Jump to content

βοήθεια με νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα για άλλη μια φορά!

Μετά το τραγικά μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα το οποίο μετά από τις συμβουλές σας το έχω τροποποιήσει, αγόρασα ένα νεο ενυδρείο 85 λτ. το οποίο και έχω στήσει - φυτέψει λιγάκι και ψάχνω τι θα βάλω μέσα.

Καταρχάς όσον αφορά το πρώτο ενυδρείο μου για το οποίο είχα ποστάρει στην ενότητα "καλως ήρθατε" παραθέτω το πριν και το μετά, αν και δυστυχώς τα χρυσόψαρα δεν βρήκα ακόμα κάποιον να τα δώσω... 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/110361-τραγικά-μικρό-ενυδρείο-με-2-χρυσόψαρα/

μιας και δεν ενδιαφέρθηκε κανείς να τα πάρει θα τα δώσω σε ένα πετ σοπ στο Κιλκίς μιας και όπως είπαμε (και διαπίστωσα) τα 20 λτ είναι πολύ μικρά ακόμα και για το ένα.

Στη συνέχεια στο μικρό ενυδρείο λέω να βάλω ένα μονομάχο και με προβληματίζει η ροή του φίλτρου... Έχετε καμία  ιδέα για να τη μειώσω ή θα πρέπει να βάλω μικρότερο; Έχω ένα dophin F800 οποίο έχει ροή 450lt/h και δεν έχει κάποιο εξάρτημα για να απλώνει την πίεση σε πολλές τρύπες... Επίσης όταν μειώνω την ισχύ του από το ρυθμιστή κάνει θόρυβο...

κάθε πρόταση δεκτή!!

 

Πάμε τώρα στο άλλο ενυδρείο (θα σας ζαλίσω λιγάκι)...

Αγόρασα ένα https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/starter-kits/aquaproled-84-white διαστάσεων 60χ35χ40 το οποίο σκέφτομαι να κάνω τροπικό ενυδρείο με μικρά ψαράκια

Αυτό έχει πακέτο ένα φίλτρο aquaball 130, και έναν θερμαντήρα 75w. Επήσης έχει και ένα φωτιστικό led 7.7 watt (επισυνάπτω φώτο)

Έβαλα κάτω υπόστρωμα με λίπασμα κυρίως πίσω και στο πλάι και από πάνω το υπόστρωμα που βλέπετε (aquael substrate 10kgr)

έβαλα τις πέτρες μου, φύτεψα 4 λουλουδάκια απλά και έβαλα και ένα ροζ χάπι ανά 2 ρίζες όπως μου είπε το παιδί στο petshop αν και δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται αφού έβαλα λίπασμα...

Επίσης μου έδωσε και υγρό λίπασμα για τα φυτά να βάζω κάθε 15 μέρες 

Άναψα το θερμαντήρα αν και δεν έχω ψάρια (για να πάρω μετρήσεις στη θερμοκρασία που θα το δουλεύω) και φυσικά το φίλτρο

Για να βοηθήσω στο στρώσιμο ξέπλυνα μέσα το σφουγάρι από το μικρό ενυδρείο και μετά από 2-3 μέρες θα αρχίσω να βάζω 1-2 φυλαράκια τροφή (όλα αυτά σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπ)

Το νερό προς το παρόν είναι θολό αν και καλυτερεύει...

Μέτρησα μετά από 2 μέρες με ένα πολυτέστ στικ της sera (μάπα) και μου βγάζει GH <  3 και KH 4-5 (αυτό και μόνο φτάνει...) 

Σύμφωνα με το site της εταιρίας ύδρευσης του δήμου το νερό μας έχει ολική σκληρότητα 4 Γαλλικούς βαθμούς το οποίο έιναι περίπου 8,2 γερμανικοί αν δεν κάνω λάθος...

Εγώ παράγγειλα υργό τεστ για σκληρότητα και ph να μετρήσω σωστά πριν διαλέξω ψάρια... Ο πετσοπας μου είπε για κάτι ζεμπράκια (???) τα οποία δεν κατάλβα ακόμα ποιά είναι...

για Γκάμπι το σκεφτόμουν εγω αλλά μάλλον είναι πολύ μαλακό το νερό μας... 

Τώρα που τελέιωσα λοιπον το γράψιμο και πιάστηκε το χέρι μου....!!!

Για πείτε ιδέες πως θα το στήνατε εσείς, φυτά και ψάρια

Θα προτιμούσα στα φυτά κάτι εύκολο (δλδ χωρις εξτρά φώτα, διοξείδια κλπ... )

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

 

20 lt before.jpg

20 lt after.jpg

20191016_165335.jpg

20191019_164931.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μεταφέρεις τα χρυσόψαρα μαζί με το νερό και το φίλτρο τους (λειτουργώντας και τα δυο) στο μεγαλύτερο ενυδρείο μέχρι να τα δώσεις; Και αυτά θα είναι καλύτερα, και θα επιταχύνεις το στρώσιμο. Αν το στρώσεις χωρίς ψάρια μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 28-30 βαθμούς που βοηθάει στην ανάπτυξη των βακτηρίων, και πιστεύω πως πρέπει να ρίχνεις περισσότερη τροφή. Θυμάμαι σε κάποιο άρθρο εδώ είχα διαβάσει για ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 100 λίτρα, οπότε στην θέση σου θα έβαζα λίγο παραπάνω από μισό.

 

Από επιλογές στα ψάρια έχεις μπόλικες με τα λίτρα και τις διαστάσεις σου, κάνε μια αναζήτηση στα προφιλ των ψαριών πχ εδώ

και δες τι σου αρέσει :)

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Τις ανούμπιες θα πρέπει να τις δέσεις πάνω στις πέτρες (με πετονιά, είναι εύκολο) γιατί φυτεμένες θα σαπίσει η ρίζα τους και θα σου χαλάσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gh-8, μια χαρα ειναι για γκαπυ.

@Vou, αν θα εριχνα στα 120λ μου απο 1 κουτ γλυκου τροφη τωρα, που εχω και αρκετα ψαρια μεσα+γαριδες... σε 3-4 μερες θα μου ελεγαν  - γεια....:rip:

Στο στρωσιμο ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Gh-8, μια χαρα ειναι για γκαπυ.

@Vou, αν θα εριχνα στα 120λ μου απο 1 κουτ γλυκου τροφη τωρα, που εχω και αρκετα ψαρια μεσα+γαριδες... σε 3-4 μερες θα μου ελεγαν  - γεια....:rip:

Στο στρωσιμο ειναι υπερβολη.

Αυτό εδώ είχα διαβάσει, τελικά έλεγε για μισό κουταλάκι. Αναφέρομαι βέβαια στην περίπτωση που ο φίλος το στρώσει χωρίς ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας ακόμα μια φορά! :) 

Περιμένω ιδέες για φυτά και ψάρια και συνδυασμούς από τους έμπειρους...

Στα προφίλ ψαριών έχει για τα Γκάπι σκληρότητα από 10+... Όταν ένα νερό έχει λιγότερη σκληρότητα είναι εύκολη η αύξησή του; γιατί η μείωση (αντίστροφη ώσμωση) έχει κόστος λόγω εξτρά εξοπλισμού αν έχω καταλάβει καλά... Επίσης αυτά τα εύκολα φυτά (ανούμπιες, βελισνέριες) μέχρι πόσα μπορούν να μπούν χωρίς απαιτήσεις σε μηχανισμούς διοξειδίου κλπ... 

Γενικά θέλω να εκμεταλλευτώ το ενυδρείο μου χωρίς πολύπλοκο εξοπλισμό... προς το παρόν τουλάχιστον...

και πάλι ευχαριστώ!

ps Τα ζεμπράκια τελικά τί είναι;;;;

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

Τα ζεμπρακια μαλλον ειναι zebra danio. Πολυ ομορφα, γρηγορα και ευκολα ψαρακια.

Ανουμπιας, βαλισσνερια, microsorum, moss - ειναι πολυ ευκολα φυτα, που δεν χρειαζονται ειδικα λιπασματα, πολυ φως και CO2.

Σκληροτητα ανεβαζεις ευκολα - ασβεστολιθικες πετρες, coral sand,αραγωνίτης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέχρι πόσα από αυτά τα απλά φυτά μπορώ να βάλω στο 80αρι το ενυδρείο χωρίς να χρειαστώ CO2??

πάνω κάτω...

η Egeria densa είναι δύσκολο φυτό; Γιατί στα προφιλ νομίζω το είδα στα εύκολα

για τα Zebra Danio έχουμε προφίλ; :bigemo_harabe_net-135:

 

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mostath έγραψε:

η Egeria densa είναι δύσκολο φυτό; Γιατί στα προφιλ νομίζω το είδα στα εύκολα

Ευκολο, αλλα χρειαζεται καλο φωτισμο.

Απο φυτα μπορεις να βαλεις οσα θελεις(οσο χωραει :) το ενυδρειο), καλυτερα ομως να αφηνουμε ενα μερος χωρις φυτα, για να κολυμπανε τα ψαρακια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mostath έγραψε:

για τα Zebra Danio έχουμε προφίλ; :bigemo_harabe_net-135:

 

https://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε καλό φωτισμό... το φωτιστικό μου το καλύπτει; έχω ποστάρει φώτο, είναι Eheim clasic led 7.7Watt 

και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες οδηγίες!!

ααα επίσης μην το ξεχάσω... Όπως έγραψα παραπάνω έχω βάλει υπόστρωμα με λίπασμα, έχω βάλει ένα χάπι ανα 2 ρίζες

το υγρό λίπασμα πότε να αρχίσω να το ρίχνω και κάθε πότε; Για πόσο καιρό με καλύπτει το υπόστρωμα λίπασμα;

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές πληροφορίες στα ελληνικά...

 

Zebrafisch.jpg.3db86829d1d52be2c49213512b3d7deb.jpg

 

Επιστημονικό όνομα: Rerio Danio
Οικογένεια: Cyprinidae
Προέλευση: Ανατολική Ινδία
Ενήλικο μέγεθος: 2 ίντσες (6 εκατ.)
Κοινωνικός: Ειρηνικός, κατάλληλος για τις κοινοτικές δεξαμενές
Διάρκεια ζωής: 5 έτη
Επίπεδο δεξαμενών: Όλα τα επίπεδα
Ελάχιστο μέγεθος δεξαμενών: 5 γαλόνι
Διατροφή: Omnivore, τρώει τα περισσότερα τρόφιμα
Αναπαραγωγή: Egglayer
Προσοχή: Εύκολος
pH: 6.5 - 7,0
Σκληρότητα: 5-12 dGH
Θερμοκρασία: 64-74 F (18-24 C) .

 Περιγραφή:

Από τα  πιο σκληραγωγημένα και κινητικά  είδη  ψαριών ενυδρείων, το ζέβρες  Danio αναγνωρίζονται εύκολα από τις διακριτικά οριζόντιες  λωρίδες του. Οι μπλε-πορφύρες  οριζόντιες λωρίδες τρέχουν από το βράγχιο στην ουρά,θέτοντας μακριά το λεπτό συμπιεσμένο ασημένιο-χρυσό σώμα αυτού του ελκυστικού ψαριού.

Το μικρό μέγεθός  του ζέβρα  Danio, λιγότερο από των πέντε εκατοστά  και της ειρηνικής φύσης, τους καθιστά καλά ταιριαγμένους σε ένα  κοινωνικό ενυδρείο. Τα θηλυκά είναι συνήθως μεγαλύτερα και πιό σωματώδη από τα αρσενικά.

 

Βιότοπος/προσοχή:

Το Zebras είναι ψάρια  επιφάνειας. Τεχνικά θεωρούνται ψάρια κρύου νερού, όμως προτιμούν τα νερά σε θερμοκρασίες  17-24 C. Εντούτοις, θα προσαρμοστούν σε ένα ευρύ φάσμα των ορίων  νερού.
 

Διατροφή:

Το Ζέβρα Danios είναι παμφάγο, δεχόμενο σχεδόν οποιαδήποτε τροφή.

Αν και τρέφονται σχεδόν με τα πάντα, απολαμβάνουν ιδιαίτερα μικρό ζωντανό ή κατεψυγμένη τροφή.

 

Αναπαραγωγή:

Τα Ζέβρα  Danios είναι ιδανικό για τους αρχαρίους. Μια μοναδική ποιότητα Ζέβρα  Danio είναι ότι δεδομένου ότι είναι αρκετά πιστοί στον επιλεγμένο σύντροφό τους. Τα ζευγαρωμένα ζευγάρια παραμένουν μαζί για τη ζωή, και σπάνια το γόνο με άλλους, ακόμα κι αν ένας σύντροφος πεθαίνει.

Στο ενυδρείο  αναπαραγωγής  πρέπει το νερό να είναι  ρηχό, περίπου Δεκαέξι  εκατοστά  βάθος . Τα αυγά θα πέσουν στο  αμμοχάλικο και θα προστατευθούν από τα ενήλικα ψάρια.

Η ωοτοκία απαιτεί τις θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς 
C

300 έως 500 αυγά θα διασκορπιστούν πέρα από το κατώτατο σημείο. Απομακρύνετε  τα ζευγάρια  μετά από την γέννα δεδομένου ότι αν μείνουν μέσα θα φανε τα μωρά.

Τα αυγά  θα εκκολάψουν σε δύο ημέρες. Τα αυγά είναι πολύ μικροσκοπικά, και μπορούν εύκολα να χαθούν όταν υπάρχει  μεγάλη ροη νερού από τα φίλτρα . Ταΐστε τα νέα μωρά με εκκολαπτόμενη Αρτέμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! (να μαι και πάλι)

Λοιπόν, χθές παρέλαβα τα υγρά τεστ της API για ΚΗ, GH και pH.

Όσον αφορά τη σκληρότητα: Το νερό της βρύσης όπως και το 85λτ ενυδρείο που είναι στο στρώσιμο έχουν KH=3 και GH=5.5

Άρα:

1. ως πρώτη διαπίστωση έχουμε πολύ μαλακό νερό

2. Η ΔΕΥΑΚ που γράφει 4 γαλλικούς = 2 γερμανικοί ήταν λίγο έξω (αλλά όχι πολύ)

 

Το μικρό ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, για κάποιο λόγο που δεν κατανοώ έχει KH=6 GH =9 !!!

Οι μαύρες πέτρες που έβαλα μέσα δεν είναι ασβεστολιθικες (τις δοκιμασα με aquaforte) και το μάυρο υπόστρωμα μου το πούλησαν υποτίθετε για ουδέτερο... Τεσπα οι τιμές είναι πάλι χαμηλές αλλά αν κάποιος έχει καμία εξήγηση θα ταν καλό...

 

το δε Ph ενώ της βρύσης είναι 6.6 (υγρό τεστ)

στα 2 ενυδρεία είναι 7.6+ γιατί το τέστ δε μπορεί να ανιχνεύσει παραπάνω!!!

Αυτό πως εξηγείται; 

 

Εν πάσει περιπτώση... όπως το κόβω πάω για Zebra danio γιατί πολύ χαμηλή σκληρότητα θέλουν αυτά και κάποια tetra αλλά τα τελευταία θέλουν χαμηλό PH το οποίο δεν ξέρω γιατί στο ενυδρείο αναβαίνει... Για πείτε καμία άποψη και οι πιο έμπειροι...

Όσον αφορά το ενυδρειο (85λτ.) κάθε μέρα ρίχνω 2-3 φυλλαράκια από την τροφή των χρυσόψαρων ενώ χθές με τα υγρά τεστ παρέλαβα και siporax mini μαζί με ένα υγρό activator και το έβαλα στο πάνω πάνω καλαθάκι του φίλτρου (όσο λίγο χώραγε)

Το νερό έχει ξεθολώσει αρκετά αλλά όχι εντελώς. Ειδικά στην επιφάνεια έχει θολούρα που επιπλέει...

Στη μέτρηση με το υγρό τεστ για αμωνία άρχισε να εμφανίζει ελάχιστα νομίζω 0-0,1mg/lt

Συνολικά τρέχει μια εβδομάδα περίπου...

Αναμένω παρατηρήσεις...

 

ps  1.αυτό το δέσιμο της ανούμπιας τώρα που παράχωσα τις πέτρες στο υπόστρωμα πως θα το κάνω;;; και γιατί πετονιά και όχι κλωστή;

     2. Μήπως υπόστρωμα λίπασμα + χαπάκια + υγρό λίπασμα για 2 ανούμπιες και 2 βελισνέριες με κορόιδεψαν λιγάκι...;;; 

Ευχαριστώ!! :)

 

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παρα πολλα θα σου πω στα ερωτήματα που εχεις για τα φυτα. Πετονια θα βαλεις και βαζουμε λογο αντοχής η κλωστή δεν αντεχει για μεγαλο χρονικό διαστημα. Οι ρίζες δεν πρεπει να ειναι θαμμενες γιατι θα σαπίσουν και παει το φυτο θα το χάσεις για τις ανουμπιες παντα! Θα τις δεσεις πανω σε καποιο ξυλο-ριζα η και σε πετρα.. και εγω νομίζω οτι με ενα υγρο λιπασμα θα ησουν οκ για 2 ανουμπιες. Για τα υπολοιπα ας πει καποιος που γνωριζεις καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά που περιγράφεις θα είναι πράγματι υπερβολή να χρησιμοποιήσεις όλα όσα σου έδωσαν.  Για ενυδρεία με αντίστοιχες απαιτήσεις χρησιμοποιούσα μόνο λίπασμα σε ταμπλέτες. Τις ανουμπίες αν τις παρατηρήσεις θα δεις ότι το ριζικό τους σύστημα ξεκινά από έναν "κορμό". Εν προκειμένω, αυτό που δεν πρέπει να μπει στο υπόστρωμα είναι ο κορμός και όχι το ρίζωμα καθ'εαυτό. Το φυτό δεν θα πάθει τίποτα αν οι ρίζες είναι στο υπόστρωμα αρκεί ο κορμός να παραμείνει εξ ολοκλήρου έξω από αυτό.

Αν το υπόστρωμά σου έχει ήδη θρεπτικά μην προσθέσεις τίποτα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...