Jump to content

Τι ενυδρείο να επιλέξω ;


Recommended Posts

Γεια σας, μετά από μεγάλη απουσία από το χόμπι ο αρραβωνιαστικός μου για την επέτειο μας θέλει να μου κάνει δώρο ένα ενυδρείο 100 λίτρα και άνω είμαστε λιγο στενά οικονομικά για αυτό βρήκαμε σε καλή τιμή το rs800el που είναι 128λιτρα αλλά και ένα ιταλικό το aqualeddy 75 στα 105 λίτρα θα ήθελα λιγάκι την γνώμη σας κ αν κανείς έχει στην κατοχή του ένα από τα παραπανω ? να σημειώσω πως έχω ένα χρυσόψαρακι έδω και 3 χρόνια σε ένα 60λιτρο για αυτό αποφασίσαμε πως είναι καιρός να επεκταθούμε και το φιλαρακι μας να αποκτήσει και συγκάτοικους? εγώ θέλω φυσικά το μεγαλύτερο αλλά είναι κινεζικό κ δεν ξέρω κατά ποσό θα αξίζει ?

8B0B982C-B0A2-4582-99A4-6907FEF7E1D0.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Αντζελίνα. Η προσωπική μου άποψη;

Τα ενυδρεία της RS-Electrical δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι (προσωπικά τα κινέζικα προιόντα δεν τα εμπιστεύομαι),

αυτό που ξέρω είναι ότι το φιλτράρισμα γίνεται στο καπάκι με την μέθοδο της στάλαξης, την οποία δεν έχω σε 

ιδιαίτερη εκτίμηση. Τα ενυδρεία της Aquael είναι πολωνικά. Το Aquael Leddy 75 είναι μία τίμια επιλογή όμως να ξέρεις

ότι περιλαμβάνει ένα φίλτρο της πλάκας. Σίγουρα θα χρειαστείς κάτι καλύτερο.

Πάντως, σ'ένα 80άρι ενυδρείο (ανεξαρτήτως λίτρων) δεν θα έβαζα πάνω από 2 χρυσόψαρα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλησπέρα, Αντζελίνα. Η προσωπική μου άποψη;

Τα ενυδρεία της RS-Electrical δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι (προσωπικά τα κινέζικα προιόντα δεν τα εμπιστεύομαι),

αυτό που ξέρω είναι ότι το φιλτράρισμα γίνεται στο καπάκι με την μέθοδο της στάλαξης, την οποία δεν έχω σε 

ιδιαίτερη εκτίμηση. Τα ενυδρεία της Aquael είναι πολωνικά. Το Aquael Leddy 75 είναι μία τίμια επιλογή όμως να ξέρεις

ότι περιλαμβάνει ένα φίλτρο της πλάκας. Σίγουρα θα χρειαστείς κάτι καλύτερο.

Πάντως, σ'ένα 80άρι ενυδρείο (ανεξαρτήτως λίτρων) δεν θα έβαζα πάνω από 2 χρυσόψαρα...

 

Το ενυδρείο τις aquael είναι στα 105 λίτρα δεν θέλω μα πάρω μικρότερο από 100 γτ θέλω αλλά 2 χρυσοψαρακια fancy δεν θα κάνω αγορά μικρότερου από αυτά τα λίτρα προσπαθώ να βρω ένα οικονομικό αλλά μεγάλο τα φίλτρα κ στα δυο ενυδρεία θα τα άλλαζα με εξωτερικό  που έχω ήδη αγοράσει π φιλτράρει μέχρι κ 150 λίτρα απλά με ενδιαφέρει η γυάλα 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εξωτερικό φίλτρο, μάλλον στην θέση σου θα έπαιρνα τον κινέζο και ίσως δούλευα και το εργοστασιακό φίλτρο παράλληλα, ανάλογα με τις ανάγκες όσο μεγαλώνουν τα ψάρια. Αν πιστεύεις ότι το υπάρχον δεν θα χτυπήσει τα νέα ψαράκια, θα τα έπαιρνα σε όσο πιο μικρό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πάνε αυτά που λες? Αφού έχεις φίλτρο αν έχεις και φωτισμό ή θα φτιάξεις μόνη σου υπάρχει και η λύση του χειροποίητου ...

Εμένα ένα 70 35 35 μου κόστισε μόνο 100 χωρίς έπιπλο φυσικά από επώνυμο μαγαζί . 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά (μιας και είσαι διατεθειμένη να αλλάξεις φίλτρο) θα χρησιμοποιούσα αυτό το budget για σκέτη γυάλα. Υπάρχει στο εμπόριο σε αυτά τα χρήματα γυάλα στα 110lt. Βέβαια, ολα αυτά με την προυπόθεση ότι υπάρχει χώρος, ή κάποιο διαθέσιμο έπιπλο να πει η γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η τιμή είναι πολύ καλή μην λέμε ότι θέλουμε και οι μάρκες για μένα παίζουν μικρό ρόλο. Σημασία έχει τι δίνει το ενυδρείο και αν αυτό εξυπηρετεί αυτό που θέλεις. Δηλαδή 113,81 είναι η γυάλα μαζί με θερμοστάτη/φίλτρο και λάμπες? Αν είναι σκέτη η γυάλα τότε προσθέτεις έξτρα εξοπλισμό που μπορεί το ποσό που θα φτάσει να είναι το ίδιο με ένα ενυδρείο κομπλέ 180 λίτρων η και παραπάνω (ακόμα και σε επώνυμη μάρκα αν σε απασχολεί αυτό) όπου θα σε εξυπηρετεί και το φίλτρο αλλά και ο υπόλοιπος εξοπλισμός. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση ακόμη είναι , πριν καταλήξεις σε καινούριο, να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες του φόρουμ που πολλοί φίλοι πουλάνε τα ενυδρεία τους. Μπορεί να βρεις αρκετές ευκαιρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχάριστω πολύ ακόμα δεν έχω αποφασίσει τον Οκτώβριο θα γίνει η αγορά ψαχνόμαστε... επίσης βρήκαμε αυτό ελληνικής κατασκευής στα 120λιτρα μόνο στα 140€ πιστεύω πολύ καλύτερο από το κινεζικό όσο μεν ποιο πολλά λίτρα τόσο το καλύτερο με ενδιαφέρει μόνο να έχει φωτισμό τίποτα άλλο είμαι κομπλέ από φίλτρο θερμοστάτες αεροαντιες επειδή είχα και παλαιότερα στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 90 λίτρων με χρυσόψαρο έχω τον εξοπλισμό... επίσης κ ο φωτισμός παίζει ο αρραβωνιαστικός μ θα φτιάξει την βάση οσως μπορεί να φτιάξει και τα φώτα καθώς έχει μαγαζί και ξέρει από αυτά ..όλες οι γνώμες είναι εκπροσδεκτες μεταχειρισμένο δεν θα ήθελα όχι ότι με χαλάει απλά είναι διαφορετική η αίσθηση ?

8A60D211-E406-4F9F-A651-16905CFA1E7F.png

Link to comment
Share on other sites

Και ιδού και η αιτία που θελουμε την έπεκταση μια άσχετη ερώτηση από πορτοκαλί έγινε άσπρο μετά από ένα χρόνο Ωστόσο είναι από υγεία μια χαρά το συνηθίζουν αυτό τα χρυσόψαρα ; 

7AB54AAD-599A-4E5F-8010-85CD88951AAD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Και ιδού και η αιτία που θελουμε την έπεκταση μια άσχετη ερώτηση από πορτοκαλί έγινε άσπρο μετά από ένα χρόνο Ωστόσο είναι από υγεία μια χαρά το συνηθίζουν αυτό τα χρυσόψαρα ; 

7AB54AAD-599A-4E5F-8010-85CD88951AAD.jpeg

Πρώτη φορά το ακούω.. Δηλαδή όταν το αγόρασες ήταν πορτοκάλι και με τον καιρό άρχισε να κιτρινίζει ? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Πρώτη φορά το ακούω.. Δηλαδή όταν το αγόρασες ήταν πορτοκάλι και με τον καιρό άρχισε να κιτρινίζει ? 

Εδώ είναι το 2017 και κιτρίνισε και μεγάλωσε και πάχυνε το αδικούν λιγο οι φωτό  ?

4DFFA12F-E51C-4D51-B60F-013898004BC1.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλάζουν χρώμα τα ψάρια, το έχω δει σε χρυσόψαρο, και ξέρω πως αλλάζουν και οι μονομάχοι.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Αφού έχεις εξωτερικό φίλτρο, μάλλον στην θέση σου θα έπαιρνα τον κινέζο και ίσως δούλευα και το εργοστασιακό φίλτρο παράλληλα, ανάλογα με τις ανάγκες όσο μεγαλώνουν τα ψάρια. Αν πιστεύεις ότι το υπάρχον δεν θα χτυπήσει τα νέα ψαράκια, θα τα έπαιρνα σε όσο πιο μικρό μέγεθος.

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω φοβάμαι κιόλας να βάλω καινουρια ψάρια μαζί του για να μην αρρωστήσει για αυτό σκέφτηκα πως θα τα κρατήσω 2 μήνες  στο καινούριο μόνα τους χωρίς τον κύριο ψάρι έτσι τον φωνάζουμε θέλω σε μικρό μέγεθος και τον κύριο ψάρι τον πήραμε σε μέγεθος ένως 1 ευρου είναι αλλιώς η αίσθηση να τα βλέπεις να μεγαλώνουν μαζί σου το θέμα είναι ότι όντως είναι αρκετά μεγάλος και φοβάμαι μην υπάρχει θέμα ? έσεις τι λέτε ; Αν πάθει κάτι ο παλιός θα στεναχωρηθώ πολύ γτ έχουμε δεθεί πολύ μαζί του αυτός κ ο σκύλος μας είναι σαν παιδιά μας ! 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα περάσεις από καραντίνα. Προσωπικά όλα τα ψάρια τρα περνάω προληπτικά από καραντίνα με eGSHa2000. Μέχρι τώρα, ότι έχει καραντινιαστει :P δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Όλα ε΄πιναι ζωναντανα. τώρα για την αλλαγή χρώματος, σαν μονομαχοlover που είμαι ? μπορώ να σου εγγυηθώ ότι έχω ακούσει να αλλάζουν τα ψάρια γενικά χρώμα με τον καιρό για πολλούς και διάφορους λόγους, απολά χαρατηριστικό ψάρι στην αλλαγή χρώματος (marbling ονομάζεται το φαινόμενο αν δεν κάνω λάθος) είναι οι μονομάχοι. Πάντος αν ήταν να πάω σε έτοιμη λύση σαν το bluefish, προσωπικα θα πήγαινα σε κάτι επώνυμο τύπου juwel 110 primo. Αν το αγοράσεις και αλά Ελληνικά, τότε νομίζω θα βγει και πιο φτηνό. Στην χειρότερη θα είναι στζα ίδια χρήματα και θα τα εχεις ολα μεσα στην γυάλα

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη το φίλτρο θα μπορούσες να πάρεις σκέτη γυάλα σαν αυτή, 160λίτρα στα 115ε,

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-γυαλα-χωρισ-εξοπλισμο-hs-aqua-full-glass-aquarium-100x40x40-cm-160l.html 

κ ένα φωτιστικό led κ θα ήσουν κομπλέ.. θερμαντήρα έτσι κ αλλιώς δεν χρειάζεσαι για τα χρυσόψαρα, ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι ναι, θερμαντήρα όχι.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αφού έχεις ήδη το φίλτρο θα μπορούσες να πάρεις σκέτη γυάλα σαν αυτή, 160λίτρα στα 115ε,

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-γυαλα-χωρισ-εξοπλισμο-hs-aqua-full-glass-aquarium-100x40x40-cm-160l.html 

κ ένα φωτιστικό led κ θα ήσουν κομπλέ.. θερμαντήρα έτσι κ αλλιώς δεν χρειάζεσαι για τα χρυσόψαρα, ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι ναι, θερμαντήρα όχι.. 

Χμμ καλή λύση απλά θέλω να υπάρχει κ καπάκι καθώς τα χρυσόψαρα πηδάνε είχα χάσει στο παρελθόν ένα καθώς πήδηξε εκτός ενυδρείου ? ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει ίσως δούμε κάτι ποιο επώνυμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Μπορείς να τα περάσεις από καραντίνα. Προσωπικά όλα τα ψάρια τρα περνάω προληπτικά από καραντίνα με eGSHa2000. Μέχρι τώρα, ότι έχει καραντινιαστει :P δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Όλα ε΄πιναι ζωναντανα. τώρα για την αλλαγή χρώματος, σαν μονομαχοlover που είμαι ? μπορώ να σου εγγυηθώ ότι έχω ακούσει να αλλάζουν τα ψάρια γενικά χρώμα με τον καιρό για πολλούς και διάφορους λόγους, απολά χαρατηριστικό ψάρι στην αλλαγή χρώματος (marbling ονομάζεται το φαινόμενο αν δεν κάνω λάθος) είναι οι μονομάχοι. Πάντος αν ήταν να πάω σε έτοιμη λύση σαν το bluefish, προσωπικα θα πήγαινα σε κάτι επώνυμο τύπου juwel 110 primo. Αν το αγοράσεις και αλά Ελληνικά, τότε νομίζω θα βγει και πιο φτηνό. Στην χειρότερη θα είναι στζα ίδια χρήματα και θα τα εχεις ολα μεσα στην γυάλα

Ακόμα δεν ξέρουμε η αλήθεια είναι θα έπαιρνα ένα επώνυμο χωρίς δισταγμό εάν με ενδιαφέραν και τα παρελκόμενα του απλά επειδή εγώ έχω ήδη ένα πολύ καλό φίλτρο και όλο τον εξοπλισμό δεν νομίζω πως αξίζει κα δώσω τόσα χρήματα στο κάτω κάτω η γυάλα με ενδιαφέρει κ ένα φωτιστικό ? όλες οι γνώμες φυσικά είναι δεκτές σίγουρα τα επώνυμα ίσως μακροχρόνια είναι κ καλύτερα όποτε ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει τι θα ήταν καλύτερο !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα ήρθε το ενυδρείο αγνοείται ακόμα η βάση ? αλλά είμαι ενθουσιασμένη 

75A81913-C2F2-4A2F-89A0-AF37FE90DFA8.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ωωωωώ :) 

καλορίζικο και καλογέμιστο :) :) 

Ευχαιρστω!!! Ακόμα θα περιμενω λιγάκι την βάση αλλά υπομονή τι να κανοθμε είναι 130 λίτρα ☺️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...