Jump to content

SOS SOS SOS Χτυπημένο πτερύγιο.


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ...ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΣΩ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΛΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ...ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΘΕΙ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ...ΠΗΓΑ ΡΩΤΗΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ...ΑΠ ΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΠΤΕΡΥΓΙΟ ΤΟΥ ΑΠ ΤΙΝ ΜΕΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΟΛΙΜΠΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΛΑΓΙΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ψαρακι...απ την άλλη μερια γυρναει λιγες φορες...δεν φενετε χτυπημα αλλα το πτεριγιο δεν κουναει σχεδόν καθολου

darko.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Δυστυχώς το ψάρι είναι στα τελευταία του. Επειδή δεν γνωρίζω από χρυσόψαρα το μάτι του ήταν ανέκαθεν έτσι? και βασικά ήταν έτσι από το μαγαζί που το πήρες ή έγινε στην πορεία?

Αν θέλεις να κρατήσεις κάποιο ψάρι μελλοντικά σε παρακαλώ μην τα βάζεις σε απλά δοχεία και πάρε ένα ενυδρείο των 10-20 λίτρων. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε παρέα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Ετσι καθεται συνεχεια?? Κολυμπαει καθολου φιλε??

προσπαθει να κολημπυσει αλλα παει ετσι πλαγια 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Δυστυχώς το ψάρι είναι στα τελευταία του. Επειδή δεν γνωρίζω από χρυσόψαρα το μάτι του ήταν ανέκαθεν έτσι? και βασικά ήταν έτσι από το μαγαζί που το πήρες ή έγινε στην πορεία?

Αν θέλεις να κρατήσεις κάποιο ψάρι μελλοντικά σε παρακαλώ μην τα βάζεις σε απλά δοχεία και πάρε ένα ενυδρείο των 10-20 λίτρων. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε παρέα. 

όχι δεν ητανε παντα ετσι...το εχω σε μια γυαλια η οποια είναι γυρω στα 30 λιτσα περιπου παζι με αλλα 3 χρυσόψαρα...το ματι δεν ητανε ετσι είναι σε αυτή την κατασταση απ το πρωι που σικωθηκα και το βρηκα κολημενο στο φιλτρο...τα ματια του βασικα ετσι πεταχτα ητανε απ την αρχη..είναι μαυρο δεν ξερω αν ανοικει στα χρυσόψαρα αλλα φενετε ετσι ανοιχτοχρομο λογο του φωτισμου μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι black moor τότε ναι, είναι πεταχτά τα ματάκια τους.. 

30 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα όμως για χρυσόψαρα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβα ποιο είδος είναι. Οκ. Στα 30 λίτρα δεν μπαίνει ένα χρυσόψαρο πόσο μάλλον τρία. Το ενυδρείο είναι στρωμένο? Το αν ένα ψάρι ενώ είναι ζωντανό δεν μπορεί να κολυμπήσει ή να σταθεί ίσια έχει να κάνει με το swim bladder. Ένα όργανο που επιτρέπει στα ψάρια να ισορροπούν στο νερό. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω περί θεραπείας τουλάχιστον βρήκα αυτό σχετικά με το swim bladder:

 

Causes

Fancy goldfish are among the fish most commonly affected by this disorder. The disease may be caused by intestinal parasites or by constipation induced by high nitrate levels from over feeding.

 

Μετάφραση:

Τα fancy χρυσόψαρα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσουν αυτή τη νόσο (του swim bladder). Η αρρώστια προκαλείται από εσωτερικά παράσιτα ή δισκοιλιότητα που προκαλείται από υψηλά νιτρικά λόγω υπερβολικού ταίσματος. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πρόβλημα της κύστης είναι επειδή καταπίνει αέρα την ώρα που τρώει,μαζί με την τροφή.. στα χρυσόψαρα πάντα μουλιάζουμε την τροφή σε ένα κυπελάκι με νερό ενυδρείου μέχρι να "κάτσει" κ  μετά ρίχνουμε στο ενυδρείο, να μην τρώνε από την επιφάνεια.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

 

εκει που τα πηρα μου ειπανε ότι είναι μια χαρα αυτή η γυαλα...θα κοιτάξω και το λινκ που εστειλες για το στησιμο του ενυδρείου..ευχαριστω!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Νομίζω κατάλαβα ποιο είδος είναι. Οκ. Στα 30 λίτρα δεν μπαίνει ένα χρυσόψαρο πόσο μάλλον τρία. Το ενυδρείο είναι στρωμένο? Το αν ένα ψάρι ενώ είναι ζωντανό δεν μπορεί να κολυμπήσει ή να σταθεί ίσια έχει να κάνει με το swim bladder. Ένα όργανο που επιτρέπει στα ψάρια να ισορροπούν στο νερό. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω περί θεραπείας τουλάχιστον βρήκα αυτό σχετικά με το swim bladder:

 

Causes

Fancy goldfish are among the fish most commonly affected by this disorder. The disease may be caused by intestinal parasites or by constipation induced by high nitrate levels from over feeding.

 

Μετάφραση:

Τα fancy χρυσόψαρα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσουν αυτή τη νόσο (του swim bladder). Η αρρώστια προκαλείται από εσωτερικά παράσιτα ή δισκοιλιότητα που προκαλείται από υψηλά νιτρικά λόγω υπερβολικού ταίσματος. 

οκ θα το ψαξω μιπως βγαλω καποια λυση

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο που λεει @panagiotis_dms το ψαρι θα πρεπει να επεπλεε η να ειχε δυσκολια να κολυμπησει καθε φορα σχεδον που ετρωγε. το εκανε αυτο πριν το χτυπημα ?? .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thedrowningman έγραψε:

αν ειναι αυτο που λεει @panagiotis_dms το ψαρι θα πρεπει να επεπλεε η να ειχε δυσκολια να κολυμπησει καθε φορα σχεδον που ετρωγε. το εκανε αυτο πριν το χτυπημα ?? .

όχι ποτε...από σημερα το κανει που εγινε το ατύχημα...εκατσα το παρακολουθουσα πριν και το πτεριγιο απ τιν δεξια μερια το κουναει πολύ λιγοτερο σε σχεση με το αριστερο...

Link to comment
Share on other sites

ακομα στο πλαι είναι αλλα το βλεπω καπως πιο δραστηριο...το εχω βαλει σε ένα πιο μικρο δοχειο μεταφορας γιατι στην γυαλα με το φιλτρο το επερνε το ρευμα και το πηγαινε οπου ναναι και το λιπομουνα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

πως ειναι σημερα το ψαρι φιλε?? σε τι δοχειο το εχεις?? εχει φιλτρακι μεσα.. ?? 

 

 

ακομα στο πλαι είναι αλλα το βλεπω καπως πιο δραστηριο...το εχω βαλει σε ένα πιο μικρο δοχειο μεταφορας γιατι στην γυαλα με το φιλτρο το επερνε το ρευμα και το πηγαινε οπου ναναι και το λιπομουνα...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι σου δεν θα αντέξει.

Το πρόβλημα δεν προκλήθηκε από αέρα που κατάπιε αλλά από τις κακες συνθήκες στις οποίες ζει και οι οποίες εξακολουθούν και γι αυτό δεν πιστεύω ότι θα την βγάλει καθαρή.

Έχω fancy χρυσόψαρα χρόνια τώρα και οι περισσότερες τροφές τους είναι επιπλέουσες, δεν έχω χάσει ποτέ χρυσόψαρο.

Στήσε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψαράκια σου και διάβασε λίγο εδώ για να τους δώσεις αυτό που τους αξίζει και θα σε ανταμείψουν

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το ψαρι σου δεν θα αντέξει.

Το πρόβλημα δεν προκλήθηκε από αέρα που κατάπιε αλλά από τις κακες συνθήκες στις οποίες ζει και οι οποίες εξακολουθούν και γι αυτό δεν πιστεύω ότι θα την βγάλει καθαρή.

Έχω fancy χρυσόψαρα χρόνια τώρα και οι περισσότερες τροφές τους είναι επιπλέουσες, δεν έχω χάσει ποτέ χρυσόψαρο.

Στήσε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψαράκια σου και διάβασε λίγο εδώ για να τους δώσεις αυτό που τους αξίζει και θα σε ανταμείψουν

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

τα εχω οσο πιο καθαρα γινετε για την γυαλα που τα ειχα...τα καθαριζω 1 φορα την βδομαδα και αν δω πως το νερο γινετε χαλια τοτε το αλλαζω και πιο γρηγορα αν χρειαστεί...δεν εχω ξανασχολιθει είναι πρωτη φορα και δεν ξερω πως να κανω μια σωστη αρχη ουτε τι φιλτρα χρειαζονται κτλπ ετσι ώστε να μπορεσω να τα βοηθισω κι άλλο...εχεις να μου πρωτηνεις κατι ετσι ώστε να κανω μια καλη αρχη??

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη διαβασε ο,τι υπαρχει απο άρθρο για αρχαριους εδώ μέσα.

Το να αλλάζεις νερό όταν αυτό γίνεται χάλια δεν είναι λύση. Το νερό δεν πρέπει ποτέ να γίνεται χάλια.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την αρχη, αφησε μονο ενα χρυσοψαρο στα 30λ σου.

Αλλαγες νερου δεν κανουμε, οταν βλεπουμε οτι χαλαει, αλλα καθε εβδομαδα 30-50%- εξαρταται. Στην περιπτωση σου θα εκανα αλλαγες νερου καθε δεύτερη μερα 30%.....

Βγαλε μια φωτογραφια του ενυδρειου σου και γραψε δυο λογια παραπανω για το φιλτρο, που εχεις, ταιζμα κ.α.

Με προλαβε ο @KostasGr, με την απαντηση....

Διαβασε εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...