο σωμα και πανω στο πτερυγιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε τις μετρησεις, σκεψου τι αλλαξες τελευταια στο νυδρειο.

Το ψαρι, που ειναι μπροστα στην φωτο σαν να εχει ασπρα σημαδια σαν του ich.... και στο σωμα και πανω στο πτερυγιο.

Έτσι φαίνεται στη φώτο δεν έχουν ιτσ , επίσης ειναι μονο αυτο το ψαρι οπως και πέρυσι.

αφαίρεσα το θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kerk14 έγραψε:

Έτσι φαίνεται στη φώτο δεν έχουν ιτσ , επίσης ειναι μονο αυτο το ψαρι οπως και πέρυσι.

αφαίρεσα το θερμοστάτη.

Οπως και περυσι κανε πιο συχνες αλλαγες νερου, αν μπορεις βαλε το σε καραντινα και κανε μια θεραπεια με bactopur ή tetra general tonic. Απο μετρησεις πως εισαι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως και περυσι κανε πιο συχνες αλλαγες νερου, αν μπορεις βαλε το σε καραντινα και κανε μια θεραπεια με bactopur ή tetra general tonic. Απο μετρησεις πως εισαι;

δεν τα βρίσκω αυτά! το Τετρα θελει 5ml /20litra  δλδ σχεδον ενα μπουκάλι τη μέρα??

 

 

Εναλλακτικά πιο συμπυκνωμένα φάρμακα  υπάρχουν?  

καραντίνα χωρίς φίλτρο σε 50-60 λίτρα γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kerk14 έγραψε:

καραντίνα χωρίς φίλτρο σε 50-60 λίτρα γίνεται?

Αν θα βαλεις μια αεραντλια καλη, γινεται. Μην κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο. Αυτο το ψαρι μπορει απλα να ειναι πιο ευαισθητο απο τα άλλα. Στο μεγαλο απλα αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα κανε. Τα νιτρικα πόσο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 7:24 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα βαλεις μια αεραντλια καλη, γινεται. Μην κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο. Αυτο το ψαρι μπορει απλα να ειναι πιο ευαισθητο απο τα άλλα. Στο μεγαλο απλα αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα κανε. Τα νιτρικα πόσο εχεις;

τα νο3 είναι γενικά λίγο πάνω από το όριο. έκανα 2-3 αλλαγές καλές  σε 2 βδομάδες.
Το ψαρι εχει εικόνα βελτιωσης  και δεν εχω πάρει ακομα κάποιο φάρμακο...  θα περιμένω λιγο ακομα και θα δω

θα ενημερώσω σύντομα  

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kerk14 έγραψε:

τα νο3 είναι γενικά λίγο πάνω από το όριο. έκανα 2-3 αλλαγές καλές  σε 2 βδομάδες.
Το ψαρι εχει εικόνα βελτιωσης  και δεν εχω πάρει ακομα κάποιο φάρμακο...  θα περιμένω λιγο ακομα και θα δω

θα ενημερώσω σύντομα  

Κανε τις αλλαγες πιο συχνα, να μην εχεις τα νιτρικα πανω απο 40ppm. Δες το φιλτρο- μηπως τα σγουγγαρια μαζεψαν πολυ βρομιά και σου ανεβαζουν τα νιτρικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άμα ανέβουν τα νιτρικά+ θερμοκρασία το παθαίνει αυτό το ψάρι.. λογικά κάποια ευαισθησία θα έχει.. 

ανά 10 μέρες αλλάζω 30% νερό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική ε.πειρια σου λέω ότι τα αιματώματα είναι σύμπτωμα από μακροχρονια έκθεση σε ακτινοβολία ψηλά νιτρικά. Εγώ στο τέλος έχασα το ψάρι. Οπότε η λύση ειναι μια. Πιο μεγάλες και πιο σύντομες αλλαγές νερού για να μην χάσεις το ψάρι σου κάποια στιγμή. Τώρα κάθε πότε αλλάζεις νερό και σε τι ποσοστό του ενυδρείου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τριάντα τις εκατό ανά δέκα μέρες είναι πολύ μακριά. Θα κάνεις εξήντα τις εκατό ανά πέντε ημέρες αν θες να γίνει καλά το ψάρι σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...