Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μετρησα το συγκεκριμενο αλατι δυο συνεχομενες ημερες,απο δυο διαφορετικες συσκευασιες.

ΝΟ3-0 NO3-0

kH-7,2 kH-7,6

Ca-380 Ca-340

Mg-1180 Mg-1120

Oλες οι τιμες μετρηθηκαν την ιδια ωρα.Αλατοτητα 1025 και θερμοκρασια 25,5.

Μετα εφτιαξα και μια μακαροναδα με κιμα :D

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα το συγκεκριμενο αλατι δυο συνεχομενες ημερες,απο δυο διαφορετικες συσκευασιες.

ΝΟ3-0 NO3-0

kH-7,2 kH-7,6

Ca-380 Ca-340

Mg-1180 Mg-1120

Oλες οι τιμες μετρηθηκαν την ιδια ωρα.Αλατοτητα 1025 και θερμοκρασια 25,5.

Μετα εφτιαξα και μια μακαροναδα με κιμα :D

πιο πολυ χαρηκα που το εκοψες το ρημαδι.μπραβο στραταρε.συνεχισε ετσι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετρησα το συγκεκριμενο αλατι δυο συνεχομενες ημερες,απο δυο διαφορετικες συσκευασιες.

ΝΟ3-0 NO3-0

kH-7,2 kH-7,6

Ca-380 Ca-340

Mg-1180 Mg-1120

Oλες οι τιμες μετρηθηκαν την ιδια ωρα.Αλατοτητα 1025 και θερμοκρασια 25,5.

Μετα εφτιαξα και μια μακαροναδα με κιμα :D

Καινουρια συσκευασια,απο την οποια απο προχτες ετοιμαζα νερο σε θερμοκρασια 27 βαθμοι.

ΝΟ3-0

kH-7,2

Ca-320

Mg-1180

Ενα μηνα μετα,με αλλη συσκευασια,δηλαδη με τρεις διαφορετικες συσκευασιες,σ'εμενα οι τιμες ειναι αυτες,κι απ'οτι βλεπω δεν εχουν και μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους.Αυτο απο μονο του με κανει να το εμπιστευομαι.Μιλω παντα για μενα!

Τις τιμες στο ενυδρειο τις εχω "φερει" με τις δοσομετρικες.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και στις μετρησεις που εχω κανει κ εγω :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ αξιοπιστο αλατι και στη μια αλλαγη χρησιμοποιω αυτο και στην αλλη το TM pro.

Link to comment
Share on other sites

Το TM pro Reef δε το αλλαζω με κανενα..

καλα κανεις ρε :P

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις ρε :P

:D Εσυ τι πετάγεσαι? :P

Που κ που βαζω κ λιγο Καλας να νοστιμισει.. :)

Link to comment
Share on other sites

:D Εσυ τι πετάγεσαι? :P

Που κ που βαζω κ λιγο Καλας να νοστιμισει.. :)

εεεετσιιιιιιι :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ΤΜ pro για πολλα χρονια μαζι με αυτο της Red sea τον τελευταιο χρονο περιπου αλλα

τωρα θα δωσω μια ευκαιρια και στο professional sea salt της fauna.

Eχω κανει μονο δυο αλλαγες μεχρι στιγμης οποτε οταν εχω ασφαλη συμπερασματα θα ενημερωσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ΤΜ pro για πολλα χρονια μαζι με αυτο της Red sea τον τελευταιο χρονο περιπου αλλα

τωρα θα δωσω μια ευκαιρια και στο professional sea salt της fauna.

Eχω κανει μονο δυο αλλαγες μεχρι στιγμης οποτε οταν εχω ασφαλη συμπερασματα θα ενημερωσω :thumbup:

Τι σε εκανε να αλλαξεις αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Τι σε εκανε να αλλαξεις αλατι?

Δεν του επιανε στο φαγητο και του χαλουσε τις συνταγες :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τι σε εκανε να αλλαξεις αλατι?

Κανενας ιδιαιτερος λογος γιαννη,απλα ακουγα και εβλεπα παντου καλα σχολια και ειπα να το δοκιμασω.

Παραλιγο αυτο να μου κοστισει βεβαια γιατι νομιζα πως αυτα που διαβασα πως μπορουμε να

πετυχουμε την ιδια αλατοτητα με μικροτερη ποσοστητα,σε σχεση με αλλα αλατια,εναι υπερβολες.

Εβαλα την ιδια ποσοτητα με το tm pro και ευτυχως μετρησα πριν κανω την αλλαγη γιατι ηταν στο 1.032.

Φυσικα οι τιμες ειχαν ανεβει ταβανι.

kh-16

ca-560

Στα 1.026 ομως βγαζει τις τιμες που υποσχεται.

Εχει και αλλα πολλα θετικα και μαλλον για ενα διαστημα θα χρησιμοποιησω μονο αυτο για να δω αν

μπορω να το εμπιστευομαι οπως το tm pro και της red sea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εδω και 1 μήνα της fluval pro salt και έχω ασβέστιο στον ουρανό 500 + δεν ξέρω φταίει η παρτίδα ...και αγορασα ολοκληρο κουβα :bigemo_harabe_net-72:

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 μήνα της fluval pro salt και έχω ασβέστιο στον ουρανό 500 + δεν ξέρω φταίει η παρτίδα ...και αγορασα ολοκληρο κουβα :bigemo_harabe_net-72:

Μέτρησες το Ca μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή ή το μέτρησες από το δοχείο αλλαγής?

Για να διαπιστώσεις αν οι τιμές ενός αλατιού είναι αυτές που αναφέρει ο κατασκευαστής, πρέπει να το έχεις διαλύσει με νερό Α/Ο στις αναλογίες που προτείνει και με σωστή αλατότητα η οποία παίζει μεγάλο ρόλο στην τιμή του ασβεστίου.

Η μέτρηση πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 12 ώρες μετά την διάλυσή του.

Θα πρέπει να γνωρίζεται επίσης κατά πόσο το ρεφρακτόμετρο είναι αξιόπιστο, και τα περισσότερα "συμβατικά" δεν είναι, γιατί έχουν διαφορά 1.5-2 μονάδες, και κάθε μονάδα αντιστοιχεί σε +/- 10ppm (περίπου) στην μέτρηση του ασβεστίου.

Επίσης, η τιμή του ΚΗ είναι αλληλένδετη με την τιμή του ασβεστίου, όπου η μία μεταβάλλει τα αποτελέσματα της άλλης !!!

Πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησες το Ca μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή ή το μέτρησες από το δοχείο αλλαγής?

Για να διαπιστώσεις αν οι τιμές ενός αλατιού είναι αυτές που αναφέρει ο κατασκευαστής, πρέπει να το έχεις διαλύσει με νερό Α/Ο στις αναλογίες που προτείνει και με σωστή αλατότητα η οποία παίζει μεγάλο ρόλο στην τιμή του ασβεστίου.

Η μέτρηση πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 12 ώρες μετά την διάλυσή του.

Θα πρέπει να γνωρίζεται επίσης κατά πόσο το ρεφρακτόμετρο είναι αξιόπιστο, και τα περισσότερα "συμβατικά" δεν είναι, γιατί έχουν διαφορά 1.5-2 μονάδες, και κάθε μονάδα αντιστοιχεί σε +/- 10ppm (περίπου) στην μέτρηση του ασβεστίου.

Επίσης, η τιμή του ΚΗ είναι αλληλένδετη με την τιμή του ασβεστίου, όπου η μία μεταβάλλει τα αποτελέσματα της άλλης !!!

Πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880

να συμπληρωσω και την αναφερομενη θερμοκρασια...

Link to comment
Share on other sites

σωστά, το ξέχασα λόγω.... ζέστης !!!!

:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησες το Ca μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή ή το μέτρησες από το δοχείο αλλαγής?

Για να διαπιστώσεις αν οι τιμές ενός αλατιού είναι αυτές που αναφέρει ο κατασκευαστής, πρέπει να το έχεις διαλύσει με νερό Α/Ο στις αναλογίες που προτείνει και με σωστή αλατότητα η οποία παίζει μεγάλο ρόλο στην τιμή του ασβεστίου.

Η μέτρηση πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 12 ώρες μετά την διάλυσή του.

Θα πρέπει να γνωρίζεται επίσης κατά πόσο το ρεφρακτόμετρο είναι αξιόπιστο, και τα περισσότερα "συμβατικά" δεν είναι, γιατί έχουν διαφορά 1.5-2 μονάδες, και κάθε μονάδα αντιστοιχεί σε +/- 10ppm (περίπου) στην μέτρηση του ασβεστίου.

Επίσης, η τιμή του ΚΗ είναι αλληλένδετη με την τιμή του ασβεστίου, όπου η μία μεταβάλλει τα αποτελέσματα της άλλης !!!

Πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880

καλησπέρα δοκίμασα και τα 2 και στο δοχείο αλλαγής αλλά και του ενυδρείου επίσης η διάλυση έγινε με νερό α/ο και η μετρήσεις που Κάνο μπάντα γίνονται μετά από 24ωρο σε θερμοκρασία 22 εως 25

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...