Jump to content

Ένας ακόμη αρχάριος


Recommended Posts

Καλησπέρα καινούριος είμαι και εγώ όσον αφορά τα ενυδρεία και τη λειτουργία τους, και θα ήθελα την βοήθειά σας σε δυο τρια πραγματάκια.

 

Μου έδωσε ένας συνάδελφος ένα ενυδρείο διαστάσεων περίπου (70Χ34) το οποίο είχε να πετάξει οπότε το πήρα και σιγά-σιγά έχω ξεκινήσει για να το στήσω.

Μου έδωσε έναν θερμοστάτη μαζί,χαλίκι κ πετρούλες κ διάφορα διακοσμητικά με φυτά τα οποία όμως είναι ψευτικα όχι αληθινά όπως διαβάζω σε άλλα ποστ.

Αγόρασα φίλτρο ( hailea HL-bt700 ) το οποίο στην αρχή το είχα συνδέσει με κάτι προεκτάσεις που βγάζανε το νερό σαν συντριβανάκι αλλά έκανε αρκετό θόρυβο κ τελικά το βύθισα ολόκληρο το φίλτρο κ έβαλα την κάνουλα που το ρίχνει ευθεία κάτω απο το νερό.

 

Πρώτη ερώτηση, ενα σαν μικρό διαφανές σωληνάκι το οποίο προσάρμοσα στην κάνουλα κ το έχω έξω απο την επιφάνεια του νερου οπου κανει ενα θόρυβο σαν αερας τι είναι ; Είναι απαραίτητο να το έχω ;

 

Το επόμενο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με τα φώτα όπου τα Aquael Econoline 11W ήταν καμένα κ δεν βρήκα/ισκω πουθενά στο Αγρίνιο οπότε έκανα μια πατέντα με 2 ledoταινίες κ μετασχηματιστή απλα δν ξέρω αν θα αντέξουν κολλημένες στην οροφή του καπακιου (τις ενίσχυσα με 3κομματια μικρα μονοτικής κατα μήκος αλλα σκεφτομαι κ την logo σε 2-3 σημεία μν πεσουν μέσα στο νερό λόγω υγρασίας).

Υπάρχουν πουθενα τέτοιες λάμπες ; Έχει αλλάξει ή παραγγείλει κάποιος ; Απο οτι κατάλαβα ειναι fix κ κανε μαζι με καλώδιο δεν βγαινουν.

 

Το τελευταίο κ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ είναι πως απο το μαγαζι που πήγα κ τα αγόρασα μου έδωσαν κ 2 μπουκαλάκια με υγρά,ένα με κόκκινο καπάκι κ ένα με μπλε.Μου είπαν πως θα ρίξω το 1/3 μέσα στο ενυδρειο (με βάση τα λίτρα ) κ μετα απο 10 μέρες άλλο 1/3 κ μετά θα παω ξανα απο το μαγαζί για να μιλήσουμε για ψάρια κ το μπλέ μπουκαλάκι.

Δεν ξέρω όμως αν πρέπει όταν προσθέσω τη δεύτερη φορα απο το υγρό αν πρέπει να νγάλω νερό ή να κάνω κάτι.

 

Ευχαριστώ κ συγνωμη για το μακροσκελες ποστ.

3449da164192aeef5b9a29fae4972450.jpg4363a05c7c03f91aff7fbad09e0cb829.jpg1f238db2d86cd90d25b0605b5e2d971d.jpgafb6db37ab38ec732328bcdf075876e0.jpga2d531c8f281b6edc975ffbe8a507456.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!! 

 

Κατ'αρχήν από την στιγμή που το ενυδρείο ήταν για πέταμα θα έπρεπε να είχες κάνει έναν έλεγχο για τυχόν διαρροές και μαζί με αυτό ένα καλό καθάρισμα στο εσωτερικό. Δηλαδή όλα έξω και το περνάς ένα χέρι από ξύδι. Στην συνέχεια το γεμίζεις μέχρι πάνω με νερό και το αφήνεις μία-δύο μέρες. Στις φωτογραφίες πάντως φαίνεται μια χαρά. 

Για να σε προστατεύσω ψάρια δεν βάζεις ακόμα προτού γίνουν κάποια βασικά πράγματα. Πρώτον να γίνει o κύκλος του αζώτου κοινώς στρώσιμο και κατά δεύτερον να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο αυτό. Φυτεμένο, μη φυτεμένο, φυτεμένο με εύκολα φυτά, φυτεμένο με δύσκολα φυτά. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες ενυδρείων. Αποφάσισε και βλέπουμε τι θα χρειαστείς επιπλέον.

Άποψη μου πάντως είναι να μην μείνεις με τα πλαστικά μέσα και ο στόχος σου ως προς την διακόσμηση να είναι το ενυδρείο να δείχνει όσο πιο φυσικό γίνεται. 

Μόλις τώρα, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Πρώτη ερώτηση, ενα σαν μικρό διαφανές σωληνάκι το οποίο προσάρμοσα στην κάνουλα κ το έχω έξω απο την επιφάνεια του νερου οπου κανει ενα θόρυβο σαν αερας τι είναι ; Είναι απαραίτητο να το έχω ;

Το μικρό αυτό σωληνάκι βοηθάει ώστε να οξυγονώνεται το ενυδρείο. Βγάλτο αν θέλεις απλά φρόντισε η έξοδος του φίλτρου να είναι κοντά στην επιφάνεια ώστε να υπάρχει ανατάραξη. 

 

Μόλις τώρα, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Το επόμενο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με τα φώτα όπου τα Aquael Econoline 11W ήταν καμένα κ δεν βρήκα/ισκω πουθενά στο Αγρίνιο οπότε έκανα μια πατέντα με 2 ledoταινίες κ μετασχηματιστή απλα δν ξέρω αν θα αντέξουν κολλημένες στην οροφή του καπακιου (τις ενίσχυσα με 3κομματια μικρα μονοτικής κατα μήκος αλλα σκεφτομαι κ την logo σε 2-3 σημεία μν πεσουν μέσα στο νερό λόγω υγρασίας).

Υπάρχουν πουθενα τέτοιες λάμπες ; Έχει αλλάξει ή παραγγείλει κάποιος ; Απο οτι κατάλαβα ειναι fix κ κανε μαζι με καλώδιο δεν βγαινουν.

Πολύ καλά αποτελέσματα στα του κολλήματος είχα με κόλλα οικοδομής. Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα αντέξει με την ταινία οπότε πρόσεξε το λίγο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στην παρέα μας!!!

Νομίζω ότι ο φίλος παραπάνω σε έχει καλύψει με όλες σου τις απορίες!!!

Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να μας ενημερώνεις για την πορεία του ενυδρείου σου !!!! ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!! 

 

Κατ'αρχήν από την στιγμή που το ενυδρείο ήταν για πέταμα θα έπρεπε να είχες κάνει έναν έλεγχο για τυχόν διαρροές και μαζί με αυτό ένα καλό καθάρισμα στο εσωτερικό. Δηλαδή όλα έξω και το περνάς ένα χέρι από ξύδι. Στην συνέχεια το γεμίζεις μέχρι πάνω με νερό και το αφήνεις μία-δύο μέρες. Στις φωτογραφίες πάντως φαίνεται μια χαρά. 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τις πληροφορίες οι οποίες είναι πάρα πολύ χρήσιμες, αυτό ξέχασα να το αναφέρω ότι για τρεις μέρες το είχα γεμίσει νερό μέχρι πάνω για να δω όντως αν έχει διαρροή το καθάρισα μέσα αλλά όχι με ξύδι, απέξω απλά καθάρισα καλά τα τζάμια ούτε αυτά με ξύδι. Απ’ όσο μπόρεσα να καταλάβω αυτές τις τρεις μέρες δεν είδα πουθενά ορατά να έχει διαρροή.

 

 

 

 

Για να σε προστατεύσω ψάρια δεν βάζεις ακόμα προτού γίνουν κάποια βασικά πράγματα. Πρώτον να γίνει o κύκλος του αζώτου κοινώς στρώσιμο και κατά δεύτερον να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο αυτό. Φυτεμένο, μη φυτεμένο, φυτεμένο με εύκολα φυτά, φυτεμένο με δύσκολα φυτά. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες ενυδρείων. Αποφάσισε και βλέπουμε τι θα χρειαστείς επιπλέον.

Άποψη μου πάντως είναι να μην μείνεις με τα πλαστικά μέσα και ο στόχος σου ως προς την διακόσμηση να είναι το ενυδρείο να δείχνει όσο πιο φυσικό γίνεται. 

 

 

Οκ θα κάνω αυτα με το 1/3 κτλ με τα υγρά που μου έδωσε σύμφωνα με τις οδηγίες του ανθρώπου στο ειδικό κατάστημα ωστε να γίνουν όλα όσα πρέπει πριν τα ψάρια όπως μου είπε κ αυτός.

Οπότε πρέπει πριν βάλω τα ψάρια να επιλέξω κ τι περιβάλλον θα έχω φυτεμένο ή μη να υποθέσω,δν μπορει να αλλάξει μετα ; Το πιο φυσικο περιβάλλον έχει μεγαλυπτερες διαδικασίες συντήρησης-εξειδικευσης ακόμα κ εξόδων ; Υποθέτω τα αγοράζω απο ανάλογα καταστήματα.

 

Όσον αφορά το σωληνάκι οκ δν με πειράζει το αφήνω όπως φαίνεται κ στην εικόνα,εαν το αφήσω μπορεί να μείνει το φίλτρο βυθισμένο τόσο ετσι; Δεν ειναι εντελως κάθετο βεβαια το σωληνάκι απο πλάι πηγαίνει προς τα πανω αλλα νομιζω δν παιζει ρόλο την μανει τη δουμεια του.Δν χρειάζεται να το σηκώσω άλλο.

Κόλλα οικοδομής φοβάμαι πως ακόμα κ αν βρω,αν καει η ταινία κ πρέπει να το αλλάξω θα βγαίνει η παλιά;

 

Ευχαριστω, θα σας ζαλίσω λίγο για αρχή αλλα ελπίζω να τα καταφέρω σωστά .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου απαντήσω για τα μπουκαλάκια.... Βάλε μου και μια φωτογραφία από τα μπουκαλάκια να δούμε περί τίνος πρόκειται. 

Πάντα είναι καλό, τουλάχιστον στο ενυδρειακό κομμάτι, να ξέρουμε από πριν τι θέλουμε να κάνουμε γιατί ενώ μεν μπορείς να κάνεις αναδιακόσμηση στην συνέχεια, αυτό διατρέχει κρυφά κάποιους κινδύνους όπως ξαφνική έξαρση αμμωνίας από την ανακατωσούρα που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα ψάρια μας. 

Τα οφέλη του να έχεις αληθινά φυτά και φυσικά διακοσμητικά στο ενυδρείο είναι πολλά. Πχ Τα φυτά λειτουργούν σαν μικρά φίλτρα στο ενυδρείο απορροφώντας θρεπτικά συστατικά που στην περίπτωση των πλαστικών δεν γίνεται και άρα όλα πάνε στις άλγες. Επίσης, στις επιφάνειες των ξύλων και πετρών δημιουργούνται έξτρα αποικίες βακτηρίων, εκτός αυτών στο φίλτρο, που βοηθούν στον κύκλο του αζώτου (τα ίδια βακτήρια που θα διαβάσεις για το στρώσιμο). 

Σχετικά με την συντήρηση και το κόστος νομίζω καταλαβαίνεις πως όπως ποτίζεις τα φυτά στο μπαλκόνι σου για να μεγαλώσουν έτσι και τα φυτά στο ενυδρείο χρειάζονται κάποια "βοήθεια" ώστε να μεγαλώσουν σωστά. Αυτή η βοήθεια αποτελείται από φωτισμό-διοξείδιο του άνθρακα και λίπασμα. Υπάρχουν φυτά που θέλουν περισσότερα(high tech - δύσκολα) και λιγότερα(low tech - εύκολα). Στην περίπτωση των low-tech φυτών το διοξείδιο και το λίπασμα δεν είναι απαραίτητα. Από την άλλη καλό θα είναι να υπάρχει ένα υπόστρωμα στον βυθό ώστε τα φυτά να τρέφονται και από την ρίζα.

Το κόστος ενός φυτού χοντρικά υπολογίζεται από 3-8 ευρώ. Το κόστος ενός τυπικού ξύλου(πχ mopani) ας πούμε μεσαίου μεγέθους θα έλεγα χοντρικά 10-20 ευρώ το κομμάτι. Όσο μεγαλύτερο ξύλο τόσο το ακριβότερο. Βέβαια στην περίπτωση του ξύλου υπάρχει πάντα η περίπτωση να το μαζέψεις κατευθείαν από την φύση αλλά σε μέρος μακριά από πόλη προς αποφυγή καυσαερίων. Φυτά και υπόστρωμα αναγκαστικά πρέπει να αγοραστούν από μαγαζί εκτός και αν θέλεις να βάλεις μια αγγελία με το/τα φυτά που ψάχνεις ή ακόμα και το υπόστρωμα και σου δώσει κάποιο μέλος. 

 

Η κόλλα οικοδομής είναι πολύ δυνατή. Στο λέω γιατί εγώ τις λάμπες μου έτσι τις κρατάω ένα χρόνο τώρα χωρίς να έχουν κουνηθεί το παραμικρό. Μπορώ να τις βγάλω αλλά θέλει προσπάθεια γιατί η συγκεκριμένη κόλλα αν στεγνώσει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, iceage2609 said:

Το επόμενο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με τα φώτα όπου τα Aquael Econoline 11W ήταν καμένα κ δεν βρήκα/ισκω πουθενά στο Αγρίνιο οπότε έκανα μια πατέντα με 2 ledoταινίες κ μετασχηματιστή απλα δν ξέρω αν θα αντέξουν κολλημένες στην οροφή του καπακιου (τις ενίσχυσα με 3κομματια μικρα μονοτικής κατα μήκος αλλα σκεφτομαι κ την logo σε 2-3 σημεία μν πεσουν μέσα στο νερό λόγω υγρασίας).

Επί ένα χρόνο είχα σε κλειστό ενυδρείο 120λτ, λάμπα αντίστοιχη με led, κολλημένη με κολλητική ταινία διπλής όψης (θα πάρεις μια καλή, να προβλέπει χρήση σε εξωτερικό χώρο). Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, δεν ξεκόλλησε εύκολα έναν χρόνο μετά.

 

Θα σου πρότεινα και εγώ αληθινά, εύκολα φυτά. Δεν θα σε δυσκολέψουν και δεν έχουν απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουκαλάκια προφανώς είναι sera nitrivec και aquatan αλλά επιβεβαιωσέ το πριν τις "οδηγίες"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρωτα να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να στησεις και να ακολουθήσεις κάποια βασικά βήματα όπως πολυ σωστα σου είπαν παραπάνω, το μονο που θελω να προσθεσω ειναι να διαβασεις καποια αρθρα που υπαρχουν εδω μεσα και που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις πολλα, οπως π.χ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επί ένα χρόνο είχα σε κλειστό ενυδρείο 120λτ, λάμπα αντίστοιχη με led, κολλημένη με κολλητική ταινία διπλής όψης (θα πάρεις μια καλή, να προβλέπει χρήση σε εξωτερικό χώρο). Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, δεν ξεκόλλησε εύκολα έναν χρόνο μετά.
 
Θα σου πρότεινα και εγώ αληθινά, εύκολα φυτά. Δεν θα σε δυσκολέψουν και δεν έχουν απαιτήσεις.

Δυστυχώς απο ότι βλέπω ούτε η κόλλα των led διπλης όψης αλλά ούτε η μονωτικη που έβαλα θα τα κρατήσει για πολύ,θα παω σε κόλλα σε 3-4 σημεία να είμαι πιο σίγουρος.
Τι να πω για τα αληθινά,δν ξέρω.Έλεγα να ξεκινήσω με πιο εύκολες (fake περιβάλλον) για αρχάριους λύσεις έτσι ωστε να μν κάνω κ λάθη στην όλη ισορροπία.


Πρέπει πρωτα να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να στησεις και να ακολουθήσεις κάποια βασικά βήματα όπως πολυ σωστα σου είπαν παραπάνω, το μονο που θελω να προσθεσω ειναι να διαβασεις καποια αρθρα που υπαρχουν εδω μεσα και που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις πολλα, οπως π.χ
 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λινκ διάβασα τα πιο πολλά κ έχει όντως παρα πολλες πληροφορίες κ πολυ χρήσιμες.Ειδικα κ για το θερμοστάτη που τον έβαλα 3-4 φορες μπριζα κ τον επιανα απεξω κ έλεγα γτ δν ζεσταινει χωρις να τον έχω στο νερό....


Τα μπουκαλάκια προφανώς είναι sera nitrivec και aquatan αλλά επιβεβαιωσέ το πριν τις "οδηγίες"

Τα μπουκαλάκια είναι αυτα που βάζω στις φώτο. Εχεις διπκιο αυτα είναι. Έριξα το 1/3 περίπου απο προχθες κ σε δέκα μέρες μου είπε θα ρίξω περίπου άλλο 1/3 κ μετά θα πάω απο εκεί να μιλήσουμε για το τι θέλω να κάνω , τι ψάρια κτλ.
Φωτογράφισα κ το θερμοστάτη όπου μου είπε ο συνάδελφος που μου τον έδωσε οτι δουλεύει.Θα δούμε γτ 3-455fa2e758e9af9877d511b884da7ffc6.jpgc2804056286ed040163a88c66279571f.jpgd1e3cd31de941e3ecc83f3f08756b2ac.jpg φορες τον άναψα έξω στον αέρα κ έλεγα δν ζεσταινει κ τον έπιανα κιόλας ενω με τα λινκ του φίλου διάβαζα οτι είναι λάθος να το κάνω αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια κολλητική ταινία διπλής όψης χρησιμοποίησες; Ειχα φωτιστικό επί ένα χρόνο σε ξύλινο καπάκι που καθάριζα συνεχώς από την υγρασία και την μούχλα που έπιανε λόγω ελλειπούς εξαερισμού ... το φωτιστικό https://www.geyer.gr/φωτιστικό-πάγκου-10w-14w/ παρέμεινε στην θέση του (ακόμα είναι εκεί, στο μπαλκόνι μου, στην βροχή...).

Είναι πρόχειρη λύση αλλά σε εμένα δούλεψε απροβλημάτιστα. Μου προκαλεί απορία πως δεν μπορεί να δουλέψει σε εσένα :bigemo_harabe_net-61:μήπως ζεσταίνεται πολύ η ledoταινία;

 

Τα φυτά βοηθούν στην διατήρηση ισοροπίας. Ωστόσο it's up to you, μην αγχωθείς ακόμα δεν ξεκίνησες.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Τα μπουκαλάκια είναι αυτα που βάζω στις φώτο. Εχεις διπκιο αυτα είναι. Έριξα το 1/3 περίπου απο προχθες κ σε δέκα μέρες μου είπε θα ρίξω περίπου άλλο 1/3 κ μετά θα πάω απο εκεί να μιλήσουμε για το τι θέλω να κάνω , τι ψάρια κτλ.

Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα το toxivec (μπλέ καπάκι) δεν σου χρειάζεται (τώρα τουλάχιστον). Θέλεις να δημιουργηθεί αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά στην συνέχεια ώστε να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Με θαλασσί ή μπλέ καπάκι κυκλοφορεί και το aquatan της SERA το οποίο είναι αντιχλώριο και το χρειάζεσαι αν δεν χρησιμοποιείς αντιχλώριο άλλης μάρκας. Το αντιχλώριο το χρησιμοποιείς στο νερό της βρύσης που χρησιμοποιείς στο ενυδρείο για να εξουδετερώσεις το χλώριο το οποίο καταστρέφει τα βακτήρια που φροντίζουν να συνεχίζεται ο κύκλος του αζώτου.

Έγινε επεξεργασία - CptMario
Link to comment
Share on other sites

Ποια κολλητική ταινία διπλής όψης χρησιμοποίησες; Ειχα φωτιστικό επί ένα χρόνο σε ξύλινο καπάκι που καθάριζα συνεχώς από την υγρασία και την μούχλα που έπιανε λόγω ελλειπούς εξαερισμού ... το φωτιστικό https://www.geyer.gr/φωτιστικό-πάγκου-10w-14w/ παρέμεινε στην θέση του (ακόμα είναι εκεί, στο μπαλκόνι μου, στην βροχή...). Είναι πρόχειρη λύση αλλά σε εμένα δούλεψε απροβλημάτιστα. Μου προκαλεί απορία πως δεν μπορεί να δουλέψει σε εσένα default_bigemo_harabe_net-61.gifμήπως ζεσταίνεται πολύ η ledoταινία;

 

Τα φυτά βοηθούν στην διατήρηση ισοροπίας. Ωστόσο it's up to you, μην αγχωθείς ακόμα δεν ξεκίνησες.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα λιγο γιατί ήταν πολλές οι πληροφορίες και στο κατάστημα και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι. Αλλά OK θα τα καταφέρουμε :-)

 

Επίσης θετικό είναι κ μπράβο στο φόρουμ ότι όλοι όσοι μου απαντήσατε εδώ δεν κάνατε το κλασσικό που γίνεται στα Φόρουμ με ανθρώπους που γνωρίζουν το οποιοδήποτε αντικείμενο πραγματεύετε το φόρουμ όπου στην προσπάθεια να βοηθήσουν δίνουν πάρα πολλές ειδικές πληροφορίες σε αρχάριους σαν εμένα με αποτελέσματα να πελαγώνουμε.

 

Εδώ όλες οι πληροφορίες ήταν με τη σωστή σειρά και με μετρό οπότε με βοηθάει κι εμένα να κατανοώ, να ρωτώ αυτά που θέλω και να τα κάνω όσο το δυνατόν πιο σωστά.Ναστε καλά.

 

Ωπ τώρα κατάλαβα, εννοείς να αγοράσω ταινία διπλής όψης ξεχωριστά από αυτήν που έχει η ledotainia απο μόνη της κ να την κολλησω πάνω σε αυτην. Εγω την έβαλα με την υπάρχουσα που είχε η ταινια.Τα φωτα είναι αυτά που έβαλα κ στη φώτο.

Λόγω υγρασίας ούτε τα κομματάκια μονωτικης θα μείνουν ηδη ξεκολλάνε οπως φαίνεται οπότε θα αγοράσω έξτρα ταινια διπλης όψης όπως είπες δν το είχα πιάσει πριν.

 

 

Τα μπουκαλάκια είναι αυτα που βάζω στις φώτο. Εχεις διπκιο αυτα είναι. Έριξα το 1/3 περίπου απο προχθες κ σε δέκα μέρες μου είπε θα ρίξω περίπου άλλο 1/3 κ μετά θα πάω απο εκεί να μιλήσουμε για το τι θέλω να κάνω , τι ψάρια κτλ.

 

Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα το toxivec (μπλέ καπάκι) δεν σου χρειάζεται (τώρα τουλάχιστον). Θέλεις να δημιουργηθεί αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά στην συνέχεια ώστε να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Με θαλασσί ή μπλέ καπάκι κυκλοφορεί και το aquatan της SERA το οποίο είναι αντιχλώριο και το χρειάζεσαι αν δεν χρησιμοποιείς αντιχλώριο άλλης μάρκας. Το αντιχλώριο το χρησιμοποιείς στο νερό της βρύσης που χρησιμοποιείς στο ενυδρείο για να εξουδετερώσεις το χλώριο το οποίο καταστρέφει τα βακτήρια που φροντίζουν να συνεχίζεται ο κύκλος του αζώτου. 

 

 

 

Πρέπει να αγοράσω δλδ κ ένα τέτοιο με αντιχλώριο να το ρίξω ; Γτ στο κατάστημα μόνο αυτά τα 2 μου έδωσε ρε γμτ με τη σειρά κου είπε (το μπλε οταν μπουν ψάρια κτλ),οπότε πρέπει να προμηθευτω κ αυτό.

Το φίλτρο οκ δν είναι ; Δν θέλει πιο ψηλά-χαμηλά. Το venturi θα το κρατήσω το σωληνάκι.

6494e2093565c71ea7ff3d738d3ad4ba.jpg&key=db84dea45bd3842af80056f167fbbb8288c769075955d9ef5e72c529033af5620895db6285c2d8208eea66c25e2597b1.jpg&key=5ef7762fb31c0e0fa6793350c95c02e062b94156f7c40427ebd052c9604086893ba62151de3ff3241e508a687e008195.jpg&key=bc063443b34471c576306129bb808370806ff06e01efebe3a490a5a5efc7053c9144689218879071f2f2d8aa1fbe444c.jpg&key=d13050cbb88ebe020c006be20c5db69559349ea17fabb009f513aef661a60e34

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, iceage2609 said:

Ωπ τώρα κατάλαβα, εννοείς να αγοράσω ταινία διπλής όψης ξεχωριστά από αυτήν που έχει η ledotainia απο μόνη της κ να την κολλησω πάνω σε αυτην. Εγω την έβαλα με την υπάρχουσα που είχε η ταινια.Τα φωτα είναι αυτά που έβαλα κ στη φώτο.
Λόγω υγρασίας ούτε τα κομματάκια μονωτικης θα μείνουν ηδη ξεκολλάνε οπως φαίνεται οπότε θα αγοράσω έξτρα ταινια διπλης όψης όπως είπες δν το είχα πιάσει πριν.

 

:thumbup: Αυτό εννοούσα. Είναι ακριβή σχετικά (έχει γύρω στα 10 ευρώ) αλλά επειδή προορίζεται για εξωτερική χρήση (υγρασία ζέστη κλπ) αντέχει. Οι απλές δεν υποστηρίζουν την χρήση που θέλουμε. Εγώ ειχα χρησιμοποιήσει μια της bison.

Τα led νομίζω μια χαρά είναι, ακόμα και απλά φυτά να προσθέσεις αργότερα θα είσαι ΟΚ. Το φωτιστικό σου το έδειξα για να δεις οτι η ταινία "σήκωνε" βαρύτερο φορτίο από μια ledοταινια. Η μόνη μου επιφύλαξη είναι αν υπερθερμαίνεται - δες πριν την πάρεις αν το led ειναι πολύ ζεστό - μην την πληρώνεις άδικα.

Το φιλτρο αφού δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια είναι εντάξει. Εγώ θα το τοποθετούσα ελάχιστα πιο πάνω.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Πρέπει να αγοράσω δλδ κ ένα τέτοιο με αντιχλώριο να το ρίξω ; Γτ στο κατάστημα μόνο αυτά τα 2 μου έδωσε ρε γμτ με τη σειρά κου είπε (το μπλε οταν μπουν ψάρια κτλ),οπότε πρέπει να προμηθευτω κ αυτό.

Το φίλτρο οκ δν είναι ; Δν θέλει πιο ψηλά-χαμηλά. Το venturi θα το κρατήσω το σωληνάκι.



Νομίζω η θέση του φίλτρου είναι εντάξει αφού κρατάς το venturi. Και λίγο πιο ψηλά μια χαρά θα ήταν. Το πρόβλημα με τον τύπο φιλτρου αυτό είναι ότι τα βεντουζάκια δεν το κρατάνε πολύ καλά.

Για τα υγρά η Sera εδώ και κάποιον καιρό τα έχει "μπερδέψει" τα πράγματα. Από όσο διάβασα στο site της sera το toxivec αδρανοποιεί ΚΑΙ το χλώριο. Δεν μπορώ με σιγουριά να σου πω αν είναι κατάλληλο για την προετοιμασία του νερού. Το aquatan το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και μεχρι πρότινος είχε θαλασσί καπάκι. Τώρα το βλέπω πλέον με μπλέ. Έχει διάφορα προϊόντα πλέον η Sera με μπλέ καπάκι οπότε θέλει λίγη προσοχή γιατί μπερδεύονται εύκολα (και από πετσοπάδες). Υποθέτω ότι αν δεν έχεις ανοίξει το toxivec δεν θα έχει πρόβλημα το pet shop να το αντικαταστήσει. Το αντιχλώριο (aquatan ή άλλο) είναι απαραίτητο για την προετοιμασία του νερού που θα βάζεις στο ενυδρείο σου όταν το πρωτογεμίζεις και όταν κάνεις αλλαγές. Το toxivec υποθέτω ότι είναι περισσότερο για την αντιμετώπιση προβλήματος. (εδώ η περιγραφή από το site της sera https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-toxivec/)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν όλα καλα μέχρι τώρα ,σε περίπου 10 μέρες θα κάνω κ την πρώτη αλλαγή νερού (το 1/3 περίπου αν δν κανω λάθος ) κ στο καινούργιο νερό θα ρίξω το ανάλογο αντιχλώριο μου είπε αυτος με το μαγαζί πριν το προσθέσω.

Αφου το βάλω μετά απο 2 ώρες θα ρίξω κ το ανάλογοβιολογικο υλικο .

Θα πρέπει να βγάλω κ τονφίλτρο να ξεπλύνω το σφουγγαράκι στην αλλαγη ;

 

Εβαλα κ 2 ψαράκια για αρχή συγνώμη για την λαική ονομασία τους δν ξέρω πως λέγονται κανονικά ,ένα μικρο που καθαρίζει συνεχως χαλίκια :-) κ ένα αλλο που κολλαει στο τζάμι κ μου το ανέφερε σαν «γλείφτη»....

Ο θερμοστάτης είναι στους 25 καλα ειναι;

 

Με τι ψαράκια μπορω να συνεχισω; Πρεπει να τα βάζω κατα ομάδες ; ( μου είπε για 2 αγγελόψαρα; κ ένα καρχαριάκι ) αλλα δν εχω πάει ξανα πο το μαγαζι κ είπα να σας ρωτησω.

 

Για background χωρίς να αδειάσω το ενυδρείο,τι θα προτείνατε ;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Link to comment
Share on other sites

Μην σε παρασύρουν οι υπάλληλοι των πετ σοπ. Έβαλες ψάρια χωρίς το φίλτρο να έχει στρωθεί και στο τόνισα στο πρώτο μου ποστ να μην βάλεις. Όπως και να έχει ότι ψάρι και να έχεις βάλει κινδυνεύει τώρα. Για κανένα λόγο δεν βάζεις άλλο ότι και να σου πουν και αν μπορείς να επιστρέψεις αυτά που πήρες θα ήταν το καλύτερο.

Τι κάνεις τώρα:

* Κάνε την αλλαγή που έχεις προγραμματίσει νωρίτερα και πλέον εφ'όσον έχεις ψάρια πρέπει να αλλάζεις μία φορά την εβδομάδα τουλάχιστον, το 1/3 του νερού. Αν δεν είχες ψάρια μπορούσες και να μην άλλαζες μέχρι να στρωθεί το φίλτρο. Η αλλαγή του νερού δεν γίνεται απλά βγάζουμε νερό, βάζουμε νερό και τελειώσαμε. Το νερό που θα μπεί θα πρέπει να είναι αποχλωριοποιημένο δηλαδή θα πρέπει σε ένα δοχείο-κουβά να βάλεις νερό από την βρύση σου, να ρίξεις το αντιχλώριο ανάλογα με τα λίτρα του κουβά (όχι του ενυδρείου), στη συνέχεια το ανακατεύεις και το αφήνεις να κάτσει για μία μέρα ώστε να έχει εξατμιστεί όλο το χλώριο. Την επόμενη κάνεις την αλλαγή. Φίλτρο, σφουγγάρια και οτιδήποτε άλλο έχει το φίλτρο δεν ξεπλένουμε ποτέ στο νερό βρύσης παρά μόνο στο νερό που αφαιρέσαμε

Απ'ότι καταλαβαίνω το toxivec αφορά στρωμένο ενυδρείο ή περιπτώσεις ammonia spike(απότομη αύξηση αμμωνίας) και το aquatan απλά το χλώριο και βαρέα μέταλλα. 

Ψάρια,τροφή -> αμμωνία -> νιτρώδη -> νιτρικά (Κύκλος του αζώτου)

Αμμωνία και νιτρώδη -> τοξικά για τα ψάρια

Sera aquatan -> βακτήρια που αποικούν το φίλτρο σου και χρειάζονται την αμμωνία σαν τροφή. 

Toxivec -> αφαιρεί την αμμωνία και τα νιτρώδη. 

Δηλαδή με λίγα λόγια εσύ θέλεις την αμμωνία τώρα για να τραφούν τα βακτήρια και να γίνει ο κύκλος του αζώτου αλλά ταυτόχρονα την αφαιρεί το toxivec και χωρίς αυτά τα βακτήρια η αμμωνία που δεν προχωράει σε νιτρώδη και νιτρικά μένει στο ενυδρείο και κάνει ζημιά στα ψάρια σου. Κράτα το toxivec για αργότερα και πάρε sera aquatan. 

 

* Ξεκινάς δόσεις sera nitrivec στο ενυδρείο. Δυστυχώς ή ευτυχώς η sera γράφει ότι με μία και μόνο δόση μπορούν να μπουν ψάρια σε 24 ώρες. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι αυτό γι αυτό ρίχνε από λίγο κάθε μέρα. 

* Βγάλε τα πλαστικά από μέσα. Βάλε κάποιο ξύλο κατά προτίμηση mopani που θα σου βυθιστεί αμέσως γιατί άλλα επιπλέουν τις πρώτες ημέρες. Θα σου βγάλει μια κιτρινίλα αλλά μην ανησυχείς θα φύγει. Και φυτά! Εύκολα όπως τα είδη hygrophila. Προτίμησε και egeria densa που θα σε βοηθήσει στο στρώσιμο. Φύτεψε την ή άστην ελεύθερη στην επιφάνεια το ίδιο κάνει. 

* Ο φωτισμός πάντως μου κάνει κάπως δυνατός. Έχεις παρατηρήσει καθόλου πράσινα στίγματα στο φίλτρο ή στο τζάμι? Στα led μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντιμερ που σου επιτρέπει να αυξομειώνεις την ένταση. Χωρίς αληθινά φυτά δεν υπάρχει λόγος το φως να μένει πολλές ώρες ανοικτός. Αν βάλεις φυτά, θα χρειαστείς και έναν χρονοδιακόπτη και ρυθμισέ τον να ανάβει τα φώτα 7 ώρες την ημέρα.

* Αν κρίνω από την φωτογραφία σου στις 10/10 η στάθμη σου είναι χαμηλά. Αν και δεν μπορώ να υπολογίσω με το μάτι θεωρώ πως 2-3 πόντους παίρνει ακόμα. Ανάλογα ανεβάζεις και το φίλτρο για να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια. 

* Για την πλάτη μαύρο φόντο. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Μην σε παρασύρουν οι υπάλληλοι των πετ σοπ. Έβαλες ψάρια χωρίς το φίλτρο να έχει στρωθεί και στο τόνισα στο πρώτο μου ποστ να μην βάλεις. Όπως και να έχει ότι ψάρι και να έχεις βάλει κινδυνεύει τώρα. Για κανένα λόγο δεν βάζεις άλλο ότι και να σου πουν και αν μπορείς να επιστρέψεις αυτά που πήρες θα ήταν το καλύτερο.
Τι κάνεις τώρα:
* Κάνε την αλλαγή που έχεις προγραμματίσει νωρίτερα και πλέον εφ'όσον έχεις ψάρια πρέπει να αλλάζεις μία φορά την εβδομάδα τουλάχιστον, το 1/3 του νερού. Αν δεν είχες ψάρια μπορούσες και να μην άλλαζες μέχρι να στρωθεί το φίλτρο. Η αλλαγή του νερού δεν γίνεται απλά βγάζουμε νερό, βάζουμε νερό και τελειώσαμε. Το νερό που θα μπεί θα πρέπει να είναι αποχλωριοποιημένο δηλαδή θα πρέπει σε ένα δοχείο-κουβά να βάλεις νερό από την βρύση σου, να ρίξεις το αντιχλώριο ανάλογα με τα λίτρα του κουβά (όχι του ενυδρείου), στη συνέχεια το ανακατεύεις και το αφήνεις να κάτσει για μία μέρα ώστε να έχει εξατμιστεί όλο το χλώριο. Την επόμενη κάνεις την αλλαγή. Φίλτρο, σφουγγάρια και οτιδήποτε άλλο έχει το φίλτρο δεν ξεπλένουμε ποτέ στο νερό βρύσης παρά μόνο στο νερό που αφαιρέσαμε
Απ'ότι καταλαβαίνω το toxivec αφορά στρωμένο ενυδρείο ή περιπτώσεις ammonia spike(απότομη αύξηση αμμωνίας) και το aquatan απλά το χλώριο και βαρέα μέταλλα. 
Ψάρια,τροφή -> αμμωνία -> νιτρώδη -> νιτρικά (Κύκλος του αζώτου)
Αμμωνία και νιτρώδη -> τοξικά για τα ψάρια
Sera aquatan -> βακτήρια που αποικούν το φίλτρο σου και χρειάζονται την αμμωνία σαν τροφή. 
Toxivec -> αφαιρεί την αμμωνία και τα νιτρώδη. 
Δηλαδή με λίγα λόγια εσύ θέλεις την αμμωνία τώρα για να τραφούν τα βακτήρια και να γίνει ο κύκλος του αζώτου αλλά ταυτόχρονα την αφαιρεί το toxivec και χωρίς αυτά τα βακτήρια η αμμωνία που δεν προχωράει σε νιτρώδη και νιτρικά μένει στο ενυδρείο και κάνει ζημιά στα ψάρια σου. Κράτα το toxivec για αργότερα και πάρε sera aquatan. 
 
* Ξεκινάς δόσεις sera nitrivec στο ενυδρείο. Δυστυχώς ή ευτυχώς η sera γράφει ότι με μία και μόνο δόση μπορούν να μπουν ψάρια σε 24 ώρες. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι αυτό γι αυτό ρίχνε από λίγο κάθε μέρα. 
* Βγάλε τα πλαστικά από μέσα. Βάλε κάποιο ξύλο κατά προτίμηση mopani που θα σου βυθιστεί αμέσως γιατί άλλα επιπλέουν τις πρώτες ημέρες. Θα σου βγάλει μια κιτρινίλα αλλά μην ανησυχείς θα φύγει. Και φυτά! Εύκολα όπως τα είδη hygrophila. Προτίμησε και egeria densa που θα σε βοηθήσει στο στρώσιμο. Φύτεψε την ή άστην ελεύθερη στην επιφάνεια το ίδιο κάνει. 
* Ο φωτισμός πάντως μου κάνει κάπως δυνατός. Έχεις παρατηρήσει καθόλου πράσινα στίγματα στο φίλτρο ή στο τζάμι? Στα led μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντιμερ που σου επιτρέπει να αυξομειώνεις την ένταση. Χωρίς αληθινά φυτά δεν υπάρχει λόγος το φως να μένει πολλές ώρες ανοικτός. Αν βάλεις φυτά, θα χρειαστείς και έναν χρονοδιακόπτη και ρυθμισέ τον να ανάβει τα φώτα 7 ώρες την ημέρα.
* Αν κρίνω από την φωτογραφία σου στις 10/10 η στάθμη σου είναι χαμηλά. Αν και δεν μπορώ να υπολογίσω με το μάτι θεωρώ πως 2-3 πόντους παίρνει ακόμα. Ανάλογα ανεβάζεις και το φίλτρο για να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια. 
* Για την πλάτη μαύρο φόντο. 
 
 


- Λοιπόν απο τις 10/10 έβαλα νερό παραπάνω 2 πόντους κ ανέβασα ελαφρα το φιλτρο. Θα βγάλω κ νέα φώτο .

- Μαύρο φόντο είχα καταλήξει κ εγώ.

- Το ένα μπουκαλάκι λοιπόν που έχω (κόκκινο) είναι το Sera Nitrivec το οποίο μας κάνει κ το άλλο που έχω είναι το sera toxivec που δεν μας κάνει κ θα πρέπει να το αφήσω (δν το έχω χρηαμιποιήσει ακόμη ) κ να προμηθευτώ sera aquatan . Σωστά μέχρι εδω ;

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να βάλω 3 φορές ανα 10 μέρες (σύνολο 1 μήνα ) Sera Nitrivec κ μετά να βάλω ψάρια ενώ απο ότι μου λες δεν έπρεπε. Λάθος .
Τώρα λοιπον που τα έχω μέσα προμηθεύομαι Aquatan , βγάζω το νερο σε κουβα στο οποίο ξεπλενω σφουγγάρι φιλτρου (δν ξερω τι αλλο πρεπει να ξεπλύνω) το πετάω μετά, σε νερό βρύσης ρίχνω aquatan κ μετα απο 24 ωρες το βαζω στο ενυδρείο.

Ερώτηση , εκεί που λες «ξεκινάς δόσεις Nitrivec στο ενυδρείο» εννοείς πριν κάνω αλλαγη νερού σύμφωνα με τα παραπάνω ;

Δυστυχώς πολλές φορές σαν πρωτάρηδες οκ ακούμε αυτούς του PetShop κ τι να πω γεωρούμε οτι για να το λένε έτσι θαναι.Anyway το φως το εχω για χρονοδιακόπτη όχι πολλές ώρες κ κυρίως την ημέρα/απόγευμα.Το βραδυ τα αφηνω σε σκοτάδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Το ένα μπουκαλάκι λοιπόν που έχω (κόκκινο) είναι το Sera Nitrivec το οποίο μας κάνει κ το άλλο που έχω είναι το sera toxivec που δεν μας κάνει κ θα πρέπει να το αφήσω (δν το έχω χρηαμιποιήσει ακόμη ) κ να προμηθευτώ sera aquatan . Σωστά μέχρι εδω ;

Ναι. Πάρε το aquatan και άσε στην άκρη το toxivec για αργότερα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να βάλω 3 φορές ανα 10 μέρες (σύνολο 1 μήνα ) Sera Nitrivec κ μετά να βάλω ψάρια ενώ απο ότι μου λες δεν έπρεπε. Λάθος .
Τώρα λοιπον που τα έχω μέσα προμηθεύομαι Aquatan , βγάζω το νερο σε κουβα στο οποίο ξεπλενω σφουγγάρι φιλτρου (δν ξερω τι αλλο πρεπει να ξεπλύνω) το πετάω μετά, σε νερό βρύσης ρίχνω aquatan κ μετα απο 24 ωρες το βαζω στο ενυδρείο.

Κοίταξε η εταιρεία γράφει ότι μπορούν να μπουν ψάρια μετά απο 24 ώρες για μια διαδικασία που διαρκεί ένα μήνα. Είναι πολύ σοβαρή τοποθέτηση εταιρείας απέναντι σε άλλες εταιρείες που βγάζουν παρόμοια σκευάσματα. Εγώ όλα βακτήρια τα βλέπω άσχετα τι υποστηρίζει ο καθένας και βακτήρια ξέρω ότι πρέπει να πέφτουν συστηματικά κατά το στρώσιμο. 

Σωστά για τις αλλαγές. Απλά όταν θα βάλεις το καινούργιο νερό κάνε ένα ανακάτεμα για να απλωθεί το αντιχλώριο παντού. Τα σφουγγάρια δεν χρειάζεται να τα πλένεις κάθε φορά που αλλάζεις νερό. Μία φορά το μήνα είναι εντάξει κ ας πάει και λίγο παραπάνω. Το φίλτρο σου τι περιέχει μέσα εκτός από σφουγγάρια? 

Μία ώρα πριν, το μέλος iceage2609 έγραψε:

εκεί που λες «ξεκινάς δόσεις Nitrivec στο ενυδρείο» εννοείς πριν κάνω αλλαγη νερού σύμφωνα με τα παραπάνω ;

δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. καλό θα είναι όμως όχι αμέσως πριν κάνεις την αλλαγή απλά γενικά να πέφτουν βακτήρια στο ενυδρείο. Δηλαδή πχ έχεις την συσκευασία 50ml, ρίξε 3-4ml την ημέρα. Δεν ξέρω και να το υπολογίσω γιατί εγώ έστρωσα με άλλα βακτήρια που είχαν αναλυτική δοσολογία. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Δυστυχώς πολλές φορές σαν πρωτάρηδες οκ ακούμε αυτούς του PetShop κ τι να πω γεωρούμε οτι για να το λένε έτσι θαναι.Anyway το φως το εχω για χρονοδιακόπτη όχι πολλές ώρες κ κυρίως την ημέρα/απόγευμα.Το βραδυ τα αφηνω σε σκοτάδι.

δεν λέω ότι φταις εσύ. απλά σου είχα σημειώσει να μην βάλεις ψάρια διότι και θα τα βάλεις σε κίνδυνο και φυσικά θα προστάτευες και την τσέπη σου. Εδώ θα τα βρεις όλα μην ανησυχείς. Για τον φωτισμό αν δεν έχεις αληθινά φυτά απλά δεν χρειάζεται δηλαδή ίσα ίσα για να το βλέπεις εσύ φωτισμένο υπάρχει. 

 

* Βάλε σιγά σιγά στο πρόγραμμα αγορών σου τα υγρά τεστ της sera για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

δεν λέω ότι φταις εσύ. απλά σου είχα σημειώσει να μην βάλεις ψάρια διότι και θα τα βάλεις σε κίνδυνο και φυσικά θα προστάτευες και την τσέπη σου. Εδώ θα τα βρεις όλα μην ανησυχείς. Για τον φωτισμό αν δεν έχεις αληθινά φυτά απλά δεν χρειάζεται δηλαδή ίσα ίσα για να το βλέπεις εσύ φωτισμένο υπάρχει.   

* Βάλε σιγά σιγά στο πρόγραμμα αγορών σου τα υγρά τεστ της sera για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. 

 

Λοιπον παρηγγειλα το Aquatan σμρ κ αφήνω το Toxivec στην άκρη όπως μου είπες για αργότερα ( είναι σκεύασμα που θα χρειαστεί υπο φυσιολογικές συνθήκες ή μονο εαν κάτι δν γίνει καλα οποτε παει στράφι ? ) κ στα υπόψιν ειναι ενα 40X15 mopani που βρήκα και τα υγρα τεστ της Sera που ανέφερες.

Απλα πέσανε πολλά για αρχή οικονομικά μαζι κ με τις πιθανες αστοχιες ή μη προτεραιότητες που αγόρασα κ θα με πάει λίγο πιο πίσω σε κάποια.

 

Τα σωστα τεστ είναι αυτα της Sera να υποθεσω που λενε NO2 nitrite-test

Κάτι αλλα της εταιρειας που αφορουν το PH χρειάζονται ?

 

Εκτος απο το σφουγγαράκι που με ρώτησες τι εχω στο φίλτρο για το ξέπλυμα,έχει βγάλει οταν το πηρα εκείνος απο το μαγαζί τον άνθρακα κ μου έβαλε ενα αλλο ροζ χρώματος που μου είπε ηταν βιολογικο υλικο κάτι?(δν θυμαμαι αλλα εχω το κουτι νομίζω)

 

Αυτη είναι μια νέα φώτο,θέλω κιαλλο νερο? Αν ναι να το κανω με την αλλαγη που θα πραγματοποιήσω οταν παραλάβω το Aquatan ?

 

K κατι τελευταιο,σε διαστασεις ειναι 70μ-35π-40υψος, ποσο νερο θα πρέπει να αφαιρω στην αλλαγη ?

Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων .

f7db6c2ba618838edddbc37300c1582d.jpg&key=b129882b2a1a2205d803a0d0fb06b20b347930175425e613bf094be52f13c009

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2019 at 5:42 ΜΜ, το μέλος iceage2609 έγραψε:

Λοιπον παρηγγειλα το Aquatan σμρ κ αφήνω το Toxivec στην άκρη όπως μου είπες για αργότερα ( είναι σκεύασμα που θα χρειαστεί υπο φυσιολογικές συνθήκες ή μονο εαν κάτι δν γίνει καλα οποτε παει στράφι ? ) κ στα υπόψιν ειναι ενα 40X15 mopani που βρήκα και τα υγρα τεστ της Sera που ανέφερες.

Απλα πέσανε πολλά για αρχή οικονομικά μαζι κ με τις πιθανες αστοχιες ή μη προτεραιότητες που αγόρασα κ θα με πάει λίγο πιο πίσω σε κάποια.

 

Τα σωστα τεστ είναι αυτα της Sera να υποθεσω που λενε NO2 nitrite-test

Κάτι αλλα της εταιρειας που αφορουν το PH χρειάζονται ?

 

Εκτος απο το σφουγγαράκι που με ρώτησες τι εχω στο φίλτρο για το ξέπλυμα,έχει βγάλει οταν το πηρα εκείνος απο το μαγαζί τον άνθρακα κ μου έβαλε ενα αλλο ροζ χρώματος που μου είπε ηταν βιολογικο υλικο κάτι?(δν θυμαμαι αλλα εχω το κουτι νομίζω)

 

Αυτη είναι μια νέα φώτο,θέλω κιαλλο νερο? Αν ναι να το κανω με την αλλαγη που θα πραγματοποιήσω οταν παραλάβω το Aquatan ?

 

K κατι τελευταιο,σε διαστασεις ειναι 70μ-35π-40υψος, ποσο νερο θα πρέπει να αφαιρω στην αλλαγη ?

Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων .

f7db6c2ba618838edddbc37300c1582d.jpg&key=b129882b2a1a2205d803a0d0fb06b20b347930175425e613bf094be52f13c009

 

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Από το σύνολο των λίτρων κάνεις αλλαγή το 30%-35% ...

Αν πχ είναι 60 κανείς τα 25-20...

Νερό σίγουρα θες και άλλο και ναι καλύτερα συμπλήρωσε την ημέρα την αλλαγής για να έχει αποχλωριοποιηθει και αυτό ?

Επίσης όλα τα τεστ χρειάζονται,ph-νιτρικων-νιτρωδι-αμμωνιας αυτά θυμάμαι σαν πιο βασικά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...