Jump to content

Καινούριο ενυδρείο διακόσμηση ;


Recommended Posts

Εχθές ήρθε το ενυδρείο επιτέλους!! είναι 90εκ περίπου 130 λίτρα οι κάτοικοι του θα είναι φανσυ χρυσόψαρα έχοντας στην κατοχή μου ένα εδώ και 4 χρόνια σε 60 λίτρα ήταν καιρός για κάτι μεγαλύτερο ? οι σκέψεις μου είναι τι να βάλω άμμο η χαλίκι; Διακόσμηση ; Πέτρες η ξύλα από φυτά ; Είχα βάλει αλλά έγιναν μεζές ακούω προτάσεις κυρίως από τους φίλους των χρυσοψαρων αν θέλετε δείξτε μου κ εσείς τα ενυδρεία σας για να έχω μια ιδέα ☺️ Επίσης πως να κάνω την μεταφορά από το ένα ενυδρείο στο άλλο χωρίς να υπάρξει πρόβλημα ; Το ενυδρείο θα στηθεί τα Χριστούγεννα καθώς η βάση θα αργήσει και μέχρι να μαζευτούν τα παρελκόμενα ?

1CF7A678-01EE-416E-8F77-C60AE73F60CC.jpeg

Link to comment
Share on other sites

καλογεμιστο το ενυδρειο!!!!!!!!

απο φυτα ξερω , οτι δεν τρωνε τα μεγαλα anubias (barteri), cryptocoryne (wendii και πιο μεγαλες),microsorum pteropus.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο!:)

Όσον αφορά το υπόστρωμα μπορείς να βάλεις ότι σου αρέσει. Άμμο, ψιλόκοκκο χαλίκι...Προσωπικά θα έβαζα

ψιλόκοκκο σκουρόχρωμο ή μαύρο (βασάλτης) χαλίκι 1-2mm. Μπορείς να βάλεις πέτρες (μη ασβεστολιθικές)

όπως και ξύλα ή ρίζες αρκεί και τα μεν και τα δε να μην έχουν αιχμηρές άκρες για να μην υπάρξουν τυχόν τραυματισμοί

καθώς τα χρυσόψαρα είναι ολίγον τι ατσούμπαλα. Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, βαλισνέριες...

Κοίταξε πάντως να μην παρασυρθείς με την διακόσμηση για να έχουν αρκετό χώρο για κολύμπι...;)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες!

 

Στα της διακόσμησης σε κάλυψαν τα παιδιά. Εφ'όσον δεν πρόκειται να το ξεκινήσεις άμεσα γιατί δεν το γεμίζεις έστω και προσωρινά να ξεκινήσει να δουλεύει η βιολογία ώστε όταν θα σου έρθει η βάση να έχεις ήδη στρωμένο φίλτρο? 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες!

 

Στα της διακόσμησης σε κάλυψαν τα παιδιά. Εφ'όσον δεν πρόκειται να το ξεκινήσεις άμεσα γιατί δεν το γεμίζεις έστω και προσωρινά να ξεκινήσει να δουλεύει η βιολογία ώστε όταν θα σου έρθει η βάση να έχεις ήδη στρωμένο φίλτρο? 

Έχω ήδη ένα μικρό ενυδρείο 60λ με στρωμένο βιολογικό υλικό γιατί αν το γέμιζα υα έπρεπε να το ξανά αδειάσω ώστε να το βάλω επάνω στην βάση και δεν θέλω μα περάσω τέτοια ταλαιπωρία ? όποτε θα βάλω μπόλι από το μικρό  σε ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλογέμιστο!:)

Όσον αφορά το υπόστρωμα μπορείς να βάλεις ότι σου αρέσει. Άμμο, ψιλόκοκκο χαλίκι...Προσωπικά θα έβαζα

ψιλόκοκκο σκουρόχρωμο ή μαύρο (βασάλτης) χαλίκι 1-2mm. Μπορείς να βάλεις πέτρες (μη ασβεστολιθικές)

όπως και ξύλα ή ρίζες αρκεί και τα μεν και τα δε να μην έχουν αιχμηρές άκρες για να μην υπάρξουν τυχόν τραυματισμοί

καθώς τα χρυσόψαρα είναι ολίγον τι ατσούμπαλα. Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, βαλισνέριες...

Κοίταξε πάντως να μην παρασυρθείς με την διακόσμηση για να έχουν αρκετό χώρο για κολύμπι...;)

Είχα βάλει εχινοδωρους και ανόυμπιες και το σκασμενο κατάφερε και τα έφαγε !!! Δεν θέλω μα βάλω πολλές πέτρες η ξύλα όντως για το κολύμπι απλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο και πως να το διακόσμησω?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά παλιο φίλτρο μου είναι εξωτερικό αλλά σκέφτομαι πως δεν θα επαρκεί για αυτά τα λίτρα το εσωτερικό που έχει δεν θα μπω καθόλου στον κόπο να το χρησιμοποιήσω μια γνώμη για μάρκες φίλτρων ; Και όσο πιο γίνεται αθόρυβο ; Στην αρχή θα αγόραζα 100λ όπου με βόλευε το υπάρχον αλλά τελικά πήγαμε σε παραπανω λίτρα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Είχα βάλει εχινοδωρους και ανόυμπιες και το σκασμενο κατάφερε και τα έφαγε !!! Δεν θέλω μα βάλω πολλές πέτρες η ξύλα όντως για το κολύμπι απλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο και πως να το διακόσμησω?

Γι' αυτό είπα "μπορείς να δοκιμάσεις" και όχι "μπορείς να βάλεις"...:hehe:

Τα μόνα φυτά για τα οποία είσαι 100% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να τα πειράξουν είναι τα συνθετικά. Προσωπικά

είμαι υπέρ αρκεί να είναι επώνυμα (μακριά από κινέζικα), από μεγάλες κυρίες του χώρου και αληθοφανή ώστε το

αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικό. Όσον αφορά την διακόσμηση, θα βάλεις την φαντασία σου να

δουλέψει. Το στήσιμο θα γίνει με βάση το δικό σου προσωπικό γούστο. Φυσικά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις

πολλά aquascape (όχι αποκλειστικά για χρυσόψαρα) και να πάρεις ιδέες.

Για εξωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς σίγουρα κάποιο μεταξύ 800 και 1000λ/ώρα. Μη σου φαίνεται πολύ,

η πραγματική τους απόδοση πέφτει 30%-40% με την προσθήκη των υλικών...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Είχα βάλει εχινοδωρους και ανόυμπιες και το σκασμενο κατάφερε και τα έφαγε !!! Δεν θέλω μα βάλω πολλές πέτρες η ξύλα όντως για το κολύμπι απλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο και πως να το διακόσμησω?

Δωσε φυτικες τροφες (σπανακι, μαρουλι, σπιρουλινα), μπορει να ξεχασει τα φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Γι' αυτό είπα "μπορείς να δοκιμάσεις" και όχι "μπορείς να βάλεις"...:hehe:

Τα μόνα φυτά για τα οποία είσαι 100% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να τα πειράξουν είναι τα συνθετικά. Προσωπικά

είμαι υπέρ αρκεί να είναι επώνυμα (μακριά από κινέζικα), από μεγάλες κυρίες του χώρου και αληθοφανή ώστε το

αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικό. Όσον αφορά την διακόσμηση, θα βάλεις την φαντασία σου να

δουλέψει. Το στήσιμο θα γίνει με βάση το δικό σου προσωπικό γούστο. Φυσικά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις

πολλά aquascape (όχι αποκλειστικά για χρυσόψαρα) και να πάρεις ιδέες.

Για εξωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς σίγουρα κάποιο μεταξύ 800 και 1000λ/ώρα. Μη σου φαίνεται πολύ,

η πραγματική τους απόδοση πέφτει 30%-40% με την προσθήκη των υλικών...

Για πλαστικά δεν το συζητάω καθόλου η θα έχει αληθινά η δεν θα έχει καθόλου δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά όσο και αληθοφανές να είναι..θα δοκιμάσω με μεγάλες ανούβιες κ ίσως βαλλισνεριες αρχικά, και θα ταΐζω σπανάκι συχνά χμμ καμία μάρκα έλεγα eheim η fluval ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δωσε φυτικες τροφες (σπανακι, μαρουλι, σπιρουλινα), μπορει να ξεχασει τα φυτα :)

Τα έχω δοκιμάσει όλα και είναι τόσο κακιασμένο το συγκεκριμένο που δεν αφήνει Τπτ όρθιο δεν είχα ποτέ θέμα με τα προηγούμενα που είχα στην κατοχή μου πριν χρόνια μόνο το συγκεκριμένο τρώει τα φυτά ανεξέλεγκτα αλλά θα κάνω μια προσπάθεια ευχαριστώ για την συμβουλή !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους έχω το ενυδρείο και την βάση στα χέρια μου ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι μεγαλύτερο από 130 λίτρα είναι 147 λίτρα B5CFFF6F-BF8B-4302-A8F3-57E20699C8AC.jpeg

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Ακούω γνώμες ? επίσης εζω ένα εξωτερικό φίλτρο π δεν ξέρω πως να το βάλω σε λειτουργία είναι 770λ την ώρα 

020F4E32-145C-4F35-A396-02FB355EA60D.jpeg

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...