Jump to content

Πρόβλημα με φυτά


Recommended Posts

Χαίρεται παιδια! Μόλις πριν 17 ημέρες έκανα αρχή με το ενυδρειο μου. Εχω διαβάσει αρκετα επι του θέματος αλλά παραμένω αρχάρια και χρειάζομαι βοήθεια. Ενυδρείο rehau 400 φυτεμένο με Egeria densa, vallisneria Americana asiatica, vallisneria spiralis, hygrophilia corymbose stricta, hygrofilia polysperma, mayaca fluviatilis, limnophila sessiliflora 4 φυτα από το κάθε ένα. Υπόστρωμα fluval stratum. Δουλεψε με τα φυτα για 5 ημέρες και μετα από παροτρινση του πετσοπα έβαλα 9 tetra cardinal.

Εξωτερικό φίλτρο SunSun HW-704B Με εσωτερική λάμπα UV: 9W Ισχύς: 45W Ρυθμός ροής - 2000 λίτρα ανά ώρα Διαστάσεις: 290 x 290 x 490 mm Κατάλληλο για ενυδρεία από 300 έως 1000 λίτρα.

Φωτισμος led ότι είχε το ενυδρείο από τον κινέζο του, η ετικέτα της λάμπας λεει: ta 25/ 50 hz/220-240v οι λάμπές είναι 4.

 Το θέμα μου είναι πως τα φυτα vallisneria Americana asiatica και vallisneria spiralis σαπιζουν τα φυλλα τους και στα mayaca fluviatilis και limnophila sessiliflora  το πανω μερος των φυτων  εχει γίνει αχνό κίτρινο προς ασπρο. Τι μπορεί να φταιει ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Βρε΄συ είναι πάρα πολύ νέο το ενυδρείο και όοοολα προσαρμόζονται ακόμη. Φυτά και οργανισμοί. Αν και θεωρώ πολύ γρήγορη την εισαγωγή των ψαριών, επειδη το θέμα σου είναι τα φυτά, θα σου πω να δώσεις χρόνο στο σύστημά σου να βρεί την πολυπόθητη ισορροπία. Υπομονή λοιπόν. Εχεις διοξείδιο; Καιμά φωτό θα μας άρεσε να δούμε.

ΥΓ δεν κατάλαβα τπτ από την ετικέτα της λάμπας led..... Καμιά παραπάνω πληροφορία;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αρχικα.  Διοξειδιο δεν εχω και δεν προβλεπετε να βαζω τουλαχιστον αμεσα. Η λαμπα δε γραφει κατι αλλο, αυτο που ισως σε βοηθησει να καταλαβεις κατι ειναι πως εχει χρωματα ανακατεμενα κοκκινο, μπλε και πρασινο νομιζω.Ειναι μακριες οπως οι φθοριου και εχουν μεσα τους πολλα μικρα λαμπακια χρωματιστα. Αυτο που δεν εγραψα ειναι πως το φως ειναι αναμμενο για 9,5 ωρες ημερισιως, μηπως ειναι λιγο; Φωτο προσπαθω να βαλω αλλα επειδη δεν το εχω και πολυ με την τεχνολογια δεν τα καταφερνω, θα επιστρατευσω τον ανδρα μου οταν γυρισει και θα ανεβασω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Καλομοίρα Μωραϊτη έγραψε:

Ευχαριστω για την απαντηση αρχικα.  Διοξειδιο δεν εχω και δεν προβλεπετε να βαζω τουλαχιστον αμεσα. Η λαμπα δε γραφει κατι αλλο, αυτο που ισως σε βοηθησει να καταλαβεις κατι ειναι πως εχει χρωματα ανακατεμενα κοκκινο, μπλε και πρασινο νομιζω.Ειναι μακριες οπως οι φθοριου και εχουν μεσα τους πολλα μικρα λαμπακια χρωματιστα. Αυτο που δεν εγραψα ειναι πως το φως ειναι αναμμενο για 9,5 ωρες ημερισιως, μηπως ειναι λιγο; Φωτο προσπαθω να βαλω αλλα επειδη δεν το εχω και πολυ με την τεχνολογια δεν τα καταφερνω, θα επιστρατευσω τον ανδρα μου οταν γυρισει και θα ανεβασω. 

Καλησπέρα και Καλός ήρθες στην παρέα μας...

Όντως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να βάλεις ψάρια αλλά στις ερωτήσεις σου!

Τα φυτά όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω θέλουν χρόνο προσαρμογής οπότε το βλέπεις πως θα πάνε.οσον αφορά τον φωτισμό το κατάλληλο είναι έως 8 ώρες...τώρα οι λάμπες σου δεν νομίζω ότι βγάζουν πολυ φως ε;

Ρωτήσω γτ και ο κουμπάρος μου αγόρασε ένα ενυδρείο πριν ένα μήνα και είχε μέσα δύο λάμπες που είχαν διαφόρων χρωμάτων λεντ αλλά από φωτισμό τίποτα, αδύναμα!!!

Οπότε μάλλον θα πάει σε λεντ λευκα,λεντοταινια κτλπ αλλά αργότερα για εσένα αυτά μόλις μάθουμε περισσότερες πληροφορίες.. ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Καλησπέρα και Καλός ήρθες στην παρέα μας...

Όντως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να βάλεις ψάρια αλλά στις ερωτήσεις σου!

Τα φυτά όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω θέλουν χρόνο προσαρμογής οπότε το βλέπεις πως θα πάνε.οσον αφορά τον φωτισμό το κατάλληλο είναι έως 8 ώρες...τώρα οι λάμπες σου δεν νομίζω ότι βγάζουν πολυ φως ε;

Ρωτήσω γτ και ο κουμπάρος μου αγόρασε ένα ενυδρείο πριν ένα μήνα και είχε μέσα δύο λάμπες που είχαν διαφόρων χρωμάτων λεντ αλλά από φωτισμό τίποτα, αδύναμα!!!

Οπότε μάλλον θα πάει σε λεντ λευκα,λεντοταινια κτλπ αλλά αργότερα για εσένα αυτά μόλις μάθουμε περισσότερες πληροφορίες.. ?

Καλως σας βρηκα! Το κιτρινισμα εως ασπρισμα των φυτων δειχνει λιγο φωτισμο; Ρωταω γιατι τα φυτα που ειναι στη μεση του ενυδρειου,που πεφτει και το περισσοτερο φως εχουν το μεγαλυτερο προβλημα. Μηπως τελικα ειναι πολυ το φως και γινονται ετσι; Μηπως πρεπει να μειωσω τις ωρες;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Καλομοίρα Μωραϊτη έγραψε:

Καλως σας βρηκα! Το κιτρινισμα εως ασπρισμα των φυτων δειχνει λιγο φωτισμο; Ρωταω γιατι τα φυτα που ειναι στη μεση του ενυδρειου,που πεφτει και το περισσοτερο φως εχουν το μεγαλυτερο προβλημα. Μηπως τελικα ειναι πολυ το φως και γινονται ετσι; Μηπως πρεπει να μειωσω τις ωρες;

 

 

 

 

Κατά την γνώμη μου χαμήλωσε τον φωτισμό σου στις 8 ώρες..

Επίσης διάβασε εδώ θα σε βοηθήσει πολύ...

Το κιτρίνισμα είναι εληψει σιδήρου..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες!!!!

Βγαλε μια φωτογραφια. .

Σε ενα ενυδρειο χωρις ψαρια και λιπασματα, τα φυτα λιμοκτονουν..... για αυτο και χαλανε. Φωτοπεριοδος οχι πανω απο 7-8 ωρες τωρα.

Το stratum πρεπει να βγαζει θρεπτικα στο νερο........ Πόσα εκατοστα stratum εβαλες κατω;

Εκανες τεστ νερου;

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλος ηρθες!!!!

Βγαλε μια φωτογραφια. .

Σε ενα ενυδρειο χωρις ψαρια και λιπασματα, τα φυτα λιμοκτονουν..... για αυτο και χαλανε. Φωτοπεριοδος οχι πανω απο 7-8 ωρες τωρα.

Το stratum πρεπει να βγαζει θρεπτικα στο νερο........ Πόσα εκατοστα stratum εβαλες κατω;

Εκανες τεστ νερου;

 

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Το stratum είναι 8 με 10 εκατοστα. Τεστ εχω κανει αμμωνια ειναι ακομα στο 0,5, το ph ειναι 6,8 και το no2 ειναι 0. 

72471360_2397022243715750_1872607295834161152_o.jpg

72815521_2397022303715744_3331059115882446848_o.jpg

72460835_2397022287049079_6301592595264962560_o.jpg

71889359_2397022563715718_7253089599797329920_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Κατά την γνώμη μου χαμήλωσε τον φωτισμό σου στις 8 ώρες..

Επίσης διάβασε εδώ θα σε βοηθήσει πολύ...

Το κιτρίνισμα είναι εληψει σιδήρου..

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Χαμηλωσα ηδη το φωτισμο. Συμφωνα με το μαγαζατορα που πηρα το stratum μου ειπε πως για δυο χρονια δε χρειαζεται να προσθεσω τιποτα για τα φυτα . Δεν ισχύει αυτο; Μπορει να χρειαζεται απο τωρα να προσθεσω κατι;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Καλομοίρα Μωραϊτη έγραψε:

Ευχαριστω για την απαντηση. Χαμηλωσα ηδη το φωτισμο. Συμφωνα με το μαγαζατορα που πηρα το stratum μου ειπε πως για δυο χρονια δε χρειαζεται να προσθεσω τιποτα για τα φυτα . Δεν ισχύει αυτο; Μπορει να χρειαζεται απο τωρα να προσθεσω κατι;

 

μεχρι 3-ς μηνες μπορει να μην χρειαστει να ριχνεις λιπασματα, μετα σιγα σιγα πρεπει.

Τα ασπρα νεα φυλλα  - ελλειψη ασβεστιου - ή  υπερδοσολογια καλιου (μπορεις να μετρησεις Gh νερου;)

Εχεις μετρησει τα νιτρικα; Φωσφορικα;

Οταν ξεκιναω με soil, μετα απο 2 εβδομαδες αρχιζω σιγα σιγα να ριχνω μονο μικρο- και Fe, μικρες δοσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μεχρι 3-ς μηνες μπορει να μην χρειαστει να ριχνεις λιπασματα, μετα σιγα σιγα πρεπει.

Τα ασπρα νεα φυλλα  - ελλειψη ασβεστιου - ή  υπερδοσολογια καλιου (μπορεις να μετρησεις Gh νερου;)

Εχεις μετρησει τα νιτρικα; Φωσφορικα;

Οταν ξεκιναω με soil, μετα απο 2 εβδομαδες αρχιζω σιγα σιγα να ριχνω μονο μικρο- και Fe, μικρες δοσεις.

 

Δεν εχω αλλα τεστ μονο no2, ph και αμμωνια. Θα προμηθευτω και αλλα τεστ ελπιζω συντομα γιατι εχουν και αρκετο κοστος. Απο τις φωτο καταλαβαινεις κατι; Απο τα υπολοιπα που μου γραφεις δεν εχω ιδεα τι ειναι. Θα πεσει πολυ διαβασμα το σκ.?

72815521_2397022303715744_3331059115882446848_o.jpg

72471360_2397022243715750_1872607295834161152_o.jpg

72460835_2397022287049079_6301592595264962560_o.jpg

71889359_2397022563715718_7253089599797329920_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?  Την αεραντλία γιατί την έχεις?  Νομίζω είναι περιττή   και διώχνει και το οποιοδήποτε διοξειδιο που θα είχαν τα φυτά για να αναπτυχθούν. 

 

ΥΓ μου αρέσει το ενυδρείο σου και όταν τα φυτά αναπτυχθούν θα έχεις μια όμορφη ζούγκλα! !! 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωστα....Από την στιγμή που έχεις ανατάραξη της επιφάνειας δεν χρειάζεσαι την αεραντλία...πολύ όμορφο το ενυδρείο θα συμφωνήσω ??

Link to comment
Share on other sites

Οταν σβησω την αεραντλια εχει ελαχιστη αναταραξη σε εκεινη την πλευρα το νερο. Ο σωληνας του φιλτρου που βγαζει το καθαρο νερο νερο στο ενυδρειο απο τις τρυπουλες φτανει σχεδον μεχρι τη μεση του ενυδρειου οπως φαινεται και στη φωτο. Λετε να υπαρχει προεκταση του σωληνα να αγορασω;  Χαιρομαι που σας αρεσει ελπιζω τα καταφερω και να γινει ενα βιωσιμο ενυδρειο με πολλα φυτα και ευτυχισμενα ψαρια! Σας ευχαριστω για τη βοηθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Καλομοίρα Μωραϊτη έγραψε:

Οταν σβησω την αεραντλια εχει ελαχιστη αναταραξη σε εκεινη την πλευρα το νερο. Ο σωληνας του φιλτρου που βγαζει το καθαρο νερο νερο στο ενυδρειο απο τις τρυπουλες φτανει σχεδον μεχρι τη μεση του ενυδρειου οπως φαινεται και στη φωτο. Λετε να υπαρχει προεκταση του σωληνα να αγορασω;  Χαιρομαι που σας αρεσει ελπιζω τα καταφερω και να γινει ενα βιωσιμο ενυδρειο με πολλα φυτα και ευτυχισμενα ψαρια! Σας ευχαριστω για τη βοηθεια.

Σίγουρα μπορείς να βρείς προέκταση του spray bar (σωλήνας που βγάζει το καθαρό νερό). Απλά να γνωρίζεις ότι όσο πιο μεγάλο είναι το spray bar, τόσο χαμηλότερη πίεση έχει το νερό που επιστρέφει. Δεν είναι κακό αυτό.

Μπορείς να βάλεις να χτυπάει απένεντι η ροή του νερού....για δες εδω....

71889359_2397022563715718_7253089599797329920_o.jpg.7567ee52ab4dba15946cbad08bc533b3.jpg

κόκκινο το spray bar, πράσινη η ροή.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σίγουρα μπορείς να βρείς προέκταση του spray bar (σωλήνας που βγάζει το καθαρό νερό). Απλά να γνωρίζεις ότι όσο πιο μεγάλο είναι το spray bar, τόσο χαμηλότερη πίεση έχει το νερό που επιστρέφει. Δεν είναι κακό αυτό.

Μπορείς να βάλεις να χτυπάει απένεντι η ροή του νερού....για δες εδω....

71889359_2397022563715718_7253089599797329920_o.jpg.7567ee52ab4dba15946cbad08bc533b3.jpg

κόκκινο το spray bar, πράσινη η ροή.

Καλη σκεψη, θα το δοκιμασω, πριν μακρινω το spray bar. Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα.....

Δες λιγο μηπως στα παλια φυλλα στ hygrophila υπαρχουν πολλες μικρες τρυπουλες; Ελλειψη καλιου φαινεται πολυ καλα στα φυλλα της Hygrophila.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τα φυτα.....

Δες λιγο μηπως στα παλια φυλλα στ hygrophila υπαρχουν πολλες μικρες τρυπουλες; Ελλειψη καλιου φαινεται πολυ καλα στα φυλλα της Hygrophila.

 

Δεν εχει τρυπουλες η hygrophila.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...