Jump to content

Γεμισα αλγη!


Maxoukos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, μπορει να με βοηθησει καποιος με αυτη την αλγη; Ειναι καφε και ειναι παντου! Μειωσα το φωτισμο  αλλα δεν βλεπω βελτιωση... 

9D5633A0-D851-407E-ACBC-264572008F61.jpeg

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να διακρίνω φίλε μου..μήπως έιναι διατομική???πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο???δώσε μας λίγες πληροφορίες για τις ρουτίνες σου,αν φιλοξενείς κάτι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

δεν μπορώ να διακρίνω φίλε μου..μήπως έιναι διατομική???πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο???δώσε μας λίγες πληροφορίες για τις ρουτίνες σου,αν φιλοξενείς κάτι...

Συγμωμη, εχεις δικιο :( το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες, στρωμενο με βακτηρια και εβαλα μεσα ζωντανο βραχο πριν κανα μηνα. Εχει μεσα 2 clown και 4 σαλιγγαρια. Φωτισμο εχει του ενυδρειου 7500κ της fluval. Τα φωτα αναψαν πριν 2 εβδομαδες που μπηκαν τα ζωντανα, με φωτοπερίοδο 11 ωρες και μετα μπλε φως (αλλαζει με τηλεκοντρολ χρωματα το φωτιστικο)3F24721D-5B44-4D2E-8D67-C0C8496C2904.thumb.jpeg.6dcd84cce5eec7f365686ee5d7d3c151.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Maxoukos έγραψε:

Συγμωμη, εχεις δικιο :( το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες, στρωμενο με βακτηρια και εβαλα μεσα ζωντανο βραχο πριν κανα μηνα. Εχει μεσα 2 clown και 4 σαλιγγαρια. Φωτισμο εχει του ενυδρειου 7500κ της fluval. Τα φωτα αναψαν πριν 2 εβδομαδες που μπηκαν τα ζωντανα, με φωτοπερίοδο 11 ωρες και μετα μπλε φως (αλλαζει με τηλεκοντρολ χρωματα το φωτιστικο)3F24721D-5B44-4D2E-8D67-C0C8496C2904.thumb.jpeg.6dcd84cce5eec7f365686ee5d7d3c151.jpeg

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στην 1η φωτογραφία που διακρίνω είναι διατομική η άλγη. Θα φύγει σιγά σιγά.

 

Έχω μία απορία όσον αφορά το φωτισμό. 11 ώρες φωτισμού με τι αποχρώσεις έχεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα. Στην 1η φωτογραφία που διακρίνω είναι διατομική η άλγη. Θα φύγει σιγά σιγά.

 

Έχω μία απορία όσον αφορά το φωτισμό. 11 ώρες φωτισμού με τι αποχρώσεις έχεις;

Καλησπερα, Το λευκο led  8 ωρες και 3 το μπλε αναβω..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Maxoukos έγραψε:

 το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες, στρωμενο με βακτηρια και εβαλα μεσα ζωντανο βραχο πριν κανα μηνα.

Τι ακριβώς εννοείς; Δεν είχες βράχο μέσα εξ' αρχής;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Maxoukos έγραψε:

Τα φωτα αναψαν πριν 2 εβδομαδες που μπηκαν τα ζωντανα, με φωτοπερίοδο 11 ωρες και μετα μπλε φως (αλλαζει με τηλεκοντρολ χρωματα το φωτιστικο)

Το πιθανότερο είναι διατομική, επειδή άναψες πρόσφατα τα φώτα. 11 ώρες φωτοπερίοδος ίσως είναι πολύ για αρχή. Θα μπορούσες να τη μειώσεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Τι ακριβώς εννοείς; Δεν είχες βράχο μέσα εξ' αρχής;

 

Το πιθανότερο είναι διατομική, επειδή άναψες πρόσφατα τα φώτα. 11 ώρες φωτοπερίοδος ίσως είναι πολύ για αρχή. Θα μπορούσες να τη μειώσεις...

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Τι ακριβώς εννοείς; Δεν είχες βράχο μέσα εξ' αρχής;

 

Το πιθανότερο είναι διατομική, επειδή άναψες πρόσφατα τα φώτα. 11 ώρες φωτοπερίοδος ίσως είναι πολύ για αρχή. Θα μπορούσες να τη μειώσεις...

Εννοω οτι εβαλα πρωτα τον αραγωνιτη και το νερο και αφοτου «εστρωσε» με βακτηρια  εβαλα ζωντανο το βραχο (ετσι με συμβουλεψαν να κανω για να μην ψοφησει ο βραχος) 

9ωρες λευκο και 2 μπλε αναβω, ποσο δηλαδη με συμβουλευεις να μειωσω;

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον βράχο που λες πρώτη φορά το ακούω...γιατί να ψοφήσει δλδ???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Maxoukos έγραψε:

Εννοω οτι εβαλα πρωτα τον αραγωνιτη και το νερο και αφοτου «εστρωσε» με βακτηρια  εβαλα ζωντανο το βραχο (ετσι με συμβουλεψαν να κανω για να μην ψοφησει ο βραχος) 

9ωρες λευκο και 2 μπλε αναβω, ποσο δηλαδη με συμβουλευεις να μειωσω;

Ομολογώ ότι αυτή την τεχνική, την ακούω για πρώτη φορά. Οταν λέμε "στρώσιμο", εννοούμε τον κύκλο του αζώτου που αναπόφευκτα θα ακολουθήσει μετά την είσοδο του βράχου μέσα στο ενυδρείο και που τελειώνει όταν μηδενιστεί η αμμωνία που παράγεται σε αυτό το χρονικό διάστημα. Είσαι σίγουρος ότι έχει στρώσει ; ( με μετρήσεις εννοώ).

Τη φωτοπερίοδο σου θα μπορούσες να τη μειώσεις κατά 50% και να αρχίσεις να την αυξάνεις σταδιακά μέχρι εκεί που θες. Πάλι θα έχεις διατομική , είναι φυσιολογικό, απλά δεν θα έχεις αυτό το "ξέσπασμα" που γίνεται με φουλ φωτοπεριοδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Ομολογώ ότι αυτή την τεχνική, την ακούω για πρώτη φορά. Οταν λέμε "στρώσιμο", εννοούμε τον κύκλο του αζώτου που αναπόφευκτα θα ακολουθήσει μετά την είσοδο του βράχου μέσα στο ενυδρείο και που τελειώνει όταν μηδενιστεί η αμμωνία που παράγεται σε αυτό το χρονικό διάστημα. Είσαι σίγουρος ότι έχει στρώσει ; ( με μετρήσεις εννοώ).

Τη φωτοπερίοδο σου θα μπορούσες να τη μειώσεις κατά 50% και να αρχίσεις να την αυξάνεις σταδιακά μέχρι εκεί που θες. Πάλι θα έχεις διατομική , είναι φυσιολογικό, απλά δεν θα έχεις αυτό το "ξέσπασμα" που γίνεται με φουλ φωτοπεριοδο.

Οι μετρήσεις μου είναι μηδενικές ναι, θα το ξεκινησω απο σημερα κιολας αυτο που μου λες και βλεπουμε :). Σ’ευχαριστω πολύ για τη βοηθεια σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιο ενυδρείο έχεις φίλε μου??? ο φωτισμός σου γενικά δεν έχω καταλάβει αν ενδείκνυται για reef... 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα παιδιά ο τρόπος στρωσιματος είναι ανορθόδοξος ή δεν τον περιγράφεις σωστά. 

 

Πάμε ομως στον φωτισμό σου .

Ξεκινάμε με λάθος φάσμα/ θερμότητα φωτός.  Τα 7500κ δεν είναι για θαλασσινό.  Είναι πολύ λίγα και ευνοούν τις άλγες. 

Κανείς το αντίθετο που πρέπει. Τα μπλε πρέπει να ανάβουν την περισσότερη ώρα και τα λευκά λιγότερη.

Επίσης 11 ώρες φωτοπεριοδο ούτε στρωμενα ρεεφ δεν βάζουμε. 

 

Τι κανεις: 1ον δες λίγο το στρώσιμο που έκανες. 

2ον μείωσε φωτοπεριοδο στις 5-6 ώρες. 

3ον βάλε τα μπλε σε 6 ώρες και στις 4 μαζί και τα λευκά.

4ον ετοιμάσου να αλλάξεις ή να προσθέσεις φωτισμό.

 

Καλή επιτυχία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

ποιο ενυδρείο έχεις φίλε μου??? ο φωτισμός σου γενικά δεν έχω καταλάβει αν ενδείκνυται για reef... 

Εχω αυτο, 

https://www.fishkeeper.co.uk/fluval-flex-aquarium-34l

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Όπως σου είπαν τα παιδιά ο τρόπος στρωσιματος είναι ανορθόδοξος ή δεν τον περιγράφεις σωστά. 

 

Πάμε ομως στον φωτισμό σου .

Ξεκινάμε με λάθος φάσμα/ θερμότητα φωτός.  Τα 7500κ δεν είναι για θαλασσινό.  Είναι πολύ λίγα και ευνοούν τις άλγες. 

Κανείς το αντίθετο που πρέπει. Τα μπλε πρέπει να ανάβουν την περισσότερη ώρα και τα λευκά λιγότερη.

Επίσης 11 ώρες φωτοπεριοδο ούτε στρωμενα ρεεφ δεν βάζουμε. 

 

Τι κανεις: 1ον δες λίγο το στρώσιμο που έκανες. 

2ον μείωσε φωτοπεριοδο στις 5-6 ώρες. 

3ον βάλε τα μπλε σε 6 ώρες και στις 4 μαζί και τα λευκά.

4ον ετοιμάσου να αλλάξεις ή να προσθέσεις φωτισμό.

 

Καλή επιτυχία. 

Ευχαριστω για την απαντηση. Το φως που εχει δυστυχως δε μπορει να αναψει μαζι το μπλε και το λευκο. Το καπακι γενικα το πειραξα λιγο... για να χωρεσει το σκιμερ και οι ανεμιστηρες. Τι μπορω να χρησιμοποιησω για να δωσω παραπανω φως; Το μπλε μετριεται κ αυτο σε κελβιν; Με καλυπτει αυτο του ενυδρειου; 

https://www.fishkeeper.co.uk/fluval-flex-aquarium-34l γιατι αν καλυπτει μπορω να προσθεσω κατι σαν λεντοταινια για να δωσω λευκο φως... (σκεφτομαι εγω τωρα) ωστε να αναβουν ταυτοχρονα. Και αν μπορω, ποσα κελβιν πρεπει να ειναι το λευκο;

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπε και ο @fishbone! δεν είναι για reef.. έχω πάρει το ίδιο αλλά για να στήσω γλυκό... αν στο πρότεινε κάποιος κακώς το έκανε, αν πάλι το πήρες μόνος σου ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο... άμα βάλεις κανένα ψαράκι μόνο είσαι μια χαρά.. από εκεί και πέρα δεν εγγυώμαι για κοράλια... εννοείται ότι δεν σε κατακρίνω απλά παραθέτω την άποψη μου.. 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

όπως σου είπε και ο @fishbone! δεν είναι για reef.. έχω πάρει το ίδιο αλλά για να στήσω γλυκό... αν στο πρότεινε κάποιος κακώς το έκανε, αν πάλι το πήρες μόνος σου ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο... άμα βάλεις κανένα ψαράκι μόνο είσαι μια χαρά.. από εκεί και πέρα δεν εγγυώμαι για κοράλια... 

Δυστυχώς μου το πρότειναν και μαλιστα οτι ειναι υπεραρκετο για μαλακά κοραλλια. Επειτα αρχισα τις τροποποιησεις! Κοψιμο καπακι για σκιμερ, κοψιμο για ανεμιστηρες... τωρα για φως... αν το ηξερα θα ειχα παρει απ την αρχη ενα καταλληλο και θα τελειωνε το θεμα. :( 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...