Jump to content

Εμφάνιση άλγης


Angelos Liolios

Recommended Posts

πριν 58 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?

Το πιθανότερο είναι ότι το κερατόφυλλο διαλύεται λόγω ανεπάρκειας φωτισμού.

Καθάρισε τα χαλασμένα κομμάτια, και άστο ελεύθερο στην επιφάνεια.

 

Sotiris

Η θερμοκρασία είναι 27-28 c

O φωτισμός και εμένα με απασχολεί και δεν ξερω τι να κανω. Σας στελνω φωτ. το καπακι να δειτε πως ειναι. 

Εχω μια λαμπα Τ8 15w 6400 k.  Μπορειτε να με συμβουλέψετε τι μπορώ να κάνω να προσθέσω και μια Led γίνεται??και αν ναι ποια να βαλω?

Όταν το αφήνω στη επιφάνεια πάει και μαζεύεται  λόγω ροης πισω απο την λαμπα και δεν φωτίζεται και γίνεται χειρότερα.

 

IMG_3810[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

το κερατοφυλλο σε κάποια σημεία κομματιαζεται και γεμιζει ολο το ενυδρειο κομματακια. Αυτό γιατι γινεται??? επειδη ειναι το ενυδρειο ακομα στο στρωσιμο.??? Η κορυφη του καθε κομματιου ομως αναπτύσσεται. 

Ετσι γινεται και με Egeria densa, οταν προσαρμοζεται στις νεες συνθηκες διαβιωσης.Αυτα τα κομματακια θα γινουν φυτα. Μπορει να φταιει και ο χαμηλος φωτισμος(το κερατοφυλλο θελει εντονο φωτισμο), ομως νομιζω φταινε και τα πολλα νιτρικα....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι γινεται και με Egeria densa, οταν προσαρμοζεται στις νεες συνθηκες διαβιωσης.Αυτα τα κομματακια θα γινουν φυτα. Μπορει να φταιει και ο χαμηλος φωτισμος(το κερατοφυλλο θελει εντονο φωτισμο), ομως νομιζω φταινε και τα πολλα νιτρικα....

 

Τι μπορω να κανω με το φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Τι μπορω να κανω με το φωτισμό?

Μην βιαζεσαι με λεντ και αλλα, μπορεις να δοκιμασεις πρωτα να βαλεις απλος εναν καλο ανακλαστηρα

πχ https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/juwel-ανακλαστήρας-438-mm/

ή diy

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 10:35 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μην βιαζεσαι με λεντ και αλλα, μπορεις να δοκιμασεις πρωτα να βαλεις απλος εναν καλο ανακλαστηρα

πχ https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/juwel-ανακλαστήρας-438-mm/

ή diy

Έβαλα πάνω από  την λάμπα  ένα  κομμάτι αλουμίνιου φύλλου όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Λέτε να βοηθήσει στην ανάκλαση.????

IMG_4368.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ανακλαση -

parabola.gif.2cdf7d72ac2c36b2d923facc8c617ea6.gif

το δικο σου σχεδιο δεν θα βοηθησει και πολυ, αλλα καλυτερα ετσι παρα τιποτα.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Η σωστη ανακλαση -

parabola.gif.2cdf7d72ac2c36b2d923facc8c617ea6.gif

το δικο σου σχεδιο δεν θα βοηθησει και πολυ, αλλα καλυτερα ετσι παρα τιποτα.

 

 

Ωραια θα σκεφτω πως μπορω να το κάνω.  Αλλη ερωτηση. Επειδη η λάμπα δεν ειναι ακριβως στη μεση του ενυδρειου αλλα ειναι στην μπροστινη πλευρα . Αν γυριζα το καπακι ωστε η λάμπα να ειναι στην πισω πλευρα  που εκει έχω φυτεψει και τα  φυτά. μηπως ειναι καλύτερα????

Οσο αφορα με το στρωσιμο εκανα αλλαγη νερου εχτές ~30%. και μετα έκανα μετρησεις οι οποιες έδειξαν ΝΗ3/ΝΗ4= 0, Ν02=0 και Ν03= 40-80ppm. Τωρα σκέφτομαι να κανω αλλαγη αυριο 30%. καλα πάμε. ???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Ωραια θα σκεφτω πως μπορω να το κάνω.  Αλλη ερωτηση. Επειδη η λάμπα δεν ειναι ακριβως στη μεση του ενυδρειου αλλα ειναι στην μπροστινη πλευρα . Αν γυριζα το καπακι ωστε η λάμπα να ειναι στην πισω πλευρα  που εκει έχω φυτεψει και τα  φυτά. μηπως ειναι καλύτερα????

Οσο αφορα με το στρωσιμο εκανα αλλαγη νερου εχτές ~30%. και μετα έκανα μετρησεις οι οποιες έδειξαν ΝΗ3/ΝΗ4= 0, Ν02=0 και Ν03= 40-80ppm. Τωρα σκέφτομαι να κανω αλλαγη αυριο 30%. καλα πάμε. ???

 

Μια χαρα. Αν φυτεψες πισω, τοτε αν μπορεις, γυρισε και το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα. Αν φυτεψες πισω, τοτε αν μπορεις, γυρισε και το καπακι.

 Σας έχω ζαλίσει συγνώμη.

 Να ρωτήσω  μπορώ να κόψω το καπάκι  στην πίσω μεριά και να τοποθετήσω και άλλη μια λάμπα  αλλά να είναι led όχι ledtainia και να ανάβω  και  τις δυο. ??

Αυτή που έχω είναι 15watt φθορίου και κάτω από την λάμπα έχω τοποθετήσει τζαμί για καλύτερη στεγάνωση της λάμπας. Λέτε να δημιουργεί πρόβλημα το τζαμί.???

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

 Σας έχω ζαλίσει συγνώμη.

 Να ρωτήσω  μπορώ να κόψω το καπάκι  στην πίσω μεριά και να τοποθετήσω και άλλη μια λάμπα  αλλά να είναι led όχι ledtainia και να ανάβω  και  τις δυο. ??

Αυτή που έχω είναι 15watt φθορίου και κάτω από την λάμπα έχω τοποθετήσει τζαμί για καλύτερη στεγάνωση της λάμπας. Λέτε να δημιουργεί πρόβλημα το τζαμί.???

Μπορεις να βαλεις και μια led . H T5 λαμπα δεν εχει προβλημα απο πιτσιλιες νερου, αν εχει στεγανα ακροφυσια και καλη μονωση  καλωδιων. Το τζαμι "κοβει" το φως,  οσο διαφανο και να φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τότε που εφερα την κρυπτοκορινα μπροστά για να παίρνει περισσότερο φως γίνε χειροτερα. Τι μπορεί να οφείλεται;; Ότι πέρασε από πάνω της όλο το στρώσιμο του ενυδρείου;; Θα ζωντανέψει η να την βγάλω

AE3009A7-739F-4CB4-87A0-954FCF764C3D.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια νανα στην φωτογραφία πως την βλέπετε θα πάρει τα πάνω της;;; Γιατί είναι στάσιμη δεν έχει ακόμα γαντζωθεί με την πέτρα εδώ και ένα μήνα. 

456C8161-5600-4D34-B2E2-508C080005B4.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2019 at 2:42 ΜΜ, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Η ανουμπια νανα στην φωτογραφία πως την βλέπετε θα πάρει τα πάνω της;;; Γιατί είναι στάσιμη δεν έχει ακόμα γαντζωθεί με την πέτρα εδώ και ένα μήνα. 

456C8161-5600-4D34-B2E2-508C080005B4.jpeg

Δύσκολα να γατζωθεί σε τόσο πλατιά πέτρα. Θα πάρει αρκετό καιρό. Γενικά  είναι φυτό αργής ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Για κρυπτοκορινα...

Οταν μεταφυτευεις, μερικες φορες χανει ολα τα φυλλα , μπορει και να χαλασει. Δες σε 2 εβδομαδες πως θα ειναι. Αν θ΄αρχιζει να βγαζει πρασινα φυλλαρακια, τοτε καλα θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...