Jump to content

Ενυδρείο


Recommended Posts

Φίλε μου καλέ.  Στα 34 λίτρα μπορείς με άνεση να βάλεις γαρίδες  (το γνωστό γαριδαδικο ), η ένα κούκλο μονομάχο.  Νομίζω ότι είναι λίγα τα λίτρα για κάτι άλλο. Το ενυδρείο σου ανήκει στην καυηγοργα των Nano ενυδρείων.  Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και δες ιδέες, τόσο για κατοίκους όσο και για διακόσμηση κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα παιδιά παραπάνω, κάλυψαν το θέμα " τι μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου" εγώ θα γράψω μόνο για τη θερμοκρασία που μπορείς να κρατηθούν τα cloud.

15 βαθμούς με 23 είναι θα έλεγα ένα ιδανικό εύρος θερμοκρασιών. Το χειμώνα λοιπόν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το καλοκαίρι σίγουρα δεν μπορείς να κρατήσεις αυτές τις θερμοκρασίες. Όμως για τους 2-3 πιο θερμούς μήνες η θερμοκρασία μπορεί να κρατηθεί σε καλό επίπεδο με ανεμιστηράκια. Και 25 με 27 να πάει για λίγο καιρό δεν υπάρχει θέμα.

Τα έχω κρατήσει στις συνθήκες που περιγράφω για αρκετά χρόνια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα τα αφισω οπός έχουν δηλαδή θα πεθάνουν τι να κάνω ρε παιδιά τα λείπαμε είμαι καινούριος σε αυτό και ο κάθε ένας μου λέει διαφορετικά πράγματα από εκεί που πείρα το ενυδρείο μου είπαν ότι 6 cloud με των μονομάχο κομπλέ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Άμα τα αφισω οπός έχουν δηλαδή θα πεθάνουν τι να κάνω ρε παιδιά τα λείπαμε είμαι καινούριος σε αυτό και ο κάθε ένας μου λέει διαφορετικά πράγματα από εκεί που πείρα το ενυδρείο μου είπαν ότι 6 cloud με των μονομάχο κομπλέ

 

 

 

Αφησε μονο το μονομαχο, τα αλλα δωσε. Δεν υπαρχει αλλη λυση.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αφησε μονο το μονομαχο, τα αλλα δωσε. Δεν υπαρχει αλλη λυση.....

Αφού ο μονομάχος πέθανε :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αφού ο μονομάχος πέθανε :rolleyes:

 

Εχασα επεισοδια............

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα @Dimos Dimos! και καλη εβδομαδα!

Θα ειναι πολυ καλιτερα να συνεχιζεις να γραφεις στο αλλο θεμα σου(εδω), που ειχες με τον ιδιο τιτλο να μην μπερδευομαστε. Θα μεταφερω ολα τα post εδω.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

IMG_20191011_160600.thumb.jpg.0cce1aa0976b7bff17df4ad5ba40fbdc.jpg15728128807771886256973299340846.thumb.jpg.5254d5502abeb217f9b7557ab5cc90ee.jpg

 Τι μπορεις να κανεις....

1- καθαριζεις το ξυλο με μια παλια οδοντοβουρτσα, τα φυλλα του ανουμπιας ελαφρα με τα δαχτυλα... και αλλαζεις το 40-50% νερου μετα,

2- αλλαγες νερου κανεις πιο συχνα (πόσο και πότε αλλαζεις;)

3- βαλε στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι (γραψε δυο λογια για το φιλτρο ,που εχεις- μαρκα, υλικα, που εχει μεσα)...

4- ξεκινα να ριχνεις γενικο λιπασμα (πχ Seachem flourish) και καλυτερα και λιγο καλιο (χρησιμοποιεις καποιο λιπασμα;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Sto ipostroma exw balei mpales jbl exw balei 3 kai mou ipan na ksanabazw kathe xrono

Να σε παρακαλεσω να γραφεις με  ελληνικους χαρακτηρες.

Στο θεμα μας...

1- οι μπαλες, που σου εδωσαν δεν κανουν για τα φυτα σου, τζαμπα τις εβαλες. Egeria δεν εχει καν ριζες, αυτο, που βλεπεις σαν ριζες ειναι απλα για να "πιανεται" μεσα στο υποστρωμα

Anubias τραβαει τα θρεπτικα και παλι απο την στηλη του νερου, οπως και τα περισσοτερα φυτα.

2- βγαλε απο το φιλτρο τον ανθρακα (αχρηστος ειναι πια) και βαλε μεσα σιποραξ και ενυδρειακο βαμβακι.

3- με τα ψαρια, που εχεις,πρεπει να κανεις αλλαγη νερου 10 λ και δωσε τους ροδοστομους, να μεινουν μονο white cloud (το ενυδρειο σου βεβαια δεν κανει ουτε για αυτα - πολυ μικρο ειναι)

κανε και κανα τεστ νερου για νιτρικα......

Ολα θα πανε καλα. Λιγο διαβασμα και θεληση .....

https://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/90670-χρήσιμα-άρθρα-και-θέματα-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

Διαβασε για λιπασματα και τροπους λιπανσης

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας απορροφά και θρεπτικά συστατικά, κατά συνέπεια δεν μπορούν να αναπτυχθούν τα φυτά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ο άνθρακας μπαίνει σε άλλες περιπτώσεις πχ. μετά από αγωγή με φάρμακα όχι τώρα όμως δεν χρειάζεται. Ότι σου έγραψε πιο πάνω η@natateo !

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Μου είπαν να βαλω 10ml και να μην αναπσω το φως για 3 μέρες

 

Πρεπει λιγο να ψαχνεις μονος σου και να διαβαζεις.

Στο site της JBL γραφει- 10 μλ για 40λ νερου https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2329

εχεις 34λ ενυδρειo, μειον υποστρωμα,ριζα κ.α. - παραπανω απο 28-30λ δεν θα εχεις. Για 30λ βγαινει 7,5 μλ

Το να μην αναβεις το φως , δεν αρκει. Διαβασε εδω για συσκότιση ενυδρειου.

απενεργοποιούμε τους λαμπτήρες και καλύπτουμε με ένα παχύ, κατά προτίμηση σκούρο, ύφασμα το ενυδρείο μας ώστε να μην αφήνει να διαπερνά καθόλου φως. Η περίοδος της συσκότισης θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 3-4 ημέρες. Κατά την περίοδο αυτή μπορούμε να ταΐζουμε τα ψάρια μας με μέτρο ή καθόλου και δεν επιτρέπεται η παροχή διοξειδίου του άνθρακα. Επίσης, είναι αναγκαία η χρήση αεραντλίας ή δυνατής ανατάραξης του νερού γιατί όταν αρχίσει να αποδομείται η αλγη, μειώνονται κατά πολύ τα επίπεδα οξυγόνου στο ενυδρείο μας. Μετά την ολοκλήρωση της περιόδου συσκότισης, ξεσκεπάζουμε το ενυδρείο, αφαιρούμε με προσοχή αλγες  προσέχοντας να μην σκορπίσουν στο νερό και κάνουμε μια γενναία αλλαγή νερού κοντά στο 50%. 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dimos Dimos έγραψε:

Οξυζενέ για τα φυτά για να καθαρίσουν από καφε άλγη γίνεται?

Δεν χρειάζεται για καφέ άλγη να βάλεις οξυζενέ. Καθάρισε όπου μπορείς τα φύλλα των φυτών με το χέρι ή με λίγο ενυδρειακό βαμβάκι καί κάνε υπομονή να ωριμάσει λίγο το σύστημα  και η άλγη θα υποχωρίσει. Αλλαγές νερού βοηθάνε.:)

Link to comment
Share on other sites

Το φως του ενυδρείου το έχω βάλει 6 ώρες και έχω χαμηλώσει την ένταση μέσα έχω έναν ανουμπια ceratopteris thalictroides egeria densa είναι καλά έτσι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...