Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριος στο φορουμ και θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας. Έχω ξεκινήσει εδώ κ μια βδομάδα ένα ενυδρειο 35l στο οποίο έχω φυτέψει κερατοφυλο κ βαλισνερια. Οφείλω να ομολογήσω πως με φυτά κ ψαρια δεν έχω ιδιαίτερα ασχοληθεί μιας κ η αδυναμία μ είναι οι χελώνες,  παρολα αυτά αποφάσισα να ξεκινήσω.  Το κερατοφυλλο αναπτύσσεται κανονικά . Το θέμα μ είναι πως οι βαλισνεριες εμφανίζουν κάποια καφέ σημαδακια και φαίνονται σαν φαγωμενες.  Έχουν λίπασμα κ σήμερα τους έβαλα κ βιταμίνη υγρή και ο φωτισμός τους ειναι καλός .  Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις βαλισνεριες.  Θα προσπαθήσω να βάλω κ κάποιες φωτογραφίες.  Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Έχουν λίπασμα κ σήμερα τους έβαλα κ βιταμίνη υγρή και ο φωτισμός τους ειναι καλός

Τι εννοεις με την λεξη βιταμινες; και απο λιπασμα τι ακριβως βαζεις και πόσο;

Και...τα φυτα θελουν χρονο για να προσαρμοστουν στο ενυδρειο σου. 

Βγαλε μια φωτογραφια.

Και καλως ηρθες στην παρεα του aquazone !

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι νέος στο hobby και συνήθως ζητάω βοήθεια για δικά μου θέματα ίσως σε βοηθήσω γιατί το ίδιο πράγμα αντιμετώπισα και εγώ.

Δοκίμασε αν τα καφέ σημαδάκια που λες φεύγουν με το χέρι όταν τα τρίβεις απαλά γιατί πολύ πιθανόν στο νέο ενυδρείο σου να έχει καφέ άλγη... Αν είναι αυτό σε λίγο θα τη δείς και στα τοιχώματα. Στην περίπτωση που είναι άλγη θέλει απλώς καθάρισμα και υπομονή μέχρι να φύγει με το στρώσιμο... Εγώ τις ανούμπιες τις έβγαζα με τις πέτρες τους και καθάριζα τα φύλλα με μαλακό σφουγγάρι...  Επίσης σε περίπτωση άλγης το πολύ λίπασμα και γενικά τα περίσσεια θρεπτικά συστατικά μάλλον κακό κάνουν... Με μια φώτο πάντως οι πιό έμπειροι του forum θα σε κατατοπίσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριος στο φορουμ και θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας. Έχω ξεκινήσει εδώ κ μια βδομάδα ένα ενυδρειο 35l στο οποίο έχω φυτέψει κερατοφυλο κ βαλισνερια. Οφείλω να ομολογήσω πως με φυτά κ ψαρια δεν έχω ιδιαίτερα ασχοληθεί μιας κ η αδυναμία μ είναι οι χελώνες,  παρολα αυτά αποφάσισα να ξεκινήσω.  Το κερατοφυλλο αναπτύσσεται κανονικά . Το θέμα μ είναι πως οι βαλισνεριες εμφανίζουν κάποια καφέ σημαδακια και φαίνονται σαν φαγωμενες.  Έχουν λίπασμα κ σήμερα τους έβαλα κ βιταμίνη υγρή και ο φωτισμός τους ειναι καλός .  Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις βαλισνεριες.  Θα προσπαθήσω να βάλω κ κάποιες φωτογραφίες.  Ευχαριστώ 

15753208370163881352596508264262.thumb.jpg.726bf0ec914e383ce5d6d078363c20fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.  Τους έχω βάλει ταμπλετουλες στις ρίζες και έβαλα και ένα υγρό που λέγεται sera florena

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15753208370163881352596508264262.thumb.jpg.726bf0ec914e383ce5d6d078363c20fa.jpg15753209778066463151681520215329.thumb.jpg.95049682f5791a70f88799cb9bd00ccc.jpg

πριν 2 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.  Τους έχω βάλει ταμπλετουλες στις ρίζες και έβαλα και ένα υγρό που λέγεται sera florena

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τι εννοεις με την λεξη βιταμινες; και απο λιπασμα τι ακριβως βαζεις και πόσο;

Και...τα φυτα θελουν χρονο για να προσαρμοστουν στο ενυδρειο σου. 

Βγαλε μια φωτογραφια.

Και καλως ηρθες στην παρεα του aquazone !

 

20191201_120525.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψη μακρο στοιχειων εχεις.

Για sera florena καταλαβα. Πόσο ριχνεις και πόσο συχνα;

Ταμπλετα πώς "λεγεται"; Τι γραφει στο κουτι; Αν δεν ειναι της Tropica, τοτε δεν περιεχει μακρο στοιχεια και τα φυτα σου απλα δεν εχουν τν βασικη τροφη - αζωτο, φωσφορο και καλιο.

Στα ενυδρεια, που υπαρχουν ψαρια το θεμα με αζωτο (νιτρικα) και το φωσφορο λυνεται αυτοματα.

Εβαλες ψαρια στο ενυδρειο ή ακομα στο στρωσιμο εισαι;

Αν μπορεις, βγαλε φωτο, για να φαινεται το υποστρωμα (χαλικι), που εβαλες. Παχος υποστρωματος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ελλειψη μακρο στοιχειων εχεις.

Για sera florena καταλαβα. Πόσο ριχνεις και πόσο συχνα;

Ταμπλετα πώς "λεγεται"; Τι γραφει στο κουτι; Αν δεν ειναι της Tropica, τοτε δεν περιεχει μακρο στοιχεια και τα φυτα σου απλα δεν εχουν τν βασικη τροφη - αζωτο, φωσφορο και καλιο.

Στα ενυδρεια, που υπαρχουν ψαρια το θεμα με αζωτο (νιτρικα) και το φωσφορο λυνεται αυτοματα.

Εβαλες ψαρια στο ενυδρειο ή ακομα στο στρωσιμο εισαι;

Αν μπορεις, βγαλε φωτο, για να φαινεται το υποστρωμα (χαλικι), που εβαλες. Παχος υποστρωματος;

 

IMG_20191204_143653_990.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος poik8 έγραψε:

 

IMG_20191204_143653_990.jpg

Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα από ένα καπάκι περίπου 20ml. Οι ταμπλέτες γράφουν INITAL STICKSκαι είναι μάρκα Tetra .Ψαράκια δεν έχω αλλά εδώ και τρεις μέρες έχω 4 γαριδουλες .Χρειάζεται να πάρω κ ψαράκια?  Το πάχος του υποστρώματος είναι περίπου δύο δάχτυλα.Ελπιζω η φωτογραφία να βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα από ένα καπάκι περίπου 20ml. Οι ταμπλέτες γράφουν INITAL STICKSκαι είναι μάρκα Tetra .Ψαράκια δεν έχω αλλά εδώ και τρεις μέρες έχω 4 γαριδουλες .Χρειάζεται να πάρω κ ψαράκια?  Το πάχος του υποστρώματος είναι περίπου δύο δάχτυλα.Ελπιζω η φωτογραφία να βοηθήσει. 

Florena μην ριχνεις τοσο πολυ δεν χρειαζεται. Καλυτερα 2 φορες την εβδομαδα απο 4 ml.

Και florena kai initial sticks περιεχουν μονο μικρο στοιχεια, δεν εχουν καθολου μακρο. Αν ταιζεις τις γαριδες, σιγα σιγα θα εμφανιστουν και νιτρικα και φωσφορικα. Το καλιο καλιτερα να παρεις (potassium) πχ

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/5684-seachem-flourish-potassium-250ml-000116046602.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/4732-aquaforest-af-k-boost-200ml-5902026738255.html

Το παχος του υποστρωματος ειναι καλο, με προβληματίζει λιγο το λευκο  χρωμα του. Για υποστρωμα τι εβαλες;

Και για τις γαριδες.... Λιγο νωρις τις εβαλες στο ενυδρειο. Ακομα δεν εστρωσε.

Αν θελεις, διαβασε εδω

και εδω

Ξερω, οτι ειναι πολλα :) Σιγα σιγα.... καθε αρχη ειναι δυσκολη

Δες και μερικα βιντεο step by step για φυτεμενα ενυδρεια

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout66/5270

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout43/5038

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Florena μην ριχνεις τοσο πολυ δεν χρειαζεται. Καλυτερα 2 φορες την εβδομαδα απο 4 ml.

Και florena kai initial sticks περιεχουν μονο μικρο στοιχεια, δεν εχουν καθολου μακρο. Αν ταιζεις τις γαριδες, σιγα σιγα θα εμφανιστουν και νιτρικα και φωσφορικα. Το καλιο καλιτερα να παρεις (potassium) πχ

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/5684-seachem-flourish-potassium-250ml-000116046602.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/4732-aquaforest-af-k-boost-200ml-5902026738255.html

Το παχος του υποστρωματος ειναι καλο, με προβληματίζει λιγο το λευκο  χρωμα του. Για υποστρωμα τι εβαλες;

Και για τις γαριδες.... Λιγο νωρις τις εβαλες στο ενυδρειο. Ακομα δεν εστρωσε.

Αν θελεις, διαβασε εδω

και εδω

Ξερω, οτι ειναι πολλα :) Σιγα σιγα.... καθε αρχη ειναι δυσκολη

Δες και μερικα βιντεο step by step για φυτεμενα ενυδρεια

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout66/5270

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout43/5038

 

Για υπόστρωμα έχω βάλει ψιλό χαλικακι. Πάντως από προχθες βλέπω βελτίωση και στο χρώμα αλλά κ στην ανάπτυξη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.!

Επίσης μια ερώτηση που μου προκλήθηκε είναι αν για να αναπτυχθούν σίγουρα αυτά τα μακρό στοιχεία καλό θα ήταν να προσθέσω ψαράκια  ?

πριν 18 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

 

IMG_20191204_143653_990.jpg

Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα από ένα καπάκι περίπου 20ml. Οι ταμπλέτες γράφουν INITAL STICKSκαι είναι μάρκα Tetra .Ψαράκια δεν έχω αλλά εδώ και τρεις μέρες έχω 4 γαριδουλες .Χρειάζεται να πάρω κ ψαράκια?  Το πάχος του υποστρώματος είναι περίπου δύο δάχτυλα.Ελπιζω η φωτογραφία να βοηθήσει. 

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Για υπόστρωμα έχω βάλει ψιλό χαλικακι. Πάντως από προχθες βλέπω βελτίωση και στο χρώμα αλλά κ στην ανάπτυξη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.!

Επίσης μια ερώτηση που μου προκλήθηκε είναι αν για να αναπτυχθούν σίγουρα αυτά τα μακρό στοιχεία καλό θα ήταν να προσθέσω ψαράκια  ?

Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα από ένα καπάκι περίπου 20ml. Οι ταμπλέτες γράφουν INITAL STICKSκαι είναι μάρκα Tetra .Ψαράκια δεν έχω αλλά εδώ και τρεις μέρες έχω 4 γαριδουλες .Χρειάζεται να πάρω κ ψαράκια?  Το πάχος του υποστρώματος είναι περίπου δύο δάχτυλα.Ελπιζω η φωτογραφία να βοηθήσει. 

Ψαρακια τωρα οχι ακομα. Διαβασες για το στρωσιμο ενυδρειου; το πρωτο λινκ, που σου εβαλα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ψαρακια τωρα οχι ακομα. Διαβασες για το στρωσιμο ενυδρειου; το πρωτο λινκ, που σου εβαλα.....

Ναι το διάβασα δεν λέω να τα βάλω τώρα,  απλά ρωτάω αν θα έκανε καλό να μπουν σε μετέπειτα χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Ναι το διάβασα δεν λέω να τα βάλω τώρα,  απλά ρωτάω αν θα έκανε καλό να μπουν σε μετέπειτα χρόνο?

Γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γινεται.

Τι ψαράκια θα ήταν κατάλληλα? Βάση της χωρητικότητας των φυτών και των γαριδων? 

Link to comment
Share on other sites

Για τρα λιτρα σου boraras brigittae ή danio margaritatus

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τρα λιτρα σου boraras brigittae ή danio margaritatus

Γκαπυς δεν γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Γκαπυς δεν γίνεται? 

Μπορεις να βαλεις Endler, που ειναι πιο μικρα ή μονο αρσενικα κανονικα γκαπυ. Αλλιως σε δυο-τρεις μηνες δεν θα ξερεις τι να κανεις με τον γονο.

Ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο σου και για γκαπυ. Αν θα ηταν μακροστενο, θα ηταν πολυ πιο καλα.... Τα ψαρια θελουν μακρος, οχι υψος....

Μπορεις να βαλεις μεσα εναν μονομαχο ( δεν πανε καλα με τις γαριδες ) ή να το κανεις ομορφο γαριδαδικο.

Βαλε μεσα μια ριζα με μοςς και θα ειναι ok για γαριδες.

Το χαλικακι σου κανει μια δοκιμη με ακουα φορτε(ειναι υδροχλωρικο οξυ, που πουλανε στο σουπερ μαρκετ στο κοκκινο πλαστικο μπουκαλακι, 1€ εχει)

Παρε λιγο χαλικι, βαλε σε ενα ποτηρι και προσεκτικα ριξε πανω του το ακουα φορτε. Αν αφριζει, τοτε το χαλικι σου ειναι ασβεστολιθικο και δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να βαλεις Endler, που ειναι πιο μικρα ή μονο αρσενικα κανονικα γκαπυ. Αλλιως σε δυο-τρεις μηνες δεν θα ξερεις τι να κανεις με τον γονο.

Ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο σου και για γκαπυ. Αν θα ηταν μακροστενο, θα ηταν πολυ πιο καλα.... Τα ψαρια θελουν μακρος, οχι υψος....

Μπορεις να βαλεις μεσα εναν μονομαχο ( δεν πανε καλα με τις γαριδες ) ή να το κανεις ομορφο γαριδαδικο.

Βαλε μεσα μια ριζα με μοςς και θα ειναι ok για γαριδες.

Το χαλικακι σου κανει μια δοκιμη με ακουα φορτε(ειναι υδροχλωρικο οξυ, που πουλανε στο σουπερ μαρκετ στο κοκκινο πλαστικο μπουκαλακι, 1€ εχει)

Παρε λιγο χαλικι, βαλε σε ενα ποτηρι και προσεκτικα ριξε πανω του το ακουα φορτε. Αν αφριζει, τοτε το χαλικι σου ειναι ασβεστολιθικο και δεν κανει για το ενυδρειο 

Το χαλικακι το πήρα από μαγαζί με ζώα επομένως θεωρώ πως θα είναι κατάλληλο για ενυδρεια ,δεν το μάζεψα μόνος μ.

Το moss είναι εύκολο σαν φυτό? 

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για τρα λιτρα σου boraras brigittae ή danio margaritatus

Γκαπυς δεν γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος poik8 έγραψε:

Γκαπυς δεν γίνεται? 

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το κύριο πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με τρελό ρυθμό. Κυριολεκτικά δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις σε 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostascb έγραψε:

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το κύριο πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με τρελό ρυθμό. Κυριολεκτικά δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις σε 2-3 μήνες.

Ναι Ναι καταλαβαίνω δεν με βλέπω να βάζω ψαράκια θα αρκεστω στις γαριδες .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσα να βάλω έστω έναν γλύφτη Γτ παρατηρώ πως αυξάνεται αρκετά η άλγη ή δεν συνδυάζεται  με τις γαριδουλες

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην πέσεις σε αυτή τη παγίδα. Οι γλύφτες μπορεί να βοηθούν (όχι να εξαλείφουν) την κατάσταση με τις άλγες αλλά γίνονται τεράστια ψάρια και θέλουν κάποιες εκατοντάδες λίτρα. Αν πρόκειται για άλγη στο τζάμι βάλε μαγνητάκι και είσαι κομπλε. Για ποια άλγη όμως ακριβώς μιλάμε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Όχι μην πέσεις σε αυτή τη παγίδα. Οι γλύφτες μπορεί να βοηθούν (όχι να εξαλείφουν) την κατάσταση με τις άλγες αλλά γίνονται τεράστια ψάρια και θέλουν κάποιες εκατοντάδες λίτρα. Αν πρόκειται για άλγη στο τζάμι βάλε μαγνητάκι και είσαι κομπλε. Για ποια άλγη όμως ακριβώς μιλάμε? 

Ναι για την άλγη στο τζαμί μιλαω , την άλγη των φυτών την προσπαθούν οι γαριδες από ότι βλέπω χωρίς όμως τέλεια αποτελεσματα κ εκεί.  Έχω μαγνητακι θα το χρησιμοποιήσω Ευχαριστώ.  Αλλά ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο πιο μικρό είδος γλύπτη το οποίο θα μπορούσε να ήταν κατάλληλο για την περίπτωση μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...