Jump to content

Recommended Posts

Άλγη όλοι έχουμε. Μην ανησυχείς. Πέρασε ένα χέρι όλα τα τζάμια γύρω γύρω με τον μαγνήτη και θα είσαι κομπλέ. Άλγη των φυτών εννοείς τριχοειδή? (Πράσινες μικρές τριχούλες στα φύλλα?) Αν είναι αυτό και είναι μεγάλες οι τρίχες βάλε οδοντόβουρτσα καθαρή και στο σημείο που έχει άλγη στρίψε την όπως το πηρούνι στα μακαρόνια για να μαζέψει ότι μπορεί. Το φίλτρο κλείσε το για όσο καθαρίζεις και όταν τελειώσεις κάνε και μια καλή αλλαγή νερού για να φύγουν οι περισσότεροι  σπόροι άλγης. Αν η τριχοειδή επανέλθει τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον φωτισμό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για οτοκυκλους ειναι απο τα πιο μικρα γλυφτακια  που υπαρχουν δεν μεγαλωνουν πολυ  ειναι δουλευταραδες και καθαριζουν τζαμια και φυτα πολυ γρηγορα και αντεχουν αποτι εχω δει σε κακουχιες το μεγεθος τους δεν ξεπερνα τα 6cm απ οτι θυμαμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος ioannism έγραψε:

ψαξε για οτοκυκλους ειναι απο τα πιο μικρα γλυφτακια  που υπαρχουν δεν μεγαλωνουν πολυ  ειναι δουλευταραδες και καθαριζουν τζαμια και φυτα πολυ γρηγορα και αντεχουν αποτι εχω δει σε κακουχιες το μεγεθος τους δεν ξεπερνα τα 6cm απ οτι θυμαμε

εκτός του ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο τα λίτρα είναι λίγα για οτόκυκλους που χρειάζεται ομάδα και αντίθετα δεν αντέχουν σε κακουχίες μιας και πρόκειται για πολύ ευαίσθητα ψάρια. Εξάλλου υπάρχουν ήδη γαρίδες μέσα και δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να μπει κ άλλος καθαριστής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι 

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Άλγη όλοι έχουμε. Μην ανησυχείς. Πέρασε ένα χέρι όλα τα τζάμια γύρω γύρω με τον μαγνήτη και θα είσαι κομπλέ. Άλγη των φυτών εννοείς τριχοειδή? (Πράσινες μικρές τριχούλες στα φύλλα?) Αν είναι αυτό και είναι μεγάλες οι τρίχες βάλε οδοντόβουρτσα καθαρή και στο σημείο που έχει άλγη στρίψε την όπως το πηρούνι στα μακαρόνια για να μαζέψει ότι μπορεί. Το φίλτρο κλείσε το για όσο καθαρίζεις και όταν τελειώσεις κάνε και μια καλή αλλαγή νερού για να φύγουν οι περισσότεροι  σπόροι άλγης. Αν η τριχοειδή επανέλθει τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον φωτισμό σου.

 

Ναι ακριβώς την άλγη των φυτών λέω . Έχει αρχίσει να γεμίζει θα σας βάλω κ μια φωτογραφία για το δείτε καλύτερα για να είμαι σίγουρος και να είστε κ εσείς. Φωτισμό έχω led και το έχω αναμμένο περίπου 7 με 8 ώρες.  Μήπως είναι πολύ?  Πάντως δεν είναι τόσο πολύ για να χρειαστεί να βάλω πιρούνι. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ioannism έγραψε:

ψαξε για οτοκυκλους ειναι απο τα πιο μικρα γλυφτακια  που υπαρχουν δεν μεγαλωνουν πολυ  ειναι δουλευταραδες και καθαριζουν τζαμια και φυτα πολυ γρηγορα και αντεχουν αποτι εχω δει σε κακουχιες το μεγεθος τους δεν ξεπερνα τα 6cm απ οτι θυμαμε

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να είναι καλή ιδέα. Μήπως να βάλω περισσότερες γαριδουλες ή δεν θα βοηθήσει?

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Άλγη όλοι έχουμε. Μην ανησυχείς. Πέρασε ένα χέρι όλα τα τζάμια γύρω γύρω με τον μαγνήτη και θα είσαι κομπλέ. Άλγη των φυτών εννοείς τριχοειδή? (Πράσινες μικρές τριχούλες στα φύλλα?) Αν είναι αυτό και είναι μεγάλες οι τρίχες βάλε οδοντόβουρτσα καθαρή και στο σημείο που έχει άλγη στρίψε την όπως το πηρούνι στα μακαρόνια για να μαζέψει ότι μπορεί. Το φίλτρο κλείσε το για όσο καθαρίζεις και όταν τελειώσεις κάνε και μια καλή αλλαγή νερού για να φύγουν οι περισσότεροι  σπόροι άλγης. Αν η τριχοειδή επανέλθει τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον φωτισμό σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

εκτός του ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο τα λίτρα είναι λίγα για οτόκυκλους που χρειάζεται ομάδα και αντίθετα δεν αντέχουν σε κακουχίες μιας και πρόκειται για πολύ ευαίσθητα ψάρια. Εξάλλου υπάρχουν ήδη γαρίδες μέσα και δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να μπει κ άλλος καθαριστής. 

Σε πόσο καιρό περίπου θα είναι στρωμένο το ενυδρείο μ πιστευετε και σε πόσο καιρό θα μπορέσω να προσθέσω ψαράκια 

Link to comment
Share on other sites

Θα στο δείξουν οι μετρήσεις, πότε έχει στρώσει. Θα πρέπει να έχουν μηδενίσει, αμμωνία και νιτρώδη, και να υπάρχουν νιτρικά.

Πάντως εάν δεν υπάρχουν τεστ θεωρείται στρωμένο μετά από 30-40 ημέρες.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα στο δείξουν οι μετρήσεις, πότε έχει στρώσει. Θα πρέπει να έχουν μηδενίσει, αμμωνία και νιτρώδη, και να υπάρχουν νιτρικά.

Πάντως εάν δεν υπάρχουν τεστ θεωρείται στρωμένο μετά από 30-40 ημέρες.:)

Ευχαριστώ πολύ! ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! ?

Για να σιγουρευτώ σας βάζω κ κάποιες φωτογραφίες κ περιμένω πάλι τα σχόλια σας.

Ευχαριστώ 

IMG_20191207_001059_605.jpg

IMG_20191207_001056_140.jpg

IMG_20191207_001054_425.jpg

IMG_20191207_001052_745.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαζευει τα παντα πανω του αυτο το φυτο. Ασπρη σκονη θα φυγει,οταν θα στρωσει καλα το ενυδρειο, δεν ειναι αλγη, ειναι ενα μιξ απο μυκητες, βακτηρια και μικροαλγες, που δημιουργείται στο φρεσκο ενυδρειο μεχρι να αποκτηση βιολογικη ισορροπια.

Μπορεις να βγαλεις το κερατοφυλλο και να το ξεπλενεις με νερο (καλυτερα απο το ενυδρειο).

Βαλε στο φιλτρο σου ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει αυτα τα ασπρα σωματιδια, που κολλανε στα φυτα.

Και μην βαζεις florena απο 20 μλ, στις οδηγιες γραφει 5 μλ για 20λ. Εσυ νομιζεις,οτι αν θα βαλεις παραπανω, θα κανεις καλο; Οχι , ακριβως το αντιθετο!

Το νερακι ,που εχεις στο ενυδρειο 35λ ειναι περιπου 27-28λ καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μαζευει τα παντα πανω του αυτο το φυτο. Ασπρη σκονη θα φυγει,οταν θα στρωσει καλα το ενυδρειο, δεν ειναι αλγη, ειναι ενα μιξ απο μυκητες, βακτηρια και μικροαλγες, που δημιουργείται στο φρεσκο ενυδρειο μεχρι να αποκτηση βιολογικη ισορροπια.

Μπορεις να βγαλεις το κερατοφυλλο και να το ξεπλενεις με νερο (καλυτερα απο το ενυδρειο).

Βαλε στο φιλτρο σου ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει αυτα τα ασπρα σωματιδια, που κολλανε στα φυτα.

Και μην βαζεις florena απο 20 μλ, στις οδηγιες γραφει 5 μλ για 20λ. Εσυ νομιζεις,οτι αν θα βαλεις παραπανω, θα κανεις καλο; Οχι , ακριβως το αντιθετο!

Το νερακι ,που εχεις στο ενυδρειο 35λ ειναι περιπου 27-28λ καθαρα.

Ααα κατάλαβα.  Ευχαριστώ πολύ θα το έχω υπόψη μου .και κάτι τελευταίο θα ήταν καλό να βάλω ένα ακόμα φυτό ή δεν....?

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος poik8 έγραψε:

Ααα κατάλαβα.  Ευχαριστώ πολύ θα το έχω υπόψη μου .

 

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και 10 φυτα, απλα πρεπει να διαλεξεις καποια ευκολα πχ- anubias, microsorum,moss.

Και κατι αλλο.... Αν παιρνεις κατι απο το πετσοπ, δεν σημαινει , οτι ειναι καταλληλο για το ενυδρειο , οσο παραξενο και αν ακουγεται.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να βαλεις και 10 φυτα, απλα πρεπει να διαλεξεις καποια ευκολα πχ- anubias, microsorum,moss.

Και κατι αλλο.... Αν παιρνεις κατι απο το πετσοπ, δεν σημαινει , οτι ειναι καταλληλο για το ενυδρειο , οσο παραξενο και αν ακουγεται.....

 

Καταλαβαίνω ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σας!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2019 at 10:29 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να βαλεις και 10 φυτα, απλα πρεπει να διαλεξεις καποια ευκολα πχ- anubias, microsorum,moss.

Και κατι αλλο.... Αν παιρνεις κατι απο το πετσοπ, δεν σημαινει , οτι ειναι καταλληλο για το ενυδρειο , οσο παραξενο και αν ακουγεται.....

 

Πάλι θα χρειαστώ την βοήθεια σας σήμερα είδα ένα από τα κερατοφυλλα να έχει μαζέψει τα φύλλα του προς τα κάτω και δεν ξέρω τον λόγο.  Θα βάλω κ φωτο ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20191208_155128_666.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Πάλι θα χρειαστώ την βοήθεια σας σήμερα είδα ένα από τα κερατοφυλλα να έχει μαζέψει τα φύλλα του προς τα κάτω και δεν ξέρω τον λόγο.  Θα βάλω κ φωτο ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20191208_155128_666.jpg

Τελικά είναι τρεια κερατοφυλλα με μαζεμένα φύλα κ Όχι ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γιατι δεν εχει τροφη; Μακροστοιχεια....θυμασε;  δεν υπαρχουν στο φρεσκο ενυδρειο. Ταιζεις τις γαριδες;

Εχεις κανει τεστ νερου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως γιατι δεν εχει τροφη; Μακροστοιχεια....θυμασε;  δεν υπαρχουν στο φρεσκο ενυδρειο. Ταιζεις τις γαριδες;

Εχεις κανει τεστ νερου;

 

 

Τις γαρίδες τις ταιζω κανονικά μια φορά την μέρα.  Τεστ νερού δ2ν έχω κάνει.Χρειαζεται να ανησυχώ? Μήπως να ρίξω από το υγρό sera florena που έχω?

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Τις γαρίδες τις ταιζω κανονικά μια φορά την μέρα.  Τεστ νερού δ2ν έχω κάνει.Χρειαζεται να ανησυχώ? Μήπως να ρίξω από το υγρό της αέρα που έχω?

Κανε τεστ νερου, οχι strip (χαρτακια). Να δουμε τι εχεις. Δεν χρειαζεται να αγοραζεις, μπορεις να πας σε καποιο μεγαλο πετσοπ και να ρωτησεις αν μπορουν να κανουν.

Βεβαια καλυτερα να παρεις τα δικα σου τεστακια. Μονο υγρα και επωνιμα πχ

https://misirlis-aquarium.gr/403-403-metrhseis_nerou#/κατασκευαστής-api-salifert-sera

Πρεπει να δεις αμμωνια, νιτρικα,νιτρωδη

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε τεστ νερου, οχι strip (χαρτακια). Να δουμε τι εχεις. Δεν χρειαζεται να αγοραζεις, μπορεις να πας σε καποιο μεγαλο πετσοπ και να ρωτησεις αν μπορουν να κανουν.

Βεβαια καλυτερα να παρεις τα δικα σου τεστακια. Μονο υγρα και επωνιμα πχ

https://misirlis-aquarium.gr/403-403-metrhseis_nerou#/κατασκευαστής-api-salifert-sera

Πρεπει να δεις αμμωνια, νιτρικα,νιτρωδη

Έγινε θα κάνω τα τεστ κ θα ενημερώσω.  Μήπως να ρίξω τωρα λίγο sera florena Για να τα βοηθήσω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Έγινε θα κάνω τα τεστ κ θα ενημερώσω.  Μήπως να ρίξω τωρα λίγο sera florena Για να τα βοηθήσω ή οχι?

Τωρα οχι. Εριχνες τετραπλασιες δοσολογιες μεχρι τωρα. κανε τεστακια και βλεπουμε.

Εχεις κανει αλλαγη νερου απο τοτε, που ξεκινησες το ενυδρειο;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα οχι. Εριχνες τετραπλασιες δοσολογιες μεχρι τωρα. κανε τεστακια και βλεπουμε.

Εχεις κανει αλλαγη νερου απο τοτε, που ξεκινησες το ενυδρειο;

 

Όχι αλλαγή νερού δεν έχω κάνει. Να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος poik8 έγραψε:

Όχι αλλαγή νερού δεν έχω κάνει. Να κάνω ?

Πρώτα κανε τις μετρησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρώτα κανε τις μετρησεις.

 

Εντελώς απρόσμενα σήμερα τα κερατοφυλλα ξανά άρχισαν να σηκώνονται και να σταθεροποιουνται στο κανονικό τους σχήμα.  Υπάρχει εξήγηση στην όλη διαδικασία? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...