Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες και τις γνώσεις που δίνεται σε αυτό το φόρουμ.

 

Πριν κάμποσο καιρό μου μπήκε η σκέψη να στήσω κι εγώ ένα μικρό reefακι με Soft και LPS κοράλια. Επομένως ξεκίνησα το καθημερινό διάβασμα και την αναζήτηση εδώ και σε πολλές άλλες σελίδες (είχα να διαβάσω τόσο απο τα φοιτητικά μου χρόνια). Από τον ενθουσιασμό της αρχής, πέρασα στην απογοήτευση μετά τον υπολογισμό του κοστολογίου, μετά στο πείσμα ότι θα τα φτιάξω όλα μόνος μου για να γλιτώσω όσα μπορώ, μέχρι που τελικά, για να μην πολυλογώ, αγόρασα μέσω αγγελίας ένα μεταχειρισμένο ενυδρειάκι με κάποια παρελκόμενα τα οποία θα περιγραψω παρακάτω.

 

Το ενυδρείο είναι το Juwel Primo 110 με διαστάσεις 80x35x45. Το πήρα μαζί με sump περίπου στα 50 λίτρα καθαρά συν 10 λίτρα δοχείο αναπλήρωσης, το εσωτερικό φίλτρο και το heater στα 100W που δίνει η Juwel, ένα wave maker Jebao OW-10, μία αντλία επιστροφής Jebao DCP-2500 και διάφορα άλλα που θα αναφέρω παρακάτω.

Και κάπου εδώ ξεκινούν οι ερωτήσεις... (sorry αν κάποιες σας φανούν χαζές :P)

 

  1.  Το sump έχει την διάταξη που φαίνεται στην φωτογραφία
     sump-current
    και σκέφτομαι να την αλλάξω και να την κάνω έτσι
     sump-new
    όπου στο μεσαίο διαμέρισμα θα μπει skimmer. Το σκεπτικό μου γι αυτή την αλλαγή, είναι η μείωση των  φυσαλίδων που θα παράγει το skimmer. Η ερώτηση είναι αν αξίζει ο κόπος ή μια χαρά είναι και έτσι;
     
  2. Το skimmer που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Tunze 9004. Εναλλακτικά ίσως το Deltec ΜCX 300 (το MCE 300 ανεβαίνει σε τιμή). Πιστεύεται ότι με καλύπτει; Αξίζει να πάω σε κάτι πιο μεγάλο (ίσως Deltec ΜCE 600) μεταχειρισμένο αν βρω;
     
  3. Έχει νόημα να χρησιμοποιήσω το εσωτερικό φίλτρο για μηχανική φίλτρανση μέσα στο sump (ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο); Σκέφτομαι ότι ίσως αν κάνω την αλλαγή στη διάταξη του sump, να το τοποθετήσω στο 1ο διαμέρισμα.
     
  4. Για την υπερχείλιση έχει κάνει μία τρύπα Φ25. Μου μοιάζει λίγο μικρή. Αξίζει να κάνω και δεύτερη στην άλλη μεριά;
     
  5. Wave maker (Jebao OW-10) πιστεύεται θα χρειαστώ και δεύτερο;
     
  6. Μαζί με τα υπόλοιπα που ανέφερα, πήρα και το Amtra Osmosis System 190. Γενικά δεν βρήκα πολλές πληροφορίες γι αυτό. Έχει κανείς εικόνα; Θα με καλύψει ή να κοιτάξω στο μέλλον για κάτι καλύτερο;
     
  7. Επίσης μου έδωσε μαζί περίπου 4 κιλά αλάτι Microbe Lift Premium Reef. Έχει κανείς άποψη γι αυτό; Επειδή μάλλον δεν θα μου φτάσει ούτε για το πρώτο γέμισμα, πρέπει να αγοράσω το ίδιο ή δεν υπάρχει πρόβλημα αν το ανακατέψω με κάποιο άλλο;
     
  8. Φωτισμός. Εδώ είναι που θέλω τη μεγαλύτερη βοήθεια. Επειδή οι τιμές είναι αρκετά μεγάλες, έχοντας διαβάσει αρκετά θέματα για diy κατασκευές, σκέφτομαι να προχωρήσω κι εγώ σε μία τέτοια. Το ενυδρείο έχει καπάκι με μία άσπρη led λάμπα. είναι καλύτερα να το τροποποιήσω και να φτιάξω εκεί μέσα μια κατασκευή ή να το βγάλω και να φτιάξω κάτι κρεμαστό για να αερίζεται καλύτερα το νερό; Επίσης μία λύση σαν το VIPARSPECTRA Dimmbar 165W (https://www.ebay.com/itm/VIPARSPECTRA-Dimmbar-165W-LED-Aquarium-Lampe-Light-Voll-Spektrum-Beleuchtung/143046219973?hash=item214e3818c5:g:ENwAAOSw7cldEgEJ) θα με κάλυπτε;

 

Αυτά για αρχή. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Θα δεχτώ με χαρά κάθε πρόταση/παρατήρηση.

Έγινε επεξεργασία - gargou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς όρισες φίλε :welcome:!

Καλή διαμονή.

 

Υπάρχουν αρκετά μέλη που θα χαρούν να βοηθήσουν

 

Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που άρχισαν πάλι να ξεκινάνε νέα ενυδρεία!:thumbup:!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gargou έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες και τις γνώσεις που δίνεται σε αυτό το φόρουμ.

 

Πριν κάμποσο καιρό μου μπήκε η σκέψη να στήσω κι εγώ ένα μικρό reefακι με Soft και LPS κοράλια. Επομένως ξεκίνησα το καθημερινό διάβασμα και την αναζήτηση εδώ και σε πολλές άλλες σελίδες (είχα να διαβάσω τόσο απο τα φοιτητικά μου χρόνια). Από τον ενθουσιασμό της αρχής, πέρασα στην απογοήτευση μετά τον υπολογισμό του κοστολογίου, μετά στο πείσμα ότι θα τα φτιάξω όλα μόνος μου για να γλιτώσω όσα μπορώ, μέχρι που τελικά, για να μην πολυλογώ, αγόρασα μέσω αγγελίας ένα μεταχειρισμένο ενυδρειάκι με κάποια παρελκόμενα τα οποία θα περιγραψω παρακάτω.

 

Το ενυδρείο είναι το Juwel Primo 110 με διαστάσεις 80x35x45. Το πήρα μαζί με sump περίπου στα 50 λίτρα καθαρά συν 10 λίτρα δοχείο αναπλήρωσης, το εσωτερικό φίλτρο και το heater στα 100W που δίνει η Juwel, ένα wave maker Jebao OW-10, μία αντλία επιστροφής Jebao DCP-2500 και διάφορα άλλα που θα αναφέρω παρακάτω.

Και κάπου εδώ ξεκινούν οι ερωτήσεις... (sorry αν κάποιες σας φανούν χαζές :P)

 

  1.  Το sump έχει την διάταξη που φαίνεται στην φωτογραφία
     sump-current
    και σκέφτομαι να την αλλάξω και να την κάνω έτσι
     sump-new
    όπου στο μεσαίο διαμέρισμα θα μπει skimmer. Το σκεπτικό μου γι αυτή την αλλαγή, είναι η μείωση των  φυσαλίδων που θα παράγει το skimmer. Η ερώτηση είναι αν αξίζει ο κόπος ή μια χαρά είναι και έτσι; Μην μπεις στον κόπο για μένα, μια χαρά είναι και έτσι.
     
  2. Το skimmer που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το Tunze 9004. Εναλλακτικά ίσως το Deltec ΜCX 300 (το MCE 300 ανεβαίνει σε τιμή). Πιστεύεται ότι με καλύπτει; Αξίζει να πάω σε κάτι πιο μεγάλο (ίσως Deltec ΜCE 600) μεταχειρισμένο αν βρω; Εφόσον έχεις σαμπ γιατί κοιτάς μόνο τέτοιου είδους σκίμμερ; δες και άλλα τυπου Coral Box. Όσο μεγαλύτερο το σκίμμερ τόσο το καλύτερο. Απλά να σ χωράει και στο ύψος στο σαμπ.
     
  3. Έχει νόημα να χρησιμοποιήσω το εσωτερικό φίλτρο για μηχανική φίλτρανση μέσα στο sump (ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο); Σκέφτομαι ότι ίσως αν κάνω την αλλαγή στη διάταξη του sump, να το τοποθετήσω στο 1ο διαμέρισμα. Και με απλές κάλτσες κάνεις τη δουλειά σου. 
     
  4. Για την υπερχείλιση έχει κάνει μία τρύπα Φ25. Μου μοιάζει λίγο μικρή. Αξίζει να κάνω και δεύτερη στην άλλη μεριά; Γιατί όχι δίπλα από την υπάρχουσα τρύπα;
     
  5. Wave maker (Jebao OW-10) πιστεύεται θα χρειαστώ και δεύτερο; Καλό θα ήταν να έχεις και 2η αλλά το βλέπεις στη συνέχεια. Εξαρτάται και από το σκέιπ που θα κάνεις, πόσο αεράτο είναι.
     
  6. Μαζί με τα υπόλοιπα που ανέφερα, πήρα και το Amtra Osmosis System 190. Γενικά δεν βρήκα πολλές πληροφορίες γι αυτό. Έχει κανείς εικόνα; Θα με καλύψει ή να κοιτάξω στο μέλλον για κάτι καλύτερο; Δεν γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.
     
  7. Επίσης μου έδωσε μαζί περίπου 4 κιλά αλάτι Microbe Lift Premium Reef. Έχει κανείς άποψη γι αυτό; Επειδή μάλλον δεν θα μου φτάσει ούτε για το πρώτο γέμισμα, πρέπει να αγοράσω το ίδιο ή δεν υπάρχει πρόβλημα αν το ανακατέψω με κάποιο άλλο;  Δεν θα σου πρότεινα να ανακατέψεις διαφορετικά αλάτια. Στη συνέχεια μπορείς να αλλάξεις, αλλά και αυτό σταδιακά.
     
  8. Φωτισμός. Εδώ είναι που θέλω τη μεγαλύτερη βοήθεια. Επειδή οι τιμές είναι αρκετά μεγάλες, έχοντας διαβάσει αρκετά θέματα για diy κατασκευές, σκέφτομαι να προχωρήσω κι εγώ σε μία τέτοια. Το ενυδρείο έχει καπάκι με μία άσπρη led λάμπα. είναι καλύτερα να το τροποποιήσω και να φτιάξω εκεί μέσα μια κατασκευή ή να το βγάλω και να φτιάξω κάτι κρεμαστό για να αερίζεται καλύτερα το νερό; Επίσης μία λύση σαν το VIPARSPECTRA Dimmbar 165W (https://www.ebay.com/itm/VIPARSPECTRA-Dimmbar-165W-LED-Aquarium-Lampe-Light-Voll-Spektrum-Beleuchtung/143046219973?hash=item214e3818c5:g:ENwAAOSw7cldEgEJ) θα με κάλυπτε; Για μαλακά κοράλλια η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα σε καλυψει το φωτιστικό που έβαλες. Καλό θα ήταν στο θαλασσινό να μην έχεις καπάκι γιατί δημιουργούνται πολλά σκαμπανεβάσματα στο ph και σε όσα αυτό συνεπάγεται,

 

Αυτά για αρχή. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Θα δεχτώ με χαρά κάθε πρόταση/παρατήρηση.

Αυτά από μένα. Καλως όρισες στην όμορφη πλευρά των ενυδρείων.

Το θαλασσινό θέλει μεγάλη υπομονή και διάβασμα ( το οποίο το έχεις κάνει και θα χρειαστείς να κάνεις)!!!!

Link to comment
Share on other sites

@fishbone!

καλώς σας βρήκα!

 

@gifil

ευχαριστώ πολύ κι εσένα. Υπομονή έχω σκοπό να κάνω αρκετή ώστε να στηθεί σωστά. 2-3 απορίες πάνω σε αυτά που είπες.

 

Αυτό που με προβληματίζει οσόν αφορά την υπάρχουσα διάταξη του sump είναι μήπως το νερό δεν κυκλοφορεί σωστά. Δηλαδή μήπως πηγαίνει από το 1ο διαμέρισμα στο 3ο "κατευθείαν". Στέκει αυτό που λέω;

 

Σε skimmer κατέληξα σε αυτά για δύο λόγους. Προτείνονται από πολλούς στο φόρουμ γι αυτά τα λίτρα και για in-sump χρήση. Επίσης είναι αρκετά πιο οικονομικά σε σχέση με άλλα. Αν πήγαινα σε λύση σαν αυτή που προτείνεις, έχω διαβάσει καλά λόγια (και είναι οριακά μέσα στο budget μου) για τα Skimz SN127, Bubble Magus Curve 5 και το Coral Box D300. Έχεις καμία εμπειρία με κανένα από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gargou έγραψε:

@fishbone!

καλώς σας βρήκα!

 

@gifil

ευχαριστώ πολύ κι εσένα. Υπομονή έχω σκοπό να κάνω αρκετή ώστε να στηθεί σωστά. 2-3 απορίες πάνω σε αυτά που είπες.

 

Αυτό που με προβληματίζει οσόν αφορά την υπάρχουσα διάταξη του sump είναι μήπως το νερό δεν κυκλοφορεί σωστά. Δηλαδή μήπως πηγαίνει από το 1ο διαμέρισμα στο 3ο "κατευθείαν". Στέκει αυτό που λέω;

 

Σε skimmer κατέληξα σε αυτά για δύο λόγους. Προτείνονται από πολλούς στο φόρουμ γι αυτά τα λίτρα και για in-sump χρήση. Επίσης είναι αρκετά πιο οικονομικά σε σχέση με άλλα. Αν πήγαινα σε λύση σαν αυτή που προτείνεις, έχω διαβάσει καλά λόγια (και είναι οριακά μέσα στο budget μου) για τα Skimz SN127, Bubble Magus Curve 5 και το Coral Box D300. Έχεις καμία εμπειρία με κανένα από αυτά;

Από σκίμμερ το 1ο αλλά το 147. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, όπως καλά λόγια υπάρχουν και για τις άλλες 2 μάρκες που αναφέρεις.

Όσον αφορά το σαμπ δεν θα έχεις θέμα. Εγώ δεν θα έκανα αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 7:52 ΠΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Από σκίμμερ το 1ο αλλά το 147. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, όπως καλά λόγια υπάρχουν και για τις άλλες 2 μάρκες που αναφέρεις.

Όσον αφορά το σαμπ δεν θα έχεις θέμα. Εγώ δεν θα έκανα αλλαγή. 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο που προτείνεις.

 

Ξέρεις μήπως τι παίζει με το fish-street; Υπάρχει δυνατότητα να στείλει κάτι που έχει στην αμερικάνικη αποθήκη μέσω Ευρώπης για να είμαστε σίγουροι με το τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gargou έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο που προτείνεις.

 

Ξέρεις μήπως τι παίζει με το fish-street; Υπάρχει δυνατότητα να στείλει κάτι που έχει στην αμερικάνικη αποθήκη μέσω Ευρώπης για να είμαστε σίγουροι με το τελωνείο;

Αφού έχει και ευρωπαική αποθήκη. Θα σ πρότεινα απο την αγγλική αποθήκη γιατί από Αμερική είναι 90 - 10 να στο σταματήσουν στο τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gifil έγραψε:

Αφού έχει και ευρωπαική αποθήκη. Θα σ πρότεινα απο την αγγλική αποθήκη γιατί από Αμερική είναι 90 - 10 να στο σταματήσουν στο τελωνείο...

Απλά στην ευρωπαϊκή δεν τα έχει όλα, και σκεφτόμουν μήπως κάνει καμιά τέτοια μόντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετές μέρες (είχα κάτι τρεχάματα) επανέρχομαι.

Έχω 2 τζαμάδες στη γειτονιά μου αλλά κανείς δεν αναλαμβάνει να κάνει τρύπα στο ενυδρείο. Το φοβάμαι να το κάνω μόνος μου, άλλο να τρυπάς τοίχο και άλλο γυαλί. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτό, κερνάω σουβλάκια και μπύρες :P

Επίσης έχω 10 κιλά νεκρό βράχο. Έχει κανείς να μου δώσει 1-2 κιλά ζωντανό για μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου στα αλάτια...για τρύπα στο ενυδρείο λογικό να μην αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε γιατί δεν είναι και το πιο εύκολο άμα δεν έχεις εμπειρία...για μένα καλύτερα βρεις κάποιον που να έχει το χέρι να το κάνει και να πληρώσεις κάτι παρά τον πρώτο τυχόντα....με τον ζωντανό βράχο να ξέρεις ότι ρισκάρεις για ανεπιθύμητους οργανισμούς στο ενυδρείο σου...αν είναι εις γνώσην σου αυτή η πιθανότητα πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και τεχνητός ζωντανός βράχος που είναι αρκετά ασφαλής... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Υπάρχει και τεχνητός ζωντανός βράχος που είναι αρκετά ασφαλής... 

ότι αγοράζεις από μαγαζί δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι είναι καθαρός...αγόρασα τεχνητό βράχο ζωντανό όπως είχα αναφέρει στο θέμα μου και η bryopsis πήγε κάγκελο..πιστεύω ότι έχεις διαβάσει την περίπτωση μου...μην βάζετε το χέρι σας στην φωτιά σε τέτοια θέματα εκτός και αν με το που έρθει ο βράχος στο κατάστημα του πεις ότι το παίρνεις απ το κουτί κατευθείαν χωρίς να το εισάγει σε ένα από τα ενυδρεία του...εκεί θεωρώ ότι είναι καλύτερα τα πράγματα

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 δικά μου που έστησα πάντως τη γλίτωσα έτσι. Από το ίδιο μαγαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Σε 2 δικά μου που έστησα πάντως τη γλίτωσα έτσι. Από το ίδιο μαγαζί. 

δεν θέλω να μπω στην διαδικασία αν ήταν το ίδιο ή όχι κατάστημα για ευνόητους λόγους..σε καμία περίπτωση δεν θέλω-θέλουμε να γίνει δυσφήμιση ή να πέσουν υπόνοιες από μέρους μου..το ότι είναι γνωστό ενυδρειακό κατάστημα ναι είναι αλλά υπάρχουν πολλά μαγαζιά που έχουν ζωντανό βράχο τεχνητό ή μη..πιο πολύ το ανέφερα για να μην εφησυχαζόμαστε... εγώ στάθηκα άτυχος σίγουρα...αχαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

Ρίσκο υπάρχει πάντα σίγουρα γιαυτό έγραψα "συνήθως". 

 

Η γνώμη μου είναι αν έχεις λεφτά παίρνεις τεχνητό ζωντανό που είναι και φουλ κοραλλινη και γλιτώνεις πολύ μπελά στο καινούργιο ενυδρείο και τον έχεις καραντίνα 1 μήνα στην αρχή. Εγώ έτσι έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πλαστικό δοχείο ή ένα βαρέλι που θα το έχεις για αλλαγές, να χωράει τον βράχο, γεμίζεις νερό, βάζεις θερμοστάτη, κυκλοφορητή βακτήρια και ξεκινάς στρώσιμο...

Θα γλυτώσεις χρόνο μέχρι να στήσεις το ενυδρείο και να μαζέψεις εξοπλισμό. Βάζεις και ένα προβολέα LED 100w. Τα διάφανα δοχεια θα σε βοηθήσουν να το φωτήσεις εύκολα.

 

https://www.polisafety.gr/wp-content/uploads/2017/02/03-003301881.jpg  Παράδειγμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

καλή αρχή φίλε μου στα αλάτια...για τρύπα στο ενυδρείο λογικό να μην αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε γιατί δεν είναι και το πιο εύκολο άμα δεν έχεις εμπειρία...για μένα καλύτερα βρεις κάποιον που να έχει το χέρι να το κάνει και να πληρώσεις κάτι παρά τον πρώτο τυχόντα....με τον ζωντανό βράχο να ξέρεις ότι ρισκάρεις για ανεπιθύμητους οργανισμούς στο ενυδρείο σου...αν είναι εις γνώσην σου αυτή η πιθανότητα πάω πάσο...

Συμφωνώ με όσα λες. Γι αυτό απευθύνθηκα σε τζαμάδες αρχικά (αυτή είναι η δουλειά τους), αλλά δεν ήμουν τυχερός. Και επειδή έχω διαβάσει ότι το έχουν επιχειρήσει πολλοί στο φόρουμ, απευθύνθηκα και εδώ.
Επίσης γι αυτό ρωτάω εδώ μέσα αν υπάρχει κανένα κομμάτι ζωντανό βράχο και δεν πάω σε κάποιο μαγαζί. Φαντάζομαι εννοείται καθαρό από ανεπιθύμητους οργανισμούς (στο βαθμό του δυνατού). Αν δεν βρω κάτι "εγγυημένο", θα πάω σε σκέτο νεκρό μάλλον.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Υπάρχει και τεχνητός ζωντανός βράχος που είναι αρκετά ασφαλής... 

Έχω διαβάσει ανάμεικτα σχόλια για τους τεχνητούς βράχους και έχω μπερδευτεί λίγο για το αν αξίζει. Αν θες στείλε μου σε pm από που αγόρασες εσύ.

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος neo έγραψε:

Πάρε ένα πλαστικό δοχείο ή ένα βαρέλι που θα το έχεις για αλλαγές, να χωράει τον βράχο, γεμίζεις νερό, βάζεις θερμοστάτη, κυκλοφορητή βακτήρια και ξεκινάς στρώσιμο...

Θα γλυτώσεις χρόνο μέχρι να στήσεις το ενυδρείο και να μαζέψεις εξοπλισμό. Βάζεις και ένα προβολέα LED 100w. Τα διάφανα δοχεια θα σε βοηθήσουν να το φωτήσεις εύκολα.

 

https://www.polisafety.gr/wp-content/uploads/2017/02/03-003301881.jpg  Παράδειγμα

Όταν λες προβολέα led εννοείς απλό λευκό φως;
Γενικά αυτό είναι κάτι που το έχω απορία. Επειδή δεν έχω καταλήξει ακόμα σε φωτισμό, σκεφτόμουν αν μπορώ να ξεκινήσω το στρώσιμο με μια απλή λάμπα. Έχω μία λευκή led 10W στα 6500Κ. Μπορώ να ξεκινήσω με αυτήν το στρώσιμο (έστω και για μεγάλη διάρκεια μέσα στην ημέρα για να με καλύπτει) και στη συνέχεια να μπει το σωστό φωτιστικό; Το σκέτο λευκό δεν είναι επικίνδυνο για εμφάνιση άλγης;

Ευχαριστώ και τους 3 για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλό λευκό φως.

Γενικά για το στρώσιμο δεν χρειάζεσαι φως. Απλά να βοηθήσεις να ξεκινήσει πιο γρήγορα η κοραλλινη.

Με το λευκό φως βεβαια κινδυνευεις περισσότερο από "πρασινάδες" γι'αυτό είναι καλύτερα να γίνει σε ξεχωριστό δοχείο.

Να έχεις υπ'όψιν οτι οσο καθαρό και να το ξεκινήσεις το ενυδρείο πάντα κάτι θα μπεί με τον βράχο που θά έρθουν τα κοράλλια ή τα σαλιγκάρια η οτιδήποτε άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με ενα ποτυροτριπανο τον 10ευρω κάνεις την δουλειά σου .

Ποτυροτριπανο διαμαντιού όμως ανάλογα με πόσα φ σωλήνα θα χρησιμοποιείς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καλησπέρα και πάλι! Μετά από αρκετό καιρό αδράνειας, για διάφορους λόγους, πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το προτζεκτ μου.

Ένας απο τους βασικούς λόγους που έμεινε πίσω το όλο εγχείρημα, είναι το γεγονός ότι δίσταζα να τρυπήσω μόνος μου το ενυδρείο. Ωστόσο το πήρα απόφαση και ότι γίνει. :)

Πριν κάνω τις τρύπες είπα να ξεκινήσω με τις σωληνώσεις. Και εδώ εμφανίζεται το πρώτο πρόβλημα . Δεν μπορώ να βρω αντάπτορα για τη σύνδεση της αντλίας επιστροφής με το σωλήνα (hose fittings). Τώρα η αντλία ανεβάζει σωλήνα Φ16 (απο τον προηγούμενο κάτοχο της αντλίας) και θα ήθελα ιδανικά να βάλω Φ25. Πήγα σε αρκετά μαγαζιά αυτές τις μερες (Σταματίου, πράκτικερ, λερόυ, 2-3 συνοικιακα κτλ), αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου κάνει. Ιντερνετικά βρήκα απο ebay αυτό αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα.
Το μόνο που εν τέλει μάλλον μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι ένα κομμάτι από αυτή τη βαλβίδα. Ουσιαστικά το βίδωμα ταιριάζει με την αντλία και η έξοδος που βγάζει είναι για λάστιχο Φ32. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω αυτό, να βάλω ένα κομμάτι λάστιχο και στη συνέχεια να το συνδέσω με το pvc σωλήνα με κάποιο ρακόρ ίσως. Βγάζει νόημα όλο αυτό; Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο να μου προτείνετε; Ξέρετε μήπως που θα βρω αυτό που ψάχνω;

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω αφορά το φωτιστικό. Έχω πάρει ένα μεταχειρισμένο κλασικό κινέζικο black box 165w με τρεις σειρές led (1. white-green-red, 2. blue-uv purple, 3. royal blue). Tόσο καιρό που το είχα απλά είχα δει ότι ανάβει και δεν είχα ασχοληθεί παραπάνω. Ωστόσο τώρα που πήγα να το δουλέψω λίγο, παρατήρησα ότι όταν σβήνω κάποια σειρά απο led, αυτά τρεμοπαίζουν για λίγη ώρα (απο μερικά δευτερόλεπτα εώς μερικά λεπτά) μέχρι να σβήσουν εντελώς. Αυτό συμβαίνει με τις 2 πρώτες σειρές (δεν παρατηρείτε δλδ στα royal blue), είτε τις κλείσω χεράτα από το dimmer είτε μέσω της εφαρμογής. Ουσιαστικά από 0-10% τρεμοπαίζουν. Έχει κάποιος/α καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και πως μπορεί να διορθωθεί;
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει μεγάλη εντύπωση που δεν βρήκες στα μαγαζιά αυτα μουφες για να το φερεις απο 16 σε 25.  

Αν δοκίμαζες λάστιχα με διαφορετικές διαμέτρους το ενα μεσα στο αλλο μεχρι να φτάσεις στο 25? 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασαν διάφοροι μήπως ταιριάζει κάτι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το σπείρωμα είναι 1,5 ιντσα, άλλα ίσως οι στροφές είναι λίγο ιδιαίτερες.

Κοιτώντας πάλι τους καταλόγους του Σταματίου βρήκα αυτό που ίσως μου κάνει.
image.png.bac251ec1341d51406e5c2c7e0883fdb.png

 

Προχθές που πήγα από εκεί δεν μου έδειξε κάτι τέτοιο. Αν και μάλλον ο υπάλληλος δεν είχε καμία όρεξη να με εξυπηρετήσει.

Μάλλον θα πάρω αυτό που βρήκα στα λερόυ και θα ανέβω με 32αρα σωλήνα μέχρι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σπείρωμα που ειναι και πιο σωστό και νοικοκυρεμενο οκ. Αν θες πάντως εχω πολλα πλαστικά που ειναι και εύκαμπτα και ισως μπορέσεις να κάνεις κάτι. Απλα θα είναι κάτι πολύ πρόχειρο μέχρι να βρεις αυτό που πραγματικά θέλεις 

20220218_131725.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον θα καταλήξω στο παραπάνω που έστειλα (εφόσον ταιριάζει). Από εκεί θα φεύγει ένα κομμάτι λάστιχο που θα καταλήγει στο σωλήνα. Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το έχω και αυτό στα υπόψιν.


Btw τώρα ξαναδιάβασα το παραπάνω σχόλιο σου. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να φεύγει κατεθείαν απο την αντλία Φ25 ή Φ32 για να μην την πνίγω και όχι να μετατρέψω το Φ16 σε μεγαλύτερη διάσταση.
 

Χθες έκανα ένα υπολογισμό των σωληνώσεων που θέλω και με έπιασε λίγο η καρδιά μου. Αν το ήξερα ότι θα πάει τόσο μπορεί να μην χάλαγα το προηγούμενο setup. :)

Έγινε επεξεργασία - gargou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα κατάλαβα και εγω τι θέλεις να κάνεις και ειναι απολύτως λογικό. 

 

Γιατι σε επιασε η καρδιά σου? πόσο σου βγήκε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...