Jump to content

Zeo/Purigen


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε. μια ερώτηση μιας και έβλεπα κάτι βιντεάκια Online. Είδα όι πολοί βάζουν μέσα στα φίλτρα (εγώ κοίταζα για cannister) ένα μικρό σακουλάκι με ζεόλιθο ή purigen για να μειώνουν αμμωνίες, νιτρώση και νιτρικά. Οι τύποι το είχαν μαζί με το βιλογικό. Ερωτήσεις 2..

 

1)Το purigen είναι ζεόλιθος;

2)Οταν ρίχουμε τον ζεόλιθο δεν επιρρεάζεται η βιολογία και τα θρεπτρικά συστατικά της στήλης;;

 

Νομίζω ότι κάτι έχω χάσει στις μεταφράσεις για αυό και θέλω την εμπειρία σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλα σε θεωρητικο επιπεδο και ας με διορθωσουν αν κανω λαθος οι πιο εμπειροι,

1) οχι δεν ειναι ζεολιθος, απομακρυνει καποιους μικροργανισμους (?) και κανει κρυσταλινο το νερο  οπως π,χ ο ανθρακας.

2)  Απο συζητηση που ειχα με αξιοσεβαστο μελος του φορουμ, μου ειχε πει  οτι ο ζεολιθος μπορει κάποια να ‘’αποβάλει’’ και κάποια άλλα να ‘’δεσμεύει’’ οπως χλώριο,  αμμωνία και ΝΟ2 αλλά και ΝΟ3, σίδηρο, μαγγάνιο, φώσφορο  και άλλα ιχνοστοιχεία που μπορεί και να μην πρεπει αναλογα το ενυδρειο (φυτεμενο,νεοστημενο..), επισης  στο μηνα πανω θελει αντικατασταση. Καταληξαμε στο οτι ειναι για ''ειδικες'' καταστασεις χρησιμος,

Έχω την εντύπωση οτι ότι αμμωνία-νιτρωδη στο ενυδρείο πρέπει να διασπάται από τα βακτήρια νιτροποίησης που αναπτύσσονται στα υλικά βιολογικής φιλτρανσης. Προαιρετική τη βρίσκω τη χημική φιλτρανση (παρ ολο που εχω χρησιμοποιήσει άνθρακα κάμποσο καιρο), ειναι χρήσιμη σε κάποιες φάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Το puriger δεν είναι ζεόλιθος.στην διαύγεια του νερού δεν μου πρόσφερε κάτι ,αν κ είχα την διπλή ποσότητα .για την αμμωνία νομίζω έκανε δουλειά .η

Υπάρχει κ μια πανεπιστήμιακη έρευνα κάποιας φοιτήτριας που το βεβαίωνε.επισης τότε που ασχολήθηκα βρήκα μια εταιρία που  έφερνε ,νομίζω 100αρι τσουβαλι ,Μ υλικό που κάνει την ίδια δουλειά κ τροφοδοτούσε εταιρίες τροφίμων κ α.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, είναι σαν να λεμε ότι δεν το χρησιμοποιούνμε στο φίλτρο σε μόνιμη βάση, ο΄.υτε το ζεόλιθο ούτε το purigen;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...