Jump to content

Εξάνθημα ή δαγκωνιές ?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ξέρω ότι τα ψάρια που έχω στο ενυδρείο μπορεί να είναι πολλά, αλλά είναι ακόμα μικρά και συμβιώνουν αρμονικά μέχρι τώρα.
Έχω σκοπό να στήσω μεγαλύτερο ενυδρείο σε 8-10 μήνες.
Έχω ιστορικές μάχες μεταξύ του ενός αγγελόψαρου που έχει καταλάβει την μια γωνία του ενυδρείου με τα υπόλοιπα 4 που κάνουν μεταξύ τους παρέα στην άλλη πλευρά.
Ένα αγγελόψαρο από τα 4 παρουσιάζει κάτι σαν εξάνθημα στην μια του πλευρά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): FLUVAL 107 με ότι αυτό περιέχει από τον κατασκευαστή, και πρόσθετα sera siporax mini Professional ώστε να γεμίσει καλά το διαμέρισμα του φίλτρου

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): από Σεπτ 2019

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Αγγελόψαρα 5 , Harlequin Rasbora 5, neon tetra 11, Gourami Gold 1,

- Ρουτίνες (Τάϊσμα: 2 φορές την ημέρα με μέτρο στην ποσότητα, προετοιμασία νερού αλλαγής από φίλτρο με ενεργό άνθρακα και sera aquatan, αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες ως 50%?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6,8

- KH:4

- GH:>7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0 mg/L

- ΝΟ3 (νιτρικά):10-25mg/L

- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Salifert NH3 Ammonia Profi test

-Strips: Esha aqua quick test 6-1

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Εξάνθημα σε ένα Αγγελοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (εξάνθημα στην αριστερή πλευρά του ενός Αγγελόψαρου. Όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες του ψαριού κανονικές

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

img1.jpg

img3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το είδος αγγελοψαρου τα σημάδια φαίνονται ποιο έντονα..

Λίγο μελαφιξ θα βοηθούσε στην επούλωση. 

Μην μπεις στην διαδικασία να χρησιμοποιήσεις βαριά φάρμακα. 

Να σε ανησυχήσει μόνο αν οι πληγές αποκτήσουν κόκκινο χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρόσεξα ότι μετράς με χαρτάκια ,θα σου πρότειναι να προμηθευτείς τα υγρά τέστ της API! εκεί θα δείς σίγουρα αποτελέσματα ( πάντα φιλικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DaLtQN said:

Φίλε μου πρόσεξα ότι μετράς με χαρτάκια ,θα σου πρότειναι να προμηθευτείς τα υγρά τέστ της API! εκεί θα δείς σίγουρα αποτελέσματα ( πάντα φιλικά)


Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ.
Είμαι τόσο νέος στο χώρο όσο και το πρώτο μου αυτό ενυδρείο...
Το μόνο που έκανα μέχρι τώρα είναι να εμπιστεύομαι τους πωλητές.....

Διαβάζοντας και βλέποντας κυρίως υλικό σχετικά, διαμορφώνω τις επιλογές μου σε ποιο αξιόπιστα υλικά και τροφές.

Όμως δεν θέλω να πετάξω αυτά που αγόρασα πριν τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, stathis spithas said:

Σε αυτό το είδος αγγελοψαρου τα σημάδια φαίνονται ποιο έντονα..

Λίγο μελαφιξ θα βοηθούσε στην επούλωση. 

Μην μπεις στην διαδικασία να χρησιμοποιήσεις βαριά φάρμακα. 

Να σε ανησυχήσει μόνο αν οι πληγές αποκτήσουν κόκκινο χρώμα. 

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
τελικά δεν μου ειπες
μπορεί να είναι δαγκωνιές ?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι να έχει γδαρθει κάπου..

Αν είχε υποστεί επιθεση που θα αφηνε σημαδια θα είχε σημάδια και στα πτερύγια ή σκισμένα χείλη (αν έκανε αντεπίθεση)..

Ωστόσο επειδή μιλάμε για μοναχικό ψάρι απέναντι σε ζευγάρια δεν αποκλείεται να το πλαγιοκοπουν.

Αυτό είσαι ο μόνος που μπορείς με σιγουριά να γνωρίζεις εφόσον τα παρακολουθείς στενά.

Τα ψάρια συνήθως δαγκώνουν τα χείλια όταν κοντραρονται ή "κουτουλανε"ή πλαγικοπουν παρά δαγκώνουν όμοια τους είδη.

Τα μικρά αλλα ποιο επιθετικα δαγκώνουν πτερύγια όπως και μερικές φορές τα αγγγελοψαρα στους δίσκους .

Τα σημάδια πάντως (αν με ρωτας αυτο)μοιαζουν περισοτερο με χτυπηματα απο άτακτη φυγή σε κάποια ρίζα ή αντικείμενο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να παρεις τεστ NO3(νιτρικα) της API ή Salifert ...Με τις ταινιες δεν βγαζεις ακρη. Και δεν μου φαινονται να ειναι σωστες οι μετρησεις. Γιατι;

Με τοσα ψαρια στα 100λ , που δεν εχεις πικνοφυτεμενο ενυδρειο με καλο φωτισμο και CO2 και full stem φυτα, με αλλαγες νερου μονο 1 φορα στις 15 ημερες να πανε τα νιτρικα στα 10-25 ppm......Στα 80 ναι. Μετραμε παντα πριν την αλλαγη του νερου. Και το ph στο 6,8.... Χωρις CO2 δεν....,μονο Φλωρινα και ακομα Καρδιτσα(αν δεν κανω λαθος) εχουν μαλακο νερο.

Τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Vsterg έγραψε:


Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ.
Είμαι τόσο νέος στο χώρο όσο και το πρώτο μου αυτό ενυδρείο...
Το μόνο που έκανα μέχρι τώρα είναι να εμπιστεύομαι τους πωλητές.....

Διαβάζοντας και βλέποντας κυρίως υλικό σχετικά, διαμορφώνω τις επιλογές μου σε ποιο αξιόπιστα υλικά και τροφές.

Όμως δεν θέλω να πετάξω αυτά που αγόρασα πριν τελειώσουν.

τα είχα και εγώ και μου έβγαζε ph 6,8 ενώ ειχα 7,5, + νιτρικά, νιτρώδη στα ύψη ενώ ήταν φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Θα ελεγα να παρεις τεστ NO3(νιτρικα) της API ή Salifert ...Με τις ταινιες δεν βγαζεις ακρη. Και δεν μου φαινονται να ειναι σωστες οι μετρησεις. Γιατι;

Με τοσα ψαρια στα 100λ , που δεν εχεις πικνοφυτεμενο ενυδρειο με καλο φωτισμο και CO2 και full stem φυτα, με αλλαγες νερου μονο 1 φορα στις 15 ημερες να πανε τα νιτρικα στα 10-25 ppm......Στα 80 ναι. Μετραμε παντα πριν την αλλαγη του νερου. Και το ph στο 6,8.... Χωρις CO2 δεν....,μονο Φλωρινα και ακομα Καρδιτσα(αν δεν κανω λαθος) εχουν μαλακο νερο.

Τσεκαρε το.


Ευχαριστώ πολύ για τις σωστές υποδείξεις και παρατηρήσεις σου.

Πάντως μια φορά που είχα απορία για τις χαμηλές μετρήσεις νιτρικών πήγα νερό από το ενυδρείο στο κοντινό μου κατάστημα και μου το μέτρησαν με υγρά της API και ήταν νορμάλ.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...