Jump to content

Δημιουργία ενυδρείου 120 λίτρων με φυσικά φυτά και ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του aquazone. Επειδή είχα ένα ατύχημα στο ενυδρείο μου , έλειπα και σταμάτησε η αντλία και έτσι πέθαναν όλα τα χρυσοψαρα εκτός απο ένα  που είχα και  θα ήθελα να φτιάξω από την αρχή το ενυδρείο.  Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπυρους κάποια πράγματα για την δημιουργία του  ενυδρείου 120 λίτρων με διαστάσεις 100x30x40 με φυσικά φυτά και κοπαδοψαρα όπως καρδιναλιοι και  ροδοστομοι. Τώρα στο ενυδρείο υπάρχει το μοναδικό χρυσόψαρο ( το οποίο ήταν κίτρινο και έχει γίνει άσπρο ) και πέτρες , δεν έχω φυτά. Έχω θερμοστάτη και την καινούργια αντλία .

  1. Αρχικά θα πρέπει να αλλάξω τελείως το νερό για να φτιάξω το καινούργιο ενυδρείο ; 
  2. το χρυσόψαρο θα συμβαδίσει με τα άλλα μελλοντικά ψάρια και τα φυτά ; ( νομίζω πως όχι ) 
  3. τι υλικά θα χρειαστώ για να φτιάξω ένα τέτοιο ενυδρείο; 
  4. όπως είπα έχω μόνο πέτρες και χαλίκια στην βάση 
  5. τι υγρά και τι τεστ πρέπει να πάρω για να είναι και πάλι βιώσιμο ένα τέτοιο  ενυδρείο με μικρά ψάρια και φυτά ; 

αυτα προς το παρων , λογικα θα έχω ξεχάσει και άλλες αποριες απλα θα ηθελα να ξεκινήσω με τα βασικα ωστε να χτίσω ενα ωραιο ενυδρειο και παλι. Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλος ηρθες!

1- το νερο δεν αλλαζεις ολο, κανε μονο εβδομαδιαιες αλλαγες (πχ 30%)

2- οχι

3- εξαρταται απο τα φυτα που θελεις να βαλεις

4- γραψε για τα φυτα, που σκεφτεσαι να βαλεις και θα σου απαντησουμε

5- απο τα τεστ αρκει να εχεις τεστ νιτρικων (εχεις στρωμενο ενυδρειο).

Για το φυτεμενο μπορεις να διαβαζεις εδω

Τα ψαρακια,που θελεις, χρειαζονται μαλακο νερο. Σκεψου να παρεις Α/Ο φιλτρο (δεν ειναι ακριβο)πχhttps://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ τις απαντήσεις σας. Τελικά έφτιαξα πάλι το ενυδρείο με αυτα τα φυτά που έχω στην φωτογραφίαIMG_20191104_102751.thumb.png.10e430d4f925a0c6e3ed927a03735310.pngΧρειάζονται κάποιο υπόστρωμα; αυτη τη στιγμή απλά τα εχω φυτεμένα μέσα στην άμμο. Επισης για ψαρια εχω γκαπι 2 αρσενικά και 2 θηλυκά και 4 τα οποία πρέπει να είναι Zebra Danio Luminous Green αλλα δεν είμαι σίγουρος και 2 σαλιγκάριαIMG_20191103_131605.thumb.jpg.68e9e3ef0f9c1c479159dfbfb2aebafd.jpg .  Τώρα για τα γκαπι επειδή τα βλέπω λιγο πρυσμενα τα θηλυκά πως πρέπει να κινηθώ; Την θερμοκρασία την έχω στους 28 βαθμούς. Επίσης για την αλλαγή του νερού , σκουπα δεν μπορώ να βάλω λόγο των φυτών να αλλάξω μονο το νερό; Και εαν ναι πόσο; Τα 2 σαλιγκάρια θα κάνουν δουλειά ; Είναι 120 λίτρα το ενυδρείο. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω οτι το ενα θηλυκό γκαπι παει στην γωνια του ενυδρείου μονο του στην επιφάνεια και απλα μένει ακίνητο εκεί 

ψαρι.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...