Jump to content

Αποκατάσταση σπασμένου και χρόνια αχρησιμοποίητου ενυδρείου!


Irida Zor ?Tanganyika?

Recommended Posts

Αποκατάσταση ενός σπασμένου 60λιτρου και χρόνια αχρησιμοποίητου ενυδρείου!!!

Διαστάσεις 60*30*40.

Νομίζω παίρνει σιγά σιγά μορφή ? Κάτι έκανα ... ?

 

FB_IMG_1571507099459.jpg

FB_IMG_1571507102228.jpg

FB_IMG_1571507105186.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επόμενη σκέψη είναι η τελική κατασκευή του καπακιού και αν τελικά θα μπουν επάνω κόντρες?

Εσείς τι λέτε ?! ?

Έγινε επεξεργασία - Irida Zor ?Tanganyika?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βλέπω λόγο να μπουν οι γωνίες που μπήκαν στο ενυδρείο,τις θεωρώ περιττές και χάνεις αρκετά από την οπτική του ενυδρείου που,γνώμη μου πως σε αυτά τα λίτρα θα έπρεπε να ξεκολλήσεις όλα τα τζάμια και να τα περάσεις ξανά από την αρχή,όπως και να μπει καινούργιος πυθμένας,καλή αρχή από εμένα!

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irida Zor ?Tanganyika? έγραψε:

Αποκατάσταση ενός σπασμένου 60λιτρου και χρόνια αχρησιμοποίητου ενυδρείου!!!

Διαστάσεις 60*30*40.

Νομίζω παίρνει σιγά σιγά μορφή ? Κάτι έκανα ... ?

 

FB_IMG_1571507099459.jpg

FB_IMG_1571507102228.jpg

FB_IMG_1571507105186.jpg

:bigemo_harabe_net-64:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Προσωπικά δε βλέπω λόγο να μπουν οι γωνίες που μπήκαν στο ενυδρείο,τις θεωρώ περιττές και χάνεις αρκετά από την οπτική του ενυδρείου που,γνώμη μου πως σε αυτά τα λίτρα θα έπρεπε να ξεκολλήσεις όλα τα τζάμια και να τα περάσεις ξανά από την αρχή,όπως και να μπει καινούργιος πυθμένας,καλή αρχή από εμένα!

Καταρχάς καλησπερα! Κατά δεύτερον οι γωνιές εκτός του ότι τις ήθελα για επιπλέον στήριξη τις ήθελα και για λόγους αισθητικούς διότι μου αρέσουν!!! ( Γούστα βέβαια είναι αυτά!!! ) Όσο για το τι θα επρεπει να γίνει το ξέρω καλά... Αν ήταν να κάνω όλα αυτά που λες καλυτερα να έφτιαχνα εξ ολοκλήρου ένα ενυδρείο από την αρχη και να μην επιδιορθωνα αυτό επίσης σε αυτήν την περίπτωση δεν θα έλεγα στην επικεφαλίδα Αποκατάσταση σπασμένου ενυδρείου αλλά θα έλεγα ολική αλλαγή τζαμιών και εξολοκλήρου κόλληση ενός ενυδρείου ...καθώς και όπως έγραψα κολληθηκαν από την αρχή μιας και μπήκαν νέες σιλικόνες παντού!!!  Σε ευχαριστώ πάντως !!!

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα!!! ?

Έγινε επεξεργασία - Irida Zor ?Tanganyika?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίριδα, σε τι κατάσταση ήταν το ενυδρείο προτού το φτιάξεις; Αναφέρομαι στα τζάμια. Έχω ένα juwel 60λιτρο εδώ και καμιά 15ετια που γυρνάει ανάμεσα σε αυλές, γκαράζ και σπίτι με ένα σπασμένο τζάμι. Παλιότερα (4-5 χρόνια) του είχα αλλάξει ένα τζάμι και ήταν εντάξει, αλλά τώρα είναι σπασμένο ένα άλλο. Αξίζει μια προσπάθεια να το κολλήσω από την αρχή; Τι φθορά (πέρα από γρατζουνιές που το δικό μου δεν έχει) μπορεί να έχουν τα τζάμια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Ίριδα, σε τι κατάσταση ήταν το ενυδρείο προτού το φτιάξεις; Αναφέρομαι στα τζάμια. Έχω ένα juwel 60λιτρο εδώ και καμιά 15ετια που γυρνάει ανάμεσα σε αυλές, γκαράζ και σπίτι με ένα σπασμένο τζάμι. Παλιότερα (4-5 χρόνια) του είχα αλλάξει ένα τζάμι και ήταν εντάξει, αλλά τώρα είναι σπασμένο ένα άλλο. Αξίζει μια προσπάθεια να το κολλήσω από την αρχή; Τι φθορά (πέρα από γρατζουνιές που το δικό μου δεν έχει) μπορεί να έχουν τα τζάμια;

Καλησπέρα  Vou !!! Το ενυδρείο που καταπιάστηκα ήρθε στα χέρια μου σε άσχημη κατάσταση ....είχε σπασμένο τζάμι στον πάτο , ολικές ξερές σιλικόνες και τα τζάμια αν τα κουνούσε λίγο παραπάνω θα μου μέναν στα χέρια καθως ηταν πολύ βρώμικο με διάφανη ταινία παντού .... Οπότε καταλαβαίνεις πόσο δουλειά ήθελε .... Είπα λοιπόν να του δώσω μια ευκαιρία και να το προσπαθήσω .... Αρχικά το καθάρισα με πάρα πολύ κόπο.... Έφυγαν οι σιλικόνες στον πάτο και μπήκε δεύτερος από πάνω , για να λειτουργήσει και σαν κόντρα, έπειτα καθάρισα και άλλαξα σιλικόνες σε μια - μια μεριά , μπήκαν και οι γωνιές σιγά σιγά παντού και για επιπλέον σίγουρια αλλά και για αισθητικούς λόγους μιας και αν δεν έμπαιναν θα φαίνονταν όλα .... Όπως και ο δεύτερος πάτος (πράγμα που δεν ήθελα).... Τώρα απλά μένει να τελειώσω το καπάκι του ενυδρείου ( το οποίο θα είναι αποσπώμενο από πλέξιγκλας 5mm το οποίο θα κουμπώνει στις πλευρές του ενυδρείου)  στο οποίο θα αφήσω κενά για το φωτιστικό και τους σωλήνες ....καθώς και να αποφασίσω με την βοήθεια των πιο έμπειρων αν θα βάλω δύο κόντρες στο πάνω μέρος του ενυδρείου !!!

Με όλα αυτά θέλω να σε ωθησω στο να μπεις στην διαδικασία και να καταπιαστούν τα χέρια σου ??? μιας και όταν αγαπάς ένα χόμπι κάθε φορά γίνεσαι και καλύτερος !!! Το βλέπω και στον εαυτό μου που είναι σε αυτό το χόμπι αυτήν την στιγμή 16 χρόνια και κάθε χρόνο το αγαπώ όλο και πιο πολύ ❤️ και κάθε χρόνο γίνομαι όλο και καλύτερη ‼️‼️

Έγινε επεξεργασία - Irida Zor ?Tanganyika?
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Irida Zor ?Tanganyika? έγραψε:

Με όλα αυτά θέλω να σε ωθησω στο να μπεις στην διαδικασία να καταπιαστούν τα χέρια σου ??? μιας και όταν αγαπάς ένα χόμπι κάθε φορά γίνεσαι και καλύτερος !!! Το βλέπω και στον εαυτό μου που είναι σε αυτό το χόμπι αυτήν την στιγμή 16 χρόνια και κάθε χρόνο το αγαπώ όλο και πιο πολύ ❤️ και κάθε χρόνο γίνομαι όλο και καλύτερη ‼️‼️

 

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως το περιγράφεις η δική μου δουλειά ίσως να ναι ευκολότερη. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Υπάρχει τρόπος να σιγουρευτούμε για την επιτυχία του αποτελέσματος; 

 

ΥΓ. κάτι ακόμα, το ξεκόλλησες και το έκανες από την αρχή ή άφησες τις παλιές σιλικόνες; Αυτές πως ξέρουμε αν θέλουν άλλαγμα;

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως το περιγράφεις η δική μου δουλειά ίσως να ναι ευκολότερη. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Υπάρχει τρόπος να σιγουρευτούμε για την επιτυχία του αποτελέσματος; 

 

ΥΓ. κάτι ακόμα, το ξεκόλλησες και το έκανες από την αρχή ή άφησες τις παλιές σιλικόνες; Αυτές πως ξέρουμε αν θέλουν άλλαγμα;

Δεν μπορείς να σιγουρευτείς αν δεν δοκιμάσεις !!! Θα χαρώ να δω το αποτέλεσμα!!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Αφαιρέθηκαν και Αλλάχτηκαν όλες οι σιλικόνες στην δική μου περίπτωση! Καταλαβαίνεις ότι θέλουν αλλαγμα όταν έχουν ξεραθεί και βγαίνουν εύκολα !!! Σκέψου στην τιμή μου περίπτωση (αν εξαιρέσεις ότι τα τζάμια ήταν γεμάτα πασαλειμμενα από σιλικόνες) η κυρία σιλικόνη στα τζάμια την τραβουσες και έβγαινε ανέπαφη (πράγμα που δεν θελουμε???)! Ελπίζω να σε έχω βοηθήσει!!

Έγινε επεξεργασία - Irida Zor ?Tanganyika?
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irida Zor ?Tanganyika? έγραψε:

Δεν μπορείς να σιγουρευτείς αν δεν δοκιμάσεις !!! Θα χαρώ να δω το αποτέλεσμα!!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Αφαιρέθηκαν και Αλλάχτηκαν όλες οι σιλικόνες στην δική μου περίπτωση! Καταλαβαίνεις ότι θέλουν αλλαγμα όταν έχουν ξεραθεί και βγαίνουν εύκολα !!! Σκέψου στην τιμή μου περίπτωση αν εξαιρέσεις ότι τα τζάμια ήταν γεμάτα πασαλειμμενα από σιλικόνες η κυρία σιλικόνη στα τζάμια την τραβουσες και έβγαινε ανέπαφη (πράγμα που δεν θελουμε???)! Ελπίζω να σε έχω βοηθήσει!!

 

Ναι με έχει βοηθήσει. Ως προς την σιγουριά καταλαβαίνω πως δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί. Απλα ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε κάπως αν θα μαζεύουμε νερά και ψάρια από το σαλόνι σε κανένα δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Ναι με έχει βοηθήσει. Ως προς την σιγουριά καταλαβαίνω πως δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί. Απλα ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε κάπως αν θα μαζεύουμε νερά και ψάρια από το σαλόνι σε κανένα δίμηνο.

Αν έχεις κάνει καλή ,γερή και σωστή κόλληση δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε ?? για αυτό μπορείς να δεις και βίντεο στο YouTube!!

Έγινε επεξεργασία - Irida Zor ?Tanganyika?
Link to comment
Share on other sites

Με την παραδοχή ότι δεν ενοχλούν οπτικά οι εξωτερκές γωνιές, μια χαρά έχεις προχωρήσει. Ίσως σε άλλη περίπτωση, να έλεγα πως δεν χρειάζονται και κόντρες, αλλά μιας και δεν γνωρίζουμε και πολλά πράγματα για το ενυδρείο (τη προηγούμενη χρήση του) θα έλεγα να τις βάλεις για να είσαι ήσυχη. Σίγουρα δεν είναι όλα τα ενυδρεία για χρήση "σαλονιού" αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να κάνουμε πολλά πράγματα. Ίριδα ελπίζω ότι έψαξες καλά όλα  τα τζάμια για μικρορωγμές.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Με την παραδοχή ότι δεν ενοχλούν οπτικά οι εξωτερκές γωνιές, μια χαρά έχεις προχωρήσει. Ίσως σε άλλη περίπτωση, να έλεγα πως δεν χρειάζονται και κόντρες, αλλά μιας και δεν γνωρίζουμε και πολλά πράγματα για το ενυδρείο (τη προηγούμενη χρήση του) θα έλεγα να τις βάλεις για να είσαι ήσυχη. Σίγουρα δεν είναι όλα τα ενυδρεία για χρήση "σαλονιού" αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να κάνουμε πολλά πράγματα. Ίριδα ελπίζω ότι έψαξες καλά όλα  τα τζάμια για μικρορωγμές.:)

Καλημέρα και σε ευχαριστώ Σωτήρη!!! Ναι τα έψαξα μιας και δεν γίνοταν αλλιώς διότι ήταν σε άθλια κατάσταση και αν δεν τα κατάφερνα να καθαριστούν καλά έπρεπε να πάω για άλλο ενυδρείο από την αρχή και να το παρατήσω αυτό!!! Δεν είναι απαραίτητο όλα τα ενυδρεία που φτιάχνουμε να είναι για "μόστρα" που λέμε έχεις δίκιο? σε αυτό θα μπουν ένα ζευγάρι νανοκιχλιδες σε hard aquascape στον χώρο που διδάσκω ...οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο με αυτόν τον τρόπο θα φαίνονταν πιο ωραίο αισθητικά!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...