Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στην τελευταια μου αλλαγη που εκανα, για πρωτη φορα χρησιμοποιησα Reef Crystals να δω τι λεει σαν αλατι. Ειχα ακουσει αρκετα θετικα σχολια αλλα περιεργος και αρκετα αρνητικα. Οποτε ηθελα να δω τι λεει.

Προσωπικα...δεν μου αρεσε καθολου. Απο τιμες καλα τα πηγε, απο διαλυτοτητα παλι καλα τα πηγε αλλα μεχρι εκει.. Το redox πηρε τα κατω του απο 450 σε 150 αμεσα. Τα κοραλια δεν εδειξαν οτι τους αρεσε, δεν ειδα καποιο φρεσκαρισμα, τιποτα. Σαν να μην εκανα αλλαγη νερου ηταν. Η ολη αισθηση δεν μου αρεσε στο ενυδρειο σαν εικονα που το γνωριζω. Ενω το παραλογο ηταν οτι τις επομενες 2 ημερες ειδα για πρωτη φορα κυανοβακτηριο σε καποια σημεια στο ενυδρειο!!! :rasp:

Κατι πρεπει να παιζετε με τα ιχνοστοιχεια που εχει σαν αλατι. Μαλλον καποια συγκεκριμενα ξευευγουν τοσο πολυ που καταντανε ή τοξικα ή περισευουν και ηδου οι συνθηκες για το κυανοβακτηριο. Μετα απο αυτη τη δοκιμη εκτιμησα ακομα περισοτερο τα γνωστα αλατακια που μου δουλευουν καλα. θα γυρισω στις ριζες. Δηλαδη Tropic Marin & Kent οπου ολα καλα και τα κοραλακια μου το εκτιμουν ιδιαιτερα.. :hysterical:

Καποιες εκπληκτικς μετρησεις και τεστ και συνδιασμενες με εργαστηριακες μετρησεις ειναι οι παρακατω. Δειτε πως σε καποια αλατια οι τιμες σε καποια ιχνοστοιχεια ή ειναι στο θεο, ή ειναι στα ταρταρα. Οπως και πολλες αλλες λεπτομερειες που δειχνουν ποσο τοξικα ή οχι ειναι καποια αλατια για τους οργανισμους που φιλοξενουμε..

Θα ηθελα την γνωμη σας καθως τα βρισκω πολυ ενδιαφερων!!

http://www.advancedaquarist.com/2005/11/aafeature1

Και διαβαστε και αυτο το πολυ ενδιαφερων αρθρο του Guru Ph. D. Ronald L. Shimek,

The Toxicity of Some Freshly Mixed Artificial Sea Water. (A Bad Beginning For A Reef Aquarium)

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-03/...ature/index.php

Υστ. Ενα απο τα παραδειγματα που βλεπουμε, ειναι οτι το Instant Ocean ειναι ενα κατα τα αλλα, απαραδεκτο αλατι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλάααα Μόνο 40 άτομα βάζουν αλάτι στο ενυδρείο τους.

Για ψηφίστε !!!

Εγώ χρησιμοποιώ φυσικό Θαλασσινό νερό :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγω χρησιμοποιησα το Crystal Sea Marine Mix ωστοσο δεν μπορω να γραψω τη γνωμη μου μιας και ειναι το πρωτο και μοναδικο αλατι που εχω χρησιμοποιησει εως τωρα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω χρησιμοποιησα το Crystal Sea Marine Mix ωστοσο δεν μπορω να γραψω τη γνωμη μου μιας και ειναι το πρωτο και μοναδικο αλατι που εχω χρησιμοποιησει εως τωρα. :thumbup:

Τελικα αυτο που χρησιμοποιω εγω ειναι αυτο που προτεινει ο Ρον Σιμεκ σε ενα απο τα τελευταια ποστ στο Νικο Ψαλτη. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αρκετα ενδιαφερον:

Feature Article: Inland Reef Aquaria Salt Study, Part I

Και για οσους θελουν απευθειας τα πορισματα:

Feature Article: Inland Reef Aquaria Salt Study Part II

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρκετα ενδιαφερον:

Feature Article: Inland Reef Aquaria Salt Study, Part I

Και για οσους θελουν απευθειας τα πορισματα:

Feature Article: Inland Reef Aquaria Salt Study Part II

Ωραία τα άρθρα που μας επισυνάπτεις.

Έβγαλες κάποιο συμπέρασσμα για το ποιο είναι το καλύτερο αλάτι από τα αναφερόμενα στη σύγκριση???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι ολα τα αλατια απεχουν πολυ απο το νερο της θαλασσας.

Υπαρχουν καποια ομως που κανουν καλυτερη δουλεια απο αλλα. Καποια συμπερασματα τα εβγαλα αλλα ειναι υποκειμενικα. Δεν μενει παρα να δοκιμασω αυτα που πιστευω πως ειναι καλυτερα με βαση αυτα που εχω διαβασει.

Εχει γινει μια ερευνα S-15 Report για αλατια που πολυ θα ηθελα να διαβασω αλλα δεν την βρισκω (Ακομα).

Δειτε και αυτα:

http://www.aquacraft.net/sp0003.html

http://www.aquacraft.net/s9911.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρησιμοποιησα της KENT ευκολο,διαλυετε ευκολα και γρηγορα και παρεχει σωστες τιμες πρωσοπικη αποψη παντα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χρησιμοποιησα αλατι της SERA (αρχαριος βλεπετε, οτι μου εδιναν επαιρνα)

μια εβδομαδα με δυο αντλιες συνολο 2200 λ και δεν διαλυοταν με τιποτα.

τωρα πηρα TCM. θα δειξει

JD Sparos :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω εβαλα της preis κ διαλυθηκε γρηγορα μπορω να πω.

αλλα την επομενη παμε για tropic marin, δεν ειναι τυχαιο που το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές στην αλλαγή νερού που έκανα περίπου 15% χρησιμοποίησα γιά πρώτη φορά αλάτι της Coral Marine.....διαλύθηκε σε δευτερόλεπτα...δεν το πίστευαν τα μάτια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως έκανες μετρήσεις σε alkalinity , calcium , magnesium ,ph ?

προσπάθησε να το θυμηθείς την επόμενη φορά ! :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως έκανες μετρήσεις σε alkalinity , calcium , magnesium ,ph ?

προσπάθησε να το θυμηθείς την επόμενη φορά ! :)

Οχι δεν έκανα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

http://www.theaquariumsolution.com/?q=node/405

Υποτιθεται ειναι με solar evaporative process, οπου εξατμιζεται το νερο της θαλασσας και μενει το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

η deltec είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εταιρία με πολύ επιθετικό marketing ..

πιθανότατα εξυπηρετεί μόνο λόγους εντυπωσιασμού ..

δεν μπορώ όμως να μιλήσω με βεβαιότητα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παντος μου ειπαν οτι το tropic marin pro δεν μπορεις να το αλαξεις εν καιρο γιατι δημιουργουνται προβληματα ειναι οντος ετσι?εγω βαζω της seachem .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...