Jump to content

Άσπρα στίγματα σε μονομάχο


Recommended Posts

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 54

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 106, 3,7l όγκος κάδου, 1,7l βιολογία 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 8 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 x betta splendens

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μία φορά την ημέρα ταισμα, μία φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού προετοιμασμένο μία μέρα πριν

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5

- Θερμοκρασία: δωματίου το καλοκαίρι σταθερά 30. θερμοστάτης στους 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: betta splendens

- Ιστορικό Ψαριού: ολοκληρωτική αλλαγή χρώματος μετά από περίπου 3 μήνες αφού μπήκε

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): άσπρα στίγματα. όρεξη,αναπνοή,κινητικότητα κανονικά.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: κανένα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Η τελευταία φωτογραφία του ψαριού είναι όταν ξεκίνησε να αλλάζει χρώμα. ημερομηνία 18/6/2019. 

70712225_2421641578111510_261183459555278848_n.jpg

71104076_412560629692714_1085263649297137664_n.jpg

70735712_451967622196988_2268729866096476160_n.jpg

64435134_2333752596867465_8695206267649523712_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη από ότι καταλαβαίνω το ψάρι είναι μαύρος δράκος (και είχα κανονικότατα τους χρωματισμούς δράκου, άσπρο σώμα μαύρες άκρες πτερυγίων κτλπ). Κάποια είδη μονομάχων  έχουν συγκεκριμένα γονίδια που τους κάνουν με την πάροδο του χρόνου να κάνουν marbling και να αλλάξουν χρώμα. Μπορεις να αναζητήσεις σχετικές πληροφορίες στο Ίντερνετ. Αφού η δικιά σου είναι καθαρόαιμος δράκος οι πιθανότητες να γίνεται marbling (πράγμα  μη παθολογικής φύσεως) είναι απειροελάχιστες. Ειδικά το να αλλάζει ένας μονομάχος χρώμα και να πηγαίνει προς το μαύρο το έχω ξανά ακούσει. Ουσιαστικά η δικιά σου είναι σαν να έχασε το πάνω πάνω color layer στα λέπια της και να φανηκε το από κάτω, το μαύρο αφού είναι μαύρος δράκος. 

Αν δεν βλέπεις διαφορετική υφή στο σώμα της τώρα και πριν, δεν θα ανησυχούσα τόσο. Δεν πιστεύω ότι μπορείς να το αντιστρέψεις, δωσε ιδιαίτερη φροντίδα και την παρακολουθούμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε σαν μαύρος δράκος ναι, την πορεία του χρώματος την βλέπεις. Το καθαρόαιμο δεν το γνωρίζω. Το marbling είχα την ευκαιρία να το δω από πρώτο χέρι και σε αυτήν αλλά και σε blue rim μονομαχίνα η οποία μου άλλαξε σε μόνιμο μπλε με τιρκουαζ ουρά και πτερύγια. Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν ick αλλά κρίνοντας από το αρχικό χρώμα του ψαριού το σκέφτηκα ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δηλαδή λες ότι έχασε σε ένα σημείο το χρώμα της (μαύρο) και επανήλθε το αρχικό (άσπρο)? Εδώ όμως μιλάμε για διπλή αλλαγή χρώματος αν όντως συμβαίνει αυτό(άσπρο-μαύρο-άσπρο). Την παρακολουθώ στενά πάντως αλλά σε αυτό το διάστημα που τα εμφάνισε δεν δείχνει κάτι το ανησυχητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ είχα παρει πριν 5 μήνες ένα μαυρο δράκο και προς το παρόν έχει χάσει εντελώς το μαύρο χρώμα. Το πάνω πτερύγιο πέρασε μια φάση κόκκινου και τώρα τείνουν όλα να γίνουν διάφανα, όπου υπήρχε μαυρο χρώμα. το λευκό ακόμα διατηρείται.

Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs κάπως ετσι όπως το περιγράφεις. Σίγουρα δεν είναι ικ πάντως ή οτιδήποτε παρεμφερές (και σχεδόν κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά για Ικ ακόμα και αν επασχα το ψάρι, με αυτές τις φωτογραφίες) 

 

Η εμπειρία του @GVC μου φαίνεται πιο... Rock & Roll :D . Θα ήθελα να δω φωτος 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ψάρι δεν παρουσιάζει άλλα συμπτώματα (μαζεμένα πτερύγια, φαγούρα) προφανώς και δεν είναι ich.

Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάντως, γνωρίζω για την αλλαγή χρώματος ακόμα και σε χρυσόψαρα.

Για εναλλαγή όμως...Βέβαια, όλα τα περίεργα στην φύση θα τα δεις... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα. Και εγώ είχα παρει πριν 5 μήνες ένα μαυρο δράκο και προς το παρόν έχει χάσει εντελώς το μαύρο χρώμα. Το πάνω πτερύγιο πέρασε μια φάση κόκκινου και τώρα τείνουν όλα να γίνουν διάφανα, όπου υπήρχε μαυρο χρώμα. το λευκό ακόμα διατηρείται.

Ενδιαφέρον! Θα προσπαθήσω να βρω περισσότερες πληροφορίες για το marbling αν και το μόνο που ξέρω είναι ότι αν και είναι κάτι φυσιολογικό αν συμβεί, έχει να κάνει και με την ηλικία του ψαριού. 

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Εφόσον το ψάρι δεν παρουσιάζει άλλα συμπτώματα (μαζεμένα πτερύγια, φαγούρα) προφανώς και δεν είναι ich.

Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάντως, γνωρίζω για την αλλαγή χρώματος ακόμα και σε χρυσόψαρα.

Για εναλλαγή όμως...Βέβαια, όλα τα περίεργα στην φύση θα τα δεις... :)

Το παρακολουθούσα μήπως πηγαίνει κοντά στα ξύλα για ξύσιμο αλλά όχι. Πτερύγια μαζεμένα? Εδώ μου κάνει και flaring.... 

Link to comment
Share on other sites

Πάλαι γνήσιος black dragon... ολόλευκο σώμα και κατάμαυρα που λένε πτερύγια..Αλλά πάλαι..τώρα γινεται σιγα σιγα διαφανούλης

 

 

file-45.jpeg

file2-14.jpeg

file1-23.jpeg

file-46.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μήπως έχει να κάνει με το στρες; Γιατί αν κρίνω από τα άλλα 2 μονομαχάκια έχει πέσει αρκετή φάπα. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση με τα ενυδρεία με μονομαχίνες. Χωρίς τα σωστά λίτρα τα ψάρια βρίσκονται σε μία κατάσταση σχεδόν μόνιμου στρες και ότι αυτό συνεπάγεται (φαγωμένα πτερύγια, μειωμένο ανοσοποιητικό). Όταν λες όμως διαφανού-λης, έχεις και αρσενικό μαζί με τα θυληκά? Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει για αγόρι....

 

Υ.Γ: Ωραίο ενυδρείο, το έχεις παρουσιάσει?!?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

100λτ είναι το ενυδρείο πάιδες. Ο λευκος είναι αρεσενικός, οι άλλες δύο είναι τσαπερδόνες....?? Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα πηγαιναν μια χαρα. Σήμερα παρατήρησα ότι υπήρξε χουλιγκανισμός... και του είχα πει να έχει τρόπους μα το αδυναμο φύλο... Η αλλαγή χρωμάτων ξεκίνησε κανένα 2μηνο αφού τον πήρα. τον έχω συνολικά 5μήνες αν δεν κάνω λάθος.Οι θυλικές είναι ένα μαζί. Η κόκκινη είναι οκ. η λευκή κάτι μποάτσες είναι η αλήθεια ότι της έφαγε μάλλον χτες....Όχι φίλε μου δεν το έχω παρουσιάσιε το συγκεκριμένο. Είχα κάνει παρουσίαση το αρχικό, αλλά έχει φάει πολλές μετατροπές από τότε. αυτιο που θα ανάψουν τα φώτα θα τραβήξω μια γενική φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: Νομίζω πως η περίπτωση ick αποκλείεται μιας και φαίνεται ξεκάθαρα πως τα λέπια έχουν πάρει χρώμα. Δράκο πήρα, σαμουράι την βλέπω να γίνεται....

71684203_493511151492439_2568120182190899200_n.thumb.jpg.d79adc5f7188460a28343e2759efd41b.jpg

 

71002611_932548143767845_3169822401458339840_n.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...