Jump to content

Αλλαγη από γλυκό σε αλμυρό..


Εφη Τσιγκα

Recommended Posts

Έχει και τεχνητό ζωντανό που είναι ασφαλέστατο έτσι ξεκίνησα και εγώ. Το να αγοράσεις κάποια πράγματα ξεχωριστά δεν είναι πρόβλημα αν αγοράζεις τα σωστά πράγματα κάθε φορά.  Αν δεν βιαστείς με το στρώσιμο κλπ ιδίως. Εγώ το πήγα πολύ χαλαρά. Ο πρώτος μήνας φεύγει με ρεφρακτομετρο κυκλοφορητες λάμπες και βράχο. Μετά έχει ο θεός.... Άμα είναι τεχνητός ο βράχος θα πας έτσι παραπάνω από μήνα κιόλας. Όσο δεν βάζεις ζωντανά μέσα (ή βάλεις τα μισά από όσα στηρίζουν τα λίτρα σου) τραβάς σκιμμερ αρκετά πίσω αφού δεν θα ταΐζεις κιόλας. Και άλλα τέτοια... 

Link to comment
Share on other sites

BTW αν περιμένεις μέχρι το Black Friday σίγουρα θα σου βγει όλο το θέμα 20% φτηνότερα.... Επίσης ρεφρακτομετρο μεταχειρισμένο έχει 40% κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

BTW αν περιμένεις μέχρι το Black Friday σίγουρα θα σου βγει όλο το θέμα 20% φτηνότερα.... Επίσης ρεφρακτομετρο μεταχειρισμένο έχει 40% κάτω. 

Έτσι θά κάνω σιγά σιγά..  ψάχνω και στα μεταχειρισμένα.. σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 4:31 ΜΜ, το μέλος Εφη Τσιγκα έγραψε:

Είναι και το οικονομικό ένα θέμα αλλά αν είναι να τα πληρώσω 2 φορές προτιμώ να φτιάξω ένα καλό και να μου μείνει γιατί και τα ψάρια και τα κοράλλια δεν κοστίζουν λίγο και δεν θέλω να μου πεθάνουν.. 

 

ακριβώς οπως το είπες.. οι επιλογές σου πρέπει να είναι προσεκτικές στον εξοπλισμό και να μήν βιαστείς καθόλου στην αρχή για να έχεις ενα καλό αποτέλεσμα, χωρίς προβλήματα και απώλειες στη συνέχεια και για να μην πληρώσεις διπλό τον εξοπλισμό.

Θα μπορούσες να μήν κάνεις κανεις σαμπ αν και θα χάσει σε αισθητικό αποτέλεσμα γιατι αναγκαστικά κάποιος εξοπλισμός θα είναι στο ενυδρείο και θα φαίνεται (σκιμερ, θερμοστάτης, αναπλήρωση και αργότερα σωληνάκια δοσομετρικής.

Αν έχει το ενυδρείο σου Τ5 λάμπες τότε αφήνεις αυτό το έξοδο για αργότερα και απλά αντικαθηστάς τις λάμπες με θαλασσινού.

 

Για αρχη αγόρασε μια όσμωση, μια ανλτία για να σπάς αλάτι, ένα καλό εξωτερικό σκίμερ αν δε σκοπεύσεις να κάνεις σαμπ (mce 300), ένα διαθλασίμετρο για θαλασσινό φτίαξε νερό σε ενα ενα κουβά περίπου 40 λίτρα και κατόπιν αγόρασε τον βράχο σου. Θα έχεις μπροστά σου ένα διάστημα 2 μηνών να τον κουράρεις σωστά και να μαζέψεις σε αυτό το διάστημα και τον εξοπλισμό που είναι απαραίτητος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...