Jump to content

αυξημενα NO3


Recommended Posts

χαιρεται.θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση 2 apple snails να μου ανεβαζουν τα νιτρικα πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου στο 50.το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και φιλοξενει 10 preacox ,5 corys,2 ancestrus 4 cm o καθενας και 3 sae kai μερικες amano.και πριν βαλω τα 2 apple snails ειχα λιγο ανεβασμενα νιτρικα αλλα με λιγο μεγαλυτερες αλλαγες ειχα καταφερει στην βδομαδα να ειχα 25 νιτρικα.μετα την προσθηκη των σαλιγκαριων τα νιτρικα απο την 5-6 μερα βαρανε 50.απο φιλτρα εχω ενα εξωτερικο fluval 106 και ενα εσωτερικο με αλλα 500 γραμμαρια μακαρονι που δουλευει με μια αντλια 600 λιτρα την ωρα.περιμενω τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα ψαρια αναρωτιεμαι, πως δεν βαραει 100ppm καθε εβδομαδα.

Δεν φταινε τα σαλιγκαρακια.

Τα νιτρικα κατεβαζουμε μονο με αλλαγες νερου, απλα θα κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

ισως να ειχα και παραπανω νιτρικα αλλα εχω πολυ κερατοφυλλο και ντοματιες που αποτι ξερω καταναλωνουν αρκετα νιτρικα.θα δωσω τα σαλιγκαρια και τα sae τα οποια τα ειχα παρει λογω αλγης.υπαρχουν αλλα φυτα που καταναλωνουν πολλα νιτρικα να τα προσθεσω μηπως και βοηθησουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου .οι συχνότερες αλλαγές είναι μονόδρομος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

ισως να ειχα και παραπανω νιτρικα αλλα εχω πολυ κερατοφυλλο και ντοματιες που αποτι ξερω καταναλωνουν αρκετα νιτρικα.θα δωσω τα σαλιγκαρια και τα sae τα οποια τα ειχα παρει λογω αλγης.υπαρχουν αλλα φυτα που καταναλωνουν πολλα νιτρικα να τα προσθεσω μηπως και βοηθησουν?

Sae παλευουν με αλγη μονο οταν ειναι μικρα, μετα τιποτα....

Θα ελεγα να δωσεις και τα ancistrus.....

Υπαρχουν πολλα φυτα, που ρουφανε τα νιτρικα, πχ cabomba aquatica, egeria densa,rotala, γενικος σχεδον ολα τα stem.  Αλλά... για να γινει η δουλεια χρειαζονται καλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά. Αλλαγές νερού είναι το πιο εύκολο αλλιώς μετά  denitrator, no3 pellets reactor ή media ,wet dry filtration ανάλογα με τις ανάγκες και το χώρο σου. 
Πριν από όλα αυτά, ξεκινά με ένα καθάρισμα του φίλτρου ή μια σκούπα βυθού (πρώτα ότι έχει καιρό να γίνει και το δεύτερο από βδομάδα) και μετά πράξε. 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ.θα ξεκινησω με πιο συχνες αλλαγες νερου και θα το παρακολουθω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...