Jump to content

Νέο στήσιμο φυτεμένου και βοήθεια περί φυτών


AquaNewbie

Recommended Posts

Χαιρετίζω ξανά την παρέα. Έπειτα από μακρά απουσία μου και λόγω εργασίας εκτός Ελλάδος το προηγούμενο μου στήσιμο και ενυδρείο δεν υπάρχει πλέον, αποφάσισα να ξεκινήσω

ένα καινούριο project.

 

Σχετικά με ενυδρείο και εξόπλισμό:

 

  • Ενυδρείο ADA cube garden 60*30*36
  • Φίλτρο ADA Super jet filter ES-600
  • Φωτισμός ΑDA Aquasky G-602 και έτσι επειδή μου άρεσε σαν εικόνα ADA Light Screen
  • Surface skimmer ADA Vuppa II
  • Twinstar M5 για την καταπολέμιση της άλγης
  • Ηydor External Heater 200w
  • Yπόστρωμα σειρά ADA amazonia
  • Ξύλα Red Moor
  • Aquascaping rocks Dragon stones.
  • Chiller resun 200
  • CO2 μπουκάλα
  • Dannerle PH controller

 

Αυτά τα ολίγα σχετικά με τον εξοπλισμό. Ενώ έχω οραματιστεί πάνω κάτω την εμφάνιση του aquascaping η αλήθεια δεν έχω ακόμη κατασταλάξει σε φυτά. Έχω ήδη και την σειρά με τα υγρά λιπάσματα. Ακόμη περιμένω πιθανόν αύριο το φως για αυτό και δεν έχω ξεκινήσει το στήσιμο ακόμη. Επομένως το γεγονός των φυτών είναι αυτό που με προβληματίζει. Κυρίως στα stem plants που θα μπουν στην πίσω πλευρά. Κάθε συμβουλή θα είναι χρήσιμη και πολύτιμη.

20191010_184718.jpg

20191010_185040.jpg

20191010_185528.jpg

20191010_185950.jpg

20191010_190008.jpg

20191010_190220.jpg

20191010_190416.jpg

20191010_190609.jpg

20191010_190821.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,με βάση τον εξοπλισμό σου....μήπως να σου ζητήσουμε εμείς συμβουλές??!!Καλή αρχή από εμένα και ανυπομονώ να δω το setup σου να προχωράει

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα,με βάση τον εξοπλισμό σου....μήπως να σου ζητήσουμε εμείς συμβουλές??!!Καλή αρχή από εμένα και ανυπομονώ να δω το setup σου να προχωράει

 

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Αλλά θα εξακολουθήσω να θέλω να ακούσω γνώμες κυρίως για stem plants :)

 

Βασικά όποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα παρακάτω.

 

  • Myriophyllum sp. "Roraima"
  • Myriophyllum sp. "Guyana"
  • Rotala rotundifolia "Periya"
  • Rotala mexicana Araguaia
  • Fontinalis sp. Nord - Thailand
  • Rotala sp. Colorata
Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Kαι ναι έφτασε σήμερα και το φωτιστικό. Οπότε λέω το απογευματάκι να ξεκινήσω σιγά σιγά

20191011_145229[1727].jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AquaNewbie said:

 

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Αλλά θα εξακολουθήσω να θέλω να ακούσω γνώμες κυρίως για stem plants :)

 

Βασικά όποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα παρακάτω.

 

  • Myriophyllum sp. "Roraima"
  • Myriophyllum sp. "Guyana"
  • Rotala rotundifolia "Periya"
  • Rotala mexicana Araguaia 
  • Fontinalis sp. Nord - Thailand
  • Rotala sp. Colorata

καποια νομίζω τα έχω (λόγω βαρεμάρας ποτέ δεν καθησα να αποστηθίσω ονομασίες). Δες το φυτεμένο μου και πες μου. ειναι λιγο παιδεμα παντως τα στεμ.... αλλά ωραια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καποια νομίζω τα έχω (λόγω βαρεμάρας ποτέ δεν καθησα να αποστηθίσω ονομασίες). Δες το φυτεμένο μου και πες μου. ειναι λιγο παιδεμα παντως τα στεμ.... αλλά ωραια.

 

Απο άποψη συντήρησης πως τα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουν γρήγορα, θέλουν συχνό κλάδεμα και κάποια από τα κόκκινα θέλουν σωστό πρόγραμμα λίπανσης και συγκεκριμένο φωτισμό αλλιώς κοκκινίζουν μόνο στα τελευταία cm και δεν έχουν δυνατό κορμό. Επίσης κάποια από αυτά που είπες πετάνε άσχημες ρίζες από ψηλά και θέλουν συχνή περιποίηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Αλλά θα εξακολουθήσω να θέλω να ακούσω γνώμες κυρίως για stem plants :)

 

Βασικά όποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα παρακάτω.

 

  • Myriophyllum sp. "Roraima"
  • Myriophyllum sp. "Guyana"
  • Rotala rotundifolia "Periya"
  • Rotala mexicana Araguaia
  • Fontinalis sp. Nord - Thailand
  • Rotala sp. Colorata

Για αυτους , που εχουν ασχοληθει με το φυτεμενο, ειναι ευκολα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μεγαλώνουν γρήγορα, θέλουν συχνό κλάδεμα και κάποια από τα κόκκινα θέλουν σωστό πρόγραμμα λίπανσης και συγκεκριμένο φωτισμό αλλιώς κοκκινίζουν μόνο στα τελευταία cm και δεν έχουν δυνατό κορμό. Επίσης κάποια από αυτά που είπες πετάνε άσχημες ρίζες από ψηλά και θέλουν συχνή περιποίηση 

 

Αυτό με τις ρίζες όντως είναι αρκετά ενοχλητικό.

 

 

Λοιπόν σιγά σιγά ξεκίνησα με κάποια βασικά πράγματα αλλά λόγω χρόνου δεν ξέρω αν θα κάνω περισσότερα σήμερα. Καθάρισα αγόρασα ένα καλύτερο πολύπριζο ασφαλείας.

Έβαλα αυτόν τον τάπητα που παρεπιπτόντως είναι πολύυυυ σκληρό καουτσούκ οπότε σίγουρα δίνει μια έξτρα ασφάλεια μιας και εγώ το ενυδρείο το τοποθετώ πάνω σε άλλο τζάμι και μετά στο έπιπλο.

 

Έκανα ένα καθάρισμα, έβαλα ένα φίλμ διάφανο μπλε στην πλάτη και το screen. Παραθέτω παρακάτω φωτογραφιούλες. Θα δείξει μπορεί να συνεχίσω κι άλλο σήμερα... Αλλιώς απο αύριο.

 

 

20191011_162652.jpg

20191011_162841.jpg

20191011_163923.jpg

20191011_175819.jpg

20191011_180052.jpg

20191011_180917.jpg

20191011_181019.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πες λίγο για τον τάπητα, τι κάνει?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Πες λίγο για τον τάπητα, τι κάνει?? 

 

Kαι καλά το βάζεις κάτω απο το ενυδρείο ούτως ώστε να μην έχει κραδασμούς ή τραυματισμούς το γυαλί του ενυδρείου. Στην αρχή φανταζόμουν ότι οκ δεν θα είναι και τίποτα τρομερό

αλλά τελικά είναι πολύ καλής ποιότητας. Και για εμένα επειδή το ενυδρείο το βάζω πάνω σε άλλο γυαλί στο προηγούμενο είχα τραυματίσει τις γωνίες οπότε ήταν μονόδρομος το συγκεκριμένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ταπητας είναι μια συνηθισμενη τακτική ώστε να μην εχει κραδασμους το ενυδρείο όπως πολύ σωστά ανεφερε ο φίλος. Φυσικά μιλάμε για γυαλες rimless χωρίς βάση. 

Να φανταστώ ότι εχεις δώσει ήδη μια περιουσία και κατι παραπανω για τετοιο επωνυμο εξοπλισμο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι να ρωτησω πόσο;;;;;;;;:death:  ζηλευω....:)

Περιμενουμε το scape!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ο ταπητας είναι μια συνηθισμενη τακτική ώστε να μην εχει κραδασμους το ενυδρείο όπως πολύ σωστά ανεφερε ο φίλος. Φυσικά μιλάμε για γυαλες rimless χωρίς βάση. 

Να φανταστώ ότι εχεις δώσει ήδη μια περιουσία και κατι παραπανω για τετοιο επωνυμο εξοπλισμο.

 

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φοβαμαι να ρωτησω πόσο;;;;;;;;:death:  ζηλευω....:)

Περιμενουμε το scape!

 

Ιndeed δεν λέγονται αυτά ? . Αύριο θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα γιατί σήμερα κουράστηκα αρκετά στην σκέψη :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλησπέρα και καλό στήσιμο emoji3.pngemoji3.png
Ο εξοπλισμός σούπερ emoji16.png

 

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά. Stay tuned :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον εξοπλισμό που έχεις μπορείς να βάλεις ότι φυτά θέλεις φυσικά με φάση το μέγεθος του ενυδρείου σου, οπότε τη να σε προτείνουμε!!!

Διάλεξε ότι θες φτιάξε ένα σχέδιο με την φαντασία σου και όταν καταλήξεις στα φυτά που θες να βάλεις τότε μιλάμε για της ιδιαιτερότητες του κάθε φυτού και αν ταιριάζουν ή όχι και πως να τα στίσεις. Ειδάλλως ο κάθε ένας θα σου προτείνει τα δικά του αγαπημένα φυτά ή και στήσιμο και στο τέλος ίσος αντί να ξεμπερδευτείς να μπερδευτείς περισσότερο.

 

Οπότε αναμένουμε να κάνεις της επιλογές σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Με τον εξοπλισμό που έχεις μπορείς να βάλεις ότι φυτά θέλεις φυσικά με φάση το μέγεθος του ενυδρείου σου, οπότε τη να σε προτείνουμε!!!

Διάλεξε ότι θες φτιάξε ένα σχέδιο με την φαντασία σου και όταν καταλήξεις στα φυτά που θες να βάλεις τότε μιλάμε για της ιδιαιτερότητες του κάθε φυτού και αν ταιριάζουν ή όχι και πως να τα στίσεις. Ειδάλλως ο κάθε ένας θα σου προτείνει τα δικά του αγαπημένα φυτά ή και στήσιμο και στο τέλος ίσος αντί να ξεμπερδευτείς να μπερδευτείς περισσότερο.

 

Οπότε αναμένουμε να κάνεις της επιλογές σου.

 

To σχέδιο το έχω στο μυαλό μου. Σαφώς οι γνώμες μπορεί να με οδηγήσουν και σε κάποιο φυτό που εγώ δεν έχω σκεφτεί.

Μπορεί να κατεβάσω ιδέες την ώρα που θα το στήνω :D

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα κλασικά φυτά πάνω κάτω όλοι τα γνωρίζουμε και μπορείς να τα δεις και στο προφίλ των φυτών που έχουμε εδώ.

Κάνε ένα σχεδιάγραμμα να δούμε τη σκέπτεσαι και αναλόγως να σου κάνουμε μερικές προτάσεις, δώσε μας έναν μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Έκανα ένα καθάρισμα, έβαλα ένα φίλμ διάφανο μπλε στην πλάτη και το screen.

Μπορείς να πεις λεπτομέρειες για το φιλμ. 

Φαίνεται πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος tsagod έγραψε:

Μπορείς να πεις λεπτομέρειες για το φιλμ. 

Φαίνεται πολύ ωραίο.

 

Διαβαθμισμένο είναι με έναν τόνο μπλε και προς τα κάτω (όπως το έχω βάλει εγώ) διάφανο εντελώς (σαν τις διαφάνειες για projector). Μπορείς να το βάλεις και ανάποδα. Το λευκό φαίνεται έτσι λόγω του screen απο πίσω

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! να κάνω μια ερωτησούλα ίσως ολίγον χαζή;;Τα lily pipes γιατί είναι διπλά;;;Μου κίνησε το ενδιαφέρον το μικρό lily pipe εισοδου του νερου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα! να κάνω μια ερωτησούλα ίσως ολίγον χαζή;;Τα lily pipes γιατί είναι διπλά;;;Μου κίνησε το ενδιαφέρον το μικρό lily pipe εισοδου του νερου...

 

Tα Lily pipes (τα οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση λέγονται ada metal jet) τα έχω διπλά γιατί δεν θέλω να μπλέξω τίποτα μαζί με το φίλτρο αλλά έχω και δεύτερη αντλία με προφίλτρο για το chiller και μαζί και τον reactor για το co2, οπότε βάζω και για αυτό ένα ζευγάρι. Τα γυάλινα που έχει το φίλτρο δεν θα τα χρησιμοποιήσω γιατί ωραία τα γυάλινα αλλά μόλις βρωμίσουν δεν μου αρέσουν καθόλου

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εκανα εγω πατάτα. Όταν έλεγα εισοδου ενοουσα εισοδου νερου στο ενυδρείο. Δεν τα βρήκα πουθενα στο site της ada. Και έχεις δίκιο μεγάλε. Τα γυάλινα, ωραία, deisgnια καλή..αλλά το εξόδου καθαρίζεται ευκολα, το εισοδου (στο canister), ότι και να δοκίμασα, τι χλωρίνες, τι διάλυμα χλωρίνης με αντλία, τι ντιζες με σφουγγάρια, στο τερματικό του σημείο πάντα αφήνει κάτι που δεν καθαρίζει με τπτ...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Μαλλον εκανα εγω πατάτα. Όταν έλεγα εισοδου ενοουσα εισοδου νερου στο ενυδρείο. Δεν τα βρήκα πουθενα στο site της ada. Και έχεις δίκιο μεγάλε. Τα γυάλινα, ωραία, deisgnια καλή..αλλά το εξόδου καθαρίζεται ευκολα, το εισοδου (στο canister), ότι και να δοκίμασα, τι χλωρίνες, τι διάλυμα χλωρίνης με αντλία, τι ντιζες με σφουγγάρια, στο τερματικό του σημείο πάντα αφήνει κάτι που δεν καθαρίζει με τπτ...

 

Εδώ μπορείς να τα δεις. Για τα γυάλινα για εκείνες τις περιοχές παίρνεις το superge που έχει και καθαρίζει μια χαρά. Απλώς αισθητικά δεν μου αρέσουν η αλήθεια όταν πιάσει μάκα.

 

 

Και κάπου εδώ με την σειρά δοκίμασα έτσι λίγο τα ξύλα. Αριθμητικά απο το 1-4. Εγώ προτιμώ το 1-2-4. Λίγες επιλογές :D

20191012_143612.jpg

20191012_143817.jpg

20191012_143909.jpg

20191012_144108.jpg

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...