Jump to content

Μεταξύ φίλ(τρ)ων.....


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Σε δυνητική ερώτηση μεταξύ των δυο φίλτρων ποιό θα προτείνατε και γιατί; Μιλάμε για 80 λίτρα ενυδρείο , σε σχήμα κύβο και φυτεμένο.... Ας πούμε ότι η διαφορά τιμής δεν είναι το πρώτο που θα κοιτάξουμε.....έτσι για να κουβεντιάσουμε....

 https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-600l-t-eos-150li-2202

 

https://www.greenaqua.gr/filtra-enydreiou/exoterika-filtra/eheim-ecco-pro-1

 

Ή ποιά άλλη πρόταση θα είχατε για τα λίτρα.....

Φυσικά αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο, η εμπειρία του θα ηταν πολύτιμη....

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα παραθέτω για την κατανάλωση τους που είναι χαμηλή και στα δύο.  Ακομη νομιζω ευκολα βρισκονται ανταλλακτικά αν χρειαστει κατι. Φυσικά και η τιμή παίζει ρόλο αλλά αν δεν έχουμε κάτι που να βαραινεί εξαιρετικά προς το πιο ακριβο κοιτάμε το φθηνότερο.  Αν το φθηνότερο κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει και δεν έχει μείνει ευχαριστημένος πάμε στο πιο ακριβό.  

Γι ' αυτό ανοίγω κουβέντα.  Φυσικά κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με εξωτερικά (μόνο Eheim έως τώρα) αλλά με το πέρασμα των χρόνων την έχω απομυθοποιήσει. Κοίταξε σε Aquael αν σου αρέσει κάτι, στα εσωτερικά έχουν πολύ καλή ποιότητα και φίλος έμεινε ευχαριστημένος με εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Στο ecco τα κλιπσακια ειναι τοσο λεπτα, που αν δεν προσεχεις στο κλεισιμο - σπανε με την μια. Το εχω ομως πολλα χρονια.

ο @ataktoulis ελεγε οτι το Dolphin ειναι καλο φιλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ecco 130 σε 60ρι. Και εμένα μου έσπασε το κλιπσακι, το άλλαξα και δεν ξαναείδα προβλήματα. Όταν πήγα σε μεγαλύτερη γυάλα πήρα χωρίς 2η σκέψη το ecco 200. Δεν ξέρω τι προσφέρει το dophin  και τι διάφορα έχουν στην τιμή, αλλά το ecco έχει τα πάντα μέσα, (μπαστούνια σωλήνες βανακια) και 1 λτ  substrat. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν διπλή τιμή το eheim.....

 Από ροή του eheim τι λέει; Έχω ακούσει ότι με τον καιρό πέφτει ......ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό δεν πέφτει αν το καθαρίζεις σωστά. Αλλά έχει πολύ αδύναμη ροή εγώ σε 70 λίτρα έτρεχα πάντα συμπληρωματικά εσωτερικό. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει τα dophin για μένα θα πας στο ακριβώς μεγαλύτερο αν θες. Το μικρό δεν κάνει τπτ. Το είχα σε 80λιτρο και μου είχε σπάσει τα νεύρα. Ροή ελάχιστη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Έχω δουλέψει σχεδον ολες τις μαρκες..

Σε αυτά τα λίτρα σε φυτεμένο είχα ένα JBL.. 

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. 

Θυμάσαι πιο μοντέλο ήταν?  Γιατί ψάχνοντας βλεπω μόνο για περισσότερα λίτρα από το δικό μου .

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται Στάθη,  αλλά νομίζω είναι τσιμπημενη η τιμή του. 

Σκέφτομαι και το 106 της fluval αν και με χαλάνε οι σωλήνες του, εκτός και αν μπορώ να τις αντικαταστησω με διάφανες...

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλό ακούγεται Στάθη,  αλλά νομίζω είναι τσιμπημενη η τιμή του. 

Σκέφτομαι και το 106 της fluval αν και με χαλάνε οι σωλήνες του, εκτός και αν μπορώ να τις αντικαταστησω με διάφανες...

 

Καλή σκέψη και ακομα καλύτερα για μένα τα exeim και συγκεκριμένα τα κλασικά. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για φίλτρο, μου προτάθηκε το κλασικό της eheim 2211 https://www.aquario.gr/product/eheim-2211-classic-external-filter-2211/

Οι εμπειρία σας πάνω σε αυτό;

Κυρίως αναφέρομαι στη ροή 300λτ. Υπ' όψιν το ενυδρείο είναι 70λτ(όχι 80 όπως αρχικά είχα αναφέρει), φυτεμένο και το φίλτρο κατά 99% θα είναι στο ίδιο επίπεδο με τη γυάλα και όχι χαμηλότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παιδιά η απάντηση στις ροές, από ότι ανακάλυψα έμπρακτα την τελευταία εβδομάδα κρύβεται στο μανομετρικό. Η Eheim σε όλα τα μοντέλα της δίνει για παράδειγμα στο Eheim 2215, που έχω

 

For aquariums of about. 120.00 l
For aquariums up to approx. 350.00 l
Pump power (50 Hz) per hour of approx. 620.00 l
Pumping head approx. (H max at 50 Hz) 1.80 m

 

Επόμενος έχουμε ένα φίλτρο που κάνει για 120lt εγώ έχω 100lt. Άρα λέω οκ είμαι..Ε φόλα... 1.5 μήνα δεν καθάρισα σωλήνες, ούτε βάνες ούτε τπτ. Οι σωλήνες ήταν χάλια. Το φίλτρο κλασσικά τοποθετημένο μέσα στο έπιπλο όπως φαίνεται και σε μια αγγελία που έχω βάλει. Φαίνονται οι σωλήνες ότι έχουν πιάσει μάκα (live ήταν πολύ χειρότερα απο ότι φαίνεται στις φώτογραφίες..) Η έξοδος του φίλτρου από την καμπύλη του Lily pipe που ρίχνει το νερό στο ενυδρείο, έχει ύψος 0.90m μετρημένο. Η ροή καλή αλλά όχι αρκετή, όπως θα την περίμενα. Επανατοποθέτησα το φίλτρο πρόχειρα αφαιρόντας το λάστιχο . Δλδ έξοδος φίλτρου-διπλές βάνες-lily pipe. Δλδ απόσταση μεταξύ εξόδου φίλτρου και καμπύλης lily pipe περίπου 0.2m. Το αποτέλεμα στην ροή σκότωνε,πιστέψτε με. επομένος όσο αυξάνεται η απόσταση εξόδου με την είσοδο υπάρχουν απώλειες στην πίεση του νερού και κατ' επέκταση στον όγκο κυκλοφορίας. Επομένος κατέληξα, προσωπικά, ότι βλέπω λίτρα που έχω και πάω 1.5 με 2 κατηγορίες πάνω αντί για 1, ώστε να έχω την επιθυμητή κυκλοφορία, ανατάραξη κλπ κλπ, γιατί θα χάσω σίγουρα από την υψομετρική διαφορά μεταξύ εξόδου φίλτρου και εισόδου στο ενυδρείο. Σημειώνεται ότι χτες το βράδυ έγινε η δοκιμή η ίδια και με ένα φίλο με το Fluval FX6. Σκοτώνει που σκοτώνει το φίλτρο, όταν μειώσαμε την απόσταση, έγινε χαμός..Οι αφρικάνες του έτοιμες ήταν να την κανουν για την μπανιέρα να ηρεμήσουν :hehe:

Σημειώνω, ότι αυτή είναι προσωπική παρτήρηση και σύσταση, όσο αφορά τα εξωτερικά φίλτρα. ελπίζω να μην σας (τ@) ζάλισα πρωϊνιάτικα. Γενικά, βλέπω το Pumpimg head aprox. και το διαιρώ με το 2.5 για να είμαι σίγουρος.Γιατί το μέγιστο μανομετρικό που δίνουν οι εταιρίες, σου εγγυώνται ότι βγάζει νερό, όχι ότι γυρίζει τα μέγιστα λίτρα που δίνουν.Το ίδιο ισχύει και για τις αντλίες, οι οποίες έχουν το μανομετρικό διάγραμμα

ph-pc-pqcurves.gif

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η υψομετρικη διαφορά επηρεάζει!  

 

Link to comment
Share on other sites

Κλίνω προς το κλασσικό eheim 2211https://aquaclubdesign.com/eheim-external-filter-classic-2211-with-filter-mass-300-l-h.html?skr_prm=WyJhNGQ5ZWVlOS00YjVmLTQ5ODAtODQ3Ni1iNWQ4NWM5MjQwN2YiLDE1NzAxNzgzMzY0NTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Τα 300 λίτρα ροής του θα είναι οκ για πυκνοφυτεμμένο ενυδρειο;

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι τα 300... πιστεύω θα σου σπάσει τα νεύρα επειδή θα έχεις νεκρά σημεία. 

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ μυρίζομαι μπλέξιμο......

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.  Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις κλαδιά από ευκαλυπτο? Βρήκα μεγάλη ποσότητα αποξηραμένα. 

20191011_182619.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ο ευκαλυπτος εκκρίνει ένα έλαιο το οποίο είναι τοξικό σε μεγάλες συγκεντρώσεις. 

Από την άλλη πολλά σκευάσματα (για ανθρώπινη χρηση) περιέχουν αυτό το έλαιο. Συν το γεγονος οτι στις λιμνουλες και τα ρυακια τις Αυστραλίας θα ειναι τίγκα σε τετοια κλαδια:D

Αν ήθελα πάντως οπωσδήποτε να τα βάλω, θα τα άφηνα πολύ καιρό μέσα σε νερό να βγάλουν ότι είναι να βγαλουν και μετα θα τα εβαζα στο ενυδρείο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

Είναι θεόξερα πάντως.....αν είχαν κάτι να βγάλουν το έχουν βγάλει.......????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Παρασκευά.:)

Το μόνο σχετικό θέμα που βρήκα:

Επίσης παραθέτω:

"Ευκάλυπτος ρίζα για τη χρήση ενυδρείου. Τοποθετήστε για 2-3 εβδομάδες σε νερό. Μειώνει την τιμή pH και καθιστά το νερό μαλακότερο".

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα ρίζες από ευκάλυπτο https://www.bigalspets.com/ca/fish/decorations/driftwood/underwater-treasures-eucalyptus-roots.html

υποτίθεται πως είναι ασφαλής.. 

από την άλλη όμως ξέρω πως το έλαιο από τον ευκάλυπτο χρησιμοποιείται σε κάποια φάρμακα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...