Jump to content

Άρρωστα γκαπυ πεθαίνουν :(


Katrin

Recommended Posts

Καλησπέρα, τα ψαράκια μου είναι όλα άρρωστα και θέλω την βοήθεια σας.. 

Λοιπόν, έχω ένα ενυδρείο 60λ, περίπου ένα χρόνο. Στην αρχή το είχα με χρυσόψαρα (2) τα οποία αρχές καλοκαιριού ψόφησαν λόγω λάθος χειρισμού αυτού που τα πρόσεχε (κλασικό φαντάζομαι ε;). Όλο το καλοκαίρι το άφησα να λειτουργεί, και πριν από 3 μέρες έβαλα 5 γκαπυ (1αρσ+4θηλ) την πρώτη μέρα όλα καλά, χθες το ένα θηλυκό καθόταν στον βυθό, ανέπνεε πολύ γρήγορα και τα μάτια της είχαν μαυρίσει και εξογκωθει(τα υπόλοιπα μια χαρά, ο αρσενικός δε ακούραστος). Το πρωί μας χαιρέτησε. Στην συνέχεια έβαλα μέσα στο ενυδρείο κάποια καινούρια φυτά, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά από εκεί και μετά και τα υπόλοιπα έχουν περιεργη συμπεριφορά, τρέμει η ουρά τους και ενίοτε όλο τους το σώμα (από κάτι βίντεο που είδα λέγεται shimmies αν σας βοηθάει) ο αρσενικός δε ούτε να τις πλησιάσει. Να προσθέσω ότι όταν έβαλα τα καινούργια φυτά έβαλα flourish excel και έκανα μια αλλαγή 20%.

Οι μετρήσεις είναι ΝΗ3 ΝΗ4 είναι 0, ΝΟ2 ΝΟ3 0, Ph 7,2  GH 8.  KH 15. Τα τεστ της αμμωνίας είναι υγρά και τα υπόλοιπα στικ. Τι μπορεί να φταίει;;; θα τα χάσω όλα; ?

 

Link to comment
Share on other sites

 Απλώς να ενημερωσω ότι τα γκαπυ αλλάζουν χρωμα ματιών σε μαυρο οταν θελουν να δηλώσουν στα αλλα ψαρια οτι εχουν θυμο και θελουν να επιτεθουν. Μπορεί να μαλωσαν μεταξυ τους και είχες απώλειες. Καποιος με γκαπυ μπορεί να σου δωσει περισσοτερες πληροφορίες...

Έγινε επεξεργασία - Keyser Soze
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα μαύρα μάτια δηλώνουν κοινωνικό στρες σε ενα ψαρι. Εχει να κανει με την ιεραρχία σε μια ομαδα. Προφανώς η ομάδα την απέρριψε και ενα ψαρι σε στρες βγάζει μαυρα ματια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 2 απορίες. Όλο το καλοκαίρι πως συντηρήθηκε η βιολογία? Χωρίς αμμωνία τα βακτήρια λιμοκτονούν. πιθανόν αυτό να δείχνει το μηδενικό ΝΟ3? Ίσως να πρέπει να ξανακάνεις τα τέστ (χωρίς αλλαγή νερού). Υποθέτω ότι αν δεν έχει να κάνει με τον κύκλο του αζώτου δεν είναι απίθανο να "κόλλησαν" κάτι που είχε προσβάλει τα χρυσόψαρα ή κάτι που "ήρθε" με τα φυτά. Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις να βοηθήσω στον τομέα αυτό αλλά σίγουρα θα απαντήσουν εμπειρότεροι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς επίρρωση των λεγομένων του Keyser Soze το ακόλουθο (αν και δεν γνωρίζω αν δικαιολογεί τον θάνατο)

https://www.theatlantic.com/science/archive/2018/06/guppy-eyes-they-feel-the-anger-between-you-and-i/561899/

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Keyser Soze said:

Επίσης τα μαύρα μάτια δηλώνουν κοινωνικό στρες σε ενα ψαρι. Εχει να κανει με την ιεραρχία σε μια ομαδα. Προφανώς η ομάδα την απέρριψε και ενα ψαρι σε στρες βγάζει μαυρα ματια...

 

Καλημέρα, 

Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Προέρχονται από το ίδιο ενυδρείο όλα, δεν θα είχε γίνει νωρίτερα? Και είναι και τα υπόλοιπα συμπτώματα... 

 

6 hours ago, CptMario said:

Καλησπέρα. 2 απορίες. Όλο το καλοκαίρι πως συντηρήθηκε η βιολογία? Χωρίς αμμωνία τα βακτήρια λιμοκτονούν. πιθανόν αυτό να δείχνει το μηδενικό ΝΟ3? Ίσως να πρέπει να ξανακάνεις τα τέστ (χωρίς αλλαγή νερού). Υποθέτω ότι αν δεν έχει να κάνει με τον κύκλο του αζώτου δεν είναι απίθανο να "κόλλησαν" κάτι που είχε προσβάλει τα χρυσόψαρα ή κάτι που "ήρθε" με τα φυτά. Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις να βοηθήσω στον τομέα αυτό αλλά σίγουρα θα απαντήσουν εμπειρότεροι.

 

Γειά σου, 

Έριχνα τροφή ανά 3-4 ημέρες. Αν είχε χαλάσει η βιολογία δεν θα έπρεπε να έχει ανέβει η αμμωνία? Τεστ έχω κάνει σε 3 ημέρες 4 φορές... ακριβώς ίδια αποτελέσματα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Τεστ έχω κάνει σε 3 ημέρες 4 φορές... ακριβώς ίδια αποτελέσματα 

Καλος ηρθες!

Το στικ τεστ, που εχεις δεν ειναι αξιοπιστα.....

Τα νιτρικα για να ειναι μηδεν, πρεπει ή να κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου ή  να εχεις πολλα φυτα και καλο φωτισμο στο ενυδρειο σου.

Το ph στην περιοχη μας ειναι 7.8 με 8.2.... Με kh στο 8, το ph πρεπει να ειναι οχι κατω απο 8 (αν δεν εχεις CO2)

Kh δεν μπορει να ειναι 15 με Gh στο 8.  Μαλλον το αντιθετο εχεις(kh=8 gh=15) τα στικ στα περιπου δειχνουν.

Εχεις βαλει σκουπα βυθου μετα το καλοκαιρι; Εκανες αλλαγη νερου πριν να μπουν τα ψαρια;

Φιλτρο;

Για να κολλησουν κατι απο χρυσοψαρα - αποκλειεται (περασαν 2-3 μηνες)

Βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου , μια εικονα-χιλιες λεξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με προβληματίζει ότι έβαλες 6 ψάρια σε ένα ενυδρείο που για πολύ καιρό ήταν άδειο.

Παντός από δίκες μου παρατηρήσεις με τα συγκεκριμένα ψαράκια , όταν πρόσθετα καινούρια ψαράκια σε ενυδρείο που έτρεχε(άρα θεωρητικά όλα ήταν καλά) πάντα είχα μερικές απώλειες.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το στρες που τους προκαλούμε με την αλλαγή περιβάλλοντος , την μεταφορά και τον τρόπο εισόδου στο νέο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, natateo said:

Καλος ηρθες!

Το στικ τεστ, που εχεις δεν ειναι αξιοπιστα.....

Τα νιτρικα για να ειναι μηδεν, πρεπει ή να κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου ή  να εχεις πολλα φυτα και καλο φωτισμο στο ενυδρειο σου.

Το ph στην περιοχη μας ειναι 7.8 με 8.2.... Με kh στο 8, το ph πρεπει να ειναι οχι κατω απο 8 (αν δεν εχεις CO2)

Kh δεν μπορει να ειναι 15 με Gh στο 8.  Μαλλον το αντιθετο εχεις(kh=8 gh=15) τα στικ στα περιπου δειχνουν.

Εχεις βαλει σκουπα βυθου μετα το καλοκαιρι; Εκανες αλλαγη νερου πριν να μπουν τα ψαρια;

Φιλτρο;

Για να κολλησουν κατι απο χρυσοψαρα - αποκλειεται (περασαν 2-3 μηνες)

Βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου , μια εικονα-χιλιες λεξεις.

 

Γειά σου και ευχαριστώ για την απάντηση, 

Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι πολύ αξιόπιστα αλλά τόσο μεγάλη απόκλιση που να δικαιολογεί τέτοια κατάσταση; 

Στις αλλαγές είμαι πολύ τυπική , 2 φορές την εβδομάδα απο 20%, και νομίζω ότι έχω αρκετά φυτά και καλό φωτισμό. Το pH τώρα είναι από 7,2 έως 7,5 (το 7,5 μου το βγάζει ταινία πεχαμετρικη για ιατρικους σκοπούς που δεν νομίζω να είναι λάθος, για την ακρίβεια είμαι Πτολεμαΐδα :)). Κι όμως έτσι είναι το Κh είναι 15 και το Gh 8 (έστω στο περίπου) περίεργο ε;, και το Co 2 μόνο αυτό που έχει το flourish Excel. Την προηγούμενη μέρα πριν βάλω τα ψάρια έκανα και σκούπα και μια μεγάλη αλλαγή περίπου 50% (εννοείται με αντιχλωριο). Το φίλτρο όπως μπορείς να δεις είναι εσωτερικό είχε 2 μεγάλα σφουγγάρια, άνθρακα και βιολογικό υλικό (αυτό με την τρύπα) δέκα μέρες πριν βάλω τα ψάρια έβγαλα τον άνθρακα και το 1 σφουγγάρι και πρόσθεσα ειδικό άσπρο βαμβάκι amtra και έξτρα βιολογικό υλικό siporax Mini στο ήδη υπάρχον και λίγα βακτήρια, έτσι για να υπάρχουν... 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν έβαλα τα καινούργια φυτά (μετά τον θάνατο του ενός) έβαλα και 2 egeria densa οι οποίες ήταν μέσα σε πήλινο γλαστρακι και τυλιγμενες με ένα είδος πλαστικό σαν συμπαγές συνθετικό βαμβάκι (όχι αυτό που έχουν συνήθως τα πλαστικά γλαστρακια που το βγάζουμε), τις έβαλα έτσι όπως τις πήρα. Αυτά τα λίγα.. Α! Και η θερμοκρασία είναι στους 25.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, skoros said:

Σίγουρα με προβληματίζει ότι έβαλες 6 ψάρια σε ένα ενυδρείο που για πολύ καιρό ήταν άδειο.

Παντός από δίκες μου παρατηρήσεις με τα συγκεκριμένα ψαράκια , όταν πρόσθετα καινούρια ψαράκια σε ενυδρείο που έτρεχε(άρα θεωρητικά όλα ήταν καλά) πάντα είχα μερικές απώλειες.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το στρες που τους προκαλούμε με την αλλαγή περιβάλλοντος , την μεταφορά και τον τρόπο εισόδου στο νέο ενυδρείο.

Καλημέρα, 

Για να πω την αλήθεια το συγκεκριμένο φάνηκε λίγο στρεσαρισμενο, κολυμπούσε μια εδώ μια εκεί αλλά τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά.. Τι να πω...την είσοδο την έκανα πολύ σταδιακά μέσα σε μια ώρα 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Κατριν said:

Καλημέρα, 

Για να πω την αλήθεια το συγκεκριμένο φάνηκε λίγο στρεσαρισμενο, κολυμπούσε μια εδώ μια εκεί αλλά τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά.. Τι να πω...την είσοδο την έκανα πολύ σταδιακά μέσα σε μια ώρα 

Υπομονή αν δεν βλέπεις κάτι άλλο να συμβαίνει όλα θα πάνε καλά.

Ίσως από το άγχος μας μερικές φόρες ερμηνεύουμε υπερβολικά κάποιες συμπεριφορές και καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα.  (είχα κάνει πολλές φόρες θεραπεία στα ψαράκια μου για αρρώστιες που δεν υπήρχαν τελικά)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, skoros said:

Υπομονή αν δεν βλέπεις κάτι άλλο να συμβαίνει όλα θα πάνε καλά.

Ίσως από το άγχος μας μερικές φόρες ερμηνεύουμε υπερβολικά κάποιες συμπεριφορές και καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα.  (είχα κάνει πολλές φόρες θεραπεία στα ψαράκια μου για αρρώστιες που δεν υπήρχαν τελικά)

Μακάρι... Πάντως το τρεμουλιασμα δεν έχει σταματήσει. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, τα ταΐζω σπιρουλινα flakes, είναι αρκετά μεγάλες και τις τρίβω αλλά δεν βλέπω να τις εντοπίζουν (καμία σχέση με τα χρυσόψαρα ?) μήπως να τις ρίχνω ολόκληρες? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Κατριν said:

Μακάρι... Πάντως το τρεμουλιασμα δεν έχει σταματήσει. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, τα ταΐζω σπιρουλινα flakes, είναι αρκετά μεγάλες και τις τρίβω αλλά δεν βλέπω να τις εντοπίζουν (καμία σχέση με τα χρυσόψαρα ?) μήπως να τις ρίχνω ολόκληρες? 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ακόμα .(και εγώ όταν πάω σε καινούριο σπίτι δεν πάω κατευθείαν στο ψυγείο).

Άσε τα να προσαρμοστούν στο περιβάλλων, δεν χρειάζεται να τα ταΐσεις, το φαί δεν θα τα κάνει να αισθανθούν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, skoros said:

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ακόμα .(και εγώ όταν πάω σε καινούριο σπίτι δεν πάω κατευθείαν στο ψυγείο).

Άσε τα να προσαρμοστούν στο περιβάλλων, δεν χρειάζεται να τα ταΐσεις, το φαί δεν θα τα κάνει να αισθανθούν καλύτερα.

Τσιμπολογουν τα φυτά, ξύλο, πέτρες ασταμάτητα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Γειά σου και ευχαριστώ για την απάντηση, 

Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι πολύ αξιόπιστα αλλά τόσο μεγάλη απόκλιση που να δικαιολογεί τέτοια κατάσταση; 

Στις αλλαγές είμαι πολύ τυπική , 2 φορές την εβδομάδα απο 20%, και νομίζω ότι έχω αρκετά φυτά και καλό φωτισμό. Το pH τώρα είναι από 7,2 έως 7,5 (το 7,5 μου το βγάζει ταινία πεχαμετρικη για ιατρικους σκοπούς που δεν νομίζω να είναι λάθος, για την ακρίβεια είμαι Πτολεμαΐδα :)). Κι όμως έτσι είναι το Κh είναι 15 και το Gh 8 (έστω στο περίπου) περίεργο ε;, και το Co 2 μόνο αυτό που έχει το flourish Excel. Την προηγούμενη μέρα πριν βάλω τα ψάρια έκανα και σκούπα και μια μεγάλη αλλαγή περίπου 50% (εννοείται με αντιχλωριο). Το φίλτρο όπως μπορείς να δεις είναι εσωτερικό είχε 2 μεγάλα σφουγγάρια, άνθρακα και βιολογικό υλικό (αυτό με την τρύπα) δέκα μέρες πριν βάλω τα ψάρια έβγαλα τον άνθρακα και το 1 σφουγγάρι και πρόσθεσα ειδικό άσπρο βαμβάκι amtra και έξτρα βιολογικό υλικό siporax Mini στο ήδη υπάρχον και λίγα βακτήρια, έτσι για να υπάρχουν... 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν έβαλα τα καινούργια φυτά (μετά τον θάνατο του ενός) έβαλα και 2 egeria densa οι οποίες ήταν μέσα σε πήλινο γλαστρακι και τυλιγμενες με ένα είδος πλαστικό σαν συμπαγές συνθετικό βαμβάκι (όχι αυτό που έχουν συνήθως τα πλαστικά γλαστρακια που το βγάζουμε), τις έβαλα έτσι όπως τις πήρα. Αυτά τα λίγα.. Α! Και η θερμοκρασία είναι στους 25.

Παμε αυριο για καφε! Και εγω Πτολεμαιδα ειμαι. :) Θα βρουμε ακρη!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα τα τεστακια.

1- NH3/4 - μηδεν

2- ΝΟ2 -  μηδεν

3- ειπες τα "χαρτακια"  για νιτρικα (ΝΟ3) δειχνουν μηδεν...........

N.thumb.jpg.ca0b13dfa3a7982cd57937a75434019b.jpg

4- φωσφορικα λιγα

p.jpg.8430990105d8c61f865c8ee79b713dee.jpg

5- TDS - 234 ppm

6-KH- 9 με 10

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ουοοοο ? Καμία αξιοπιστία όμως ε?

Απορώ, γιατί τα πουλάνε? Γιατί τα αγόρασες εσύ θα μου πεις, και θα έχεις δίκιο ?

Οπότε πιο συχνές αλλαγές νερού ή μεγαλύτερες? 

Την Δευτέρα θα έχω και τα αποτελέσματα για κάλιο και σίδηρο. 

Πάντως με τις προσθήκες που μου έφερες έχει γίνει κουκλί ? 

Screenshot_20191115-003511.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.. Επειδή μάλλον χρειάζεται να βάλω μια καλή σκούπα, και έχει μαζέψει πολύ βρομιά γύρω από τις πέτρες με την μοςς να τις βγάλω και να τις ξαναβάλω, ή καλύτερα να μην τις πολύ κουνάω? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να της βγάλεις η σκούπα θα ρουφήξει αυτά που είναι να ρουφήξει, γενικά καλό είναι να μην αλλάζουμε στάσεις στις μοος γιατί αυτές παίρνουν μια χψ κλήση προς το φως και αν αλλάξεις την στάση τους δεν θα πάθουν τίποτα απλά δεν θα φαίνεται αρμονικά μετά η ανάπτυξή τους, εκτός και αν της τοποθετήσεις ακριβώς όπως ήταν.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Χρήστος said:

Δεν είναι απαραίτητο να της βγάλεις η σκούπα θα ρουφήξει αυτά που είναι να ρουφήξει, γενικά καλό είναι να μην αλλάζουμε στάσεις στις μοος γιατί αυτές παίρνουν μια χψ κλήση προς το φως και αν αλλάξεις την στάση τους δεν θα πάθουν τίποτα απλά δεν θα φαίνεται αρμονικά μετά η ανάπτυξή τους, εκτός και αν της τοποθετήσεις ακριβώς όπως ήταν.

 

 

?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/11/2019 at 10:11 ΠΜ, το μέλος Κατριν έγραψε:

?

Κατερινα, ημουν εξωτερικο. Δεν μπορουσα να γραψω. Αν θελεις κατι.... ξερεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...