Jump to content

Αρχάριος, 70 λίτρα ενυδρείο, μια μικρή βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω κάποιες ερωτήσεις και θα ήθελα λίγη βοήθεια
1) Θέλω να βάλω γκάπυς σε αυτά τα λίτρα , πόσα να βάλω;
2)  Corys ? Πάνε;
3)  Σχετικά με την αμμωνια κλπ, το sera toxivec κάνει δούλεια;
4) Σχετικά με την αλλαγή νερού, το αντιχλώριο και οτι αφορα το νερο, μπορω να τα προσθετω καθώς έχω ψάρια μεσα;
Ευχαριστώ!
 
 
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος DaLtQN έγραψε:
Καλησπέρα,έχω κάποιες ερωτήσεις και θα ήθελα λίγη βοήθεια
1) Θέλω να βάλω γκάπυς σε αυτά τα λίτρα , πόσα να βάλω;
2)  Corys ? Πάνε;
3)  Σχετικά με την αμμωνια κλπ, το sera toxivec κάνει δούλεια;
4) Σχετικά με την αλλαγή νερού, το αντιχλώριο και οτι αφορα το νερο, μπορω να τα προσθετω καθώς έχω ψάρια μεσα;
Ευχαριστώ!
 
 

Καλησπέρα φίλε μου...

1)Σε αυτά τα λίτρα που έχεις καλό είναι να ξεκινήσεις με ένα χαρέμι πο γκαπυ όπου αυτό αποτελείται από 1 αρσενικό και 3 θυληκα...

2) Όσον αφορά τα Corydoras,εγώ που διατηρώ γκαπαδικο έχω μέσα δύο(λάθος μου) γτ αυτά κανονικά θα πρέπει να είναι από 5-6 και πάνω οπότε ίσως και να μη μπορείς να βάλεις λόγο χώρου..

3) εννοείτε ότι το Αντιχλωριο και τα βακτήρια είναι για να μπαίνουν με τα ψάρια μέσα αλλά πρόσεχε,όταν κάνεις αλλαγές στο 30% εβδομαδιαία το Αντιχλωριο το βάζεις στο δοχείο προετοιμασίας του νερού...

Εάν εσύ αλλάζεις για παράδειγμα τα 30 λίτρα από τα 70 θα βάλεις αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωριου που χρειάζεται για τα 30 λίτρα...

Όσον αφορά τα βακτήρια το ενυδρείο είναι καινούργιο;Αστρωτο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλός ήρθες στην παρέα μας!!! ??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα,

Σχετικά με τα guppy δεν είναι λιγο το 1 κοπάδι, ισως το λές λόγω εγκυμοσυνης...;

απλά θελω να φτιάξω με συνδυασμό με guppy,αλλα δεν ξερω τι μπορω να βάλω κ αν για αυτο ρώτησα φιλε,αν μπορούσα να βαλω κατι ακόμα;..

ακομα δεν ειναι στρωμένο... σε λιγο καιρό ετοιμάζομαι απλα παίρνω ιδεες! σε ευχαριστω! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος DaLtQN έγραψε:

Καλώς σας βρήκα,

Σχετικά με τα guppy δεν είναι λιγο το 1 κοπάδι, ισως το λές λόγω εγκυμοσυνης...;

απλά θελω να φτιάξω με συνδυασμό με guppy,αλλα δεν ξερω τι μπορω να βάλω κ αν για αυτο ρώτησα φιλε,αν μπορούσα να βαλω κατι ακόμα;..

ακομα δεν ειναι στρωμένο... σε λιγο καιρό ετοιμάζομαι απλα παίρνω ιδεες! σε ευχαριστω! ?

Ωραία άρα έχεις διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου για το στρώσιμο ναι;

Σκέψου όσον αφορά τα ψάρια ένα χαρέμι γκάπυ είναι για 60 λίτρα...

Οπότε ναι υπολογίζεις και τις γέννες εννοείτε!!

Όσον αφορά το ταίριασμα ζωοτόκα με ζωοτόκα...

Αλλά με προσοχή να μην έχεις υβριδισμους!!!

εγώ για παράδειγμα έχω βάλει γκαπυ με ξιφοφορους με επιφύλαξη και δύο Corydoras και γαρίδες και σαλιγκάρια αλλά όλα αυτά σε 160 λίτρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, ζωοτόκα με ζωοτόκα χωρίς υβριδισμούς, και πως καταλαβαίνουμε αυτό Σπύρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου,

Όσο αφορά τα corydoras θέλουν απαραίτητα άμμο και όχι χαλίκι και ώριμο στρωμένο βυθό.

Ακόμα και αν καλύπτεις τις παραπάνω προυποθέσεις, τα λίτρα σου είναι λίγα για ένα κοπαδάκι (minimum 5-6), οπότε ζόρικα τα πράγματα?

Για τα guppies δεν ξέρω, ότι σου πουν τα παιδιά που τα ξέρουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε! Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση περιμένω εκ νέου κ άλλες!! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DaLtQN said:

Καλώς σας βρήκα,

Σχετικά με τα guppy δεν είναι λιγο το 1 κοπάδι, ισως το λές λόγω εγκυμοσυνης...;

απλά θελω να φτιάξω με συνδυασμό με guppy,αλλα δεν ξερω τι μπορω να βάλω κ αν για αυτο ρώτησα φιλε,αν μπορούσα να βαλω κατι ακόμα;..

ακομα δεν ειναι στρωμένο... σε λιγο καιρό ετοιμάζομαι απλα παίρνω ιδεες! σε ευχαριστω! ?

 

Θα ξεκινήσεις με 4 ψαράκια και σε λίγες εβδομαδες θα έχεις 24... τα συγκεκριμένα αναπαράγονται εύκολα εφόσον διαβιούν σε κατάλληλες συνθήκες.

Σε ότι αφορά τα corydoras ισχύουν αυτά που ήδη σου ειπαν ο @Σπύρος Μαγιόγλου και ο @ManosA.

Για να κατανοήσεις τί συμβαίνει θα σου πω ότι εφόσον υπάρχει αμμώδης, στρωμένος βυθός, δεν θεωρώ απαγορευτική την προσθήκη τους λόγω λίτρων αλλά λόγω συνδυασμού λίτρων και guppies. δηλ:

α. Θα πρέπει να δίνεις συνέχεια ψαράκια αλλιώς ο αριθμός τους θα αυξηθεί πολύ γρήγορα συνακόλουθα το ενυδρείο δεν θα υποστηρίζει ττην υπερβολική ιχθυοφόρτωση. (Πόσα ψαράκια να "σηκώσουν" τα 70λτ? 15; 16; με μια γέννα θα εχεις ήδη 25..).

β. Πρόβλημα προκύπτει και στην συμβατότητα των συνθηκών που απαιτούν = διαφέρει από των guppies.

 

Εχεις αρκετές επιλογές στα 70λτ, ψάξε πχ την εναλλακτική κοπαδόψαρων που δεν πολλαπλασιάζονται το ίδιο εύκολα με τα guppy και απαιτούν διαφορετικές συνθήκες (αν θέλεις να προσθέσεις οποσδήποτε cory). Αλλιώς, τα guppy ειναι ομορφα, αν διαλέξεις χρώματα και σχέδια που να σου αρέσουν δεν θα σου λειπει ούτε η κίνηση ούτε το χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DaLtQN έγραψε:

Ουσιαστικά, ζωοτόκα με ζωοτόκα χωρίς υβριδισμούς, και πως καταλαβαίνουμε αυτό Σπύρο;

Διάβασε εδώ και θα σε βοηθήσει πολύ το άρθρο για ότι σκέφτεται να κάνεις και οποία απορία έχεις γύρω από τα γκαπυ και τα ζωοτόκα γενικά ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο, μια ακόμη ερώτηση άσχετο απο το δικό μου ενυδρείο, φιλαράκι μου ειναι κάτοχος 2 χρυσόψαρων, και αλλαξε την τροφης τους απο φιλαρακια μικρα σε κοκκους + αλλαξε ενυδρειο , τα είδε λιγο ανησυχα, να ανασαινουν γρηγορα και να ειναι στασιμα ( οχι παντα κατω ) απο τι μπορει να εμπρόκειτο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DaLtQN έγραψε:

Ευχαριστώ Σπύρο, μια ακόμη ερώτηση άσχετο απο το δικό μου ενυδρείο, φιλαράκι μου ειναι κάτοχος 2 χρυσόψαρων, και αλλαξε την τροφης τους απο φιλαρακια μικρα σε κοκκους + αλλαξε ενυδρειο , τα είδε λιγο ανησυχα, να ανασαινουν γρηγορα και να ειναι στασιμα ( οχι παντα κατω ) απο τι μπορει να εμπρόκειτο;

Το πιθανότερο είναι να έχουν στρεσαριστει από την αλλαγή του ενυδρείου,αλλά δεν ξερω,το άλλο ενυδρείο ήταν στρωμένο η έτσι τα έβγαλε και τα έβαλε σε άλλο που έφτιαξε κατευθείαν;;;

Από την τροφή δεν παίζει να είναι..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηταν στρωμενο , αυτος το έστρωσε, και επίσης ξέχασα να σου αναφέρω οτι και στα 2 ειναι πρισμενη η κοιλίτσα τους ?

Link to comment
Share on other sites

και ξεχανασα να σου πω επισης οτι κανουν εμετο την τροφη...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα ψάρια είναι στεσαρισμένα. Η προσαρμογή των ψαριών είναι τεράστιας σημασίας και αρκετοί έχουν χάσει ψάρια έτσι. Αν το ενυδρείο δεν ήταν ήδη στρωμένο τότε αυτό είναι μεγάλο μείον. Επίσης τα χρυσόψαρα είναι αρκετά λαίμαργα ψάρια και η τροφή πρέπει να είναι τόσο-όσο. Αν υπάρχει λεπτόκοκκο χαλίκι υπάρχει το ενδεχόμενο να έχουν καταπιεί κομμάτια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DaLtQN έγραψε:

ανασαινουν γρηγορα και να ειναι στασιμα ( οχι παντα κατω ) απο τι μπορει να εμπρόκειτο;

Σε περιπτωση αστρωτου ενυδρειου, ειναι συμπτωματα δηλητηριασης απο αμμωνια. Πρεπει να κανει τεστ αμμωνιας.Αν θα ειναι πανω απο 0,5ppm, τοτε αλλαγη νερου + βακτηρια ή πολυ καλυτερα - μπολι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, εν τέλει λογο τροφης παιδια, ολο το βραδυ τα κοπρανα τους ηταν πολλά κ επισης εχουν ξεπριστει , οχι εντελως αλλα εχει φανει βελτιωση.... ειδωμεν...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...