Jump to content

Βοήθεια για επιλογή λιπασμάτων


PanagiotisAqua

Recommended Posts

Hellooo,

Μετά από μισό χρόνο περίπου απουσίας μου από τον υδρόβιο κόσμο θέλω να ξανά αρχίσω sooo

Στο νου μου εχω :54lt ημιφυτεμενο με 6 νεονακια και κερασογαρίδες :PΤώρα απο φυτα θελω ανουμπιες κλασικα,καμια Moss ball,κρυπτοκρινα μια hygrophila corymbosa stricta, hygro polysperma.

Τωρα απο λιπασματα νομιζω με ενα flourish,excel(ή ενα απο τα δυο δν ξερω ακουω γνωμες :d)Tελος ειδα κατι π λεγεται algostop https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2762-tetra-algostop-depot-12-ταμπλέτες-4004218157743.html.Αυτο αμα το χρησιμοποιω θα πειραξει την moss ball??

 

EDIT:Αμα παρω μακαρονακι και το βαλω παρεα χυμα με τα σφουγγαρια με σιποραξ θα κανει καμια βελτιωση??Η θελει ενα απο τα δυο?

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisAqua
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πάλι,

Ας τα πάρουμε ένα ένα και από την αρχή. 

 

Αν τελικά έχεις κατασταλάξει στο τι θες (φυτά και ζωντανά) τα πράγματα είναι εύκολα. 

 

Τα φυτακια που ανέφερες με ένα γενικό λίπασμα (πχ. Flourish ή ότι άλλο θες) θα είναι οκ. Η κρυπτοκορινα θέλει αραιά και που (κάθε 6-9 μήνες μια ταμπλετιτσα κοντά στις ρίζες γιατί έτσι  τρέφεται.  

Το flourish excel δεν είναι ακριβώς λίπασμα είναι οργανικός άνθρακας. 

Σχετικά με το algospot depot, δε ξέρω πως «λειτουργεί/δουλεύει» στην πράξη μέσα στο ενυδρείο. Προσωπικά δεν είμαι υπερ τέτοιων σκευασμάτων ως «πρόληψη». Έμαθα μέσα από τα λάθη μου τις άλγες και προσπαθώ να λύσω πρώτα τα αίτια της και μετά την άλγη. Οπότε,  δυστυχώς δε ξέρω πως θα αντιδράσει στην mossball. 

 

Σχετικά με το μακαρόνι, πες μας λίγα πράγματα για το φίλτρο. Θα είναι εσωτερικό; εξωτερικό; Τι χώρος υπάρχει μέσα στο φίλτρο;

 

Το ενυδρείο τι διαστασεις έχει;

Το έχεις στήσει; 

 

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος asplinnos έγραψε:

Καλώς ήρθες πάλι,

Ας τα πάρουμε ένα ένα και από την αρχή. 

 

Αν τελικά έχεις κατασταλάξει στο τι θες (φυτά και ζωντανά) τα πράγματα είναι εύκολα. 

 

Τα φυτακια που ανέφερες με ένα γενικό λίπασμα (πχ. Flourish ή ότι άλλο θες) θα είναι οκ. Η κρυπτοκορινα θέλει αραιά και που (κάθε 6-9 μήνες μια ταμπλετιτσα κοντά στις ρίζες γιατί έτσι  τρέφεται.  

Το flourish excel δεν είναι ακριβώς λίπασμα είναι οργανικός άνθρακας. 

Σχετικά με το algospot depot, δε ξέρω πως «λειτουργεί/δουλεύει» στην πράξη μέσα στο ενυδρείο. Προσωπικά δεν είμαι υπερ τέτοιων σκευασμάτων ως «πρόληψη». Έμαθα μέσα από τα λάθη μου τις άλγες και προσπαθώ να λύσω πρώτα τα αίτια της και μετά την άλγη. Οπότε,  δυστυχώς δε ξέρω πως θα αντιδράσει στην mossball. 

 

Σχετικά με το μακαρόνι, πες μας λίγα πράγματα για το φίλτρο. Θα είναι εσωτερικό; εξωτερικό; Τι χώρος υπάρχει μέσα στο φίλτρο;

 

Το ενυδρείο τι διαστασεις έχει;

Το έχεις στήσει; 

 

Το φίλτρο ειναι το μαμα juwel 60lt οπως και το ενυδρειο εχει, 2 σφουγγάρια και ειναι αρκετα κολλητα.To ενυδρειο το επλυνα με ξυδι και νερο το στεγνωσα και τωρα οποτε βρω χρονο καθαριζω χαλικακι(εχω ηδη)και το βαζω

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όσο siporax παίρνει. Το μακαρόνι δεν ενδείκνυται για εσωτερικά φίλτρα (λόγω χώρου)...

Για να εξοικονομήσεις όσο περισσότερο χώρο γίνεται (για βιολογικό υλικό) μπορείς να κρατήσεις το ένα

σφουγγάρι και να προσθέσεις λίγο ενυδρειακό βαμβάκι...:)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την jewel τα μπλέ σφουγγάρια κάνουν για μηχανική και για βιολογική φίλτρανση. Δεν γνωρίζω αν το σφουγγάρι προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκισης αλλά απ'ότι φαίνεται κάνεις δουλειά και με τα σφουγγάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικό υλικό έχει μεγαλύτερη επιφάνια αποίκησης από το σφουγγάρι. Αν τώρα έχεις περιορισμένο χώρο και περισσότερη ανάγκη για βιολογικό ίσως αφαιρέσεις το ένα σφουγγάρι και προσθέσεις siporax mini. Αυτό θα εξαρτηθεί από της μετρήσεις σου και την ιχθιοφόρτιση. Ξεκινά στρώσιμο και το βλέπεις. 

Οταν με το καλό στήσεις ανέβασε καμία φωτογραφία. 

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα όλα και μένει μόνο ο κύκλος του αζώτου. Δυστυχώς στη περιοχή μ δν έχουν βακτήρια so θα πάω αργά και βασανίστηκα.Βαζω 2 ml prime και λίγο τροφή για πόσες μέρες (τροφή εννοώ) 

Θα κάνω αλλαγές 2 φορές 20% την πρώτη βδομάδα και μια 40 την δεύτερη και καλωσορίζω τα μέλη ή και Τρίτη βδομάδα? 

Link to comment
Share on other sites

Στο στρώσιμο δεν κάνουμε αλλαγή νερού.. με τροφή αργεί να στρώσει, γύρω στον ένα μήνα, μπορεί και λίιιιιγο παραπάνω :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Στο στρώσιμο δεν κάνουμε αλλαγή νερού.. με τροφή αργεί να στρώσει, γύρω στον ένα μήνα, μπορεί και λίιιιιγο παραπάνω :) 

 

Αμμμ οκ θενξ που με διωρθοσες αλλά νμζ για να φύγει η πολλή αμμωνία τη βγάζω και εγώ όσο μπορώ ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η αμμωνία πρέπει να κάνει τον κύκλο της και να μηδενίσει μόνη της, μαζί με τα νιτρώδη.. και να ανεβούν τα νιτρικά. Τότε κάνουμε αλλαγή νερού και βάζουμε ψαράκια ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν υπαρχει μαγαζί που να έχει βακτήρια? Ψάξου λίγο καλύτερα. Είναι κρίμα να μπαίνεις σε αποστολές κτλ μόνο για βακτήρια. Αν το ενυδρείο δεν έχει φυτά τότε πολύ απλά ρίχνεις λίγη τροφή στην αρχή να ανεβάσει αμμωνία και μετά στην κυριολεξία άστο να στρώσει. Μπορείς δηλαδή να μην κάνεις και αλλαγή σε αυτή τη περίπτωση αν θες. Τα βακτήρια του τα θέλει ομως. Υγρά τεστ στην άκρη για να βλεπεις που βρίσκεσαι και υπομονή. Απ' την άλλη αν βάλεις φυτά θα πρότεινα την εβδομαδιαία αλλαγή κανονικά. Δεν θα επηρεαστεί η βιολογία με τις αλλαγές με τον ένα η με τον άλλο τρόπο. Απλά φρόντισε οι αλλαγές να γίνονται σωστά και μακριά το φίλτρο από τη βρύση. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Σίγουρα δεν υπαρχει μαγαζί που να έχει βακτήρια? Ψάξου λίγο καλύτερα. Είναι κρίμα να μπαίνεις σε αποστολές κτλ μόνο για βακτήρια. Αν το ενυδρείο δεν έχει φυτά τότε πολύ απλά ρίχνεις λίγη τροφή στην αρχή να ανεβάσει αμμωνία και μετά στην κυριολεξία άστο να στρώσει. Μπορείς δηλαδή να μην κάνεις και αλλαγή σε αυτή τη περίπτωση αν θες. Τα βακτήρια του τα θέλει ομως. Υγρά τεστ στην άκρη για να βλεπεις που βρίσκεσαι και υπομονή. Απ' την άλλη αν βάλεις φυτά θα πρότεινα την εβδομαδιαία αλλαγή κανονικά. Δεν θα επηρεαστεί η βιολογία με τις αλλαγές με τον ένα η με τον άλλο τρόπο. Απλά φρόντισε οι αλλαγές να γίνονται σωστά και μακριά το φίλτρο από τη βρύση. 

Θα πάω να ψάξω και σήμερα καλύτερα αλλά δν νομίζω.Φυτα τώρα μπορώ να βάλω έτσι? Έχω χαλικάκι 1-3 mm νμζ όμως δν έχω λίπασμα σε χώμα εννοώ. Μπορούν με flourish να αναπτυχθούν έως ότου μπουν τα ψάρια? Αυτά σήμερα θα βάλω κανονικά τη τροφουλα 5-6 νιφάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...