Jump to content

Γαριδαδικο 54Λ


Recommended Posts

Καλό θα ήταν να κοιτούσες το καρτελακι της τροπικα για παν ενδεχόμενο αλλά λογικά αυτή πρέπει να είναι. Όπως και να εχει βάλτες όλες μαζί. Η σούπεργκλου ομως είναι ασφαλής για ενυδρειο? Δεν ξέρω.... Ενυδρειακες κόλλες που έχω χρησιμοποιήσει παντως έχω κάνει δουλειά και σε στεγνό αλλά και σε βρεγμένο ξύλο. Όσον αφορά τον βυθό εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς. Δεν λέω να περιμένεις μηνες να στρώσει ο βυθός μόνος του αλλά τουλάχιστον περίμενε να στρωθεί το φίλτρο γιατί αυτό είναι που έχει και την μεγαλύτερη σημασία τώρα. Άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει και βάλε και τις γαρίδες μετά. Σκευάσματα τύπου στρώνω βυθό σε 2 εβδομάδες εγώ πάντως προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κοιτούσες το καρτελακι της τροπικα για παν ενδεχόμενο αλλά λογικά αυτή πρέπει να είναι. Όπως και να εχει βάλτες όλες μαζί. Η σούπεργκλου ομως είναι ασφαλής για ενυδρειο? Δεν ξέρω.... Ενυδρειακες κόλλες που έχω χρησιμοποιήσει παντως έχω κάνει δουλειά και σε στεγνό αλλά και σε βρεγμένο ξύλο. Όσον αφορά τον βυθό εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς. Δεν λέω να περιμένεις μηνες να στρώσει ο βυθός μόνος του αλλά τουλάχιστον περίμενε να στρωθεί το φίλτρο γιατί αυτό είναι που έχει και την μεγαλύτερη σημασία τώρα. Άσε το ενυδρείο να ισορροπήσει και βάλε και τις γαρίδες μετά. Σκευάσματα τύπου στρώνω βυθό σε 2 εβδομάδες εγώ πάντως προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι. 
Ναι αυτό θα κάνω. Σουπεργκλου έχω δει όλους στο yt αλλά δεν έχουν την ινσταντ που έχουμε εμείς. Φυσικα γαριδες θα μπούνε μετά από το στρώσιμο και μάλλον θα βάλω 6-8 μικρορασμπορα η τα Γκάλαξι η τα μοσκοιτο πρώτα.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περισσότερα αν το προγραμματίζεις για το μοναδικό είδος στο ενυδρείο. 8-10 δηλαδή. Για μένα βάλε boraras μόνο και άσε τα galaxy. Πανέμορφα μεν, ντροπαλά δε και σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο δεν θα τα βλέπεις και τόσο. Εγώ είχα 6 ψάρια στα ίδια λίτρα και την πάτησα γιατί είχα πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά και το ενυδρείο φαινόταν άδειο.

 Οι καυγάδες τους έχουν χαβαλέ αλλά μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περισσότερα αν το προγραμματίζεις για το μοναδικό είδος στο ενυδρείο. 8-10 δηλαδή. Για μένα βάλε boraras μόνο και άσε τα galaxy. Πανέμορφα μεν, ντροπαλά δε και σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο δεν θα τα βλέπεις και τόσο. Εγώ είχα 6 ψάρια στα ίδια λίτρα και την πάτησα γιατί είχα πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά και το ενυδρείο φαινόταν άδειο.
 Οι καυγάδες τους έχουν χαβαλέ αλλά μέχρι εκεί. 
Νόμιζα πως χωρούσα παραπάνω ψάρια, τα μοσκοιτο έχω δει γίνονται 2εκ μαξ. Θα βαλω κάτι από αυτά και μετά από λίγο καιρό σίγουρα γαρίδες. Λες 8-10 για αναπαραγωγές?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό μπορούμε να συζητάμε για ώρες. Άλλος μπορεί να σου πει μπορείς να βάλεις παραπάνω, άλλος είναι πολλά κ.ο.κ. Εγώ θεωρώ τα 8 έως 10 ψάρια οκ για τα λίτρα αυτά όπου φυσικά στην ψαροσύνθεση παίζει ρόλο και το φίλτρο και η δυνατότητα του να υποστηρίξει αυτή τη ψαροσύνθεση. 

Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις και το προφιλ του ψαριού από το seriouslyfish όπου λέει: 

"Though small it still needs space to swim and dominant males will form temporary territories when spawning so a group is best kept in an aquarium with base dimensions of at least 45 ∗ 30 cm." 

"This species is very peaceful but does not make an ideal community fish due to its small size and rather timid nature. It will do best when maintained alone or with other diminutive species"

Μιας και που και εγώ διαβάζω μαζί σου για τα μοσκιτο την παραπάνω συμπεριφορά παρατήρησα και στα galaxy. Σε εμένα βγήκε 1 κυρίαρχο αρσενικό όπου είχε συγκεκριμένη περιοχή και δεν άφηνε τίποτε άλλο να πλησιάσει. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό μπορούμε να συζητάμε για ώρες. Άλλος μπορεί να σου πει μπορείς να βάλεις παραπάνω, άλλος είναι πολλά κ.ο.κ. Εγώ θεωρώ τα 8 έως 10 ψάρια οκ για τα λίτρα αυτά όπου φυσικά στην ψαροσύνθεση παίζει ρόλο και το φίλτρο και η δυνατότητα του να υποστηρίξει αυτή τη ψαροσύνθεση. 
Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις και το προφιλ του ψαριού από το seriouslyfish όπου λέει: 
"Though small it still needs space to swim and dominant males will form temporary territories when spawning so a group is best kept in an aquarium with base dimensions of at least 45 ∗ 30 cm." 
"This species is very peaceful but does not make an ideal community fish due to its small size and rather timid nature. It will do best when maintained alone or with other diminutive species"
Μιας και που και εγώ διαβάζω μαζί σου για τα μοσκιτο την παραπάνω συμπεριφορά παρατήρησα και στα galaxy. Σε εμένα βγήκε 1 κυρίαρχο αρσενικό όπου είχε συγκεκριμένη περιοχή και δεν άφηνε τίποτε άλλο να πλησιάσει. 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Και εγώ αυτό είχα διαβάσει αλλά σε ενα αλλο ελληνικό φόρουμ είχα δει που λέγαμε σε ενα παιδί με παρόμοια λίτρα και πάτο με εμένα 15-20. Προσωπικά θέλω λίγα παραπάνω ψάρια οπότε απορρίπτω τα συγκεκριμένα. Υπάρχει κάποιο ψάρι (οχι γαρίδα) που να μην πειράζει της γαρίδες και να χωράνε 10~15?


Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος atha έγραψε:

Από ότι ξέρω, ο βυθός για τις γαρίδες πρέπει να είναι στρωμένος 2-3 μήνες.

Πρόκειται για ευαίσθητους οργανισμούς.

Εξαρταται. Το δικο μου 70λ με prodibio ηταν ετοιμο με μπολι  (NH3/4=0 NO2=0 NO3=10-20) σε 2 εβδομαδες, αλλα οι γαριδες μπηκαν σε 1 μηνα. Το αλλο -  μονο με βακτηρια παλι prodibio - 3-ς εβδομαδες και λιγο παραπανω.

πριν 18 ώρες, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Την compact έχω βάλει που είχα διαβάσει πως γίνεται θαμνοιδες αν και παίζει να μου έδωσαν κανονικη?!

Ειναι stem, γινεται πολυ ψηλο χορταρακι. Μονο με συχνο κουρεμα γινεται θαμνοδες. Μαλλον σου εδωσαν emersed.

Δες εδω τελευταια φωτοφραφια- κρεμεται απο μια γλαστρα, που εχει πολλα φυτα. Μοιαζει;

πριν 18 ώρες, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

βακτήρια της prodibio για τον βυθό που λέει πως στρώνει μέσα σε 2 εβδομάδες μαξ

Εμενα μου πηρε τρεις..... Τεστακια τεστακια τεστακια.........κανε και θα δεις αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου πηρε τρεις..... Τεστακια τεστακια τεστακια.........κανε και θα δεις αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο.
Ναι μοιάζει αυτό είναι! Για μεταφύτευση απλά το κόβουμε στη μέση? Χρειάζομαι ειδικά aquascaping ψαλίδια?
Τεστ θα πάρω σίγουρα αλλά δεν θέλω της απι και δεν βρίσκω πουθενά αλλα! Έχω βρει κάποια για θαλασσινό που έχουνε όλα της απι αλλά δεν ξέρω αν κάνουν. Για τωρα ποση ωρα φωτισμο? Παίρνει και λίγο φωτισμό από παράθυρο αλλα όχι direct απλά όπως μπαίνει στο δωμάτιο! Για τωρα το έχω με χρονοδιακόπτη σε 6 ώρες αλλα λέω να το κάνω 7

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Ναι μοιάζει αυτό είναι! Για μεταφύτευση απλά το κόβουμε στη μέση? Χρειάζομαι ειδικά aquascaping ψαλίδια?
Τεστ θα πάρω σίγουρα αλλά δεν θέλω της απι και δεν βρίσκω πουθενά αλλα! Έχω βρει κάποια για θαλασσινό που έχουνε όλα της απι αλλά δεν ξέρω αν κάνουν. Για τωρα ποση ωρα φωτισμο? Παίρνει και λίγο φωτισμό από παράθυρο αλλα όχι direct απλά όπως μπαίνει στο δωμάτιο! Για τωρα το έχω με χρονοδιακόπτη σε 6 ώρες αλλα λέω να το κάνω 7

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Οταν θα ψηλωσει - κοβεις στ μεση. Ψαλιδι ειδικο δεν χρειαζεσαι , τουλαχιστον τωρα.

Τεστ παρε API. Ακριβο, αλλα δοκιμασμενο. Τεστακια για θαλασσινο δεν κανουν για γλυκο.

7 ωρες φωτισμο- μια χαρα ειναι για την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ψηλωσει - κοβεις στ μεση. Ψαλιδι ειδικο δεν χρειαζεσαι , τουλαχιστον τωρα.
Τεστ παρε API. Ακριβο, αλλα δοκιμασμενο. Τεστακια για θαλασσινο δεν κανουν για γλυκο.
7 ωρες φωτισμο- μια χαρα ειναι για την αρχη.
Οκ απλά δεν ξέρω αν είχαν κάτι τα παλιά δεν μπορούσα να διακρίνω καλά τα χρώματα και έχω ακούσει πως της σερα δεν εχει αυτό το πρόβλημα.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, της api τα τεστ γιατί δεν σου αρέσουν? Μια χαρά είναι. εγώ πάντως τα προτιμώ.

Έγινε επεξεργασία - atha
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, της api τα τεστ γιατί δεν σου αρέσουν? Μια χαρά είναι. εγώ πάντως τα προτιμώ.
Τα χρώματα μου φαίνονται ίδια.
Επίσης η λάμπα εχειμ που ήρθε με το ενυδρείο είναι αρκετή για αυτά τα εύκολα φυτά? Λέει πάνω 7.7W, αλλά είχα σε 30λ προβολακη 15W... κάτι δεν πάει καλά

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Τα χρώματα μου φαίνονται ίδια.
Επίσης η λάμπα εχειμ που ήρθε με το ενυδρείο είναι αρκετή για αυτά τα εύκολα φυτά? Λέει πάνω 7.7W, αλλά είχα σε 30λ προβολακη 15W... κάτι δεν πάει καλά

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

Λεει 810 lumen βγαζει, αλλα περιπου 15 lumen/l... Για πολυ ευκολα φυτα φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Λεει 810 lumen βγαζει, αλλα περιπου 15 lumen/l... Για πολυ ευκολα φυτα φτανει.
Αν θέλω να βάλω κόκκινα φυτά, η λάμπα που πρέπει να βαλω ειναι κοκκινη η κανονική?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Αν θέλω να βάλω κόκκινα φυτά, η λάμπα που πρέπει να βαλω ειναι κοκκινη η κανονική?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 

τα φυτα δεν κοκκινιζουν απο κικκινο φως, αλλα απο μεγαλη ενταση φωτισμου. Απλα βαζεις ακομα μια λαμπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update:
Έβαλα crypt. Brown
Flame moss

Η repens βγήκε σχεδόν όλη καί μπήκε σε ενα 5 λιτρο τύπου walstad. Δεν τα παρατάω με αυτό το φυτό, απλά είχε λίγη άλγη και μάλλον δεν ήταν βυθισμένη στο μαγαζί.

Έχω πάρει μια λάμπα 800λμ αλλά δεν εχει μπει ακόμα ως έξτρα. Έβαλα ΚΝο3 για να σταματήσουν οι τρύπες στα φύλλα.

Τεστ νερού 1 εβδομάδα μετά από φαρμακευτική αμμωνία.
ΝΗ4:3-4ππμ
Νο2:0.25-0.5 ππμ (μπορεί να επηρεαστεί απο το λίπασμα? Η αρχίζει και στρώνει?)
Νο3: το μετρησα απλα για να δω αλλαγη μετα απο μερικές μέρες 20-40ππμ

Πήρα επίσης υπόστρωμα tropica που πάει κάτω από τα φυτά κε λέω να το ξεστησω και να βαλω αυτο απο κάτω επιδη το prodibio ειναι λιγο απογοήτευση...70b49810a99f378500ccbd5e447cbf15.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Τεστ νερού 1 εβδομάδα μετά από φαρμακευτική αμμωνία.

Δεν καταλαβα καλα... Εβαλες αμμωνια στο ενυδρειο; Γιατι;

Οσο εχεις αμμωνια στα 3-4 ppm, τοσο θα ανεβαινουν και νιτρωδη και νιτρικα.....αν ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου.....Οπως φαινεται ξεκινησε.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος H.P.L inc. έγραψε:

Πήρα επίσης υπόστρωμα tropica που πάει κάτω από τα φυτά κε λέω να το ξεστησω και να βαλω αυτο απο κάτω επιδη το prodibio ειναι λιγο απογοήτευση...

Δεν χρειαζεται να βαζεις τιποτα. Μια χαρα εισαι με soil. Τα φυτα, αν ηταν σε emersed μορφη, θα χάσουν τα παλια φυλλα και θα βγαλουν σιγα σιγα τα καινουργια.

Μικρες τρυπες στα φυλλα- ειναι ελλειψη καλιου. Νιτρικα (KNO3) μην βαζεις, αν εχεις νιτρικα καπου στα 10 ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαζεις τιποτα. Μια χαρα εισαι με soil. Τα φυτα, αν ηταν σε emersed μορφη, θα χάσουν τα παλια φυλλα και θα βγαλουν σιγα σιγα τα καινουργια.

Μικρες τρυπες στα φυλλα- ειναι ελλειψη καλιου. Νιτρικα (KNO3) μην βαζεις, αν εχεις νιτρικα καπου στα 10 ppm.

Ναι έβαλα υγρή αμμωνία απο φαρμακείο επειδή άκουσα πως κάνει ποιο σταθερή αποικία και δεν μπορούσα να καταλάβω πόσο τροφή να βάζω και κάθε ποτε να αλλάζω. Αφησαυ το τούλι που είχα μέσα καλού κακού.

 

Δεν θα βάλω άλλη για να δω να πέσει. Όταν δω ΝΗ4:0 και ΝΟ2:0 κάνω αλλαγή νερού?(πόσο της 100να αλλάξω?)

 

Το ΚΝο3 το έβαλα για το κάλιο επειδή το είχα πρόχειρο και δεν βρήκα αλλα καθαρα χημικά με κάλιο.(το έχω σε κρυστάλλους)

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...