Jump to content

Αναγνώριση ασθένειας φυτού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλη εβδομάδα...σε προηγούμενο θέμα είχα γραψει για τα φωσφορικά που είχα στο ενυδρείο μου... Δν ξέρω αν αυτό έχει επιρροή στα φυτά μου και αν έχουν όντως πρόβλημα που έτσι θεωρώ εγώ ???? στις παρακάτω φώτο μπορείτε να δείτε και να πείτε την γνώμη σας να δω και εγώ τι θα κάνωω...ευχαριστώ πολύ 

ICOMP1570471103197.jpg

ICOMP1570471057165.jpg

ICOMP1570470988785.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thomas Siafakas
Link to comment
Share on other sites

1- το φυτο στην πρωτη φωτογραφια (πισω δεξια) δεν ειναι για ενυδρειο. Βγαλ' το. Απο που το πηρες;

2- δεν βλεπω κανενα προβλημα στα φυτα εκτος απο το οτι εχουν πιασει αλγη. Αν μπορεις, βγαλε πιο καθαρες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1- το φυτο στην πρωτη φωτογραφια (πισω δεξια) δεν ειναι για ενυδρειο. Βγαλ' το. Απο που το πηρες;

2- δεν βλεπω κανενα προβλημα στα φυτα εκτος απο το οτι εχουν πιασει αλγη. Αν μπορεις, βγαλε πιο καθαρες φωτο.

Για το φυτό που μου λες έχω ρωτήσει και μου είπαν ότι κάνει αν και εγώ έχω διαβάσει ότι δν κάνει και σκέφτομαι να το αφαιρέσω...απλα τα φύλα έχουν μαζέψει λιγάκι και φοβήθηκα μήπως δν είναι άλγη...γενικά έχω φωσφορικά μέσα και ενώ κάνω αλλαγές δν πέφτει με τπτ και φοβάμαι μην χάσω τα φυτά και στην συνέχεια και τα ψάρια μου ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Για το φυτό που μου λες έχω ρωτήσει και μου είπαν ότι κάνει αν και εγώ έχω διαβάσει ότι δν κάνει και σκέφτομαι να το αφαιρέσω...απλα τα φύλα έχουν μαζέψει λιγάκι και φοβήθηκα μήπως δν είναι άλγη...γενικά έχω φωσφορικά μέσα και ενώ κάνω αλλαγές δν πέφτει με τπτ και φοβάμαι μην χάσω τα φυτά και στην συνέχεια και τα ψάρια μου ???

Φωσφορικα με τι μετρας και τιμες; Νιτρικα; Λιπανση(καλιο, μικρο- πχ);

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φωσφορικα με τι μετρας και τιμες; Νιτρικα; Λιπανση(καλιο, μικρο- πχ);

Φωσφορικά μετράω με salifert και έχω τερματίσει την κλίμακα νιτρικα και οι άλλες μετρήσεις είναι οκ...και λιπανση βάζω κάθε μέρα μικρή δόση από flourish και flourish potassium 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Φωσφορικά μετράω με salifert και έχω τερματίσει την κλίμακα νιτρικα και οι άλλες μετρήσεις είναι οκ...και λιπανση βάζω κάθε μέρα μικρή δόση από flourish και flourish potassium 

Μπορει να φταει η τροφη....αλλα τοσο πολυ.... αν θελεις παρε πχ Seachem PhosNet™ ή αλλα anti phos.

Κανε τεστ για φωσφορικα στο νερο βρυσης....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να φταει η τροφη....αλλα τοσο πολυ.... αν θελεις παρε πχ Seachem PhosNet™ ή αλλα anti phos.

Κανε τεστ για φωσφορικα στο νερο βρυσης....

Το νερό της βρύσης βγάζει 0.25...έχω βάλει στο φίλτρο chemical pure το οποίο υποτίθεται αφαιρεί φωσφορικά τρέχει εδώ και 1 βδομάδα και έχω κάνει 2 αλλαγές νερού από τότε αλλά καμία τύχη... Έχω ψάξει όλα τα σκευάσματα ένα ένα τι μπορεί να ανεβάζει φωσφορικά...και επίσης μου δημιουργήθηκε και κυανοβακτηριο λογικά από τα φωσφορικά το οποίο δν ξέρω κατά πόσο μπορεί να χαλάει την χημεία του νερού μου 

Έγινε επεξεργασία - Thomas Siafakas
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Το νερό της βρύσης βγάζει 0.25...έχω βάλει στο φίλτρο chemical pure το οποίο υποτίθεται αφαιρεί φωσφορικά τρέχει εδώ και 1 βδομάδα και έχω κάνει 2 αλλαγές νερού από τότε αλλά καμία τύχη... Έχω ψάξει όλα τα σκευάσματα ένα ένα τι μπορεί να ανεβάζει φωσφορικά...και επίσης μου δημιουργήθηκε και κυανοβακτηριο λογικά από τα φωσφορικά το οποίο δν ξέρω κατά πόσο μπορεί να χαλάει την χημεία του νερού μου 

Απο αιτια...

1- δυσαναλογία μεταξύ αζώτου και φωσφορου

Η έλλειψη μακροστοιχειων μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση κυανο. Ειδικα οταν τα νιτρικα ειναι μηδεν και τα φωσφορικα >1

2-χαμηλη περιεκτικότητα σε οξυγόνου στο νερο.

3- φωτοπεριοδος πανω απο 10 ωρες.

Δες ολα αυτα.  Με τα φωσφορικα κατι πρεπει να κανεις..... Αλλιως ερυθρομυκίνη θα χρειαστεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Η ερυθρομυκινη είναι ασφαλής όμως? 

Καθε φαρμακο εχει παρενεργειες. Αν θελεις, βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε πόσο προχωρησε το κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Καθε φαρμακο εχει παρενεργειες. Αν θελεις, βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε πόσο προχωρησε το κυανο.

 

ICOMP1570559349139.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από δουλειά και ένα Apple snail ήταν νεκρό...απλα γιατί πάω στο κατάστημα και κάνω ερωτήσεις και το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλήσουν...σε ευχαριστώ για ότι μου έχει πει γιατί μάλλον μόνο εδώ μεσα μαθαίνεις και λύνονται οι απορίες σου...2 μήνες ρωτάω για τα φωσφορικά σε κατάστημα και η απάντηση είναι δν είναι πρόβλημα τα φωσφορικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Μόλις γύρισα από δουλειά και ένα Apple snail ήταν νεκρό...απλα γιατί πάω στο κατάστημα και κάνω ερωτήσεις και το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλήσουν...σε ευχαριστώ για ότι μου έχει πει γιατί μάλλον μόνο εδώ μεσα μαθαίνεις και λύνονται οι απορίες σου...2 μήνες ρωτάω για τα φωσφορικά σε κατάστημα και η απάντηση είναι δν είναι πρόβλημα τα φωσφορικά 

Το κυανο βγαζει καποιες τοξικες ουσιες στο νερο. Δοκιμασε να το "πολεμησεις" με οξυζενε ή Seachem Excel τοπικα (με συριγγα) με συχνες αλλαγες νερου. Αν σε 1 εβδομαδα δεν, τοτε αντιβιωση. Δες εδω

Ακομα μπορεις με ενα λαστιχακι να "ρουφιξεις" το πανω μερος της αμμου με κυανο και να το πεταξεις.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα... Μπορεις αντι για ξηρη τροφη (εχει αρκετα φωσφορικα) να ταιζεις κατεψυγμενη (blood worms πχ), θα εχεις πιο λιγα φωσφορικα.

Αν θα ειχες και καθαρο νερο στ βρυση..... , τοτε μπορει και να μην υπηρχε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και κατι ακομα... Μπορεις αντι για ξηρη τροφη (εχει αρκετα φωσφορικα) να ταιζεις κατεψυγμενη (blood worms πχ), θα εχεις πιο λιγα φωσφορικα.

Αν θα ειχες και καθαρο νερο στ βρυση..... , τοτε μπορει και να μην υπηρχε το προβλημα.

Πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει το νερό της βρύσης και μόνο? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thomas Siafakas έγραψε:

Πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει το νερό της βρύσης και μόνο? 

Οχι, απλα επιδεινώνει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...