Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγω χρησιμοποιω το Tropic marin coral pro, δεν μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, οι τιμες του δεν ειναι εκει που λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να ειναι, με αποτελεσμα να πρεπει να τις ανεβαζω στον κουβα πριν την αλλαγη.

 

Εχω χρισιμοποιησει και το ΑΤΙ, απογοητευτηκα απο τις πολυ χαμηλες τιμες του, το KH ηταν κοντά στο 6. (ισως να εφταιγε και η παρτιδα)

Εχω χρησιμοποιησει και το Tropic marin bio actif πιο παλια αλλα ειχε και αυτο χαμηλες τιμες, KH κοντα στο 7.

 

Ακομα δεν εχω κατασταλαξει σε καποιο αλατι οποτε ειμαι ακομα στο ψαξιμο για το ιδανικο για εμενα παντα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη το εχω χρησιμοποιησει και αυτο παλια με πολυ καλα αποτελεσματα, τωρα ομως θελω ενα αλατι που να βγαζει στον κουβα 8.4kh 420ca και 1350mg.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη το εχω χρησιμοποιησει και αυτο παλια με πολυ καλα αποτελεσματα, τωρα ομως θελω ενα αλατι που να βγαζει στον κουβα 8.4kh 420ca και 1350mg.

 

Για αυτές τις τιμές pro της tropic marine είναι το πιο κοντινό...

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πιστευα και εγω αλλα δεν ισχυει.. Δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω οτι οι τιμες παιζουν πολυ αναλογως τις παρτηδες. Δεν εχω συναντήσει καμια μαρκα να προσφέρει σταθερες τιμες απο παρτίδα σε παρτίδα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Red Sea Coral Pro

 

Ισχυει οτι δεν θελει μιξη περισσοτερο απο 4 ωρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασιλαρε αυτο που λεει η εταιρια ειναι οτι το νερο ειναι ετοιμο για χρηση αμεσως αφου διαλυθει το αλατι και ειναι διαυγες το νερο μας.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα αν κανεις και την αλλαγη νερου μετα απο μια μερα π.χ.

Προσωπικα ομως ακολουθω τις οδηγιες και με το που καθαρισει το νερο κανω την αλλαγη.Ακομα και μιση ωρα να ειναι :thumbsu:

Την εχω κανει ομως πολλες φορες και μετα απο μια μερα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

 

Οντως ομως καποια αλλα αλατια το αναφερουν αυτο και ισως να αφορα στα ιχνοστοιχεια η' την συνθεση καποιων προβιοτικων αλατιων.

Το συγκεκριμενο ομως δεν αναφερει κατι τετοιο στο κουτι.Που το διαβασες?

Link to comment
Share on other sites

Red Sea Coral Pro

 

Ισχυει οτι δεν θελει μιξη περισσοτερο απο 4 ωρες;;;

 

Παιδιά, το γράφει στο κουτί. Οχι παραπάνω απο 3-4 ωρες. Διαλύεται πολυ γρήγορα.

Το χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό και ηταν πολυ καλό, ειχα δει διαφορά στην ανάπτυξη τουλάχιστον στα lps και στα soft.

Οταν ήρθαν τα capital controls στο γενικό χαμό δεν το έβρισκα και το γύρισα στο απλό red sea. Τωρα ομως που το ξαναβρίσκω θα το χρησιμοποιήσω πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"DO NOT mix for more than 4 hours"

 

Οντως πολυ καλο αλατι και διαλυεται αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Το άφηνα 24 ώρες !

Δεν είδα τίποτα κακό !

Όντως σε ένα video tis Red Sea το λέει αλλά και τι θα πάθεις αν διαλυθεί περισσότερο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το άφηνα 24 ώρες !

Δεν είδα τίποτα κακό !

Όντως σε ένα video tis Red Sea το λέει αλλά και τι θα πάθεις αν διαλυθεί περισσότερο !

Τι Διονυση?
Link to comment
Share on other sites

Το άφηνα 24 ώρες !

Δεν είδα τίποτα κακό !

Όντως σε ένα video tis Red Sea το λέει αλλά και τι θα πάθεις αν διαλυθεί περισσότερο !

Τι θα παθεις εαν διαλυθει περισσοτερο?? δλδ τι μπορεις να παθεις ???

Εγω παντως παιδια παιζω με το bio actiff ξεκηναει η κριστιν το πρωι να γεμιζει τα 100λιτρο βαζει το αλλατι το φερνει εκει που πρεπει ( να ναι καλα το στεφανη μου) το και στης 17.30 το απογευμα ξεκιναμε τη ρουτινα...

Καμια φορα το αφηνω και ολη νυχτα εαν δεν μπορει να μου φτιαξει,κανενα απολυτος θελα με δυο αντλιες να γυρναει μια χαρααα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

red sea pro 22 kg

sta 40 lt νερο ριχνω ανα 500 gr, μετα ξανα και ξανα μεχρι το density που θελω και οταν γινει διαυγες (5-10 λεπτα  )το νερο το ριχνω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...