Jump to content

θελω την βοηθεια σας σαν γνωστες...!!


Recommended Posts

εχω  ενυδρείο 120 λίτρων με φιλτρο και θερμοστάτη..
το λειτουργουσα 6 χρονια σαν ενυδρειο με χρυσοψαρα....πριν δυο μηνες μου ψωφησε το σπανιο κοι που ειχα....
αδειασα ολο το ενυδρειο..επλεινα τα παντα με βραστο νερο...εβαλα αυτο το υγρο που βαζουμε σε καθε  αλλαγη νερου
προμηθευτικα απο το πετ σοπ και μια αμπουλα με βακτιρια ρυθμησα την θερμοκρασια στους 23(22-25 μου ειπαν στο πετ σοπ)

 και αφου περασε μια μερα

εβαλα μεσα τα τροπικα ψαρακια που αγορασαμε
τις πρωτες δυο μερες ειχαμε δυο απολειες....την μια βρηκα το ενα γκαπι στο κενο κοντα στο φιλτρο και την επομενη στο ιδιο σημειο και το ταιρι του..
ολα τα αλλα κομπλε..περασαν δυο βδομαδες με τα ψαρακια να εχουν προσαρμοστεί..
πριν 6 μερες ενα ψαρακι καθοταν αναποδα και οταν κατι το πλησίαζε κολυμπούσε κανονικα δυο μερες μετα αυτο και ο γλυφτης νεκρα....
απελπιστικα..εμειναν δυο αγγελοψαρα τα αποια μεσα στο φοβο μου τα εβγαλα σε καθαρο νερο σε ενα πλαστικο δοχειο μεχρι να παω στο πετ σοπ να δω τι θα μου πουν..αλλα σημερα βρήκα και αυτα ψωφια...η στεναχωρια μου δεν περιγραφεται...περασα ενα μηνα πολυ χαλια...!!!

εκανα εγω κατι λαθος..??

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο πυργο ηλειας και βρεθηκα στην αθηνα τον προηγουμενο μηνα και αγορασα απο καποο πετ σιτι κοντα στην μεταμορφωση που εμενα...
πηρα δυο γκαπι..δυο αγγελοψαρα...ενα γλυφτη και ενα αλλο που δεν θυμαμαι πως λεγεται....
μου ειπαν πως ολα ταιριαζουν μεταξυ τους και να ρυθμίσω τον θερμοστατη μεταξυ 22-25
μου εδωσαν και τα βακτήρια..
βεβαια μου ειπαν πως ολα αυτα που διαλεξα ηταν ολα καινουργια παραλλαβη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για τα ψαράκια σου δυστυχώς τα γκαπι με τα άγγελοψαρα δεν έχουν καμία σχέση και δεν θα έπρεπε να βρίσκονται μαζί..το ενυδρείο σου είναι στρωμένο ; Υπάρχει βιολογικό υλικό ; Επαρκή φιλτραρινση; Έχεις κάνει τεστ να δεις αν έχει σωστές παραμέτρους το νέρο πριν βάλεις τε ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

εχω φιλτρο που αντλει το νερο...εχω αυτες τις λευκες πετρες και ενα μπλε μαλι που ειχα και πριν με τα χρυσοψαρα...αλλα οχι δεν εχω κανει τεστ στο νερο
στο πετ σοπ μου ειπαν πως τεριαζουν αυτα τα ψαρακια..
που να ξερω..εδω στην περιοχη μας μονο ενα μαγαζι εχουμε και αυτο με λιγη ποικιλία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Vasw Karagianni έγραψε:

εχω φιλτρο που αντλει το νερο...εχω αυτες τις λευκες πετρες και ενα μπλε μαλι που ειχα και πριν με τα χρυσοψαρα...αλλα οχι δεν εχω κανει τεστ στο νερο
στο πετ σοπ μου ειπαν πως τεριαζουν αυτα τα ψαρακια..
που να ξερω..εδω στην περιοχη μας μονο ενα μαγαζι εχουμε και αυτο με λιγη ποικιλία...

δεν πειραζει που δεν γνωριζες ολοι καναμε λαθη στις αρχες, ο εγκληματιας ειναι αυτος που σου τα πουλησε τα αγγελοψαρα μεγαλωνουν πολυ θελουν ενα μεγαλου υψους ενυδρειο τουλαχιστον 200 λιτρων προερχονται απο τον αμαζονιο ενω τα γκαπυ ειναι μικρα ψαρια που γινονται μεζες για αυτα και ζουν σε διαφορετικους παραμετρους δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,,αρχικα κανε τεστ στο νερο να δεις που βρισκεσαι μπορεις να παραγγειλεις τα τεστ ονλινε και υστερα θα σε βοηθησουμε να φτιαξεις ενα σωστο περιβαλλον για τα ψαρακια που θα αποφασισεις να φιλοξενησεις !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Vasw Karagianni έγραψε:

οποτε να μην αδειασω το νερο μεχρι να κανω τα τεστ...??στα 120 λιτρα δεν ζουν δηλ δυο τρεια αγγελοψαρα..??

 

οχι θελουν τουλαχιστον 60cm ενυδρειο με υψος και 200-250 λιτρα για ενα κοπαδι των 6 δεν γινεται να εχεις μονο 3..στα 120 λιτρα μπορεις να βαλεις διαφορα αλλα ψαρακια οπως κιχλιδες η ζωοτοκα πχ γκαπι με μολλυ και πλατυ και συντομα και γονους καθωσ αναπαραγονται τακτικα..αν εχεις και αληθινα φυτα και πολλες κρυψωνες θα εχεις φτιαξει ενα ομορφο περιβαλλον !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Vasw Karagianni έγραψε:

Αυτό είναι το ενυδρείο μου...100cm x 35cm

Έχει ειδικό χώρο δεξια για τα φιλτρα και τον θερμοστατη

IMG_20191107_162226.jpg

θα σου προτεινα να αλλαξεις το χαλικι με κατι φυσικο οχι βαμμενο φυσικο χαλικι η αμμο να βαλεις φυτα ευκολα που δεν χρειαζονται co2 επισης εκτοσ απο τα σφουγγαρια στο φιλτρο εχεις βιολογια αυτους τους ασπρους κυλινδρους ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Vasw Karagianni έγραψε:

εχω παραγγειλει χωμα για ενυδριο και σπορους για φυτα...
ναι εχω κατι ασπρα πολυγωνα με τρυπα στη μεση...σαν αυτα περιπου...!!

100g-150g-Aquarium-Fish-Tank-Filter-Media-Ceramic-Rings-Activated-Carbon-Bio-Balls-Clear-Water-with.jpg_50x50.jpg

ναι αυτα ειναι βιολογια απλα σου μενει να κανεις ενα τεστ να δεις που βρισκεσαι πριν βαλεις αλλα ψαρια μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είχε στρωθεί το ενυδρείο!! 

 

Διάβασε εδώ έχει ότι χρειάζεσαι να για να ξεκινήσεις σωστά

Κύκλο του αζώτου, για να μην έχεις θέμα 

Συγουρα θα χρειαστείς τα απαραίτητα τεστακια

Από εκεί και πέρα στα λίτρα που έχεις έχεις αρκετές επιλογές από ψαράκια 

Θα συμφωνήσω στο θέμα χαλικιού

Τώρα για τους σπόρους που λες δε γνωρίζω να σου πω τι και πως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν αγοράζεις έτοιμο φυτό που έχει από 10€ και πάνω... καλλιεργείς μόνος σου...και απ' ότι είδα σε λίγες μέρες έχεις αποτέλεσμα...!!!έχω παραγγείλει και αυτό που κάνει φυσαλίδες που δεν είχα....

Ένα ένα θα τα φτιάξω..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...