Jump to content

Επιστροφή στο χόμπυ μετά από σχεδόν 4 χρόνια


Recommended Posts

Καλησπέρα ?. Μετά από τον Μάρτιο του 2016 όπου και έδωσα το πιο πρόσφατο ενυδρείο λόγω αλλαγής δουλείας και πόλης και αρκετές μετακομίσεις στο καπάκι, 6 μέσα σε 3 χρόνια...  ☹️ , τα κατάφερα και μέσα στη δεύτερη βδομάδα του Νοέμβρη θα έχω σπίτι μου ή ένα Juwel Rio 125 LED ή ένα LIDO 120 LED. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιό από τα δυο να πάρω (αμφότερα με το έπιπλό τους). Πιο μικρό δε θέλω και πιο μεγάλο δυστυχώς δεν μπορώ (μέχρι 85εκ μήκος και 45 πλάτος μπορώ να πάω δυστυχώς).

 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα βάλω μέσα από υπόστρωμα πέτρες/ξύλα και φυτά. Για ψάρια έχω μερικές ιδέες, αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. Εξάλλου θα αργήσουν κάπως να μπουν μιας και θα προσπαθήσω να επιτύχω τον κύκλο του αζώτου αρχικά με φυτά υπόστρωμα και ζουμιά, άντε στα τελειώματα και με κανα σαλιγκάρι. Οπότε ανάλογα και με το πως θα πάει, ψάρια θα μπούν πριν ή μετά τις γιορτές.

 

Διοξείδιο δε θα παίξει αρχικά και πιθανότα και γενικά αλλά υγρά λιπάσματα και κανά καλό υποστρωματάκι για φυτά θα παίξει. Επίσης θα κοιτάξω να κρατήσω εύκολα φυτά που να καλύπτονται από τον υφιστάμενο φωτισμό του ενυδρείου.


Όπως είπα στην αρχή είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο ενυδρεία. Το LIDO μου έρχεται πιο βολικό στο χώρο που το προορίζω και μου γλιτώνει λίγα έξοδα σε υπόστρωμα και διακόσμιση λόγω μικρότερης επιφάνειας αλλά με προβληματίζει το αυξημένο ύψος για το φωτισμό. Από την άλλη, όσον αφορά τα ψάρια ε δε νομίζω πως χάνω και πολλά μιας και δεν αυξανονται δραματικά οι επιλογές από τα 60εκ μήκος στα 80εκ. Το πλάτος είναι ψιλοπαρόμοιο.

 

Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλή επιστροφή στο χόμπι.

Τα LIDO δεν τα είχα ποτέ και δεν τα ξέρω, 2 ενυδρεία είχα στη ζωή μου, 1 rio 180 και τώρα 1 rio 300 και τα 2 για πολλά χρόνια το καθένα και έχω μείνει 100% ευχαριστημένος, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ενυδρεία είναι εξαιρετικής κατασκευής, μιλάμε για εταιρία που έχει πολλές δεκαετίες εμπειρίας στην κατασκευή ενυδρείων.

Τώρα αν σου έκατσε στο μάτι το Lido τότε ότι και να πούμε δεν θα έχει νόημα, αν ακόμη όμως είσαι αναποφάσιστος εγώ θα σου πρότεινα το rio για τους εξής λόγους.

 

1. Με αρέσει περισσότερο σαν σχήμα (δεν τα πάω καλά με τους κύβους)

2. Όσο μεγαλύτερο το ύψος τόσο δυσκολότερα για τα φυτά στον βυθό, δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η μποστανικη σου τέχνη αργότερα και μετα θα ψάχνεις για πατέντες να αυξήσεις τον φωτισμό.Μην ξεχνάς την παροιμία ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

3. Τα περισσότερα  ψάρια θέλουν χώρο κολύμβησης κατά μήκος και λιγότερο κατά ύψος και το μήκος, ιδιαίτερα τα ψάρια που ζουν στον βυθός το ύψος τους είναι αδιάφορο.

4. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια επιφάνειας, τα είναι αδιάφορο το ύψος.

4. Αν και τα λίτρα είναι παρόμοια τα μακρόστενα ενυδρεία μπορούν να δεχθούν περισσότερα ψάρια ιδιαίτερα ψάρια που δημιουργούν ζευγάρια ή μαρκάρουν περιοχές.

 

Το ενυδρείο είναι το βασικό κομμάτι στο χόμπι μας και αν το προσέχεις κρατάει δεκαετίες ολόκληρες. Μη γνωρίζοντας της μελλοντικές μας ορέξεις για τον στολισμό του ενυδρείου, για τα φυτά που θα βάλουμε  και για τα ψάρια που θα φιλοξενήσει κοιτάμε να αγοράσουμε ένα ενυδρείο που να μπορεί να είναι ευέλικτο.

 

Το μόνο θετικό που βλέπω εγώ στο lido είναι πως μπορεί να φιλοξενήσει ένα κοντόπτερο πιστοποιημένο ζευγάρι σκαλάρια, και οριακά ένα ζευγάρι δίσκους.

 

Τώρα εσύ έχεις τα γένια και τα χτένια και αποφασίζεις, περίμενε να σου πουν και άλλοι την γνώμη τους σου και πράττεις ανάλογα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Mentoras έγραψε:


+1

+1 στο Rio

Έγινε επεξεργασία - Baywatch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή που έχεις τον χώρο για το Rio δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς που θα σου προτείνει το Lido,

το οποίο όμορφο είναι δε λέω, όμως θα σε περιορίσει αρκετά...Οπότε, καλογέμιστο το Rio 125!!!:bigemo_harabe_net-94:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σας. Τελικά λοιπόν θα πάω για Ρίο. Την επόμενη βδομάδα θα φύγει η παραγγελία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο (ριο 125) αγοράστηκε, παραλήφθηκε και μετά από συναρμολόγηση του επίπλου στήθηκε στο σαλόνι.

 

Επίσης αγοράστηκαν 25 κιλά άμμου JBL Manado (καφέ ηφαιστιακή) και μερίκές μαύρες πέτρες λάβας και μπήκαν και τα πρώτα φυτά.

 

Για το φίλτρο πήρα eheim substrate pro κ eheim  mech. Αγορλαστηκε και τεστ κιτ από JBL με τα βασικά και απαραίτητα, pH , kH, NH3, NO2, NO3, ζουμιά για το νερό και τα φυτά από Easy Life (βακτήρια, γενικό λίπασμα, ανθρακα, σίδηρος), seachem prime, και κάποια φάρμακα/αλάτι για αντιμετώπιση δυσάρεστων καταστάσεων από  API.

 

Ξεκίνησα να ρίχνω και τροφή ενώ ελπίζω και τα φυτά να συνδράμουν στην σταθεροποίηση του συστήματος.

 

Και τώρα υπομονή..

 

Φωτογραφίες θα ανέβουν σύντομα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Έχω κάποιες ιδέες σχετικά με συνθέσεις. 

 

1) ένα μεγαλό γκρουπάκι από κοπαδόψαρα μικρού μεγέθους. Πχ αρλεκίνους ή Εμπερ τέτρα

ή

2) ένα γκρουπάκι απο κοπαδόψαρα λίγο μεγαλύτερα. Πχ Εμπερορ τέτρα, ή Κόνγκο τετρα ή κάποιο είδος μελανοταινίας που να μη μεγαλώνει πολύ ή Odessa Barb

ή

3) 1 γκρούπ από 8+ κοπαδόψαρα συν ένα κοπάδι από μικρά κόρυ (panda, pygmy, hastatus)

ή 

4) killifish μαζί με κάποια ψάρια που να ταιριάζουν με αυτά γιατί αν βάλω μόνο ένα ζευγάρι κιλι εδώ μέσα θα φαίνεται λίγο άδειο..

 

και μια ιδέα που είναι λίγο πιο ζόρικη και μπορεί να πάει στραβά είναι μια "αδερφότητα" από 12-15 θυληκές μονομαχίνες.

 

Το τελευταίο με ιντριγκάρει πάρα πολύ και έχω βρεί πάρα πολύ όμορφες μονομαχίνες σε διάφορα χρώματα στα μαγαζιά στην περιοχή μου αλλά κρύβει κινδύνους και πρέπει να έχω και καβάτζες σε περίπτωσεις που κάποια είναι υπερβολικά επιθετική.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις μονομαχίνες καυγάδες θα έχεις αλλά απ την άλλη έχεις αρκετά λίτρα. Σε αριθμό θα έλεγα 10 όχι παραπάνω. Θα μπορούσες να συνδυάσεις και ένα κοπάδι κορυντόρας. Επειδή έχω και εγώ μονομαχίνες θα σου πω τα τρία πράγματα που πιστεύω  ότι έχουν σημασία:

* Βάλτες όλες μαζί. Αν βάλεις σταδιακά ψάρια τότε η καινούργια φουρνιά θα είναι ευάλωτη οπότε βάλτες όλες μαζί για να προσαρμοστούν ταυτόχρονα. 

* Πολλές κρυψώνες. Ξύλα, φύλλα, φυτά ότι μπορείς να βάλεις. 

* Όσα πιο πολλά λίτρα γίνεται για να μοιράζεται η επιθετικότητα ανάμεσα στα ψάρια. Δοκίμασα σε 54 λίτρα μονομαχίνες τα οποία πλέον θεωρώ το ελάχιστο. Αν είχα 80+ τότε πιστεύω θα ήμουν πιο άνετα. Στα 120 θα έβαζα σίγουρα αν και επειδή έχω πήξει στους μονομάχους θα πήγαινα σε κοπάδι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αν τελικά πάω σε αυτή την επιλογή θα τις ακολουθήσω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο πηγαίνει μέχρι στιγμής πολύ καλά. Με την άμμο είχα και ακόμα έχω λίγα θέματα και την μετάνιωσα γιατί μιας και είναι από πέτρωμα λάβας είναι πολύ πορώδης με αποτέλεσμα να επιπλέουν κομμάτια ανα καιρούς. Καποια τα μαζέυω, κάποια μετά από αρκετές μέρες ξαναπέφτουν στο έδαφος και αρκετά έχουν μπει μέσα στο φίλτρο, στα σφουγγάρια. Τα καθαρίζω αλλά γενικά το μετάνιωσα που δεν έβαλα χαλίκι ίδιου χρώματος.

Αγόρασα και έβαλα μικρό σκιμμεράκι από eheim 300λιτρα/ωρα για να έχει καθαρή την επιφάνεια και να δίνει περισσότερη ανατάραξη αλλά και κυκλοφορία στο πίσω μέρος του ενυδρείου.

Τρέχει επίσης εδώ και 1 βδομάδα απλό σύστημα CO2 της JBL με γυάλινο διαχυτήρα ενώ ρίχνω και σε υγρή μορφή άνθρακα μαζί με σίδηρο και γενικό. Τα φυτά πάνε πολύ καλά μέχρι τώρα και μερικά έχουν μεγαλώσει.

Από άλγες τίποτα μέχρι στιγμής. Μπήκε και χοντρό μαύρο χαρτόνι για πλάτη ενώ έχω παραλάβει και κάποια φάρμακα για να είμαι προετοιμασμένος για κακοτοπιές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Delta6 έγραψε:

Το ενυδρείο πηγαίνει μέχρι στιγμής πολύ καλά. Με την άμμο είχα και ακόμα έχω λίγα θέματα και την μετάνιωσα γιατί μιας και είναι από πέτρωμα λάβας είναι πολύ πορώδης με αποτέλεσμα να επιπλέουν κομμάτια ανα καιρούς. Καποια τα μαζέυω, κάποια μετά από αρκετές μέρες ξαναπέφτουν στο έδαφος και αρκετά έχουν μπει μέσα στο φίλτρο, στα σφουγγάρια. Τα καθαρίζω αλλά γενικά το μετάνιωσα που δεν έβαλα χαλίκι ίδιου χρώματος.

Αγόρασα και έβαλα μικρό σκιμμεράκι από eheim 300λιτρα/ωρα για να έχει καθαρή την επιφάνεια και να δίνει περισσότερη ανατάραξη αλλά και κυκλοφορία στο πίσω μέρος του ενυδρείου.

Τρέχει επίσης εδώ και 1 βδομάδα απλό σύστημα CO2 της JBL με γυάλινο διαχυτήρα ενώ ρίχνω και σε υγρή μορφή άνθρακα μαζί με σίδηρο και γενικό. Τα φυτά πάνε πολύ καλά μέχρι τώρα και μερικά έχουν μεγαλώσει.

Από άλγες τίποτα μέχρι στιγμής. Μπήκε και χοντρό μαύρο χαρτόνι για πλάτη ενώ έχω παραλάβει και κάποια φάρμακα για να είμαι προετοιμασμένος για κακοτοπιές.

Άντε καλή αρχή και με το καλό με τα ψάρια.Τελικά κατέληξες κάπου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτα πάσα πιθανότητα έχω καταλήξει στο να βάλω ροδόστομους σαν κοπαδόψαρο (12+ άτομα).

Μετά τις γιορτές και αν όλα πάνε καλά θα προσθέσω είτε γαρίδες neocaridina (κίτρινες ή μπλε) είτε ένα κοπάδι cory (κατά πάσα πιθανότητα από αυτά που είναι πολύ μικρά όπως τα pygmy).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχει μπει και το συνεργείο καθαρισμού που αποτελείται από διάφορα είδη σαλιγκαριών, τα μισά είναι τα αγαπημένα μου clithron corona και τα υπόλοιπα του είδους Nerite.

Από μετρήσεις αμμωνία έχει μηδενίσει, τα νιτρώδη είναι στο όριο του ανιχνεύσιμου. Τα νιτρικά είναι χαμηλά ενώ τα φυτά μου έχουν πολύ καλή ανάπτυξη διατηρώντας τα χρώματα τους χωρίς κιτρινίλες ή τρύπες οπότε και βοηθάν και αυτά στον κύκλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα pygmy cory νομίζω αξίζουν της προσοχής σου.

Είναι αξιολάτρευτα, τριγυρνούν παντού και αν βάλεις κοπαδάκι όλο και κάποιο/α θα τρέχει για καταδρομική κάθοδο/ανοδο.

Εχουν πολύ πλάκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Τελικά όμως θα προτιμήσω μάλλον τα "απλά" aeneous μιας και στα μαγαζιά που κοιτώ είναι 4 € φθηνότερα ανά ψάρι σε σχέση με τα πύγκμυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο ενυδρείο χρησιμοποιώ από υγρά λιπάσματα το EasyLife Profyto, EaysLife Ferro και Dennerle Carbon συν σύστημα διοξειδιου της Denerle (από αυτά τα απλά) με σκάλα διάχυσης.

 

Αναρωτιέμαι πότε είναι η καλύτερη ώρα κάθε μέρα για τη δοσολογία των υγρών λιπασμάτων. Τα φώτα ανοίγουν 4 και κλείνουν 11μιση το βράδυ. Συνήθως ρίχνω τα λιπάσματα το πρωί πριν φύγω από το σπίτι. Αλλά θα μπορούσα και να τα ρίχνω όταν γυρνάω στις 4 ακριβώς με το που ανοίγουν τα φώτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...