Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ΑΚΗ δεν θα στο προτεινα το bio actif ,εγω προσωπικα καταστραφηκα με το συγκεκριμενο.... μεγαλες διακυμανσεις παρατηρησα απο παρτιδα σε παρτιδα... ενω ειχα kh 8 μετα απο μια συνηθησμενη αλλαγη 240λιτρα σε 900λιτρα συνολο την επομενη μερα το kh μου στο 12!!! αποτελεσμα δυο clam και μια acro αντιο... ακομα εχω τον 25κιλο κουβα στην αποθηκη.... αυτα περισυ τετοια εποχη... αν τοχουν βελτιωση δεν το ξερω αλλα μετα την φολα που φαγα δεν ξανα αλλαζω το ΤΜ pro... αν το επιχειρησεις παντως μετρα τις τιμες πριν το ριξεις... αποψη μου και φιλικα παντα.....

Link to comment
Share on other sites

Κανω συχνες και μικρες αλλαγες,οποτε οτι παρεκλιση στις τιμες δω θα ειναι μικρη.

Θα το δω και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος με το bioactif...

η αληθεια ειναι οτι εχει ψηλα το Kh αλλα αυτο ισχυει παντα!

ολες μου οι μετρησεις ειναι στο 11,6-11,8......

Link to comment
Share on other sites

Crystal Sea Bioassay Laboratory Formula της Marine Enterprises.

(Εάν κάποιος από εσάς έκανε ή θα κάνει κάτι αντίστοιχο με το συγκεκριμένο αλάτι ας μοιραστούμε τις εμπειρίες των αποτελεσμάτων, άσχετα με ποία τεστ έγιναν οι μετρήσεις).

Συμπεράσματα ?

Σε 25 λίτρα νερό αντίστροφης όσμωσης, με θερμοκρασία 26ο C, αλατότητα 35 τις χιλίοις και SG 1027.

Ca=300

Mg=930

KH=9,5

test salifert

Συμπέρασμα Βαγγέλη το αλάτι είναι μούφα ;)

(τουλάχιστον η παρτίδα που ήρθε Ελλάδα)

Κρίμα γιατί εκτίθεται και η έρευνα του Shimek πάνω στο συγκεκριμένο αλάτι :)

Pro reef for ever το μόνο που έχω να πω, έχω δοκιμάσει γύρω στα 5 αλάτια και το θεωρώ το πιο top, δεν δοκίμασα ακόμη το bio της ίδιας εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Για να περιμένουμε και τα αποτελέσματα του Άκη...

Ένα άλλο αλάτι που υπόσχεται πολλά είναι το Salinity της AquaVitro, αλλά ακόμη δεν ήρθε (μάλλον) στην Ελλάδα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=39421&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα ξεκινήσει με reef crystal και εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ

το Tropic Marin Bio-Actif.

Σίγουρα πιο σταθερές τιμές σε ca & mg,προσοχή στην alk,αν και εγώ

την αναπληρώνω μαζί με το νερό της αυτόματης αναπλήρωσης και ετσι

δεν έχω διακυμάνσεις στην τιμή της.

Α και διαλύεται πολύ-πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω ξεκηνισα με KENT.

Πηρα 2 25κιλα γιατι κυκλοφορουσε μια προσφορα.

Τωρα που αγορασα παλι, μετα απο συζητησεις..... πηρα tropic marine pro reef.

ΔΕΝ ξερω αν τελικα εχει διαφορα θα ειναι εμφανης ή αν θα υπαρξει....

Αλλα δοκιμαζω και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου κάνει εντύπωση πως το Bio-Actif αν και είναι της Tropic Marin στο site της δεν το αναφέρει καθόλου !!!

Είναι θέμα ανανέωσης του site, δεν θέλει να το "επισημοποιήσει" ακόμη..., ενώ υπάρχουν review σε πολλά άλλα site για το συγκεκριμένο αλάτι.

Π.χ. η AquaVitro παρουσίαζε το αλάτι πριν καλά καλά τεθεί σε κυκλοφορία !!!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πως το Bio-Actif αν και είναι της Tropic Marin στο site της δεν το αναφέρει καθόλου !!!

Είναι θέμα ανανέωσης του site, δεν θέλει να το "επισημοποιήσει" ακόμη..., ενώ υπάρχουν review σε πολλά άλλα site για το συγκεκριμένο αλάτι.

Π.χ. η AquaVitro παρουσίαζε το αλάτι πριν καλά καλά τεθεί σε κυκλοφορία !!!

+ 1000 :):D ????????????????

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεωρώ το Bio-Actif της Tropic Marin απο τα καλύτερα για reef

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την πρωτη μου αλλαγη τωρα με το αλατι της zeovit, εκανα 50λτ στα 300λτ. Προηγουμενος χρησιμοποιουσα το tropic marin pro & bio-actif. Οι τιμες μου εμειναν σταθερες, καμια διαφορα, CA 400, Mg 1350, KH 7, η μονη διαφορα που είδα στο skimmer εβγαζε πιο πολυ βρωμια τις πρωτες 2,3 μέρες, σε συγκριση με τα αλλα αλατια. Τωρα αυτο δεν ξερω αν είναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την πρωτη μου αλλαγη τωρα με το αλατι της zeovit, εκανα 50λτ στα 300λτ. Προηγουμενος χρησιμοποιουσα το tropic marin pro & bio-actif. Οι τιμες μου εμειναν σταθερες, καμια διαφορα, CA 400, Mg 1350, KH 7, η μονη διαφορα που είδα στο skimmer εβγαζε πιο πολυ βρωμια τις πρωτες 2,3 μέρες, σε συγκριση με τα αλλα αλατια. Τωρα αυτο δεν ξερω αν είναι καλο.

Οταν λες αλατι της zeovit; :) Εταιρεια;Μηπως εννοεις το best reef salt της korallen;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αλατι της zeovit; :) Εταιρεια;Μηπως εννοεις το best reef salt της korallen;

Ναι αυτο συγκεκριμενα http://stm-shop.co.uk/acatalog/copy_of_cop...ives.html#a3438

Αν το δοκιμασατε πως σας φανηκε? Στα ξενα σαιτ είναι αρκετα ευχαριστημένοι και γιαυτο το πηρα να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αλατι της zeovit; :) Εταιρεια;Μηπως εννοεις το best reef salt της korallen;

Ναι αυτο συγκεκριμενα http://stm-shop.co.uk/acatalog/copy_of_cop...ives.html#a3438

Αν το δοκιμασατε πως σας φανηκε? Στα ξενα σαιτ είναι αρκετα ευχαριστημένοι και γιαυτο το πηρα να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να κάνω μια τοποθέτηση επί του θέματος.

Εγώ βασικά τώρα χρησιμοποιώ γαι αλάτι το tropic marin pro, ενώ πριν το απλό της ίδιας εταιρίας.

Σε μια έρευνα που έκανα είδα ότι το pro χρησιμοποιείται για συστήματα που έχουν calcium reactor, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να το δουλεύεις. Αυτό με προβλημάτισε αρκετά. Εγώ δεν έχω C/R και σε μετρήσεις που έκανα έβρισκα ΚΗ=7 και Ca=380. Τελικά ανάμεσα στα δύο αλάτια αν αναλογιστουμε και τι πρόσθετα χρειάζεται το καθένα για να έχουμε τις τελικές παραμέτρους που θέλουμε, τελικά ποιό είναι καλύτερο για το σύστημα μας.

Για το TM και ΤΜ pro βρήκα αναφορές που λέει ότι δίνει

Tropic Marin at a specific gravity of 1.024 has:

* 9-10 dKH

* 380 ppm Ca

* 1100 ppm Mg

Tropic Marin Pro Reef at a specific gravity of 1.024 has:

* 6.5 – 7.0 dKH

* 420 ppm Ca

* 1350 ppm Mg

Εγώ μια φορά δε βρήκα ποτέ 420 ασβέστιο στο ΤM pro.

Τι παίζει ακριβώς????

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο αλατι που πηρα ηταν Instant Ocean επειδή είναι πολύ οικονμικό

σε Sal 1026:

Ca 310

Mg 1020

Ph 8,1

KH 10,9

τώρα αγόρασα το tropic marin bio-actif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι αλάτι χρησιμοποιείτε στο reef σας?

αν και καινουργιος στον χωρο χρησιμοποιω δυο αλατια και αυτα σε δυο διαφορετικα ενυδρεια

για το μικρο ενυδρειο μου 30λιτρων χρησιμοποιω της τροπιν μαριν

για το μεγαλο ενυδρειο μου 250λιτρων χρησιμοποιω της κοραλ σοπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορώ να αλλάξω και να βάλω......:Της θάλασσας!!! :D

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να δούμε και μερικά αποτελέσματα όπως του consoleworld μετά από μακροχρόνια χρήση, καθώς και σχόλια για το πόσο σταθερή είναι κάθε εταιρεία στις τιμές των στοιχείων.

Ας πω και γω μια μικρή παρατήρηση που έκανα στη σύντομη δοκιμή μου ανάμεσα σε 3 αλάτια. Το reef της Tropic Merine, το Red Sea και το Marinus της Dennerle.

Δεν μπορώ να πώ τίποτα για την απόδοσή τους μιας και είμαι τελείως νέος στα αλάτια, αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι της Dennerle μου προκαλεί τρελλή αναφυλαξία στα χέρια. Και όχι μετά από μακροχρόνια έκθεση, μιλάμε για μερικά δευτερόλεπτα. Το ίδιο και της Red Sea αλλά σε πολύ πιο ήπια φάση. Με το Tropic Marine απολύτως κανένα τέτοιο θέμα.

Οπότε αν κάποιος έχει θέμα με αλλεργίες και λοιπά ας έχει λίγο το νού του.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το πρωτο αλατι που πηρα ηταν Instant Ocean επειδή είναι πολύ οικονμικό

σε Sal 1026:

Ca 310

Mg 1020

Ph 8,1

KH 10,9

τώρα αγόρασα το tropic marin bio-actif

οσον αφορα το bio actif μου εδωσε

Mg 1110

Ca 340

KH 9

Ph 8,6

τις περιμενα καλυτερες :)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το bio actif μου εδωσε

Mg 1110

Ca 340

KH 9

Ph 8,6

τις περιμενα καλυτερες

Είσαι σίγουρος;Η αλατότητα τσεκαρισμένη;

Εγώ την ανεβάζω στο 1026 πάντως με το ίδιο αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος;Η αλατότητα τσεκαρισμένη;

Εγώ την ανεβάζω στο 1026 πάντως με το ίδιο αλάτι.

Το μαγνήσιο είναι 1110.Δεν αναφέρει την αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οσον αφορα το bio actif μου εδωσε

Mg 1110

Ca 340

KH 9

Ph 8,6

τις περιμενα καλυτερες :D

επιβεβαιώνω!

χρησιμοποιούσα pro reef και πήρα το bioactif για δοκιμή και μετά από μια αλλαγή της τάξεως του 20% μου έριξε το μαγνήσιο από 1300 που ήταν καρφωμένο με το pro reef στο 1260, οπότε έχει πολύ χαμηλό μαγνήσιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...