Jump to content

μονομαχος σε νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου, σημερα πηρα το νεο μου ενυδρειο το γεμισα με νερο κανονικα εβαλα χαλικακια αφου τα ξεπλυνα και εριξα βακτηρια και αντιχλωριο ο ανθρωπος που το πηρα μου ειπε οτι μπορω να βαλω τον μονομαχο μου (μονο αυτον θα εχω) αυριο μεσα στο νεο του ενυδρειο στο ιντερνετ ομως διαβαζω οτι χριεαζονται αρκετες εβδομαδες ! Μπορω να τον βαλω αυριο; τα βακτηρια και το αντιχλωριο καθε ποτε θα τα ριχνω; και θερμοστατη θα πρεπει να παρω; Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν κατάλαβα καλά, μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο...

1) Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;; Για να δεις τι θερμοστάτη χρειάζεται θα υπολογίσεις watt/λιτρο

2)Παίρνεις τέστ νερού. Υγρά... Τπτ άλλο νόμος (:P) Κάθε δύο τρείς μέρες ρίχνε μέσα στο νερό 2-4 φιλαράκια τροφή. Εγώ πήρα τα απλά φιλαράκια της tetra.

3)Θα κάνεις μετρήσεις νερού. Το φίλτρο δες στην κατηγορία στρώσιμο πως θα γίνει και τι βήματα πρέπει να κάνεις.

4) Αν τσιμπήσεις την θερμοκρασία θα στρώσει πιο γρήγορα. Δλδ σαν να λέμε βάλε τον θερμοστάτη στους 32C.

5) Το ψάρι δεν μπαίνει πριν στρώσει το ενυδρείο. Δλδ έχεις γύρω 2-3 εβδομάδες καιρό μέχρι να πέσει το ψάρι μέσα στο νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ααααααα. Όταν μπει το ψάρι μέσα στο ενυδρείο ο θερμοστάτης να μπει στους 25C. Είναι η ιδανική θερμοκρασία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...