Jump to content

Γαριδαδικο 54Λ


Recommended Posts

Είχα παλιά γαριδαδικο και θέλω να ξαναφτιάξω. Για ενυδρείο εχω πάρει το εχειμ ακουσταρ 54 λεδ υπόστρωμα τρόπικα για φυτα και θελω να το κάνω ζουγκλιτσα. Αμα το στρώσω με μπολι μπορω να βαλω γαριδες αν δεν εχει στρωθεί ο βυθός?

 

Θα βάλω rcs και μαλλον caradina babaulti.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα της Tropica περιεχει πολλα θρεπτικα συστατικα. Πρεπει να περιμενεις να φυγουν αμμωνια και νιτρωδη τελειως. Και με μπολι, νομιζω, θα χρειαστεις 2-3 εβδομαδες.

Κανε τεστακια.

Και κατι ακομα... Οταν βαζεις υποστρωμα, πρεπει να φυτευεις φουλ απο την αρχη. Αν θα εχεις λιγα φυτα - αλγη ειναι μονοδρομος....

Καλη αρχη!

 

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα της Tropica περιεχει πολλα θρεπτικα συστατικα. Πρεπει να περιμενεις να φυγουν αμμωνια και νιτρωδη τελειως. Και με μπολι, νομιζω, θα χρειαστεις 2-3 εβδομαδες.
Κανε τεστακια.
Και κατι ακομα... Οταν βαζεις υποστρωμα, πρεπει να φυτευεις φουλ απο την αρχη. Αν θα εχεις λιγα φυτα - αλγη ειναι μονοδρομος....
Καλη αρχη!

 

Θα μπουν στην αρχη 3 φυτα σίγουρα και μετά απο 1-3 μέρες αλλα 5-6 λογω διαθεσιμότητας σε διάφορα μαγαζιά.

Τεστακια δυστυχώς πέταξα κατι ληγμένα που είχα (βλακεια) αλλά ήταν και κάτι τισ απι που τα χρώματα ήταν χάλια.

Αν βρει κανείς κανένα μαστερ τεστ τετρα η σερα μου το κάνει λινκ, αλλιώς παίρνω ξεχωριστά

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, H.P.L inc. said:

Θα μπουν στην αρχη 3 φυτα σίγουρα και μετά απο 1-3 μέρες αλλα 5-6 λογω διαθεσιμότητας σε διάφορα μαγαζιά.

Τεστακια δυστυχώς πέταξα κατι ληγμένα που είχα (βλακεια) αλλά ήταν και κάτι τισ απι που τα χρώματα ήταν χάλια.

Αν βρει κανείς κανένα μαστερ τεστ τετρα η σερα μου το κάνει λινκ, αλλιώς παίρνω ξεχωριστά

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

 

Παράγγειλα από Κρήτη γιατί στην Αθήνα μου βγαίνανε της Sera  κανένα 30άρι περίπου ακριβότερα..Μήπως να το δεις σαν επιλογή;;Πρώτη φορά είδα να έρχονται πράγματα απο μακριά πιο φτηνά από την Αθήνα :P Παράγγειλα χτες και θα έρθουν το αργότερο Τρίτη

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

 
Παράγγειλα από Κρήτη γιατί στην Αθήνα μου βγαίνανε της Sera  κανένα 30άρι περίπου ακριβότερα..Μήπως να το δεις σαν επιλογή;;Πρώτη φορά είδα να έρχονται πράγματα απο μακριά πιο φτηνά από την Αθήνα [emoji14] Παράγγειλα χτες και θα έρθουν το αργότερο Τρίτη
Απο Κρήτη βλέπω μονο της απι τα οποία δεν τα πολυ θελω εχεισ μηπως κανα λινκ σε πμ?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τι φυτά σκέφτεσαι? Με η χωρίς co2? Το μπόλι δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το στρώσιμο του βυθού αν και οι rcs είναι εύκολες σαν γαρίδες αλλά δεν παύουν να είναι ευαίσθητες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
 
Τι φυτά σκέφτεσαι? Με η χωρίς co2? Το μπόλι δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το στρώσιμο του βυθού αν και οι rcs είναι εύκολες σαν γαρίδες αλλά δεν παύουν να είναι ευαίσθητες. 
Χωρίς co2. Από φυτά:
Bacopa compact
Java fern
Java moss
Spiky moss
Echinodorus bleheri
Hygrophila difformis
Vallisneria nana
Και καμια ανουμπια

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus bleheri δεν...... Ειναι αρκετα μεγαλο φυτο για 54 λ και Vallisneria nana δεν θα εβαζα... Θα απλωθει γρηγορα σ΄ολο το ενυδρειο (γνωμη μου).

Αν θελεις καποιο "χαλακι" , τοτε - Marsilea hirsuta.

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus bleheri δεν...... Ειναι αρκετα μεγαλο φυτο για 54 λ και Vallisneria nana δεν θα εβαζα... Θα απλωθει γρηγορα σ΄ολο το ενυδρειο (γνωμη μου).
Αν θελεις καποιο "χαλακι" , τοτε - Marsilea hirsuta.
Staurogyne repens μπαίνει? Να βαλω αντί για το πρωτο που είπες

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Staurogyne repens μπαίνει? Να βαλω αντί για το πρωτο που είπες

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Ανετα

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και με την bacopa. Σε σωστές συνθήκες φωτισμού όλα αυτά τα φυτά μένουν κοντά περίπου στα 3-5 εκ μήκος ενώ χωρίς καλό φως θα τα δεις να ψηλώνουν. 

Μια καλή επιλογή για φυτό πλάτης το οποίο είχα και είχε ραγδαία ανάπτυξη από την πρώτη μέρα είναι η limnophilla sessiliflora. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και με την bacopa. Σε σωστές συνθήκες φωτισμού όλα αυτά τα φυτά μένουν κοντά περίπου στα 3-5 εκ μήκος ενώ χωρίς καλό φως θα τα δεις να ψηλώνουν. 
Μια καλή επιλογή για φυτό πλάτης το οποίο είχα και είχε ραγδαία ανάπτυξη από την πρώτη μέρα είναι η limnophilla sessiliflora. 
Σε μερικές φωτο που είναι πλατιά τα ανοίγματα που κάνει μου αρέσει αλλά σε άλλες οχι. Εσένα πως μοιάζει?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω τώρα για να σου δείξω φωτογραφία θα σου πω ότι για όλα αυτά τα φυτά που ψηλώνουν (bacopa caroliana, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia κτλ) το κόλπο για να δείξουν όμορφα είναι να τα αφήνεις να ψηλώνουν στο ύψος που θέλεις και στη συνέχεια να μεταφυτεύεις τα κλαδέματα ακριβώς δίπλα. Ειδάλλως θα έχεις μεμονωμένα φυτά που θα έχουν απόσταση μεταξύ τους συν ότι θα σου πιάσουν και πολύ χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω τώρα για να σου δείξω φωτογραφία θα σου πω ότι για όλα αυτά τα φυτά που ψηλώνουν (bacopa caroliana, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia κτλ) το κόλπο για να δείξουν όμορφα είναι να τα αφήνεις να ψηλώνουν στο ύψος που θέλεις και στη συνέχεια να μεταφυτεύεις τα κλαδέματα ακριβώς δίπλα. Ειδάλλως θα έχεις μεμονωμένα φυτά που θα έχουν απόσταση μεταξύ τους συν ότι θα σου πιάσουν και πολύ χώρο. 
Ok αν και bacopa έχω το compact. Τελικα θα βαλω probidio growth soil το έχει δοκιμάσει κανείς?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει. Της τρόπικα δεν σου κάνει? Εμένα με βόλεψε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω Prodibio Aqua Shrimp Powder. Μια χαρα ειναι, απλα ειναι πολυ ψιλοκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 ώρες στήθηκε το ενυδρείο. Το ξύλο το έβρασα 2ωρες κάθε μεριά αλλά ακόμα επιπλέει! Γενικα μου αρέσει πολύ μονο πρεπει να βαλω σούπερ γλου στα φυτα οταν πεσει το ξύλο, πόσες μέρες λέτε να πάρει? Επίσης σούπερ γκλου που έχω δει στο yt αυτές η ινσταντ που έχουμε εδώ κάνουν?

Το prodibio τελικά παρα πολύ καλό και έρχεται και με αμπούλες με βακτήρια και αντιχλοριο και δεν άφησε ούτε ίχνος σκόνη. Θα βαλω λιγα ακόμα φυτά πίσω και καμιά μος στο ξύλο. Μόνο το φίλτρο της εχαιμ μου φανηκε περίεργο. Είχε μεσα μονο ενα σφουγγάρι αλλά το έκοψα λίγο και έβαλα μίνι σιποραξ. Έβαλα επίσης το φιλτερ μπαγκ στο ιντακε για να μην ρουφήξει καμιά γαρίδα οταν μπουν και αυτες.95ae24fe43b3b991214ab82cd0da0e4d.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα συνήθως μετά από καμιά δεκαριά μέρες βουλιάζουν.

Οι περισσότερες ινσταντ μια χαρά κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

Τα φυτάκια που έχεις βάλει σκόρπια στο κέντρο, θα έδειχναν πιο όμορφα εάν τα έβαζες κοντά -κοντά σχηματίζοντας μια συστάδα.

Προτίμησε μπροστά να βάζεις φυτά που να μην γίνονται ψηλά γιατί μετά από λίγο καιρό θα κρύβουν όλη την πρόσοψη του ενυδρείου.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα συνήθως μετά από καμιά δεκαριά μέρες βουλιάζουν.
Οι περισσότερες ινσταντ μια χαρά κάνουν τη δουλειά που θέλεις.
Τα φυτάκια που έχεις βάλει σκόρπια στο κέντρο, θα έδειχναν πιο όμορφα εάν τα έβαζες κοντά -κοντά σχηματίζοντας μια συστάδα.
Προτίμησε μπροστά να βάζεις φυτά που να μην γίνονται ψηλά γιατί μετά από λίγο καιρό θα κρύβουν όλη την πρόσοψη του ενυδρείου.[emoji4]
Δίκιο έχεις θα το κάνω μάλλον θα κάνω rescape αύριο.

Τι μικρά φυτα μπορω να βαλω μπροστά?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Anubia nana, eleoharis mini, pogostemon hefleri, staurogine repens, eleoharis parvula κλπ. Ενδεικτικά σου έγραψα κάποια. Κάνε μια αναζήτηση για τις απαιτήσεις τους και αν σε καλύπτει ο φωτισμός σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία από τις πέτρες για να κρατήσεις το ξύλο στον βυθό μέχρι να κάτσει μόνο του. Το φυτό μπροστά ποιό είναι? 

Μπροστά μπορείς να βάλεις ότι γράφτηκε παραπάνω + φυσικά την bacopa compact. Θα μπορούσες να βάλεις και monte carlo αλλά χωρίς co2 θα αργήσει πολύ να πιάσει. Η moss θα είναι παράδεισος για τις γαρίδες αλλά μακριά από moss ball ειδικά τώρα που το ενυδρείο είναι φρέσκο. 

Κανόνισες τελικά μπόλι? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με αφορμή όσων διαβάζω, μια και εγώ ετοιμάζομαι για γαριδάδικο, 2-3 πραγματάκια.

 

Από ότι ξέρω, ο βυθός για τις γαρίδες πρέπει να είναι στρωμένος 2-3 μήνες.

Πρόκειται για ευαίσθητους οργανισμούς.

 

Αν και οι απόψεις διίστανται, άποψή μου είναι ότι με τις γαρίδες δε μπαίνει co2.

 

Οι crs δε θεωρούνται εύκολες γαρίδες.

 

Το ξύλο θέλει καιρό για να κάτσει.

Η λύση να το πατάει μια πέτρα είναι καλή.

 

Τι νερό θα έχεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε φυσιολογικά επίπεδα (πράσινη ένδειξη στο drop checker) δεν υπάρχει θέμα. Τις θεωρώ πιο ευαίσθητες σε αμμωνία και νιτρώδη παρά στο co2. 

Ο φίλος θέλει να βάλει rcs (red cherry shrimp) οι crs (crystal red shrimp) είναι αρκετά πιο "δύσκολες" όπως σωστά γράφεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία από τις πέτρες για να κρατήσεις το ξύλο στον βυθό μέχρι να κάτσει μόνο του. Το φυτό μπροστά ποιό είναι? 
Μπροστά μπορείς να βάλεις ότι γράφτηκε παραπάνω + φυσικά την bacopa compact. Θα μπορούσες να βάλεις και monte carlo αλλά χωρίς co2 θα αργήσει πολύ να πιάσει. Η moss θα είναι παράδεισος για τις γαρίδες αλλά μακριά από moss ball ειδικά τώρα που το ενυδρείο είναι φρέσκο. 
Κανόνισες τελικά μπόλι? 
Την compact έχω βάλει που είχα διαβάσει πως γίνεται θαμνοιδες αν και παίζει να μου έδωσαν κανονικη?! Αυτο με ρην πετρα ειναι καλη ιδεα θα το κανω αυριο, με την σουπεργκλου ξέρει κανείς? Πρέπει να στεγνώσω το ξύλο για να κολλάει?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με αφορμή όσων διαβάζω, μια και εγώ ετοιμάζομαι για γαριδάδικο, 2-3 πραγματάκια.
 
Από ότι ξέρω, ο βυθός για τις γαρίδες πρέπει να είναι στρωμένος 2-3 μήνες.
Πρόκειται για ευαίσθητους οργανισμούς.
 
Αν και οι απόψεις διίστανται, άποψή μου είναι ότι με τις γαρίδες δε μπαίνει co2.
 
Οι crs δε θεωρούνται εύκολες γαρίδες.
 
Το ξύλο θέλει καιρό για να κάτσει.
Η λύση να το πατάει μια πέτρα είναι καλή.
 
Τι νερό θα έχεις?
 
 
+1 σε ο,τι σου απάντησε το παιδί απο πάνω. Θα περιμένω κανένα μήνα να βάλω την καραντινα σγρ της rcs παίζει να τις βαλω λιγο ποιο πριν επδ έχω βάλει ειδικά ετοιμα βακτήρια της prodibio για τον βυθό που λέει πως στρώνει μέσα σε 2 εβδομάδες μαξ

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...