Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι βοήθεια..έχω ένα green terror μικρό σε μέγεθος..από τη στιγμή που το πήρα,πριν από ένα μήνα δλδ δεν έτρωγε τπτ.. έφτυνε τα πάντα..και τις τέλειες μέρες βλέπω ότι βγάζει άσπρα λεπτά κόπρανα.. διάβασα στο φόρουμ ότι μάλλον είναι εσωτερικά παράσιτα και ότι μια καλή θεραπεία είναι το flagyl..να τη ξεκινήσω ή υπάρχει και κάτι πιο δραστικό;; παιδιά σος οποίος γνωρίζει αν μπορεί ας βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι το ψάρι κινείται κανονικά στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα..δε δείχνει άρρωστο..

Link to comment
Share on other sites

1 Μήνα δεν έχει φάει τίποτα; Δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

350 λίτρα μέσα έχω 1green terror 2 jack Dempsey και ένα firemouth

Θερμοκρασία 25 βαθμοί αλλαγές κάθε βδομάδα 30%0 αμμωνία μηδέν..το ψάρι προσωπικά δε το έχω δει ποτέ να τρώει.μοτι βάζει στο στομα το φτύνει από τη πρώτη στιγμή που το αγόρασα..και γη αυτό έχω πάρει 3 διαφορετικές τροφές..και κατεψυγμένη δοκίμασα.. τπτ τον τελευταίο καιρό βλέπω κάνει άσπρα μικρά κακακια..το έψαξα και λέει ότι μάλλον είναι παράσιτα..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δε ξέρω πολλά πάνω στο θέμα γι'αυτό ρωτάω τη γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε θεραπεία με Flagyl, ιδανικά σε καραντίνα γιατί θα σε παιδέψει σε 350 λίτρα, πάρε ένα πλαστικό δοχείο από ΙΚΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι μήπως κάνω σε όλο το ενυδρείο μπας και κολλήσανε και τα άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και μια φωτό δε ξέρω αν φαίνεται πολύ καλά..

IMG_20191210_165816_BURST1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είμαι καλυμμένος με το flagyl και τι δοσολογία; σκεφτόμουν μήπως το.βγαλω και το.κανω μπάνιο με διάλυμα με το flagyl

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Μπακάλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ενημερώσω ότι είναι η δεύτερη ημέρα που κάνω τη θεραπεία..τα κόπρανα από άσπρα που έβγαζε σήμερα είναι κόκκινα..χθες είχα ρίξει λίγη κόκκινη τροφή.. οπότε μάλλον παμε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι..έχω σήμερα και αύριο..τρεις μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη και τελευταία μέρα της θεραπείας σήμερα.. εκτός από χθές  μια φορά που έκανε κόκκινα κόπρανα συνεχίζει να κάνει άσπρα και το ψάρι να μη τρώει..μετα από πόσες μέρες θα δω βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η θεραπεία με το Hexamita τελείωσε.. διαφορα δεν έχω δει στο ψάρι.. ξεκίνησα πριν 3 μέρες και θεραπεία με flagyl..μέχρι στιγμής καμία διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...