Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

παντος μου ειπαν οτι το tropic marin pro δεν μπορεις να το αλαξεις εν καιρο γιατι δημιουργουνται προβληματα ειναι οντος ετσι?εγω βαζω της seachem .

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αρκεί η επιλογή αλατιού να είναι στα ίδια standard με τις TMC. :(

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα το ενυδρειο με αλατι της red sea,συνεχιζω με kent,αλλα επειδη βλεπω πολυ κοσμο να χρησιμοποιει της tropic μπορω να αλλαξω παλι αλατι η θα εχω προβληματα?αληθεια τι τιμες εχει σε ασβεστιο,mg?ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα σε Tropic Marin και μου φαίνεται αρκετά καλό τουλάχιστον στον ρυθμό που δυαλύθηκε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ 2 χρόνια και βάζω tropic marine και ήμουν θα έλεγα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

instant ocean Στα εννια χρονια που το χρησιμοποιω δεν ειχα κανενα προβλημα.Πολυ ευχαριστημενος ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Tropic Marin Bio-Actif?

Έχει ακόμη υψηλότερες τιμές σε Ca και KH και λίγο χαμηλότερο Mg.

TM Bio-Actif

Ca: 490

Mg: 1315

KH: 10,7

TM Pro Reef

Ca: 425

Mg: 1245

KH: 7,3

Τιμή πώλησης, περίπου € 80 το 25κιλο.

Δεν είναι δικές μου οι μετρήσεις, αλλά ούτε της εταιρείας.

Είναι μετρήσεις χομπίστα, ο οποίος έκανε τεστ σε διάφορα αλάτια που κυκλοφορούν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αλέξανδρε...

Το πρώτο μου γέμισμα και τώρα η πρώτη αλλαγή έχει γίνει με το συγκεκριμένο αλάτι, η διάλυσή του έρχεται μέσα σε 10-15 λεπτά αλλά για περετέρω δέν μπορώ να σου πώ γιατί το χρήσιμοποιώ μόλις ένα μήνα

οι αντίστοιχες μετρήσεις μου με τις δικές σου είναι οι εξής...

ca-432

mg-1300

kh-8

Link to comment
Share on other sites

Τιμές για αρκετά από τα αλάτια που χρησιμοποιούμε.Ρίξτε μια ματιά.

http://www.tanktests.co.uk/index.php?targe...alt_water_study

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν είναι χρήσιμες οι πληροφορίες αλλά δεν είναι και το καλύτερο συγκριτικό. Έχει χρησιμοποιήσει τεστ της αγοράς που έχουν αποκλείσεις και δεν μετρουν με λεπτομέρια.

Είμαι σιγουρος πως πολλά από τα αλάτια έχουν traces από φώσφορο & Nitrate είναι θέμα διαδικασίας. Αν δεις κάποια λινκ παραπάνω σε αυτό το thread θα δεις διάφορα τέστ που έχουν κάνει σε αλάτια σε εργαστήρια.

Το ενδιαφέρον είναι πως τα reference μπουκαλάκια έχουν αποκλείσεις!

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε εντύπωση και κάτι άλλο.Διαβάζοντας εδώ τα διάφορα αλάτια που χρησιμοποιούν τα παιδία και κάνοντας με απλά τεστ μετρήσεις βλέπω ότι υπάρχουν μεγαλούτσικες αποκλίσεις από αυτή την έρευνα η και από άλλες.

Νομίζω ότι η κάθε νέα παρτίδα που βγαίνει από την εταιρία έχει διαφορές από την προηγούμενη.Θα μου πείτε λογικό ως ένα σημείο,αλλά βλέπω και μερικές μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξεκινησα με το instant ocean και τρεχει το ενυδρειο αριστα θα ελεγα.

ισως αριστο για τα λεφτα του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tropic Marin Bio-Actif :thumbup:

Χρησιμοποιουσες αλλο πριν?Αν ναι οι εντυπωσεις σου απο το καινουριο αλατι της ΤΜ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Crystal Sea Bioassay Laboratory Formula της Marine Enterprises.

Αποτελέσματα μετρήσεων.

Παρόλο που μέχρι τώρα έκανα δύο αλλαγές νερού με το συγκεκριμένο αλάτι, πάντα ξεχνούσα να κάνω μετρήσεις στο «φρέσκο» νερό αλλαγής. Σήμερα δεν μου τη γλύτωσε...

... και να τα αποτελέσματα.

Σε 30 λίτρα νερό αντίστροφης όσμωσης (TDS 003), με θερμοκρασία 27ο C, τα 1070 gr αλάτι έδωσαν αλατότητα 1026. Διαλύθηκε σχετικά γρήγορα με τη βοήθεια ενός κυκλοφορητή χωρίς υπολείμματα και θολούρες, με το νερό να είναι τελείως διαυγές στα 15 λεπτά.

Ca=310

Mg=900 ------------------ και με Seachem Mg=935

KH=10,2 ή meq/L 3,66

PO4=0,0

Iodine

I2 (iodide)=0,04

I2 (iodate)=<0,03

Για τον «φόβο των Ιουδαίων» που λένε έγιναν και τα παρακάτω τεστ.

ΝΟ2=0,01

ΝΟ3=0,0

ΝΗ3/4=0,0

Οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν 24 ώρες μετά τη διάλυση του με τεστ της Salifert (μιας που είμαι πιο εξοικειωμένος μ αυτά σε σχέση με της Seachem), συν του ότι όλα τα αλάτια που μέτρησα μέχρι τώρα ήταν με Salifert. Τα τεστ Ca και Mg έγιναν επί δυο φορές για επαλήθευση.

Λόγω όμως των αποτελεσμάτων στο Mg που είναι χαμηλό, πραγματοποιήθηκε και τρίτο τεστ με Seachem, (Δυστυχώς δεν έχω τεστ Ca της Seachem -ή κάποιας άλλης εταιρίας- για να κάνω τη σύγκριση).

Όπως καταλαβαίνεται τα αποτελέσματα δεν είναι εργαστηριακά, αλλά με τα «κλασικά» τεστ και μέσα που διαθέτει κάθε χομπύστας.

(Εάν κάποιος από εσάς έκανε ή θα κάνει κάτι αντίστοιχο με το συγκεκριμένο αλάτι ας μοιραστούμε τις εμπειρίες των αποτελεσμάτων, άσχετα με ποία τεστ έγιναν οι μετρήσεις).

Κάποιες παρατηρήσεις άξιες προσοχής:

Στις μέχρι τώρα αλλαγές με άλλα αλάτια, το skimmer άφριζε πάρα πολύ και έβγαζε πολύ νερό με αποτέλεσμα να το κλείνω για κάποιες ώρες. Με το συγκεκριμένο αλάτι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Σε πολλά αλάτια είχα παρατηρήσει σβόλους, αυτό είναι καθαρή σκόνη.

Η συσκευασία των 6.60 κιλών περιλαμβάνει zip για το κλείσιμο της, αλλά θέλει προσοχή να μην παραμείνει αλάτι εκεί διότι δεν θα κλείσει καλά και θα απορροφήσει υγρασία από το περιβάλλον.

Συμπεράσματα ?

Link to comment
Share on other sites

Ca=310

Mg=900 ------------------ και με Seachem Mg=935

Συμπεράσματα ?

Θα ήταν ενδιαφέρον αν μας έδινες και τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής και τι απόκλιση βρήκες.

Ca και Mg αρκετά χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε Ca δίνει 410 και Mg 1290

Link to comment
Share on other sites

Επί ευκαιρία να ρωτήσω αν μπορεί να εφαρμοστεί το εξής.... οι μίξεις δυο διαφορετικών εταιριών σε αλάτια.

Κάποιο ας πούμε ότι δίνει καλές τιμές σε Ca και Μg, ενώ κάποιο άλλο σε ΚΗ και ..ιώδιο π.χ.

Θα μπορούσε κάποιος να τα αναμίξει ώστε να πιάσει καλύτερα ποσοστά σε γενικό σύνολο ή θα γίνει μπάχαλο?

Link to comment
Share on other sites

Απλά υπάρχουν κάποια που είναι καλύτερα από κάποια άλλα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επί ευκαιρία να ρωτήσω αν μπορεί να εφαρμοστεί το εξής.... οι μίξεις δυο διαφορετικών εταιριών σε αλάτια.

Κάποιο ας πούμε ότι δίνει καλές τιμές σε Ca και Μg, ενώ κάποιο άλλο σε ΚΗ και ..ιώδιο π.χ.

Θα μπορούσε κάποιος να τα αναμίξει ώστε να πιάσει καλύτερα ποσοστά σε γενικό σύνολο ή θα γίνει μπάχαλο?

Εγώ θα έλεγα όχι .

Η κάθε εταιρία βγάζει μια σύνθεση τέτοια που να μπορεί να συνεργαστεί με τα στοιχεία που βάζει στις ανάλογες ποσότητες .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα άλατος ξεκίνησα με coral shop και έμεινα σε αυτό.οι τιμές που έδειξε σε mg calcium ήταν Καλές.αρνητικό του βρίσκω την τιμή του.τσιμπημενη καργα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις από το Tropic Marine pro Reef μετά από 24 ώρες στο δοχείο προετοιμασίας

Σε 60 λίτρα νερό Α/Ο, 2 κιλά αλάτι

Αλατότητα 1025

Θερμοκρασία 27 C

pH=8,20

KH=8,0

Mg=1250

Ca=420

I2=0,06

Μετρήσεις με Salifert

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο χρησιμοποιω και οταν τελειωσει θα ξεκινησω το καινουριο αλατι της εταιριας που εχω παρει,το BIO ACTIF

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...