Jump to content

Recommended Posts

Δέχομαι τα καλορίζικα και συμβουλές... Ο εικονιζόμενος εξοπλισμός αγοράστηκε με σκοπό να δώσω τα μέγιστα στα φυτά μου, αλλά και μήπως απαλλαγώ από τις άλγες.

IMG_20190917_195340.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Καλορίζικο το σύστημα. Αν θέλεις δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Για να μπορέσουμε και εμεις να δώσουμε ιδέες. Το σύστημα των μανόμετρων από που το προμηθεύτηκες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλησπέρα. 

Καλορίζικο το σύστημα. Αν θέλεις δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Για να μπορέσουμε και εμεις να δώσουμε ιδέες. Το σύστημα των μανόμετρων από που το προμηθεύτηκες;

To σύστημα το προμηθεύτηκα από εδώ. Το παρήγγειλα χθες το πρωί και μου ήρθε σήμερα το μεσημέρι... Με ψάρωσαν οι Γερμανοί.. Το ενυδρείο μου είναι 60αρι, φιλοξενεί 1 ενήλικο θηλυκό guppy, καμιά 20αριά ανήλικα τα οποία μόλις μεγαλώσουν λίγο περισσότερο θα τα δώσω... Ένα ζευγάρι red cherry και ένα μωράκι.. Από φυτά έχω Eleocharis parvula, vallisneria spiralis,taxyphillum flame moss, ceratophyllum demercum portion.. Φίλτρο εξωτερικό της EHIEM classic 250. Φωτισμό 2 λάμπες LED των 6500k + 1050 lumens η κάθε μια.. Από τεστ, υγρά και όλα καλά.. Αμμωνία 0- Νιτρώδη 0- Νιτρικά 1, μετά από την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 30%.. Τι άλλο?? Αααα ξέχασα και το σημαντικότερο... έχω και άλγη.. άλγες... γιατί μάλλον είναι πολλών ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; 

Αν μπορείς βάλε και καμια φωτό να πάρουμε μάτι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; 

Αν μπορείς βάλε και καμια φωτό να πάρουμε μάτι....

Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες ακριβώς.. Αλλά μέσα σε αυτούς τους 4 μήνες έχω κάνει τις εξής αλλαγές που μάλλον εκεί οφείλεται η εμφάνιση της άλγης.. Πχ ξεκίνησα σε κάποια φάση co2 με κιτάκι των 60 ευρώ με μπουκαλίτσα των 90gr.. τελείωσε η μπουκάλα και μέχρι τώρα δεν είχα ξαναβάλει... Επίσης έβαζα στις αρχές τα εξής.. Seachem Flourish+Seachem Flourish Potassium, τα οποία και σταμάτησα εντελώς μόλις είδα να εμφανίζεται η άλγη.. (που τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά) Η  φώτο είναι τραβηγμένη στις 12 ιουλίου.. όλα μέχρι τότε φαίνονταν μια χαρά, μέχρι και τέλη ιουλίου με αρχές αυγούστου.. Μετά ξεκίνησε η κάθοδος.. 

IMG_20190712_175243.jpg

IMG_20190911_132420.jpg

IMG_20190911_132433.jpg

IMG_20190911_132446 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασε εδώ για τις άλγες. Βλέπω να έχεις ΒΒΑ....

Έχεις ένα πολύ όμορφο και τακτοποιημένο ενυδρείο που σου πέταξε άλγη. Βασικός σύμμαχος στην αποφυγή της άλγης είναι η σταθερότητα. Δεν ξέρω μήπως είναι λίγο δυνατό το φως που έχεις για τα φυτά που κρατάς. Το διοξείδιο που αγόρασες θα σε βοηθήσει στην σωστή ανάπτυξη των φυτών και στην αποφυγή των αλγών...

Θα έλεγα να το ξεκινήσεις σταδιακά, το διοξείδιο (πχ 1 φυσαλίδα  ανά 2 δευτ.) και αναλόγως πώς θα πάει το ρυθμίζεις. 

Σταθερότητα στις ρουτίνες.

Σταδιακή η οποιαδήποτε αλλαγή.

Αν σου αρέσει βάλε και κανένα φυτό παραπάνω, μόνο καλό θα κάνει...

 

Υπομονή και θα πάρεις και άλλη βοήθεια από πιο ειδικούς ;)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

 

Διάβασε εδώ για τις άλγες. Βλέπω να έχεις ΒΒΑ....

Έχεις ένα πολύ όμορφο και τακτοποιημένο ενυδρείο που σου πέταξε άλγη. Βασικός σύμμαχος στην αποφυγή της άλγης είναι η σταθερότητα. Δεν ξέρω μήπως είναι λίγο δυνατό το φως που έχεις για τα φυτά που κρατάς. Το διοξείδιο που αγόρασες θα σε βοηθήσει στην σωστή ανάπτυξη των φυτών και στην αποφυγή των αλγών...

Θα έλεγα να το ξεκινήσεις σταδιακά, το διοξείδιο (πχ 1 φυσαλίδα  ανά 2 δευτ.) και αναλόγως πώς θα πάει το ρυθμίζεις. 

Σταθερότητα στις ρουτίνες.

Σταδιακή η οποιαδήποτε αλλαγή.

Αν σου αρέσει βάλε και κανένα φυτό παραπάνω, μόνο καλό θα κάνει...

 

Υπομονή και θα πάρεις και άλλη βοήθεια από πιο ειδικούς ;)

 

Ευχαριστώ για το αρθράκι, το έχω διαβάσει ήδη.. Αυτό σκέφτομαι.. Ήδη έχω παραγγείλει κάποια φυτά ακόμα.. Με το co2 εκεί παίζω αρχικά 70 φυσαλίδες το λεπτό.. Επίσης μαζί με τον ρυθμιστή, πήρα και αυτό.. Να πάω βάσει αυτού?? Εννοώ να αυξάνω σταδιακά co2 μέχρι να πρασινίσει και να το σταθεροποιήσω εκεί?? Είναι σωστό??

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ευχαριστώ για το αρθράκι, το έχω διαβάσει ήδη.. Αυτό σκέφτομαι.. Ήδη έχω παραγγείλει κάποια φυτά ακόμα.. Με το co2 εκεί παίζω αρχικά 70 φυσαλίδες το λεπτό.. Επίσης μαζί με τον ρυθμιστή, πήρα και αυτό.. Να πάω βάσει αυτού?? Εννοώ να αυξάνω σταδιακά co2 μέχρι να πρασινίσει και να το σταθεροποιήσω εκεί?? Είναι σωστό??

Ναι βέβαια θα σε βοηθήσει αυτό να γνωρίζεις σε γενικές γραμμές την ποσότητα του co2.

Σωστά.

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα. Το ενυδρείο είναι πολύ γ.....το. Καλή συνέχεια man!!! Ρε παιδιά ερώτηση...Είδα αυτή την πρόταση στο post με τις άλγες "Επίσης, η άλγη νεκρώνεται με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ) ψεκάζοντας την κατευθείαν πχ με μια σύριγγα ." τι εννοούμε κατευθείαν με σύριγγα;; Δεν το πιάνω...Όπως είναι γεμάτο με νερό το ενυδρείο ή το λογικό απομακρύνουμε το φυτό και το ψεκάζουμε με το οξυζενε;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα ομάδα. Το ενυδρείο είναι πολύ γ.....το. Καλή συνέχεια man!!! Ρε παιδιά ερώτηση...Είδα αυτή την πρόταση στο post με τις άλγες "Επίσης, η άλγη νεκρώνεται με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ) ψεκάζοντας την κατευθείαν πχ με μια σύριγγα ." τι εννοούμε κατευθείαν με σύριγγα;; Δεν το πιάνω...Όπως είναι γεμάτο με νερό το ενυδρείο ή το λογικό απομακρύνουμε το φυτό και το ψεκάζουμε με το οξυζενε;;;

Μεσα στο ενυδρειο ψεκαζεις (κατω απο το νερο) με προσοχη, να μην καψεις το φυτο - συριγγα με βελονα. Φιλτρο κλεινεις για 5 λεπτα, ψεκαζεις και σε 3-5 λεπτα ξανα ανοιγεις.

Ποσοτητα 3% οξυζενε για 100λ δεν πρεπει να ξεπςρναει 30ml. Κανονικα μετα την θεραπεια με οξυζενε (μετα απο 2 ωρες) κανουν αλλαγη νερου 30-40%

Το ιδιο μπορει να γινει και με Flourish Excel (ψεκασμος), αλλα 2-3 ml για 100λ. Δεν χρειαζεται αλλαγη νερου μετα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Αθανασίου, εχεις ολες τις απαντησεις (ο τι αφορα BBA) στο θεμα σου

ΒΒΑ φευγει αργα... Μπορει να χρειαστει 3-4 μηνες.

Αλλο.... Με τα νιτρικα, που εχεις στο 1ppm (πως μετρησες 1;)..... περιμενεις να παρουν πανω τους τα φυτα;;;;;;; Αν δεν εχουν την βασικη τροφη πως θα μεγαλωσουν;

NPK - ειναι τα βασικα μακροστοιχεια, που δεν πρεπει να μηδενιζουν στο φυτεμενο ποτέ.

Διαβασε εδω-

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

@Χρήστος Αθανασίου, εχεις ολες τις απαντησεις (ο τι αφορα BBA) στο θεμα σου

ΒΒΑ φευγει αργα... Μπορει να χρειαστει 3-4 μηνες.

Αλλο.... Με τα νιτρικα, που εχεις στο 1ppm (πως μετρησες 1;)..... περιμενεις να παρουν πανω τους τα φυτα;;;;;;; Αν δεν εχουν την βασικη τροφη πως θα μεγαλωσουν;

NPK - ειναι τα βασικα μακροστοιχεια, που δεν πρεπει να μηδενιζουν στο φυτεμενο ποτέ.

Διαβασε εδω-

 

Είπα, μετά από αλλαγή νερού.. Θα μετρήσω πριν την αλλαγή του νερού και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...