Jump to content

DIY ενυδρείο με ξύλινο πάτο!


Eos

Recommended Posts

Γειά σας παρέα! 

 

Είμαι μέλος στο forum λίγο πάνω από ένα μήνα τώρα αλλά δεν έχω κάνει post ακόμα διότι ήθελα το ενυδρείο που φτιάχνω να ήταν έτοιμο. 

 

Δυστυχώς δεν είναι και δεν θα είναι για λίγο καιρό μιας και βρίσκομαι εξωτερικό για τον επόμενο μήνα! 

 

Είπα όμως να κάνω την ερώτηση που χρειάζεται διότι μέχρι που έφυγα για έξω δεν είχα βγάλει άκρη με τα τοπικά καταστήματα! 

 

Πάμε λοιπόν να σας δώσω μια ιδέα για το σχέδιο!

 

Πρόκειται για ξύλινη DIY βάση ενυδρείου με sump και ενυδρείο με ξύλινο πάτο!

 

 Μέχρι που έφυγα μπόρεσα και έστησα τη βάση αυτή και τώρα είμαι στο επόμενο μέρος που είναι το κυρίως ενυδρείο!

 

Αυτό που μου έχει δημιουργήσει περιπλοκή είναι ο πάτος του ενυδρείου! 

 

Έχω βρει πολλά βιντεακια με κατασκευές DIY ξύλινων ενυδρείων και χρησιμοποιούν epoxy resin (επωξικη ρητίνη δύο συστατικών) για να την αδιάβροχοποίηση του ξύλου. 

 

Αρχικά αυτό είναι διάφανο πυχτο υγρό και η τελική μορφή του είναι σαν γυαλί που καλύπτει όλη την επιφάνεια και τους πόρους του ξύλου! 

 

Πήγα λοιπόν σε διάφορα καταστήματα με ναυτιλιακά είδη για να βρω τα υλικά που χρειάζομαι, και πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι: 1) ούτε θα βρω τα προϊόντα που χρησιμοποιούν στα βίντεο που βρήκα (μιας και είναι κυρίως Αμερική και εδώ έχουμε άλλους κατασκευαστές) και 2) οι καταστηματαρχες δεν γνωρίζουν με ακρίβεια τι πουλάνε ακριβώς! Ή τουλάχιστον στον τόπο μου είναι έτσι μιας και αυτό που μου πούλησαν τελικά βγήκε στόκος! Ναι μεν επωξικη ρητίνη δύο συστατικών αλλά καμία σχέση με αυτό που χρειάζεται για την κατασκευή! 

 

Οπότε εν συντομία η ερώτηση καταλήγει να είναι : έχει κάποιος εμπειρία με ιδιοκατασκευη ξύλινου ενυδρείου και ποια επωξικη ρητίνη προτείνετε?! 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ανυπομονώ να σας δείξω την εξέλιξη! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Γιατί ξύλινο πάτο και όχι γυάλινο?

 

Για την ιστορία, φιλαράκι είχε  φτιάξει ξύλινο ενυδρειο σχεδόν 2 μέτρα με τον πάτο, το πίσω και το ένα πλαϊνό, με πάγκο κουζίνας. 

(Μπετοφορμ με επένδυση laminate αν δεν κάνω λαθος) χωρίς εποξικη η τίποτα άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα να κάνω ξύλινο πάτο κυρίως για διευκόλυνση αλλά και οικονομία μιας και το ενυδρειο πάνω θα είναι περίπου 600 λίτρα και το συνολικό σύστημα 750. Οι 4 πλευρές από τζάμι είναι ήδη αρκετά χρήματα χωρίς να βάλω διπλό πάτο από τζάμι και κόντρες! 

 

Το ύψος που θα έχει ο πάτος μαζί με τα ξύλα που θα "ντύσουν" τη βάση από την έξω μεριά, λειτουργούν σαν κόντρες πάνω στο 15mm τζάμι οπότε δεν θα χρειαστεί να βάλω eurobrace πάνω (θα είναι open top και rimless)! 

 

Επίσης το ξύλο ήταν πολύ εύκολο να κάνω τις τρύπες που χρειάζονται για τα υδραυλικά! 

 

Το ξύλο βολεύει οικονομικά στην περίπτωση μου διότι έχω σχεδιάσει και το 2ο ενυδρείο που θα φτιάξω (άλλο ένα 600αρι έρχεται :Ρ)

 

Αναμένω προτάσεις για το επωξικο ακόμα! Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

μην κανεις τιποτα μισο μισο... τα διαφορετικα υλικα δυσκολα θα δεσουν... εχω φτιαξει 2 ξυλινα και εχω μια εμπειρια... η θα το κανεις οπο ξυλινο με προσοψη τζαμι ή ολο γυαλινο... 

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά ήθελα μόνο κρύσταλλο αλλά δεν έχω την δυνατότητα να δώσω 1000 ευρώ σε κρυστάλλους μόνο για το ένα από τα ενυδρεία που φτιάχνω! Αρα ξεφεύγουμε μιας και έρχεται ένα ακόμα κατά τον Φλεβάρη και αρκετά ακόμα στο μέλλον ! 

 

Το ενυδρείο για το οποίο άνοιξα το topic έχει διαστάσεις :120 Χ 90 Χ 60 και προορίζεται για κρύο νερό.

 

Όπως σας είπα, θα ήθελα να ήταν όλο γυαλί αλλά η προσφορές που είχα από τα τοπικά καταστήματα ήταν και πολύ ακριβές (περίπου 320 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο) και δεν είναι και κατάλληλοι για κατασκευές ενυδρείων μιας και ο ένας μου είπε ότι θα τα κολλήσει με UV και ο άλλος μου είπε να βάλουμε securite γυαλί (tempered glass) το οποίο θα είχε πλάκα να βλέπαμε πως φαίνεται όταν σκάσει και χυνονται 600 λίτρα νερό σε 2 δευτερόλεπτα στο σπίτι.... Άπτην άλλη ο λογαριασμός της ζημιάς θα είχε πολύ πίκρα! 

 

Οπότε επανέρχομαι! Ξύλινη κατασκευή με τέσσερις πλευρές extra clear 15mm!

 

Δείτε λίγο τα link για να έχετε μια καλύτερη εικόνα! 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής και αναμένω τις επόμενες! 

 

https://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/diy-600-gallon-plywood-bottom-aquarium.671494/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ να σε ρωτήσω, πόσο θα σου βγει ο ξύλινος πάτος μαζί με όλη την προεργασία και πόσο το γυαλί;

Link to comment
Share on other sites

θα σου βγει πιο πολυ αν ανακατεψεις γυαλι με ξυλο. επισης ολα τα υλικα που θα βαλεις στο ξυλο θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενα για ποσιμο νερο... θελει ψαξιμο με τα υλικα και πολυ δουλεια σωστη δικη σου... ενα χιλιοστο να γινει λαθος θα ποτισει το ξυλο νερο... και μετα διαρροη... 

δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θελει πολυ προσοχη... τα εχω περασει κι εγω... να κοιτα...

FB_IMG_1572637523520.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 10:33 PM, Χρήστος said:

εγώ να σε ρωτήσω, πόσο θα σου βγει ο ξύλινος πάτος μαζί με όλη την προεργασία και πόσο το γυαλί;

 

Υπολογίζω περίπου 45 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Άμα υπολογίσουμε ότι είναι για ενυδρεία 600 λίτρα και άνω, τότε οι τιμές σε γυαλί είναι γύρω στα 100-110 ευρώ το τετραγωνικό χωρίς όμως να προσθέσουμε και τις κόντρες (τις οποίες γλυτώνω με το συγκεκριμένο σχέδιο). 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 10:46 PM, thanasis1976 said:

θα σου βγει πιο πολυ αν ανακατεψεις γυαλι με ξυλο. επισης ολα τα υλικα που θα βαλεις στο ξυλο θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενα για ποσιμο νερο... θελει ψαξιμο με τα υλικα και πολυ δουλεια σωστη δικη σου... ενα χιλιοστο να γινει λαθος θα ποτισει το ξυλο νερο... και μετα διαρροη... 

δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θελει πολυ προσοχη... τα εχω περασει κι εγω... να κοιτα...

FB_IMG_1572637523520.jpg

 

 

Καταρχάς, πολύ ωραία φώτο! 

 

Κατά δεύτερον, έχεις δίκιο! Πολύ ψάξιμο με τα υλικά και πολύ δουλειά από τη μεριά μου. 

 

Η δουλειά δε με χαλάει καθόλου μιας και μου αρέσουν οι DIY κατασκευές και τα χέρια μου πιάνουν (όσο νανε δηλαδή) 

 

Τα υλικά είναι λίγο περίπλοκα από την άλλη! Ειδικά η εποξειδικη ρητίνη είναι τοξική στην αρχική της μορφή και για αυτό το λόγο πολλές εποξειδικες ρητίνες (και εδώ αλλά και στο εξωτερικό) γράφουν πάνω ότι είναι τοξικές για υδάτινους οργανισμούς! 

 

Ενα παλικάρι στην Αμερική έστειλε email στις εταιρείες από τα προϊόντα στα Home Depot, ρωτώντας συγκεκριμένα για ενυδρείο τι ισχύει και οι απαντήσεις από το 90% ήταν ότι εφόσον ολοκληρωθεί σωστά ο πολυμερισμος ειναι εντάξει! Από το υπολοιπομενο 10%, οι πιο πολλοί είπαν ότι είχαν ιδικά προϊόντα για την συγκεκριμένη δουλειά και μόνο ένας ή δύο κατασκευαστές είπαν ότι δεν κάνει το προϊόν τους για ενυδρείο! 

 

Η εταιρία Pond Armor πουλάει εποξειδικη ρητίνη (το Pond Shield) με προδιαγραφές για λίμνες και ξύλινα ενυδρεία λέγοντας ότι είναι μη τοξικό για υδάτινους οργανισμούς ενώ στην πραγματικότητα πριν τον πολυμερισμο είναι όσο τοξικά είναι και τα υπόλοιπα! 

 

Θα σου στείλω ένα link μόλις μπορέσω με κάποιον που έχει DIY εκτροφεία και αναλύει όλα τα προϊόντα που είναι διαθέσιμα στον ίδιο αλλά και τα συστατικά τους και τι πρέπει να προσέχουμε όταν κάνουμε αδιάβροχοποίηση ξύλου! (χωρίς όμως να με έχει βοηθήσει διότι είναι άλλοι κατασκευαστες, αλλά προϊόντα, και ο μόνος τρόπος να βρεθούμε τι περιέχει το κάθε προϊόν είναι με τα material datasheet του κάθε προϊόντος ξεχωριστά... Άστα!) 

 

Εσύ τελικά τι προϊόντα έχεις χρησιμοποιήσει? 

 

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

 

 

Καταρχάς, πολύ ωραία φώτο! 

 

Κατά δεύτερον, έχεις δίκιο! Πολύ ψάξιμο με τα υλικά και πολύ δουλειά από τη μεριά μου. 

 

Η δουλειά δε με χαλάει καθόλου μιας και μου αρέσουν οι DIY κατασκευές και τα χέρια μου πιάνουν (όσο νανε δηλαδή) 

 

Τα υλικά είναι λίγο περίπλοκα από την άλλη! Ειδικά η εποξειδικη ρητίνη είναι τοξική στην αρχική της μορφή και για αυτό το λόγο πολλές εποξειδικες ρητίνες (και εδώ αλλά και στο εξωτερικό) γράφουν πάνω ότι είναι τοξικές για υδάτινους οργανισμούς! 

 

Ενα παλικάρι στην Αμερική έστειλε email στις εταιρείες από τα προϊόντα στα Home Depot, ρωτώντας συγκεκριμένα για ενυδρείο τι ισχύει και οι απαντήσεις από το 90% ήταν ότι εφόσον ολοκληρωθεί σωστά ο πολυμερισμος ειναι εντάξει! Από το υπολοιπομενο 10%, οι πιο πολλοί είπαν ότι είχαν ιδικά προϊόντα για την συγκεκριμένη δουλειά και μόνο ένας ή δύο κατασκευαστές είπαν ότι δεν κάνει το προϊόν τους για ενυδρείο! 

 

Η εταιρία Pond Armor πουλάει εποξειδικη ρητίνη (το Pond Shield) με προδιαγραφές για λίμνες και ξύλινα ενυδρεία λέγοντας ότι είναι μη τοξικό για υδάτινους οργανισμούς ενώ στην πραγματικότητα πριν τον πολυμερισμο είναι όσο τοξικά είναι και τα υπόλοιπα! 

 

Θα σου στείλω ένα link μόλις μπορέσω με κάποιον που έχει DIY εκτροφεία και αναλύει όλα τα προϊόντα που είναι διαθέσιμα στον ίδιο αλλά και τα συστατικά τους και τι πρέπει να προσέχουμε όταν κάνουμε αδιάβροχοποίηση ξύλου! (χωρίς όμως να με έχει βοηθήσει διότι είναι άλλοι κατασκευαστες, αλλά προϊόντα, και ο μόνος τρόπος να βρεθούμε τι περιέχει το κάθε προϊόν είναι με τα material datasheet του κάθε προϊόντος ξεχωριστά... Άστα!) 

 

Εσύ τελικά τι προϊόντα έχεις χρησιμοποιήσει? 

 

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας! 

εγω ειχα χρησημοποιησει το isomat aquamat elastik. εχει προδιαγραφες για ποσιμο νερο οποτε και ειναι ενταξει για τα ψαρια μας... 

Αν το εκανες ολο ξυλινο θα εισουν οκ... το μισο μισο με τρομαζει...

Αν αποφασεις να το κανεις θα σου πω ενα ασταρι να περασεις το ξυλο πριν το μονωτικο... εκει ειναι ολη η δουλεια και το μυστικο... Τοτε αυτο το ασταρι δεν υπηρχε...

Link to comment
Share on other sites

Όλες η ρητίνες που έχουν προδιαγραφή για δεξαμενές πόσιμου νερού κάνουν και για ενυδρείο

 

Τώρα για το κόστος που λες το βλέπω λίγο ανεβασμένη την τιμή του γυαλιού, τουλάχιστον στην περιοχή μου είναι πιο φτηνά.  Αλλά σκέψου πως αν πάρεις το κοντραπλακέ θαλάσσης 45 ευρώ το τετραγωνικό μαζί με της ρητίνες και τα παρελκόμενα θα σου βγει ίδια τιμή με το γυαλί και δεν θα σου παρέχει την ίδια ασφάλεια όπως ο γυάλινος πάτος, άλλο να κολλήσεις ένα τσάμι στο ξύλο μόνο μπροστά (όπως συνηθίζεται στα ξύλινα ενυδρεία) και αυτό με μια διαφορετική τεχνική και άλλο να κολλήσεις περιμετρικά τσάμια σε μια ξύλινη βάση, εγώ δεν θα βασιζόμουν καθόλου, ακόμη και να παραμείνει η τιμή όπως λες αξίζει για λόγους ασφαλείας να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω, κάνεις τόσα έξοδα μην κολλάς στο πενηντάρικο. Όσο για της κόντρες πάνω θα χρειαστείς σίγουρα, για κάτω το κόστος δεν θα είναι μεγάλο και η κατασκευή τους δεν είναι περίπλοκη και εκτός αυτού αφού σε αρέσουν η κατασκευές δεν θα έχεις πρόβλημα να κολλήσεις λίγες κόντρες παραπάνω.

 

Τέλος σκέψου και κάτι άλλο η μεγάλες πιέσεις που θα ασκούνται στο ενυδρείο και συγκεκριμένα στην ένωση γυαλιού και ξύλου πάνω στην μη ελαστική ρητίνη μπορούν άνετα να την σπάσουν και να έχεις τρεχάματα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα πολύ αν πρέπει να μπώ στην συζήτηση ή όχι, διότι δεν είμαι ειδικός και πιθανόν να σε προβληματίσω-μπερδέψω περισσότερο παρά να βοηθήσω.

 

Το βασικότερο πρόβλημα (πέραν από την καταλληλότητα των υλικών για ενυδρειακή χρήση) είναι η διαφορετική συμπεριφορά των υλικών, ειδικά η συστολή και διαστολή σε μεταβαλλόμενες συνθήκες. Άρα είναι σημαντικό ότι υλικό χρησιμοποιήσεις για την στεγάνωση της βάσεως να έχει την κατάλληλη ελαστικότητα ώστε να αντέξει. Υπάρχουν επαλειφόμενες (συνήθως πολυουρεθανικής βάσης) μεμβράνες (π.χ. τύπου hyperdesmo) από διάφορες εταιρείες (durostick, isomat, alchimica, sika, koster κλπ) οι οποίες έχουν πρόσφυση σε πολλά υλικά (κάποιες αναφέρουν και ξύλο), καλά χαρακτηριστικά ελαστικότητας και αρκετή αντοχή στον χρόνο. Επίσης είναι αρκετά εύκολη η επιδιόρθωση σε περίπτωση αστοχίας. Ένα πλεονέκτημα ίσως είναι ότι οι εταιρίες έχουν έδρα ή παρουσία στην Ελλάδα και θα μπορούσαν να βοηθήσουν με τεχνικής φύσεως απορίες. Ένας ακόμη προβληματισμός είναι βέβαια η αντοχή των μεμβρανών σε αντικείμενα (βράχους κλπ) τα οποία θα τοποθετηθούν στο ενυδρείο και υπάρχει κίνδυνος να "τραυματίσουν" την μεμβράνη. Τέλος εξίσου σημαντικό, ίσως και σημαντικότερο από την μεμβράνη είναι το (ειδικό) αστάρι που θα χρησιμοποιηθεί.

Μια άλλη σκέψη θα μπορούσε να είναι για μείωση του κόστους η χρησιμοποίηση φθηνού (σχετικά λεπτού ή προερχόμενου από άλλη χρήση τζαμιού -π.χ. παλιά τζαμόπορτα) κολλημένου πάνω στον ξύλινο πάτο. Και παλι θα πρέπει να ελεγχθεί η συμπεριφορά σε διαστολές-συστολές. Αν είναι αρκετά άκαμπτος ο ξύλινος πάτος το φορτίο θα μεταφέρεται εκεί και η -μικρή- ελαστικότητα του τζαμιού θα του επιτρέψει να μην φτάσει στα όριά του.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις άριστα και το ψάχνεις σε βάθος το θέμα γιατί είναι πολλά τα λίτρα για ..... το πάτωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα σε άλλο φόρουμ ένα post όπου είχε αντίστοιχο πρόβλημα ένας και έβγαλε άκρη με κάποιο προϊόν της Νεοτεχ. 

 

Τους έχω στείλει ένα email με τα χαρακτηριστικά της κατασκευής και περιμένω την απάντηση τους την οποία θα σας μεταφέρω εφόσον μπορεί να βοηθηθεί κάποιος άλλος στο μέλλον! 

 

Προς το παρόν σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει και μόλις επιστρέψω στην Ελλάδα θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες της εξέλιξης της κατασκευής! 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου δώσανε απάντηση από την Neotex! 

 

"Η εποξειδική ρητίνη που κολλάει τέλεια τα ξύλα είναι o epoxol putty σε αναλογία 1/1 κβ .

Αυτή όμως δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με τα ψάρια .

Θα μπορούσατε να απομονώνατε την ρητίνη ,βάφοντάς την με το υδατοδιάλυτο εποξειδικό χρώμα που δεν επηρεάζει τα ψάρια Neopox w  .

επίσης ,η σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσετε θα πρέπει να είναι ουδέτερη και ειδική για ενυδρεία." 

 

Έχουν χρησιμοποιηθεί αυτά τα προϊόντα από κανέναν εδώ? Τι πιστεύετε κ εσείς? 

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάνε τώρα της προσθαφαιρέσεις να δεις ποιο σου βγαίνει ποιο οικονομικό και πράξε ανάλογα, εκτός και αν ανεξαρτήτως κόστους θέλεις ξύλινο πάτο.

Όπως και να έχει καλή κατασκευή και καλή επιτυχία να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Λοιπόν μου δώσανε απάντηση από την Neotex! 

 

"Η εποξειδική ρητίνη που κολλάει τέλεια τα ξύλα είναι o epoxol putty σε αναλογία 1/1 κβ .

Αυτή όμως δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με τα ψάρια .

Θα μπορούσατε να απομονώνατε την ρητίνη ,βάφοντάς την με το υδατοδιάλυτο εποξειδικό χρώμα που δεν επηρεάζει τα ψάρια Neopox w  .

επίσης ,η σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσετε θα πρέπει να είναι ουδέτερη και ειδική για ενυδρεία." 

 

Έχουν χρησιμοποιηθεί αυτά τα προϊόντα από κανέναν εδώ? Τι πιστεύετε κ εσείς? 

με την λογικη πως οτι ενυδρειο και να φτιαξουμε τις γρατζουνιες και τα χτυπηματα δεν αποφευγονται... 

μολις γρατζουνιστει λιγο το χρωμα θα εχεις προβλημα...  

παντος επιμενω οτι το μεγαλο σου προβλημα ειναι που θες ξυλινο πατο και να δεσει αριστα με τα πλαινα τζαμια... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasis1976 said:

με την λογικη πως οτι ενυδρειο και να φτιαξουμε τις γρατζουνιες και τα χτυπηματα δεν αποφευγονται... 

μολις γρατζουνιστει λιγο το χρωμα θα εχεις προβλημα...  

παντος επιμενω οτι το μεγαλο σου προβλημα ειναι που θες ξυλινο πατο και να δεσει αριστα με τα πλαινα τζαμια... 

 

Έχεις δίκιο και το σκέφτηκα αυτό για το χρώμα. Οσες αντίστοιχες κατασκευές έχω δει σε φόρουμ εξωτερικού ή βίντεο δεν χρειάστηκε να τα βάψουν πάνω από τη ρητίνη. Το θέμα που αναφέρει στην απάντηση της η Neotex είναι ανησυχητικό όσον αφορά τις τοξικές ουσίες που μπορεί να εκκρίνει η συγκεκριμένη ρητίνη στο νερό. 

 

Δεν ανησυχώ τόσο για το αν θα δέσει με το τζάμι αλλά η σκληρότητα του χρώματος δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό ώστε να μην ανοίξει υπό ακραίες συνθήκες ενυδρείου!

 

Θα ήθελα να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δε πρόκειται να γίνει η στραβή! Ξέρω θα μου πεις πάρε μια γυάλα να σωνεις.... Αλλά στο παρελθόν έχουν ανοίξει πολλά περισσότερα γυάλινα και ακρυλικά σε σχέση με τα ξύλινα.. Αν και αυτό το ξέρεις ήδη... Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι ότι δεν μου αρέσει η αισθητική από το αποκλειστικά ξύλινο ενυδρείο και γιαυτό θέλω σίγουρα τις πλευρές σε τζάμι... Και το δεύτερο πρόβλημα μου είναι ότι 120*90*60 σε extra clear με τρύπες στον πάτο για animal bean και safety factor 5+  ούτε το νεφρό μου δε το καλύπτει.... :(

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

 

Έχεις δίκιο και το σκέφτηκα αυτό για το χρώμα. Οσες αντίστοιχες κατασκευές έχω δει σε φόρουμ εξωτερικού ή βίντεο δεν χρειάστηκε να τα βάψουν πάνω από τη ρητίνη. Το θέμα που αναφέρει στην απάντηση της η Neotex είναι ανησυχητικό όσον αφορά τις τοξικές ουσίες που μπορεί να εκκρίνει η συγκεκριμένη ρητίνη στο νερό. 

 

Δεν ανησυχώ τόσο για το αν θα δέσει με το τζάμι αλλά η σκληρότητα του χρώματος δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό ώστε να μην ανοίξει υπό ακραίες συνθήκες ενυδρείου!

 

Θα ήθελα να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δε πρόκειται να γίνει η στραβή! Ξέρω θα μου πεις πάρε μια γυάλα να σωνεις.... Αλλά στο παρελθόν έχουν ανοίξει πολλά περισσότερα γυάλινα και ακρυλικά σε σχέση με τα ξύλινα.. Αν και αυτό το ξέρεις ήδη... Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι ότι δεν μου αρέσει η αισθητική από το αποκλειστικά ξύλινο ενυδρείο και γιαυτό θέλω σίγουρα τις πλευρές σε τζάμι... Και το δεύτερο πρόβλημα μου είναι ότι 120*90*60 σε extra clear με τρύπες στον πάτο για animal bean και safety factor 5+  ούτε το νεφρό μου δε το καλύπτει.... :(

 

Εμενα με ανυσηχει πιο πολυ οτι δεν θα δεσει το ξυλο με το γυαλι... μην το περνας στο ελα μωρε θα δεσει... οι συστολες διαστολες και οι δονησεις απο το νερο και τα ψαρια θα κανουν σιγουρα την ζημια... και μετα αυτο που θα γινει στο χωρο σου θα ειναι πολυ τραγικο σε σχεση με το κοστος των τζαμιων... Το οτι εχουν ανοιξει περισσοτερα γυαλινα σε σχεση με τα ξυλινα ειναι γιατι υπαρχουν 2 ξυλινα για 100 γυαλινα... οποτε λογικο ειναι. Επισης δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη σου στο να πας σε τοσο εξιδηκευμενα και ακριβα τζαμια... αν θελεις extra clear κανε μονο την οθονη..., ολοι αυτο κανουν... αλλιως κανεις ενα κανονικο ενυδρειο οπως ολοι μας και τελειωνεις!!!! Εγω εχω κανει 2 ξυλινα και δεν ειμαι αντιθετος στο να κανεις , αλλα οχι οπως το σκεφτεσαι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω να σου πω και κατι αλλο... Σαν κατασκευη μου αρεσει πολυ δεν θα σου πω ψεματα και τρελενομαι να κανω κι εγω κατασκευες... Αλλα... αν το κανεις για θεμα κοστος θελω να μου πεις το εξεις αν το εχεις κοιταξει... 

θα χρειαστεις για τον πατο του ενυδρειου 2 μεγαλα κομματια πλακε θαλασσης καλο, οχι κινεζικο, εποξικη ρυτινη, 1 ξυλοκολλα, 1 σιλικονη... 

εχεις κοιταξεις ποσο εχει το κοστος σε αυτα?? ενα καλο πλακε θαλασσης απο οσο ξερω το φυλλο εχει γυρο στα 100 ευρω..,. +ολα τα υπολοιπα....

ποσο εχει ο γυαλινο πατος??? επισης για ενυδρειο κρυου νερου γιατι extra clear???

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, thanasis1976 said:

Επισης θελω να σου πω και κατι αλλο... Σαν κατασκευη μου αρεσει πολυ δεν θα σου πω ψεματα και τρελενομαι να κανω κι εγω κατασκευες... Αλλα... αν το κανεις για θεμα κοστος θελω να μου πεις το εξεις αν το εχεις κοιταξει... 

θα χρειαστεις για τον πατο του ενυδρειου 2 μεγαλα κομματια πλακε θαλασσης καλο, οχι κινεζικο, εποξικη ρυτινη, 1 ξυλοκολλα, 1 σιλικονη... 

εχεις κοιταξεις ποσο εχει το κοστος σε αυτα?? ενα καλο πλακε θαλασσης απο οσο ξερω το φυλλο εχει γυρο στα 100 ευρω..,. +ολα τα υπολοιπα....

ποσο εχει ο γυαλινο πατος??? επισης για ενυδρειο κρυου νερου γιατι extra clear???

 Γειά σου φίλε Θανάση! Τα φύλλα του ξύλου έχουν 120 ευρώ και είναι 250*125 σε 30mm πάχος. Η ξυλοκολλα έχει γύρω στα 10 ευρώ και είναι guerrilla κόλλα για κατασκευές σκαφών. Η ρητίνη πρέπει να είναι περίπου στα 20 ευρώ το κιλό και να καλύπτει αρκετά τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας. 

 

Εγώ υπολόγισα περίπου 40-45 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο μετά από την οποιαδήποτε επεξεργασία. 

 

Φθηνά δεν είναι σίγουρα αλλά επειδή έχω σκοπό να να φτιάξω και άλλα ενυδρεία με κάθε φύλλο ξύλου μπορώ να φτιάξω 2 πάτους από μεγάλα ενυδρεία. 

 

Το πρόβλημα που έχω με το γυαλί είναι ότι θέλω να κάνω εσωτερικό σύστημα υπερχείλισης bean animal (αυτό τέλος πάντων) και να πηγαίνει κάθετα μέσα από την βάση στο sump! 

 

Με το τζάμι πέρα από το κόστος έχω θέμα με τις τρύπες στον πάτο (και στις κόντρες του πάτου) και γενικά έχω σκαλώσει λίγο...

 

Παντως με εξαίρεση την ρητίνη έχω διαθέσιμα όλα τα υλικά για το ξύλινο και γενικά έχω άκρη για ακόμα πιο φθηνά και καλά ξύλα για το μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

 Γειά σου φίλε Θανάση! Τα φύλλα του ξύλου έχουν 120 ευρώ και είναι 250*125 σε 30mm πάχος. Η ξυλοκολλα έχει γύρω στα 10 ευρώ και είναι guerrilla κόλλα για κατασκευές σκαφών. Η ρητίνη πρέπει να είναι περίπου στα 20 ευρώ το κιλό και να καλύπτει αρκετά τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας. 

 

Εγώ υπολόγισα περίπου 40-45 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο μετά από την οποιαδήποτε επεξεργασία. 

 

Φθηνά δεν είναι σίγουρα αλλά επειδή έχω σκοπό να να φτιάξω και άλλα ενυδρεία με κάθε φύλλο ξύλου μπορώ να φτιάξω 2 πάτους από μεγάλα ενυδρεία. 

 

Το πρόβλημα που έχω με το γυαλί είναι ότι θέλω να κάνω εσωτερικό σύστημα υπερχείλισης bean animal (αυτό τέλος πάντων) και να πηγαίνει κάθετα μέσα από την βάση στο sump! 

 

Με το τζάμι πέρα από το κόστος έχω θέμα με τις τρύπες στον πάτο (και στις κόντρες του πάτου) και γενικά έχω σκαλώσει λίγο...

 

Παντως με εξαίρεση την ρητίνη έχω διαθέσιμα όλα τα υλικά για το ξύλινο και γενικά έχω άκρη για ακόμα πιο φθηνά και καλά ξύλα για το μέλλον. 

Επιδη καταλαβα οτι εισαι αγυριστο κεφαλι οπως κι εγω κανε το αφου το γουσταρεις. απλα απο πειρα οι diy κατασκευες συχνα ξεπερνουν το κοστος ενος ετοιμου... αλλα μενει η ευχαριστηση της κατασκευης...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thanasis1976 said:

Επιδη καταλαβα οτι εισαι αγυριστο κεφαλι οπως κι εγω κανε το αφου το γουσταρεις. απλα απο πειρα οι diy κατασκευες συχνα ξεπερνουν το κοστος ενος ετοιμου... αλλα μενει η ευχαριστηση της κατασκευης...

 

Είμαι λίγο πεισματάρης αλλά μη νομίζεις... Άμα βρω τρόπο να το καταφέρω μόνο με τζάμι και να μη μου βγει ο κούκος αηδόνι θα το κάνω έτσι! 

 

Έχεις όμως δίκιο... Η ευχαρίστηση του diy είναι άλλο πράμα.... Ελπίζω μια μέρα να καταφέρω να φτιάξω και γω μια.... Πισίνα... Σαν την δικιά σου!! 

 

Τώρα είμαι νότια Αφρική για ένα μήνα και μόλις γυρίσω θα το ξαναπιάσω το project... Μέχρι τότε μπορεί να έχω αλλάξει 10 φορές τα σχέδια :P

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Κερκυραίος αν ναι τότε έχετε εκεί κάποιον που μπορεί ίσος να ανοίξει τρύπα στο τσάμι καθότι είναι μεγάλο εργοτάξιο τσαμιού, προσωπικά έχω περάσει απο εκεί και το έχω επισκεφθεί. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Χρήστος said:

Είσαι Κερκυραίος αν ναι τότε έχετε εκεί κάποιον που μπορεί ίσος να ανοίξει τρύπα στο τσάμι καθότι είναι μεγάλο εργοτάξιο τσαμιού, προσωπικά έχω περάσει απο εκεί και το έχω επισκεφθεί. 

 

Είμαι! Τον Μελιδη θα λες μάλλον. Είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχε ζητήσει 1100 ευρώ για 2.5 τετραγωνικά τζάμι (15mm extra clear)... Κουφάθηκα λίγο είναι η αλήθεια... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...