Jump to content

Είδος ψαριού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρεα του aquazone. Επειδή μου έφεραν δώρο 4 κοπαδοψαρα αλλα δεν ξερουν τι είδος είναι θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς το τι είναι;. Επίσης βλέπω μια διαφορά στο ενα απο τα τέσσερα και μου φαίνεται για θηλυκό αλλα δεν είμαι σίγουρος. 

IMG_20191108_130222.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό νομίζω πως είναι το θηλυκό (πανω) και κατω το αρσενικό

IMG_20191108_171335_3.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zeddicus Zorander
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αλλά θέλω πολύ να μάθω είναι πολύ όμορφο!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πανέμορφα. Είναι λες και εχουν πιεί φοσοφορουχο χρώμα αυτό που υπογραμμίζουμε ?. Να συμπληρώσω πως το " θηλυκό " εχει λιγο πιο φουσκωμένη κοιλιά απο ότι μου το έφεραν.

IMG_20191108_171942_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία φωτό νομίζω πως κατάλαβα. Μάλλον zebra danio neon είναι. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

Χμμμ ίσως. Παντως ισχύει αυτό με το θηλυκό ή όχι; Σας ευχαριστώ πολύ.

Με κοιλιτσα - θηλυκα :)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Zeddicus Zorander said:

Καλησπέρα σε όλη την παρεα του aquazone. Επειδή μου έφεραν δώρο 4 κοπαδοψαρα αλλα δεν ξερουν τι είδος είναι θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς το τι είναι;. Επίσης βλέπω μια διαφορά στο ενα απο τα τέσσερα και μου φαίνεται για θηλυκό αλλα δεν είμαι σίγουρος. 

IMG_20191108_130222.jpg

με κιτρινες γαριδουλες σετ ομορφα ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και με κόκκινες ή μαύρες τα βλέπω μουρλια!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με κοιλιτσα - θηλυκα :)


ομορφα . Χρειαζεται να παρω "γεννηστρα" ή τα φυτα και η ¨σπήλια¨που εχω φτιαξει φτάνουν για να γεννήσει ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

με κιτρινες γαριδουλες σετ ομορφα ειναι

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Εγώ και με κόκκινες ή μαύρες τα βλέπω μουρλια!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Πηγα να παρω αλλα δεν ειχε το καταστημα περιμενω . Επισης εχω δυο σαλιγκαρια κιτρινα  Ampularia.  Λεω να παω σε αλλο χρωμα, μαυρες δεν εχω δει μηπως εχεις κανενα λινκ ; . Επισης μαλλον σε κοκκινες ή σε μπλε θα παω , 2 ειναι καλα για αρχη ή θελει παραπανω ;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:


ομορφα . Χρειαζεται να παρω "γεννηστρα" ή τα φυτα και η ¨σπήλια¨που εχω φτιαξει φτάνουν για να γεννήσει ; 

Δεν ειναι γκαπυ, εχει διαδικασια....:)Δες εδω, με μόνη διαφορά- danio δεν χρειαζονται πολυ μαλκό νερο. Μια χαρα αναπαραγονται και σε νερο μετριας σκληροτητας.

Βαζεις δυο αρσενικα+1 θηλ (εχω δοκιμασει και 2+2). Πολυ ευκολα τα πραγματα σε σχεση με νεον τετρα. Δεν χρειαζονται ζωντανες τροφες, τις πρωτες μερες ταισα με κροκο αυγου, μετα με

Sera micron. Οταν θα φτασεις εκει, θα τα πουμε πιο αναλυτικα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι γκαπυ, εχει διαδικασια....:)Δες εδω, με μόνη διαφορά- danio δεν χρειαζονται πολυ μαλκό νερο. Μια χαρα αναπαραγονται και σε νερο μετριας σκληροτητας.

Βαζεις δυο αρσενικα+1 θηλ (εχω δοκιμασει και 2+2). Πολυ ευκολα τα πραγματα σε σχεση με νεον τετρα. Δεν χρειαζονται ζωντανες τροφες, τις πρωτες μερες ταισα με κροκο αυγου, μετα με

Sera micron. Οταν θα φτασεις εκει, θα τα πουμε πιο αναλυτικα.

Όμορφα. Πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία; Πόσο χρόνο έχω;  Σας ευχαριστώ πολύ

IMG_20191110_155709_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα. Το θηλυκο ειναι ετοιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ξεκινα. Το θηλυκο ειναι ετοιμο :)

Αν δεν εχεις ακομα 2 ενυδρεια για να χωριζεις αρσενικα και θηλυκα, παρε 2 πλαστικα κουτια αποθηκευσης απο 15λ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ξεκινα. Το θηλυκο ειναι ετοιμο :)

 

Αγχώθηκα λίγο ? . Με τι να αρχίσω. Είδα λίγο αυτό το ποστ που μου έστειλες αλλά η αλήθεια είναι ότι χάθηκα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

 

Αγχώθηκα λίγο ? . Με τι να αρχίσω. Είδα λίγο αυτό το ποστ που μου έστειλες αλλά η αλήθεια είναι ότι χάθηκα 

Διαβασε μονο το ποστ # 35.

Πρωτα χωριζεις αρσενικα και θηλυκα. Αρσενικα στο ενα ενυδρειο , τα θηλυκα στο αλλο για μια εβδομαδα. Ταιζεις καλα.

Θα τα κανουμε βημα βημα.

Σε μια εβδομαδα - μερος Ν 2. :D

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβασε μονο το ποστ # 35.

Πρωτα χωριζεις αρσενικα και θηλυκα. Αρσενικα στο ενα ενυδρειο , τα θηλυκα στο αλλο για μια εβδομαδα. Ταιζεις καλα.

Θα τα κανουμε βημα βημα.

Σε μια εβδομαδα - μερος Ν 2. :D

 

Ωραία  δυστυχώς εχω 3 αρσενικά και ενα θηλυκό. Επίσης δεν εχω άλλους δυο θερμοστάτες και φίλτρα ☹️. Επίσης η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 28 βαθμούς , εχω μεσα γκαμπι και σαλιγκάρια Ampularia  , ειδα πως θέλουν  24 25 βαθμούς θα εχουν πρόβλημα τα άλλα είδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

Ωραία  δυστυχώς εχω 3 αρσενικά και ενα θηλυκό. Επίσης δεν εχω άλλους δυο θερμοστάτες και φίλτρα ☹️. Επίσης η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 28 βαθμούς , εχω μεσα γκαμπι και σαλιγκάρια Ampularia  , ειδα πως θέλουν  24 25 βαθμούς θα εχουν πρόβλημα τα άλλα είδη;

Κατεβασε την θερμοκρασια στους 25, δεν χρειαζεται να την εχεις τοσο ψηλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

Ωραία  δυστυχώς εχω 3 αρσενικά και ενα θηλυκό. Επίσης δεν εχω άλλους δυο θερμοστάτες και φίλτρα ☹️. Επίσης η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 28 βαθμούς , εχω μεσα γκαμπι και σαλιγκάρια Ampularia  , ειδα πως θέλουν  24 25 βαθμούς θα εχουν πρόβλημα τα άλλα είδη;

Ειναι κοπαδοψαρα, παρε ακομα 3-4 θηλυκα.

Οι ψηλες θερμοκρασίες αν δεν είναι υπερβολικές,  επιταχύνουν τον μεταβολισμό των ψαριων και αυτο εχει συνεπεια να μειώνεται η διάρκεια της ζωης τους και καποια ψαρια χανουν την δυνατοτητα αναπαραγωγης. Αν ειναι ακομα πιο υψηλές οι θερμοκρασιες, τοτε το ψαρι γινεται ευαίσθητο σε ασθενειες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα ταΐζω και πόσο; Τώρα τα ταΐζω μια φορά την μέρα και ρίχνω 2 πρεζες τριμμένες φιλαράκια, τη. Θερμοκρασία την έριξα στους 25 βαθμούς.  Μια ακομα ερώτηση. Περιμένω άλλο εναν θερμοστάτη 100 W . Να τον βάλω στην αλλη άκρη του ενυδρείου ή είναι υπερβολή; ( Τον πείρα για να εχω εναν backup , σε περίπτωση που χαλάσει αυτός που έχω )

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Zeddicus Zorander έγραψε:

Και πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα ταΐζω και πόσο; Τώρα τα ταΐζω μια φορά την μέρα και ρίχνω 2 πρεζες τριμμένες φιλαράκια, τη. Θερμοκρασία την έριξα στους 25 βαθμούς.  Μια ακομα ερώτηση. Περιμένω άλλο εναν θερμοστάτη 100 W . Να τον βάλω στην αλλη άκρη του ενυδρείου ή είναι υπερβολή; ( Τον πείρα για να εχω εναν backup , σε περίπτωση που χαλάσει αυτός που έχω )

Μια-δυο φορες την ημερα καλα ειναι.

Ο θερμοστατης, που εχεις , ειναι 100w; Αν ναι, δεν χρειαζεσαι εναν ακομα μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 10/11/2019 at 4:31 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβασε μονο το ποστ # 35.

Πρωτα χωριζεις αρσενικα και θηλυκα. Αρσενικα στο ενα ενυδρειο , τα θηλυκα στο αλλο για μια εβδομαδα. Ταιζεις καλα.

Θα τα κανουμε βημα βημα.

Σε μια εβδομαδα - μερος Ν 2. :D

 

 

και τωρα τι κανουμε ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...