Jump to content

Ο καινουργιος μου μονομαχος aka βαρθολομαιος


Lefteris Karemfilidis

Recommended Posts

Την προιγουμενη εβδομαδα αγορασα ενα μικρο ενυδρειο 12 λιτρων στο οποιο εβαλα εναν αρσενικο μπλε μονομαχο που τον ονομασα βαρθολομαιο, μαζι με φιλτρο θερμοστατη και ενα μπλε λαμπακι, απο οσο εχω ψαξει το τελειο μεγεθος ενυδρειου για μονομαχο ειναι στα 20 λιτρα και πανω ομως το ελαχιστο ειναι 10 λιτρα (2.5 γαλονια), κολυμπαει αρκετα στο ενυδρειο ομως ξοδευει και αρκετο χρονο στο να καθετε σε μια γωνια του ενυδρειου στην επιφανεια εκει που ειναι ο θερμοστατης, δεν φενεται γενικα σε ασχημη κατασταση αν και δεν μπορω να καταλαβω. Η ερωτησεις μου ειναι: μπορει να ειναι κομπλε σε ενα τετοιο περιβαλλον?(δεν υπαρχουν βιολογικα αληθινα φυτα) ειναι κακο που οταν κολυμπαει συνηθως το κανει πλαγια στα τζαμια?, και επισης εχω παρατηρησει μια φορα πως το απορριμα του ηταν ασπρο σαν κλοστη το οποιο εχω διαβασει πως ειναι επιπτωση βακτηριων, τι μπορω να κανω για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Λευτερη,

Από οσο ξέρω ειναι καλο να ειμαστε αρκετα απο το ελαχιστα λιτρα για ενα ψαρι φαινεται και καλυτερο σε εμας αλλα και σε αυτο.Αρχίκα,εχεις υγρα τεστ?(οχι στριπς).Πρεπει να μας πεις μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 Ν02 ΝΟ3(για καλο και κακκο ρωτα και το ph της περιοχης σου ή παρε τεστακια για ph γιατι οι μονομαχοι θελουν γυρω στο 7.)Επειτα ποσο καιρο εχεις στησει το ενυδρειο?Δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι η μπλε λαμπα διοτι δεν ζουν σε θαλασσα οπου χρειαζονται μπλε φως.Καλυτερο ειναι το ασπρο και δεν ξερω αμα στρεσαρετε απο αυτο.Φίλτρο εχεις?Αν δεν εχεις το φιλτρο ειναι απαραίτητο για τον κυκλο του αζωτου και γενικα το ψαρακι να εχει οξυγονο και καθαρο νερο.Ακομη οι μονομαχοι στη φυση ζουν αναμεσα σε ριζες και πολλα φυτα(επιφάνειας και βυθου)Καλο θα ηταν να αντικαταστουσες τα πλαστικα με ζωντανα πανω κατω ιδια τιμη ειναι.Τι θερμοκρασια ειναι το νερο?Για τα απορρίμα τα του π λες σαν κλωστη μπορει να οφείλεται η κακη ποιοτητα της τροφης του.Τι τροφη του δινεις?Καλό θα ηταν οσο μπορεις να τον ταιζεις και κανενα καταψυγμενο bloodworm ή ζωντανη artemiα και γενικα να εχει ποικιλια τροφης καταψυγμενη ή ζωντανη και flakes.Τέλος στους μονομαχους αρεσει να βλεπουν τον εαυτό τους(θαυμάζουν τα χρώματα τους)σε καθρέπτες.

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisAqua
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο κομμάτι των ελάχιστων λίτρων για μονομάχο θα ακούσεις πολλά. Καλό θα είναι όμως να μην φέρνουμε το ψάρι στα όρια του. Δεν θεωρώ τα 12 λίτρα εντελώς απαγορευτικά αρκεί το φίλτρο να είναι στρωμένο και οι εβδομαδιαίες αλλαγές να τηρούνται αυστηρά. Ανέβασε μία φωτογραφία του ενυδρείου.

 Πάνο, το ph δεν παίζει ρόλο στους μονομάχους αν μιλάμε για το κοινό betta splendens.  Το ότι παραδοσιακά είναι ψάρια που θέλουν μαλακό νερό δεν σημαίνει ότι δεν είναι εντάξει και σε πιο σκληρό νερό και αυτό όμως σε λογικά πλαίσια. Αντίθετα μεγαλύτερη σημασία έχει να το κρατάς σταθερό. Επίσης αυτό που γράφεις για τον καθρέπτη είναι καλό να το κάνουμε κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα για κάποια λεπτά γιατί οι αρσενικοί δεν θαυμάζουν τον εαυτό τους (αυτό είναι για εμάς), απλά βλέποντας το είδωλο τους στον καθρέπτη το μπερδεύουν με άλλο αρσενικό και φουσκώνουν τα πτερύγια και τα βράγχια τους (flaring) για να δείξουν πιο μεγάλοι και δυνατοί στον "αντίπαλο". Δες το σαν μέσο εκφοβισμού.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω μια εβδομαδα ακριβως μαζι με φιλτρο και θερμοστατη και το εχω συνηθως στους 26 με 28 βαθμους, η τροφη που του δινω ειναι μερικα κοκκινα μπιλακια δεν ξερω τωρα πως λεγονται, αληθινα φυτα σκοπευω να παρω αλλα πρωτα θα αγορασω τεστ νερου γιατι πιστευω οτι απο εκει οφειλετε το οτι ανεβαινει συχνα επανω για οξυγονο, τα τεστ αυτα ομως για αμμονια αζωτουχο αλλας κλπ ερχονται μαζι με πακετο η πρεπει να τα αγορασω ξεχωριστα και ποσο κοστιζουν; επισης ξεχασα να ρωτησω σχετικα με το αντιχλωριο, ποσο πρεπει να βαζω για τοσα λιτρα και οταν αλλαζω το μισο νερο πχ πρεπει να ξανα βαζω;

 

οι φωτογραφιες:betta2.thumb.jpg.b19e1d8fc61f94c1cf7023e8ed2438e2.jpgbetta1.thumb.jpg.bbbf38156263bfee702252b40f5d91a0.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω μια εβδομαδα ακριβως μαζι με φιλτρο και θερμοστατη και το εχω συνηθως στους 26 με 28 βαθμους, η τροφη που του δινω ειναι μερικα κοκκινα μπιλακια δεν ξερω τωρα πως λεγονται, αληθινα φυτα σκοπευω να παρω αλλα πρωτα θα αγορασω τεστ νερου γιατι πιστευω οτι απο εκει οφειλετε το οτι ανεβαινει συχνα επανω για οξυγονο, τα τεστ αυτα ομως για αμμονια αζωτουχο αλλας κλπ ερχονται μαζι με πακετο η πρεπει να τα αγορασω ξεχωριστα και ποσο κοστιζουν; επισης ξεχασα να ρωτησω σχετικα με το αντιχλωριο, ποσο πρεπει να βαζω για τοσα λιτρα και οταν αλλαζω το μισο νερο πχ πρεπει να ξανα βαζω;
 
οι φωτογραφιες:betta2.thumb.jpg.b19e1d8fc61f94c1cf7023e8ed2438e2.jpgbetta1.thumb.jpg.bbbf38156263bfee702252b40f5d91a0.jpg
Όλα μαζί κάνουν 50 της απι. Σημαντικό ομως είναι πως δεν έχεις στρώσει το φίλτρο σου. Κάθε μέρα μέχρι να πάρεις τα τεστ άλλαζε 40% του νερού (βάζεις αντιχλοριο έτσι?).

Βγάλε της πέτρες και τα ψεύτικα φυτά σε δεύτερο χρόνο επειδή βγάζουν χρώμα και τα φυτα ειναι σκληρά.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα  περισσότερα αντιχλώρια συμπληρώνουμε για τα λίτρα της αλλαγής μόνο.

Δηλαδή αν αλλάξεις 20λτ νερό προσθέτεις το αντιχλώριο που αντιστοιχεί σε αυτά τα 20 και όχι σε όλη την ποσότητα του νερού του ενυδρείου, εκτός αν οι οδηγίες του σκευάσματος προτείνουν κάτι άλλο. Η λάμπα του ενυδρείου σου είναι μπλε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. σημερα εβαλα φυσικη αμμο, θα μαζεψω μερικα λευτα για τα τεστ νερου τωρα και στη συνεχεια σκεφτομαι να βαλω φυσικα φυτα αλλα ο πετσοπας μου ειπε πως δεν γινετε να ζησουν σε τοσο μικρο ενυδρειο, το φιλτρο απο οσο εχω διαβασει στο ιντερνετ μεχρι να στρωθει το ενυδρειο ειναι καλο να μην το πλενω σε βρυση και να σφιγγω το σφουγγαρι για τα βακτηρια η κατι τετοιο. Οσο για την λαμπα ειναι κυριως ασπρη ομως εχει και λιγο μπλε. η δοσολογια του αντιχλωριου μου λεει οτι ειναι 20 σταγονες ανα 2 λιτρα οποτε δεν πιστευω να βαζω παρα πολυ απο οσο ξερω τα αντιχλορια ειναι διαφορετικα το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. σημερα εβαλα φυσικη αμμο, θα μαζεψω μερικα λευτα για τα τεστ νερου τωρα και στη συνεχεια σκεφτομαι να βαλω φυσικα φυτα αλλα ο πετσοπας μου ειπε πως δεν γινετε να ζησουν σε τοσο μικρο ενυδρειο, το φιλτρο απο οσο εχω διαβασει στο ιντερνετ μεχρι να στρωθει το ενυδρειο ειναι καλο να μην το πλενω σε βρυση και να σφιγγω το σφουγγαρι για τα βακτηρια η κατι τετοιο. Οσο για την λαμπα ειναι κυριως ασπρη ομως εχει και λιγο μπλε. η δοσολογια του αντιχλωριου μου λεει οτι ειναι 20 σταγονες ανα 2 λιτρα οποτε δεν πιστευω να βαζω παρα πολυ απο οσο ξερω τα αντιχλορια ειναι διαφορετικα το καθενα.
Το δικό σου λογικά θα λέει δοσολογία το μπουκάλι.
Φυτά μια χαρά μπαίνουν... Και μπορείς να βρεις και μερικά αρκετά φθηνά. Θα σού έλεγα ανουμπια και τζαβα φερν. Αυτό πού παίζει ρόλο όντως είναι η λάμπα σού. Ειναι λεδ η σωλήνα φθορισμού? Πόσα βαττ είναι? Θα βοηθούσε ένα λινκ στο ενυδρείο σου.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις λινκ απο την μαρκα του ενυδρειου η κατι τετοιο δεν εχω γιατι δεν ειναι καποια μαρκα επωνυμη και ετσι, η λαμπα ειναι led τωρα για βαττ δεν θυμαμαι ποσο μου ειπε θα περασω αυριο απο εκει να ξαναρωτησω, υπαρχει κατι που επειγεται αυτη την στιγμη εκτος απο το στρωσιμο; η υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα το ψαρακι;

Έγινε επεξεργασία - Lefteris Karemfilidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...