Jump to content

Ενυδρείο από αρχάριο στο σπορ!


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σε όλους. 

Καινουργιος στο σπορ όπως δηλώνω στο θέμα και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάρω την γνώμη σας. Θέλω να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο γλυκού νερού περί των 110-120 λίτρων. Έχει περίπου ένα μήνα που μπαινω στο κλίμα και έχω διαβάσει άπειρα πράγματα και νομίζω ότι είμαι έτοιμος να πάω και στην πράξη. 

1)Αγορα ενυδρείου:Έχω δει απειρα μεταχειρισμένα... Και οφείλω να πω ότι οι τιμές τους δεν είναι χαμηλές. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι θα πάρω... Σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο και ο εξοπλισμός του και πόσο πραγματικά έχω χρησιμοποιήθει. 

Μάλλον θα καταλήξω σε καινούργιο. Μετα από τρελό ψάξιμο νομίζω ότι μέσα στο buget μου μια καλή περίπτωση είναι το "JUWEL PRIMO 110 AQUARIUM". Φαίνεται καλή κατασκευή με τίμιο εξοπλισμό.(παρακάτω έχω βάλει φωτογραφια) 

2)Οταν με το καλό το παρω και το στρώσω... Απο κατοίκους λεω 3-4 Labidochromis caeruleus και σε 3-4 γκαπυ. 

Νομίζω ότι είναι καλά! 

3)Απο διακόσμηση λέω χαλίκι ψιλό.. καμία ρίζα.. 3-4 πέτρες... Και τέλος λέω να κάνω το άλμα και να πάω σε φυσικά φυτά, σκέφτομαι για αρχή λίγες ρίζες anubia. 

4)Πέρα από το βασικό εξοπλισμό, (φίλτρο και θέρμανση) προτείνεται κάτι άλλο? Αντλία αέρα κτλ... 

Υγ Η πώρωση ξεκίνησε όπως σας είπα πριν από ένα μήνα όταν πήρα τον μονομάχο μου (σε ένα 25 λίτρο ενυδρείο) και έτσι άρχισα να ασχολούμαι κάθε μέρα και πιο πολύ και λέω σιγά σιγά να αλλάξω level! 

Όταν με το καλό το στήσω σκέφτομαι τον μονομάχο να τον αφήσω εκεί που είναι και να μην τον βάλω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο! Τι λέτε? 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Χρήστος 

IMG_20191024_232058.jpg

Screenshot_20191026-014722.jpg

Screenshot_20191026-014711.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλώς ήρθες

 

1. Αν επισκεφτείς ενυδρειακά καταστήματα θα μπορέσεις να δεις και άλλα ενυδρεία ενδεχομένως οικονομικότερα των Juwel. Επίσης κάνε λίγο υπομονή και σίγουρα θα βρεις και στις αγγελίες κάτι, κοίταξε και στη σελίδα αγγελιών του site στο fb αν χρησιμοποιείς.

 

2. Υποστρώματα υπάρχουν πολλά, οτιδήποτε αμμώδες βάλεις θα μπορείς να φυτέψεις κανονικά φυτά το οποίο είναι κάτι που θα σου προτείνουν όλοι να κάνεις δεδομένου ότι θα βοηθήσουν στο στρώσιμο και κυρίως γιατί είναι άδικο για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις να κολυμπούν ανάμεσα στα πλαστικά...

 

3. Πέραν των εξαρτημάτων που ανέφερες, θα βρεις φυσικό ξύλο και μερικές πετρες για ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα (πάντα με φυσικά φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ καινουργιου ενυδρειου.

1- μαλλον δεν διαβασες κσλα το προφιλ του Labidochromis Caeruleus..............

Παμε ξανα

1- ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο!

2- γκαπυ δεν.......

3- Ανουμπιας barteri και microsorum pteropus θα αντεξoυν, άλλα φυτα οχι..... Καλυτερα κανε τον μονομαχο σου ευτυχισμενο με πολλα φυτα (πεταξε ολα τα πλαστικα).

4- Διακοσμηση- λεπτόκοκκη άμμος και πολλές πέτρες είναι αυτό που χρειάζονται. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Καλημέρα, καλώς ήρθες

 

1. Αν επισκεφτείς ενυδρειακά καταστήματα θα μπορέσεις να δεις και άλλα ενυδρεία ενδεχομένως οικονομικότερα των Juwel.

Γενικά ισχύει αυτό που λες αν και το συγκεκριμένο ενυδρείο που λέει ο φίλος βρίσκεται σε πολύ καλή τιμή για τις διαστάσεις και τα λίτρα του. Και μιλάμε για καθαρά 110λ, τα συνολικά είναι περίπου 130. Ο εξοπλισμός του θα σε καλύψει, αν και ίσως χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο, ανάλογα με το τι σκοπεύεις να φιλοξενήσεις, η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη. Τον μονομάχο θα έλεγα να τον αφήσεις μόνο του στο μικρό, δεν είναι κοινωνικό ψάρι και θα σε περιορίσει αρκετά ως προς τους συγκατοίκους του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Καλημέρα, καλώς ήρθες

 

1. Αν επισκεφτείς ενυδρειακά καταστήματα θα μπορέσεις να δεις και άλλα ενυδρεία ενδεχομένως οικονομικότερα των Juwel. Επίσης κάνε λίγο υπομονή και σίγουρα θα βρεις και στις αγγελίες κάτι, κοίταξε και στη σελίδα αγγελιών του site στο fb αν χρησιμοποιείς.

 

2. Υποστρώματα υπάρχουν πολλά, οτιδήποτε αμμώδες βάλεις θα μπορείς να φυτέψεις κανονικά φυτά το οποίο είναι κάτι που θα σου προτείνουν όλοι να κάνεις δεδομένου ότι θα βοηθήσουν στο στρώσιμο και κυρίως γιατί είναι άδικο για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις να κολυμπούν ανάμεσα στα πλαστικά...

 

3. Πέραν των εξαρτημάτων που ανέφερες, θα βρεις φυσικό ξύλο και μερικές πετρες για ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα (πάντα με φυσικά φυτά)

Καλησπέρα. 

Ναι έχω δει και στο Facebook, αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η διαφορά μεταξύ ενός μεταχειρισμένου (που στην τελική δεν ξέρω τι θα πάρω) σε σχέση με ένα ολοκαίνουριο που θα έχει και δύο χρόνια εγγύηση είναι σχεδόν 20-40 ευρώ! 

Όσο για την διακόσμηση και εγω λέω αρκετές πέτρες, φυσικό ξύλο και κάποια εύκολα φυσικά φυτά για αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υπάρχει και το rehau 125lt, λίγο πιο οικονομικό 

https://www.petsupermarket.gr/rehau-125-black-81x36x60-enydreio-mt?sort=p.price&order=ASC

Καλησπέρα, ναι όντως ότι είναι λίγο φθηνότερο. Πιστεύεις ότι η rehau είναι ισάξια με την Jewel? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειμαι υπερ καινουργιου ενυδρειου.

1- μαλλον δεν διαβασες κσλα το προφιλ του Labidochromis Caeruleus..............

Παμε ξανα

1- ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο!

2- γκαπυ δεν.......

3- Ανουμπιας barteri και microsorum pteropus θα αντεξoυν, άλλα φυτα οχι..... Καλυτερα κανε τον μονομαχο σου ευτυχισμενο με πολλα φυτα (πεταξε ολα τα πλαστικα).

4- Διακοσμηση- λεπτόκοκκη άμμος και πολλές πέτρες είναι αυτό που χρειάζονται. Το σκάψιμο στην άμμο αποτελεί αγαπημένη συνήθεια του είδους την οποία τα ψάρια χρησιμοποιούν και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους.

Καλησπέρα, ναι το διάβασα αλλά στάθηκα και στο σημείο που λέει, ότι για ένα χαρέμι κάποιοι ερευνητές ισχυρίζονται πολύ λιγότερα λίτρα. 

Τέλος πάντων θα το δω εάν και είναι ένα πανέμορφο ψάρι και εύκολο και ήσυχο. 

Όσο για το να ανέβω σε 1μετρο θα πάω απευθείας στα 160+ λίτρα και είπα σαν αρχάριος να ξεκινήσω με 110-120.

Γκαμπυ γιατί όχι? 

Τέλος για τα φυτά, ναι εννοείται ότι θα βάλω φυσικά στο μεγάλο. 

Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και στο μικρό που έχω τώρα τον μονομάχο. 

Τα συγκεκριμένα φυτά που έχεις γράψει είναι εύκολα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Πιστεύεις ότι η rehau είναι ισάξια με την Jewel? 

Δεν είχα ποτέ μου ούτε juwel ούτε rehau.. δεν ξέρω τί διαφορές μπορεί να έχουν στην ποιότητα.. :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Γενικά ισχύει αυτό που λες αν και το συγκεκριμένο ενυδρείο που λέει ο φίλος βρίσκεται σε πολύ καλή τιμή για τις διαστάσεις και τα λίτρα του. Και μιλάμε για καθαρά 110λ, τα συνολικά είναι περίπου 130. Ο εξοπλισμός του θα σε καλύψει, αν και ίσως χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο, ανάλογα με το τι σκοπεύεις να φιλοξενήσεις, η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη. Τον μονομάχο θα έλεγα να τον αφήσεις μόνο του στο μικρό, δεν είναι κοινωνικό ψάρι και θα σε περιορίσει αρκετά ως προς τους συγκατοίκους του.

Καλησπέρα ναι τον μονομάχο θα το αφήσω στην μοναξιά του γιατί είναι και πολύ τσαμπουκάς.... Πλησιάζω το γυαλί και ερχεται λες και θέλει να μου δώσει μπουκέτο... Απίστευτα πλάσματα. 

Και εγω το σκέφτηκα για εξωτερικό φίλτρο. 

Ερώτηση κρίσεως, ένα πολύ καλό φίλτρο σε αυτά τα λίτρα πχ εξωτερικό, σημαίνει και πιο αραιά αλλάγη νερού?? 

Ξέχασα να πω όσον αφορά τον εξοπλισμό και μου φαίνονται απαραίτητα....θερμομετρο... Τεστ ph... Και σκούπα βυθού... Ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν είχα ποτέ μου ούτε juwel ούτε rehau.. δεν ξέρω τί διαφορές μπορεί να έχουν στην ποιότητα.. :) 

Ευχαριστώ... Θα ψάξω και αυτό που μου πρότεινες... Καλό απόγευμα. ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσωπικα θεωρώ το Primo καλύτερη επιλογή καθώς περιλαμβάνει φίλτρο και θερμαντήρα με 20 ευρώ παραπάνω απο το rehau που πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά.Επισης και σαν μάρκα θεωρω καλυτερη τη Juwel.

Οσον αφορά για τη ψαροσύνθεση, δε σου λένε όχι στα guppies λόγω μεγεθους ενυδρείου αλλά λόγω των Labido,δε θα αφησουν guppy σε ησυχία.Εγώ θα σου προτεινα να ξεκινήσεις με το Primo, να βάλεις ενα καλό υπόστρωμα(πχ stratum) να το γεμίσεις με εύκολα φυτά και να βάλεις μέσα guppies.Θα εχεις γέννες, πολλά χρωματα και τα φυτά συνεχώς να αναπτύσονται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Τα συγκεκριμένα φυτά που έχεις γράψει είναι εύκολα? 

Ναι, ευκολα.

πριν 47 λεπτά, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Ερώτηση κρίσεως, ένα πολύ καλό φίλτρο σε αυτά τα λίτρα πχ εξωτερικό, σημαίνει και πιο αραιά αλλάγη νερού?? 

Τα νιτρικα "φευγουν" μονο με αλλαγες νερου (αν δεν θα παρεις φιλτρο απονιτροποιησης), αλλα απο αλλαγες νερου δεν γλιτωνεις.

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

όσον αφορά τον εξοπλισμό και μου φαίνονται απαραίτητα....θερμομετρο... Τεστ ph... Και σκούπα βυθού... Ισχύει? 

Εξαρταται... Παρε τα βασικα για την αρχη - test nitrate, nitrite, ammonia.

Αν θα πας προς Αφρικη, παρε high range Ph test, δες εδω- https://misirlis-aquarium.gr/403-403-metrhseis_nerou#/κατασκευαστής-api-sera

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα που λες(120) μπορεις να βαλεις γκαπυς με φυτα ριζες κλπ.....τα λαμπιντος θελουν πιο πολλα λιτρα, μηκος ενυδρειου και διαφορετικο διακοσμο, αφρικανες γαρ........να βαλεις μαζι γκαπυς με αφρικανες δεν νομιζω οτι ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, ευκολα.

Τα νιτρικα "φευγουν" μονο με αλλαγες νερου (αν δεν θα παρεις φιλτρο απονιτροποιησης), αλλα απο αλλαγες νερου δεν γλιτωνεις.

 

Εξαρταται... Παρε τα βασικα για την αρχη - test nitrate, nitrite, ammonia.

Αν θα πας προς Αφρικη, παρε high range Ph test, δες εδω- https://misirlis-aquarium.gr/403-403-metrhseis_nerou#/κατασκευαστής-api-sera

 

Άρα το πάντρεμα που σκέφτηκα με τα δύο είδη ψάριων δύσκολο.... Άρα πάμε για γκαμπι-ενυδρείο! Ευχαριστώ για την  βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε αυτα τα λιτρα που λες(120) μπορεις να βαλεις γκαπυς με φυτα ριζες κλπ.....τα λαμπιντος θελουν πιο πολλα λιτρα, μηκος ενυδρειου και διαφορετικο διακοσμο, αφρικανες γαρ........να βαλεις μαζι γκαπυς με αφρικανες δεν νομιζω οτι ειναι σωστο.

Ναι το κατάλαβα από αυτό που μου λένε και τα άλλα παιδιά.... Το πάντρεμα αυτό δεν είναι σωστό τελικά... Πάω για γκαμπι-ενυδρείο..... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mgregory έγραψε:

Καλησπέρα,

Προσωπικα θεωρώ το Primo καλύτερη επιλογή καθώς περιλαμβάνει φίλτρο και θερμαντήρα με 20 ευρώ παραπάνω απο το rehau που πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά.Επισης και σαν μάρκα θεωρω καλυτερη τη Juwel.

Οσον αφορά για τη ψαροσύνθεση, δε σου λένε όχι στα guppies λόγω μεγεθους ενυδρείου αλλά λόγω των Labido,δε θα αφησουν guppy σε ησυχία.Εγώ θα σου προτεινα να ξεκινήσεις με το Primo, να βάλεις ενα καλό υπόστρωμα(πχ stratum) να το γεμίσεις με εύκολα φυτά και να βάλεις μέσα guppies.Θα εχεις γέννες, πολλά χρωματα και τα φυτά συνεχώς να αναπτύσονται

Μάλλον το Juwel θα κλείσω.... Θα κάνω μια ζούγκλα με γκαμπι.... ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juwel-Γερμανικό, Rehau-Κινέζικο. Τώρα, οφείλω να παραθέσω ένα review όσον αφορά το Primo 110...

"From what I can see the Primo is very similar in design to the Rekord line. I have a Rekord 800 myself and I am familiar with that line. The Primo has the same design lid as the Rekord and I can point out two problems with the design of this lid. Firstly the lid sits on top of the glass and the problem I found was that water (most likely from condensation) would get between the glass and my background sheet. The other problem was that the lid would vibrate ... often loudly... in time with the filter and I spent half the time getting up off the sofa, walking over to the tank and adjusting the lid to stop it vibrating".

 

Προσωπικά θα έδινα 50 ευρώ επιπλέον για το Juwel Rio 125...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Getting up of the sofa....!!!!??? 

Oh Jessus!!!!! 

? ?

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για το RIO 125 που έχω διαβάσει όντως πρέπει να είναι φοβερό ενυδρείο!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...