Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα.Σημερα ηρθε ενα drop checker που ειχα παραγγειλει απο κινα.

https://www.banggood.com/Aquarium-Carbon-Dioxide-CO2-Monitor-PH-Indicator-Glass-Drop-Ball-Checker-Tester-p-1060459.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Στην περιγραφη γραφει οτι βαζεις σκετο το υγρο απο το μπουκαλακι χωρις νερο ενυδρειου ή διαλυμα KH4 αλλα στις σημειωσεις λεει και νερο.Παιζει δλδ το μπουκαλακι να εχει ΚΗ4 μαζι με υγρο PH ετοιμο?Το υγρο ειναι μπλε χρωματος.Το εχει αγορασει κανεις να μας πει μια γνωμη?Να το βαλω σκετο η με διαλυμα ΚΗ4?

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από το διάλυμα που σου έστειλαν μαζί βάζεις το drob cheker και το βυθίζεις μέσα στο ενυδρείο. Τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω  πολυ.το εχεις χρησιμοποιησει?κανει δουλεια?

 

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ακομα ερωτηση.σε ποσες ωρες θα δειξει to drop checker ?το εχω εδω και 4 ωρες και δεν εχει αλλαξει χρωμα.και απο τον πινακα kh/ph ειμαι στην πρασινη ζωνη co2 οποτε θα πρεπει να αλλαξει χρωμα προς το πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Μην συμβουλεύεσαι τον πίνακα, αν ίσχυε ο πίνακας τότε θα ήταν άχρηστο το drop checker. Αν μετά από τόσες ώρες δεν έχει αλλάξει τότε ή το διάλυμα έχει θέμα ή όντως είσαι πολύ χαμηλά στο CO2 και πρέπει να το αυξήσεις (αν παραμένει το χρώμα μπλε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το αφησα ολο το βραδυ και ακομα μπλε ητανε.να εχω λιγο co2 δεν νομιζω γιατι αν και εχω diy το εχω στις 90 φυσαλιδες το λεπτο στο bubble counter και διαχυση κανω με φιλτρακι απο στριφτο τσιγαρο στο σωληνακι του co2 το οποιο καταληγει στην αναροφηση μιας αντλιας 400 l/h και οι φυσαλιδες που βγαινουν απο την εξοδο ειναι μικροσκοπικες και σχεδον δυαλυονται ολες.βεβαια οταν εβαλα την εισοδο απο το σωληνακι σχεδον μεσα στο drop checker αλλαξε χρωμα σε κιτρινο.με εχει μπερδεψει.τωρα θα δοκιμασω με διαλυμα kh4 που εχω.το θεμα μου ειναι οτι το ph τεστ που εχω ειναι της produc και δεν ξερω αν κανει γιατι καπου διαβασα οτι μονο με Ph test api δουλευει σωστα.το εχω βαλει ηδη στο ενυδρειο και στην δοκιμη με το σωληνακι παλι μεσα στο drop checker εγινε και παλι κιτρινο.το αφησα ετσι και περιμενω να δω αν θα αλλαξει σε πρασινο ή μπλε.και να ρωτησω και κατι ακομα,το υγρο μεσα στο drop checker οταν το γυρναμε αναποδα μεσα στο ενυδρειο πρεπει η σταθμη του να ειναι κατω ή πανω απο το υψος του σωληνα?εγω εχω ενα που ειναι στρογγυλο σαν σφαιρα.

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100χ30χ40.το drop checker ειναι το ποθετημενο απεναντι και διαγωνια απο τις εξοδους των φιλτρων 10 ποντους κατω απο την επιφανεια του νερου.φiλτρο εχω ενα εξωτερικο fluval 106 και ενα εσωτερικο με 500 γραμμαρια μακαρoνι κατω και σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι απο πανω.και δουλευει με  αντλιακι 600 l/h.κοιτωντας το ενυδρειο απο πανω καπως ετσι:

 

drop checker.png

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

το αφησα ολο το βραδυ και ακομα μπλε ητανε.να εχω λιγο co2 δεν νομιζω γιατι αν και εχω diy το εχω στις 90 φυσαλιδες το λεπτο στο bubble counter και διαχυση κανω με φιλτρακι απο στριφτο τσιγαρο στο σωληνακι του co2 το οποιο καταληγει στην αναροφηση μιας αντλιας 400 l/h και οι φυσαλιδες που βγαινουν απο την εξοδο ειναι μικροσκοπικες και σχεδον δυαλυονται ολες.βεβαια οταν εβαλα την εισοδο απο το σωληνακι σχεδον μεσα στο drop checker αλλαξε χρωμα σε κιτρινο.με εχει μπερδεψει.τωρα θα δοκιμασω με διαλυμα kh4 που εχω.το θεμα μου ειναι οτι το ph τεστ που εχω ειναι της produc και δεν ξερω αν κανει γιατι καπου διαβασα οτι μονο με Ph test api δουλευει σωστα.το εχω βαλει ηδη στο ενυδρειο και στην δοκιμη με το σωληνακι παλι μεσα στο drop checker εγινε και παλι κιτρινο.το αφησα ετσι και περιμενω να δω αν θα αλλαξει σε πρασινο ή μπλε.και να ρωτησω και κατι ακομα,το υγρο μεσα στο drop checker οταν το γυρναμε αναποδα μεσα στο ενυδρειο πρεπει η σταθμη του να ειναι κατω ή πανω απο το υψος του σωληνα?εγω εχω ενα που ειναι στρογγυλο σαν σφαιρα.

 

Χοντρικά το υγρό να καταλαμβάνει τα 3/4 της σφαίρας. Εμπειρικά θα σου πω ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων θεωρεί ότι έχει περισσότερο CO2 από ότι πραγματικά έχει στις diy περιπτώσεις ακόμη και με καλή διάχυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το γεμισω στα 3/4 θα ανεβει το υγρό πανω απο το σωληνακι που ειναι μεσα στην σφαιρα. Ετσι δεν θα βγαινει το υγρο μεσα στο ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

οτι υγρο και να εβαλα δεν δουλευει .ενω οταν βαζω το σωληνακι του co2 μεσα στο drop checker αλλαζει χρωμα σε κιτρινο μετα μεσα στο ενυδρειο παραμενει ετσι.το ιδιο γινεται και οταν το βαζω και εχει χρωμα μπλε παραμενει ετσι.να ειναι στενη η τρυπουλα και να μην μπορει να διαβασει το νερο του ενυδρειου? .δεν ξερω εχω σκασει με αυτο.εχει κανεις χρησιμοποιησει αυτο σε σχημα μπιλιας να μου πει?ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το σχήμα, το προϊόν στο link που έβαλες έχει 100 θετικά σχόλια. Δοκίμασε να το βάλεις και πιο ψηλά (στη μέση του ενυδρείου) και αν δεν, λογικά έχεις χαμηλό CO2 που κατ’ εμε είναι και το πιθανότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταιει υγρο....

Δες αυτο το θεμα

Κανε αυτο, που κανουμε ολοι - φτιαξε μονος σου υγρο με Kh=4, βαλε 2-4 σταγονες απο το υγρο τεστ ph και αντιο πονοκεφαλος!

Για το διαλυμα ΚH-4 διαβασε εδω- ευκολο ειναι. Πατα το βελακι δεξεια

 

Link to comment
Share on other sites

μα αν διαβασατε τα ποστ μου λεω οτι το δοκιμασα και με το υγρο το ετοιμο και με kh4 με υγρο ph.και στα δυο μου κανει το ιδιο.δλδ παραμενει μπλε(που δικαιολογημενα θα πει καποιος οτι εχω λιγο co2 οποτε δεν αλλαζει χρωμα), η αν του βαλω το σωληνακι μεσα στην σφαιρα γινεται κιτρινο απο το πολυ co2,αλλα μετα που το αφηνω μεσα στο ενυδρειο και ειναι κιτρινο δεν αλλαζει χρωμα σε πρασινο η μπλε(που αν ειχα λιγο co2 θα επρεπε να αλλαξει προς το πρασινο η μπλε) .Αυτο παραμενει κιτρινο.το δοκιμασα και τερμα κατω και παλι τα ιδια.δλδ φαινεται οτι και τα 2 υγρα αντιδρουν αν τους βαλεις αμεσα co2 αλλα μετα παραμενουν ετσι και δεν αλλαζουν χρωμα.Γιαυτο υποψιαζομαι οτι κατι τρεχει με τον drop checker.μαλλον θα φτιαξω κανενα drop checker diy και θα ξαναδοκιμασω.

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνεις εσύ κίτρινο βγάλε το έξω από το ενυδρείο και άστο για ώρες. Ξανά γίνεται μπλε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετα απο καμια ωριτσα εκτος ενυδρειου εγινε μπλε.θα το ξαναβαλω μεσα να δω αν θα αλλαξει κατι μεχρι το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.επανερχομαι λιγο στο θεμα drop checker.ολα τα υγρα για ph test μπορουν να χρησιμοποιηθουν με το διαλλυμα kh4?εχω ph test της produc και το υγρο ειναι κοκκινου χρωματος.κανει αυτο να το ριξω σε kh4?γιατι διαβασα οτι μονο με ph υγρο της api δουλευει το οποιο ειναι μπλε

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

καλησπερα.επανερχομαι λιγο στο θεμα drop checker.ολα τα υγρα για ph test μπορουν να χρησιμοποιηθουν με το διαλλυμα kh4?εχω ph test της produc και το υγρο ειναι κοκκινου χρωματος.κανει αυτο να το ριξω σε kh4?γιατι διαβασα οτι μονο με ph υγρο της api δουλευει το οποιο ειναι μπλε

 

Εχω της API.....

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου οταν το βαζεις το ΚΗ4 γινεται πρασινο.παιζει ρολο αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

το δικο μου οταν το βαζεις το ΚΗ4 γινεται πρασινο.παιζει ρολο αυτο?

 

Οταν το κουνας για λιγο (που ειναι ακομα πρασινο), γινεται μετα απο λιγο μπλε; Αν οχι, μαλλον δεν κανει......

Link to comment
Share on other sites

oχι δεν γινεται.βεβαια οταν το βαλω διπλα στο co2 γινεται κιτρινο αλλα μετα οταν το βγαζω εκτος ενυδρειου ξαναγινεται πρασινο και οχι μπλε ,οποτε λογικα δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...