Jump to content

Γαρίδες με μονομάχο


spithas

Recommended Posts

σκεφτομαι να βαλω μερικες γαριδες με τον μονομαχο μου.. απο αλλους ακουω οτι μπορει να συμβει απο αλλους οτι θα τις φαει.... 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοσυγκρασία του ψαριού, και η δομή του ενυδρείου, παίζει μεγάλο ρόλο στο αν θα καταφέρουν να επιβιώσουν οι γαρίδες με το μονομάχο.

Πάντως το σύνηθες είναι να τις τρώει όταν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η ιδιοσυγκρασία του ψαριού, και η δομή του ενυδρείου, παίζει μεγάλο ρόλο στο αν θα καταφέρουν να επιβιώσουν οι γαρίδες με το μονομάχο.

Πάντως το σύνηθες είναι να τις τρώει όταν μπορεί.

Κατι σαλιγκαρια που εχω δεν τα πειραζει,οταν τα βλεπει κανει φλαρινκ κ φευγει...εχω αρκετα φυτα,ανουμπιςανουμπιες,φυτα επιφανειας τα οποια εχουν βουλιαξει οποτε καλυπτουν κ την μεση ας πουμε,κ ξυλο...το σκεφτομαι δεν ξερω...οι γαριδες ειναι κοινωνικες ετσι; αν βαλω θα πρεπει να ειναι ποσες οι ελαχιστες...

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες με τον μονομάχο είναι μια πιθανή λύση.. να ξέρεις ότι δεν θα βλεπεις μικρά, ο μονομάχος θα τα κυνηγάει και θα τα τρωει.. ισως με παρα πολλές κρυψώνες επιβιώσουν καποια μικρά.. φυσικά μιλάω για να μπουν σε μέγεθος γαρίδες σαν τις red cherry.. εαν βάλεις αμάνο, κανένα απολύτως πρόβλημα! Επίσηςμια φορά είχα βάλει μια rock shrimp αζι με μονομάχο και το αλλαξα κατευθειαν γιατι τσιμπούσε τα πτερύγια της..

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες ήδη τον μονομάχο και ήθελες να βάλεις τότε ναι ας το δοκίμαζες. Τώρα που όμως ο μονομάχος είναι ήδη στο ενυδρείο εγώ πιστεύω θα ορμήσει με το που μπούν. Αν θέλεις συγκάτοικο στα λίτρα αυτά μόνο σαλιγκάρια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα και έχω αυτό συνδυασμό με 2 διαφορετικούς μονομάχους. Ο προηγούμενος δεν τα άγγιζε τα μικρά οπότε είχα μια αποικία με γαρίδες. Ο τωρινός τα θερίζει και έχουν μείνει οι μεγάλες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...